Jump to content

bračna stečevina ili zastara


fpisoj

Preporučene objave

Molim vas da mi odgovorite na pitanje da li supruga ima pravo na bračnu stečevinu nakon osam godina.

U braku smo bili od 1997-2005 i dobili kćer ( 15 godina ) koja živi sa njom u BIH. Zaposlena je u frizerskom salonu svoje majke ( ne znam da li je prijavljena ).Prije braka u vlasništvu sam imao kuću katnicu koju su sagradili moji roditelji. Kuća je bila ožbukana iznuta sa kompletnom elektro i vodnom mrežom, namještenom kupaonicom, obojana i postavljeni parketi na gornjem katu. Ja sam u njoj živio u svojoj momačkoj sobi.Sklapanjem braka supruga je doselila spavaću sobu i kasnije smo zajednički namještali ostali dio kuće (kupovali namještaj, bijelu tehniku..)Srušili smo u dvorištu jednu staru zgradu, izgradili zid 30 m od susjeda, betonirali ploču za terasu 30 m2 i nasipavali dvorište. Kad smo se razveli nismo imali podjelu bračne stećevine već sam joj rekao da iz kuće može uzeti sve što želi što je ona i učinila. Uzela je doslovno sve. U kući nije ostala ni jedna zavjesa, luster, tepih, uzela je kompletnu bijelu tehniku, namještaj i sve zajedničke poklone, auto koji smo kupili u braku.

Prošle godine ( osam godina nakon razvoda ) pokrenula je sudski spor radi utvrđivanja bračne stečevine (gore navedeni radovi ) i do sada smo imali četiri ročišta, sudskog vještaka koji je procjenio radove na uređivanju kuće i dvorišta.

Zanima me da li ona ima pravo na polovinu iznosa tih radova na uređivanju u kući i dvorištu. Na moj pokušaj da kažem što je bivša supruga odnijela sudac me je prekinuo i rekao da to nije predmet spora.

Usput rečeno uredo plaćam alimentaciju za dijete koje nisam vidio ni čuo 20 mjeseci i koje je ona okrenula protiv mene. U RH je naravno lažno prijavljena i nema nikakva primanja ( uz tužbu priložila je lažnu adresu i izvod iz porezne uprave da nema primanja u RH radi oslobađanja sudskih troškova ). Da dobijem sudski spor kako naplatiti troškove kad ona u RH nema ništa, u BIH živi u stanu svojih roditelja i vjerojatno radi na crno u frizerskom salonu svoje majke.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pismeno jednim podneskom navedi sve šta je supruga odnijela iz kuće.

dostavi sudu s pozivom na posl.broj.

 

kuća stečena darom roditelja i to još prije braka je osobna imovina a ne bračna stečevina.

poboljšice i povečanje kuće ulagala je dragovoljno. nema pravo na povrat ulaganja.pravno shvaćanje Vrhovnog suda RH.

trebao bi angažirati stručnu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužba za utvrđivanje bračne stečevine ne zastarijeva.

 

Kad smo se razveli nismo imali podjelu bračne stećevine već sam joj rekao da iz kuće može uzeti sve što želi što je ona i učinila. Uzela je doslovno sve. U kući nije ostala ni jedna zavjesa, luster, tepih, uzela je kompletnu bijelu tehniku, namještaj i sve zajedničke poklone, auto koji smo kupili u braku.

 

To vam je bila velika greška, jer ste trebali to riješiti u sklopu brakorazvodne parnice, i sada svega ovog ne bi bilo.

 

Zanima me da li ona ima pravo na polovinu iznosa tih radova na uređivanju u kući i dvorištu.

 

Teroetski govoreći - ima. Iako ima i odluka VSRH gdje je zauzet suprotan stav. Ovdje je još dodatan problem što je ona, kako kažete, "opelješila" kuću + još uzela i auto, iz čega bi proizašlo da je "namirena" u cijelosti ili barem u većem dijelu glede svog udjela u bračnoj stečevini. Ali postoji problem dokazivanja, jer se sve odvilo na riječ.

 

Da dobijem sudski spor kako naplatiti troškove kad ona u RH nema ništa, u BIH živi u stanu svojih roditelja i vjerojatno radi na crno u frizerskom salonu svoje majke.

 

Ako je doista tako, onda će to ići vrlo, vrlo komplicirano.

 

Sugeriram angažman odvjetnika specijaliste za brako-razvodne predmete, neka on izvrši uvid u sudski spis, pa će vam moći dati konkretniji savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

To što je ona odnijela iz kuće imam svjedoke i fotografije svih soba gdje se vidi što je sve skinula, rastavila i pripremila za odvoz - te fotografije sam dostavio sudu. Isto tako ona je dostavila sudu i popis stvari koje je prevezla u BIH - popis koji je morala prijaviti carini. Navela je kako su to njene osobne stvari da ne bi platila carinu.

Što se tiče dijela da dobijem sudski spor i troškovima, o tome i ne razmišljam samo sam želio reći da u ovom postupku ona nema što izgubiti.

Koliko sam čitao na forumima ulaganja u kući i dvorištu bi trebalo biti ulaganje u tuđu nekretninu za što je rok zastare 5 godina i koji je davno prošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas da mi odgovorite na pitanje da li supruga ima pravo na bračnu stečevinu nakon osam godina.

U braku smo bili od 1997-2005 i dobili kćer ( 15 godina ) koja živi sa njom u BIH. Zaposlena je u frizerskom salonu svoje majke ( ne znam da li je prijavljena ).Prije braka u vlasništvu sam imao kuću katnicu koju su sagradili moji roditelji. Kuća je bila ožbukana iznuta sa kompletnom elektro i vodnom mrežom, namještenom kupaonicom, obojana i postavljeni parketi na gornjem katu. Ja sam u njoj živio u svojoj momačkoj sobi.Sklapanjem braka supruga je doselila spavaću sobu i kasnije smo zajednički namještali ostali dio kuće (kupovali namještaj, bijelu tehniku..)Srušili smo u dvorištu jednu staru zgradu, izgradili zid 30 m od susjeda, betonirali ploču za terasu 30 m2 i nasipavali dvorište. Kad smo se razveli nismo imali podjelu bračne stećevine već sam joj rekao da iz kuće može uzeti sve što želi što je ona i učinila. Uzela je doslovno sve. U kući nije ostala ni jedna zavjesa, luster, tepih, uzela je kompletnu bijelu tehniku, namještaj i sve zajedničke poklone, auto koji smo kupili u braku.

Prošle godine ( osam godina nakon razvoda ) pokrenula je sudski spor radi utvrđivanja bračne stečevine (gore navedeni radovi ) i do sada smo imali četiri ročišta, sudskog vještaka koji je procjenio radove na uređivanju kuće i dvorišta.

Zanima me da li ona ima pravo na polovinu iznosa tih radova na uređivanju u kući i dvorištu. Na moj pokušaj da kažem što je bivša supruga odnijela sudac me je prekinuo i rekao da to nije predmet spora.

Usput rečeno uredo plaćam alimentaciju za dijete koje nisam vidio ni čuo 20 mjeseci i koje je ona okrenula protiv mene. U RH je naravno lažno prijavljena i nema nikakva primanja ( uz tužbu priložila je lažnu adresu i izvod iz porezne uprave da nema primanja u RH radi oslobađanja sudskih troškova ). Da dobijem sudski spor kako naplatiti troškove kad ona u RH nema ništa, u BIH živi u stanu svojih roditelja i vjerojatno radi na crno u frizerskom salonu svoje majke.

 

Hvala

 

Vezano za sudske troskove,vi mozete na sudu traziti da vasa bivsa supruga dostavi porezno uvjerenje o imovinskom stanju iz Bosne buduci da niste sigurni dali je zaposlena legalno ili na crno.Objasnite da doticna zivi van RH te da imate informaciju da je zaposlena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija