Jump to content

dvojno drzavljanstvo, nasljedjivanje


Ivana1977

Preporučene objave

Dobar dan!

 

Molim Vas za pomoc. Imam dvojno drzavljanstvo, hrvatsko i bosansko. U Hrvatskoj zivim i radim oko 10 godina. Medjutim, nisam se odrekla bosanskog drzavljanstva niti sam odjavila prebivaliste u BiH. Razlog je roditeljska kuca koju bih jednog dana trebala naslijediti. Zanima me da li tim dvojnim prebivalistem krsim zakon Bosne i Hercegovine ili Hrvatske i koje su kazne? Mogu se odreci bosanskog drzavljanstva, ali da li cu moci, u tom slucaju, naslijediti roditeljsku kucu i jednog dana ju prodati kao hrvatska drzavljanka?

Hvala Vam unaprijed na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za zakone Federacije BiH vam ne bih znao, ali što se tiče zakona RH, po pitanju državljanstva - ne kršite ih.

 

Inače, glede biti vašeg upita - koliko je meni poznato, Federacija BiH i RH bilateralnim sporazumom regulirale su reciprocitet po pitanju nasljedstva svojih državljana u drugoj državi, tako da sa te strane problema ne bi smjelo biti u slučaju da se odreknete državljanstva BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan!

 

Molim Vas za pomoc. Imam dvojno drzavljanstvo, hrvatsko i bosansko. U Hrvatskoj zivim i radim oko 10 godina. Medjutim, nisam se odrekla bosanskog drzavljanstva niti sam odjavila prebivaliste u BiH. Razlog je roditeljska kuca koju bih jednog dana trebala naslijediti. Zanima me da li tim dvojnim prebivalistem krsim zakon Bosne i Hercegovine ili Hrvatske i koje su kazne? Mogu se odreci bosanskog drzavljanstva, ali da li cu moci, u tom slucaju, naslijediti roditeljsku kucu i jednog dana ju prodati kao hrvatska drzavljanka?

Hvala Vam unaprijed na pomoci.

 

Po zakonu nebi smjeli imati dva prebivalista ali ih vecina sa dvojinim drzavljanstvima ima(ja recimo imam 2 prebivlista).To se jos uvijek tolelira,pogotovu u Bosni.

Vi mozete ukoliko zelite da sve bude po zakonu odjaviti prebivliste u Bosni a drzavljanstvo vam ostaje i dalje.

Odricanje o drzavljanstva se u pravilu radi jedino ako zelite drzavljanstvo neke druge drzave koja recimo nedozvoljava dvojna drzavljanstva.

Cak i kada biste se odrekli bh drzavljanstva,na vas se nebi gledalo kao na druge strance jer strani drzavljani koji su imali bh drzavljanstvo ali su ga se odrekli u ocima zakona su u povlastenom polozaju.

 

u svakom slucaju nema potrebe za odricanjem jer nista ne dobivate samo bi izgubili vrijeme i novce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan! Odlucila sam za sada zadrzati dva drzavljanstva s obzirom da ne krsim hrvatski zakon, a u Bosni se toleriraju dva prebivalista. Saznala sam da s hrvatskim drzavljanstvom mogu naslijediti kucu, ali za prodaju bih morala traziti suglasnost Ministarstva vanjskih poslova. Ne znam, jos cu razmisliti sto cu napraviti. Hvala vam na odgovorima i pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan! Odlucila sam za sada zadrzati dva drzavljanstva s obzirom da ne krsim hrvatski zakon, a u Bosni se toleriraju dva prebivalista. Saznala sam da s hrvatskim drzavljanstvom mogu naslijediti kucu, ali za prodaju bih morala traziti suglasnost Ministarstva vanjskih poslova. Ne znam, jos cu razmisliti sto cu napraviti. Hvala vam na odgovorima i pomoci.

 

Ivana,kao sto sam vec rekla u prethodnom postu nema potrebe za odricanjem bh drzavljanstva dokle god postoji bilateralni sporazum sa HR o dvojnom drzavljanstvu.Time nebi nista znacajno postigli osim sto biste izgubili dosta novaca i vremena jer to odricanje nije bas jednostavno. osim toga ,nisam sigurna dali bi se vi mogli odreci tek tako bh drzavljanstva bez nekog valjanog razloga. Odriccanje se uvijek koliko je meni poznato vrsi u korist nekog drugog drzavljanstva.Ako dodje do toga da se se nebudu mogla imati dva prebivalista ,jednostavno odjavite ono u BiH i problem rijesen.Ukoliko bi se iz nekog razloga morali odreci bh drzavljanstva,nebiste imali problema sa eventualnom prodajom nekretnine buduci da se na vas nebi primjenjivao isti zakon koji se primjenjiva na druge strance jer ste nekad bila bh drzavljanka pa bi ste u tom slucaju bili u povlastenom polozaju.Mislim da sam negdje nedavno procitala da bi ove godine(travanj 2014) trebao izaci novi zakon o nasljedjivanju i nacinu kupnji nekretnina stranih drzavljana u BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija