Jump to content

Narodnost


ChosenOne

Preporučene objave

Nek mi netko stručan ovdje objasni pitanje NARODNOSTI i NACIONALNOSTI, i nek mi navede primjer... Ako imamo Hrvatsko drzavljanstvo,a druge smo vjere, da li narodnost ima veze s vjerom (npr.katolik,musliman..), ili se u narodnost piše Hrvatica (sto je u vezi s drzavom)???? Molim vas.. svi kazu do pola,a ne objasne cisto znacenje .HVALA UNAPRIJED!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nek mi netko stručan ovdje objasni pitanje NARODNOSTI i NACIONALNOSTI, i nek mi navede primjer... Ako imamo Hrvatsko drzavljanstvo,a druge smo vjere, da li narodnost ima veze s vjerom (npr.katolik,musliman..), ili se u narodnost piše Hrvatica (sto je u vezi s drzavom)???? Molim vas.. svi kazu do pola,a ne objasne cisto znacenje .HVALA UNAPRIJED!

 

Za vrijeme SFRJ ti je to bilo isto ,samo što smo se mi u Hrvatskoj opredjeljivali po narodnosti, a u drugim Republikama po nacionalnosti. Isto tako se samo u SFRJ moglo uvesti Musliman pod narodnost ili nacionalnost i vjeroispovjest(to je bio kompromis zbog Bosne da ne bi tamošnje muslimane svojatali ni Srbi ni Hrvati). Dakle, po narodnosti (ili nacionalnosti) možeš biti npr. Hrvat , vjeroispovjest - pravoslavac, a državljanstvo hrvatsko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nek mi netko stručan ovdje objasni pitanje NARODNOSTI i NACIONALNOSTI, i nek mi navede primjer... Ako imamo Hrvatsko drzavljanstvo,a druge smo vjere, da li narodnost ima veze s vjerom (npr.katolik,musliman..), ili se u narodnost piše Hrvatica (sto je u vezi s drzavom)???? Molim vas.. svi kazu do pola,a ne objasne cisto znacenje .HVALA UNAPRIJED!

 

Suštinski se radi o sinonimima. A i samo percipiranje pojmova razlikuje se kod nas, u usporedbi npr. sa zemljama "zapadne demokracije".

 

Pojednostavljeno, narodnost bi se mogla shvatiti kao pripadnost nekoj etničkoj grupi unutar neke države, a nacionalnost kao pravni odnos između pojedinca i države, iz čega proizlazi da je nacionalnost zapravo "bliska" državljanstvu. Ali, po mom sudu - riječ je o sinonimima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija