Jump to content

kada tražiti nužni dio


kresimir51

Preporučene objave

Dvije napomene, Krešimire :

 

1. pravo na nužni dio izvodi se iz nasljednog prava, ne obvezno-pravnog posla, i

 

2. pravo tražiti nužni dio imate samo i isključivo u situaciji, ako vam je isto pravo povrijeđeno, odnosno ako je ono što ste dobili na ime svog nasljednog dijela manje od nužnog dijela na koji imate pravo.

 

Iza majke je već očito provedena ostavinska rasprava, tako da je to završena priča, a nakon oca ćete vidjeti, hoćete li naslijediti barem ekvivalent nužnom dijelu. Ako nećete, onda ćete moći potraživati nužni dio, u sklopu čega ćete ujedno moći tražiti da se obavljeno darovanje bratu uračuna u ostavinsku masu, ali isključivo iza oca, dakle očev dio učinjenog darovanja bratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa pomalo komplicirano ugovor o darovanju je sklopljen 1996, na ostavinskoj raspravi nije bilo govora o dograđenom djelu kuće, ja sam se odrekao u očevu korist djela koji sam dobio u ostavini,mama umire 1997, tek nakon smrti krajem 1997 otac pomoću ugovora iz 1996 radi etažiranje i prilaže ugovor po kojem nećacima daruje dograđeni kuće, od poklona od roditelja nikada nisam dobio ništa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da nećaci su dobili tim darovnim ugovorom dograđeni dio kuće i knjižili se tek 2008, da i zašto je iza mame gotova priča nije niti bilo na ostavini, a poslije je upotrebljen darovni ugovor...

 

po cemu je povrijedjeno vashe pravo na nuzni dio nasljedstva iza pokojne majke,jer koliko se moze uociti iz vashe pocetne objave da ste se odrekli nasljedstva u korist oca.

Druga stvar koju valja naglasiti je da postoji rok u kojem se moze zahtijevati nuzni dio nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po cemu je povrijedjeno vashe pravo na nuzni dio nasljedstva iza pokojne majke,jer koliko se moze uociti iz vashe pocetne objave da ste se odrekli nasljedstva u korist oca.

Druga stvar koju valja naglasiti je da postoji rok u kojem se moze zahtijevati nuzni dio nasljedstva.

 

Krešo misli na nužni dio iza oca, koliko sam ga ja shvatio. Iza majke se ionako odrekao nasljedstva u korist oca. A što će biti iza oca i kakve će biti okolnosti - o tom potom, jer sada već ulazimo u hipotetski način razmišljanja, a to nema smisla, jer ima dosta kombinacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne ne mislim samo na nužni dio iza oca, na ostavini bilo je kuća, dok se darovni ugovor nije spominjao ,otac i nećaci su ga držali u ladici i šutili, odrekao sam se maminog djela, tek nakon mamine smrti upotrijebili su darovni ugovor i etažirali kao da je mama živa, te se knjižili 2008g. na dograđeni dio , s obzirom da je moje saznanje bilo tek 2009 g. radi se o tome da mi je iza mame povrjeđen nužni dio, ali dal taj dio mogu tražiti sada i nakon smrti oca tražim nužni dio iza mame i oca s obzirom da su zajedno poklonili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krešo, nije vam povrijeđen nužni dio iza majke, ako ste se na ostavinskoj raspravi odrekli svog nasljednog dijela iza majke u korist oca - čl. 135. st. 1. Zakona o nasljeđivanju - "Izjava o odricanju od nasljedstva ili o prihvatu nasljedstva ne može se opozvati."

 

Iza oca bi išlo, ali uz uvjet već spomenut u postu #2 - točka 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija