Jump to content

naknada plaće hrvi-kako dalje?mrljavac pliz pogledaj


anonimno

Preporučene objave

Imam status dragovoljca,9 godina primam naknadu plaće,status hrvi 20% trajno od 97 prvo rješenje iz 93 privremeno 40% po osnovi 230b psihoze neuroze.Nelječen prije rata,omjer uzroka 50/50 rat i van toga.11.02.2005 rješenjem dobijam odbijen zahtjev za mirovinu jer po ondašnjem obračunu sa dodatkom za rat ista iznosi 1772kn a naknada je 1830kn pa je povoljnija te po starom zakonu ostajem na naknadi plaće.E sad pitanje,žalio sam se i odbijeno mi je prevođenje po novom zakonu i rečeno da imaju zakonski rok tri godine da me prevedu.Jeli moguće to obaviti i prije te tri godine?

Čin nemam kao ni zap.dužnost.Koliko bi mirovina bila okvirno po novom zakonu.(dodatak za rat je 314 kn,civilni dio je bio632kn kao minimum)ostalo valjda od vonog djela do 1772kn.Hvala lijepa na odgovorima.

DA i ja sam bio 91 u osjeku na vjencu,kod gorana i ekipe 106 brigadi-svima pozdrav vidim da vas ima puno,ali nisam slavonac.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

230b- teški (anksiozno-depresivne, fobično - opsesivne i fiksirane konverzivne neuroze) 20 do 60%. 50-50 To bi vjerovatno bila profesionalna nesposobnost. Da probamo izračunati :

 

71133 : 74976 = 0,94874 x 1,5 x 40 = 569246 + 45% = 8254069 x 49,16 x 0,8 = 3246,16 zatim od te cifre odbiješ pola jer su ti priznali 50% i dobiješ 1623 kune. Sada računamo onaj civilni dio i tu dodaš pola onog civilnog dijela koji te pripada + uvećanje koje dobiješ na osnovi vremena provedenog u ratu. Kako god bilo biti mora povoljnije po novom Zakonu jer ja sam ti ovaj vojni dio računao na osnovi koeficijenta koji imaš kao status branitelja sa HRVI. Ako imaš status dragovoljca sa HRVI (kao što kažeš) onda ti je koeficijnt 1,85 i onda ti je vojni dio mirovine 2001,7 kuna, a to ti je već povoljnije nego što dobivaš sada. Tu nadodaš onaj tvoj civilni dio od oko 500 kuna i ugrubo to bi bilo to. Imaš tu i neko uvećanje:

 

Povećanja su:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

S obzirom da ne znam koliko si proveo u ratu ne mogu ti ni reći koliko ti je uvećanje. Ako je 15% onda je 256 kuna pa dalje si možeš sam računati nije to neki problem. Ugrubo po mojoj računici bi trebao imati imeđu 2500-2800 kuna ako imaš status dragovoljca+HRVI i profesionalnu nesposobnost.

 

Kada bi imao opću nesposobnost 50-50 imao bi mirovinu najmanje 3300 kuna.

 

Ovo dali je moguće prije 3 godine obaviti tu ti ja ne mogu pomoći svojim odgovorom. Moguće je 100% ali onda im moraš :

2up: :2up: :-x:-x :evilw: :clint: :clint:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Članak 22.

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ovisno o uvjetu pokrivenosti radnog vijeka navršenim mirovinskim stažem.

 

Nije mi jasno kako možeš imati tako malu mirovinu čak i po starom Zakonu ako imaš 50-50 opću nesposobnost.

Tu nešto ne štima.

:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U bitnome:

radim do 99 u civilnoj firmi,poslan kao nesposoban za to rm na komisiju,oni daju mišljenje da sam invalid 3 kat.i pošto firma nema uvjete za zaposlenje na drugom mjestu idem na naknadu plaće na MIO,tamo mi određuju 1830kn po plaći vojnika iz 93 djelatna ne gardijska,kad sam povukao prvu inv.privremenu dakako,između 93-99 stižu rješenja 1 i 2 stupanjske uglavnom od 97 imam 20% trajno(50/50)po 230b u obrazloženju nije bilo potrebno duže intezivnije lječenje.Status dragovoljca imam,ukupno 11 mjeseci rrezrve 01.09.91 osijek 106brigada do 02.02.1992 i gospić 9gardijska od 7-12mjeseca 93g. s time da od 9-12.1993 mjeseca sam u bolnici na lječenju psihe.u 12 mj.93g demobiliziran sa cjelom grupom.Usput čin iz jna nije mi nikad preveden (poručnik)ali nije bitno.2005 g znači 6 godina nakon konstantnih primanja pišem na MIO da me prevedu po zakonu najnovijem(zadnji) i sad čitaj ono bitno

hrvi D:O: prevodi se na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad počevši od 7.11.2001 u iznosu od 1241,13 kn mjesečno

Uz inv. mir, pripada dodatak od 314,28kn mjesečno za sudjelovanje u ratu,prevedena se usklađuje,od 1.1.2002 iznosi 1565kn

1,1,2003 iznosi 1621

1,1,2004---------1668kn

1,7 2004---------1722kn

prevedena mirovina neće se isplaćivati budući da je povoljnija naknada 1830kn,u smislu čl.141 st1 zophbdr

pišem žalbu u kojoj navodim da su uzeti podaci ok ali da nije primjenjen novi zakon već stari,oni vrše obračun i dolaze do zakljućka da e pravilno utvrđena mirovina od 1722kn,budući da nije povoljnija od naknade plaće i ubuduće će isplatit se naknada kao povoljnija.glede žalbenih navoda napominje se žalitelju da sukladno odredbi čl.158 st1 zophbdr prevođenje priznath prava iz čl.152-158 izvršit će u zakonskom roku.

žalba odbijena kao neosnovana

eto kako too bilo kod mene sve u svemu nadam se daćeš malo ovo razglabati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija