Jump to content

HRVI, još uvijek radiim,imam li uvijete za mirovinu?


posavac

Preporučene objave

Poštovanje, molim pomoć i savijet oko mog slučaja.

 

Ranjen sam u Oluji, 20% invalid trajno, HRVI, dragovoljac, u ratu ukupno 2,5 godine kao običan vojnik tj. strijelac. Imam 43. godine, 22 g. staža ( bez rata ) i još uvijek radim. Na ocijeni preostale radne sposobnosti, pri invalidskoj komisiji još 1996 sam odbijen gdje piše da sam sposoban za bilo koji rad,uz tužbu Upravnome sudu također odbijen. Neredovito se javljam psihijatru ( dg. 43.2 ) od 1997 godine, a sadašnja dijagniza je F43.1 i F41.2. Nemam bolničkog ležanja do sada. Prije 3 godine HZZO mi odbija zahtev da mi bolest i dijagnozu prizna kao posljedicu rata i naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za vrijeme tog bolovanja.

Molim savijet što činiti dalje, raditi dalje do 65-te godine i čekati mirovinu ili pokušati nešto drugo?? Molim ako netko može na grubo izračunati verzije iznosa eventualne mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moraš imati kontinuitet liječenja (PTSP), dugotrajno liječenje, ležanje ili dnevnu bolnicu (u nalazima ti mora pisati da je bolest posljedica rata, psihološko testiranje). Sada je u mirovinu teže otići nego prije, uvjeti su rigorozniji, a mirovine niže nego prije. Morat ćeš sam odlučiti želiš li nastaviti raditi ili otići u mirovinu, odnosno prvo na bolovanje, a onda liječenje i liječenje i ako se iz medicinske dokumentacije može zaključiti da nisi radno sposoban vjerojatno ćeš otići u mirovinu čijom visinom nisam siguran da ćeš biti zadovoljan ako nemaš dobar čin i duži vremenski period proveden u ratu.

 

Na 20% statusa HRVI HZMO ne daje prevelik postotak na udio proveden u ratu, a to znači niža mirovina.

 

Izačunati je nemoguće bez procjene radne sposobnosti. Ali vidim (nagađam) na osnovi onog što si napisao da će mirovina biti na granici minimalne braniteljske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako netko zna molio bih približan odgovor.

 

HRVI 30% ptsp, dragovoljac, čin desetnik, sa novom godinom razriješen dužnosti u morh-u časni otpust sa pravom na invalidsku mirovinu po članku 11. Čistog staža 23 godine, godine starosti 44.

Molio bih ako netko zna kolika bi iznosila mirovina odprilike. One neke tablice za izračun ne kužim.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je moguće PTSP-a mora biti vezan za ratna djelovanja, mora bi imati veći vremenski period proveden na lječenju u klinici, a postotak od 20% HRVI-a za mirovinu neće biti od velike važnosti na visinu mirovine. Ponovo sakupi svu potrebnu medicinsku dokumentaciju pa izađi na IK. ( ništa ne gubiš ).

žare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je moguće PTSP-a mora biti vezan za ratna djelovanja, mora bi imati veći vremenski period proveden na lječenju u klinici, a postotak od 20% HRVI-a za mirovinu neće biti od velike važnosti na visinu mirovine. Ponovo sakupi svu potrebnu medicinsku dokumentaciju pa izađi na IK. ( ništa ne gubiš ).

žare.

 

Zare , griješiš. HRVI mu puno pomaže pri procjeni vojnog dijela i ne mora skupljati papire i ići na IK jer ga je MORH već uputio na MIORH i neka sada čeka poziv. @ro-la, postupak ti je ovakav : očito si bio dugo na bolovanju pa te je VII. Zdravstvena komisija MORH-a proglasila nesposobnim za DVS s pravom na častan otpust , mirovinu po čl.11, otpremninu u visini tri proračunske osnovice + 525 kuna po mjesecu rata. I to je to. Sada čekaj privremeno rješenje MIORH-a i mjesečnu crkavicu (ne znam kolika je sada) dok ne riješe tvoj slučaj. U međuvremenu ćeš dobiti otpremninu. Nitko ti ne može odrediti iznos mirovine jer još nije odlučeno da li će ti dati profesionalnu ili opću nesposobnost. Također moraju odrediti omjere u svezi "rata i mira". Nisi napisao po kojoj osnovi ideš u mirovinu. Pretpostavljam da je 238. Svakako se stalno zanimaj za svoj slučaj i uredno odrađuj medicinske kontrole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da više ne znam što da mislim niti mi je išta jasno. Jedino mi je jasno da sam pušiona što sam radi do sada, a izgubio sam otpremninu (onu veću) i pravo na mjesece provedene u ratu (po tome nisam bio nigdje), ostaje mi samo boleština i još samo da me izbace iz stana pošto sam podstanar u morh-ovom jer ga ne mogu otkupiti (nije zgrada etažirana-odgovor min.branitelja), i u potpunosti se uklapam u obrazac većine Hrvata - SOCIJALNI SLUČAJ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija