Jump to content

osobni čin-ustrojbeni čin ?


Forrester

Preporučene objave

Ma ljudi je li to moguće. U osmom mjesecu 2010. godine sam podnio zamolbu Zkovu-u Karlovac za izdavanjem potvrde o činu pozornika (to sam počeo ganjati još 2007-8.g.), a potvrdu sam evo dobio jučer. Impossibile, isti dan dobijem potvrdu o osobnom činu pozornika (a od 1994. do danas mi je bio priznat čin-vojnik) i rješenje HZMO-a, Središnje službe kojim je odbačena moja žalba na rješenje Područnog ureda. Znakovito!! Slično mi se dogodilo kad sam se prvi put žalio - MOBMS mi je priznao status HRVI-a, a ubrzo zatim HZMO mi je odbio žalbu navodeći u obrazloženju kako mi je u međuvremenu povišena mirovina glede statusa HRVI.

No da se povežem s temom.

U potvrdi stoji : ustrojbena dužnost puškostrojničar

osobni čin : pozornik

ustrojbeni čin : vojnik

Nije mi jasna ta razlika osobni čin-ustrojbeni čin, i da li sad imam pravo na povećanje mirovine (novi izračun-razlika vojnik-pozornik) ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobni čin ustrojbeno mjesto uveden je još 1995.g, Odlukom o plaćama djeatnih vojnih osoba, dakle odlukom Vrhovnika, mislim da je primjena od 01.05.1995.g,dakle plaća se obračunavala u omjeru osobni čin/ustrojbeno mjesto, takvo primanja s drugim dodacime eventualno trebala je biti i mirovinska osnovica, prije umirovljenja.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobni čin ustrojbeno mjesto uveden je još 1995.g, Odlukom o plaćama djeatnih vojnih osoba, dakle odlukom Vrhovnika, mislim da je primjena od 01.05.1995.g,dakle plaća se obračunavala u omjeru osobni čin/ustrojbeno mjesto, takvo primanja s drugim dodacime eventualno trebala je biti i mirovinska osnovica, prije umirovljenja.

Hvala !

 

Ma, ja sam demobiliziran kao pozornik-puškostrojničar, ali mi to u Uredu za obranu nisu priznali (nemaju me tako evidentiranog), te sam tako umirovljen 2010.g. kao vojnik. No bio sam uporan i dva-tri puta slao u Karlovac dopise i dokumentaciju i evo sad mi je priznat osobni čin pozornika.

S obzirom da sam umirovljen (opća) 2010.g. može li mi se sada retroaktivno priznati i napraviti novi izračun mirovine?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, ja sam demobiliziran kao pozornik-puškostrojničar, ali mi to u Uredu za obranu nisu priznali (nemaju me tako evidentiranog), te sam tako umirovljen 2010.g. kao vojnik. No bio sam uporan i dva-tri puta slao u Karlovac dopise i dokumentaciju i evo sad mi je priznat osobni čin pozornika.

S obzirom da sam umirovljen (opća) 2010.g. može li mi se sada retroaktivno priznati i napraviti novi izračun mirovine?

 

Hvala

 

 

Nova procjena radne sposobnosti, čin nešto veći, a ako ti je "kratka" medicinska dokumentacija.......pokušaj, ali ja ti to ne bih preporučio ako ti je kratka medicinska dokumetacija.

 

Čin koji imaš može ti se "obiti" o glavu pa ćeš možda imati manju mirovinu....??

 

A, mala je razlika u visini mirovine da bi riskirao ovu mirovinu koju sada imaš.

 

Pokušaj, ali .................Mijenjao se i Zakon o mirovinskom osiguranju.

 

Nemoj lupati glavom u zid kad dobiješ rješenje.

 

Prošeći kod pravnika u HZMO i raspitaj se - neće ti biti naodmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle utvrditi, koju si plaću primao odnosno trebao primati prije umirovljenja, utvrditi osnovicu, odnosno utvrditi što je bilo krivo, u dostavi podataka o plaći a prije utvrđivanja mirovine.

Ako je bilo sve krivo na štetu tebe onda traži razliku, na žalost razliku ne priznaje Mirovinsko ali bi zato trebala HV, budući su oni napravili pogrešku, dakle šteta, zato se ustaje tužbom još nije kasno, proračunaj/izračunaj koja je razlika s kamatama pa odluči.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, ja sam demobiliziran kao pozornik-puškostrojničar, ali mi to u Uredu za obranu nisu priznali (nemaju me tako evidentiranog), te sam tako umirovljen 2010.g. kao vojnik. No bio sam uporan i dva-tri puta slao u Karlovac dopise i dokumentaciju i evo sad mi je priznat osobni čin pozornika.

S obzirom da sam umirovljen (opća) 2010.g. može li mi se sada retroaktivno priznati i napraviti novi izračun mirovine?

 

Hvala

 

 

Nova procjena radne sposobnosti, čin nešto veći, a ako ti je "kratka" medicinska dokumentacija.......pokušaj, ali ja ti to ne bih preporučio ako ti je kratka medicinska dokumetacija.

 

Čin koji imaš može ti se "obiti" o glavu pa ćeš možda imati manju mirovinu....??

 

A, mala je razlika u visini mirovine da bi riskirao ovu mirovinu koju sada imaš.

 

Pokušaj, ali .................Mijenjao se i Zakon o mirovinskom osiguranju.

 

Nemoj lupati glavom u zid kad dobiješ rješenje.

 

Prošeći kod pravnika u HZMO i raspitaj se - neće ti biti naodmet.

 

Pa koji bi to razlog bio da me šalju na novu procjenu radne sposobnosti; stečena prava se ne mogu izgubiti koliko mi je poznato, a ja sam umirovljen temeljem opće nesposobnosti za rad. Jedina je razlika u tome što sam po umirovljenju 2010.g. obračunat po osnovici za vojnika, a ne pozornika.

I kako bi mi mogla biti manja mirovina s činom pozornika od ove s činom pozornika?

No za pravnika je sad već kasno jer sam danas predao potvrdu o činu u mirovinski sa zamolbom za novi izračun. Ako dođe do eventualnih problema, ili ako budem trebao tužiti nekoga (HV), tada ću tek angažirati odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa koji bi to razlog bio da me šalju na novu procjenu radne sposobnosti; stečena prava se ne mogu izgubiti koliko mi je poznato, a ja sam umirovljen temeljem opće nesposobnosti za rad. Jedina je razlika u tome što sam po umirovljenju 2010.g. obračunat po osnovici za vojnika, a ne pozornika.

I kako bi mi mogla biti manja mirovina s činom pozornika od ove s činom pozornika?

No za pravnika je sad već kasno jer sam danas predao potvrdu o činu u mirovinski sa zamolbom za novi izračun. Ako dođe do eventualnih problema, ili ako budem trebao tužiti nekoga (HV), tada ću tek angažirati odvjetnika.

 

Evo da ja ovako blesav pokušam odgovoriti ,mada vidim da ne čitate moje postove niti nse na njih osvrćete ,jer da nije tako onda bi barem slijedom njih mogli zaključiti kako i na koji način doći do svojih prava koja su Vam nepravedno po vašoj logici uskraćena.Najprije bih Vam rekao da su pravo ipravda dva različita pojma, a logika svega je da nema logike.kad to dvoje uspijete shvatiti onda dolazite do odgovora na Vaša logička pitanja.Kolega,prijatelju, pošto već imaš mirovinu nezanči da automatizmom ako ti je naknadno priznat veći čin na njega dobiješ i veću mirovinu.Tvoja mirovina je već utvrđena po osobnom bodu i izračunu za mirovinu koju si dobio kao RVI .Sve radnje koje si poslije umirovljenja poduzeo neznače i automatski novi izračun mirovine po nekom drugom vrijednosnom bodu ili ustrojbenom mjestu.

Moj prijedlog je nova medicinska dokumentacija,novi nalazi,priložiti novi dokaz o priznavanju višeg čina i na ponovno vještačenje pri nadležnoj službi HZZMO.Kratko i jasno.Pozitivno ocjenjena i potvrđena ocjena vještaka i revizije drugostupanjskog riješenja doći ćeš do novog obračuna po činu pozornika.Hvala na strpljenju i sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester, kada si demobiliziran ? Ako si demobiliziran više od godinu dana prije odlaska u mirovinu onda ti je uzaludno tražiti išta jer se uzima do godine koja prethodi umirovljenju. Pojednostavljeno , ja sam bio na bolovanju godinu i pol prije umirovljenja. Nakon par mjeseci blovanja sam skinut sa borbene liste i stavljen na raspolaganje. U trenutku umirovljenja je prošlo više od godinu dana kako sam bio neraspoređen i priznao mi se samo osobni čin iako je ustrojbeni čin nosio više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, evo sad sam si mirisao noge - ne smrde.

Koliko mi je poznato po Zakonu o pravima branitelja osnovica za utvrđivanje vrijednosnog boda za određivanje mirovine, u slučaju kada ustrojbeno mjesto nije navedeno u članku 20.Zakona određivati će se prema plaći koju je hrvatski branitelj primao prema zvanju, činu ili ustrojbenoj dužnosti u trenutku razvojačenja, odnosno stradavanja, ovisno od toga što je povoljnije!!

Dakle u rješenju o demobilizaciji iz 1994.g. stoji : razdužiti ..... čin - pozornik-puškostrojničar. Demobilizirao sam se iz pričuvnog sastava HV i vratio sam se na civilni posao. Invalidsku mirovinu temeljem opće nesposobnosti za rad su mi priznali 2010.g. izračunom za osnovicu čin-vojnik, a temeljem potvrde MORH-a od studenog 2009.g(dakle ignorirali su rješenje o demobilizaciji-pozornik.

E, sad; u ovoj novoj potvrdi MORH-a stoji :ustrojbena dužnost : puškostrojničar, osobni čin : pozornik, te ustrojbeni čin : vojnik (to mi je jedina enigma, da li mirovinu obračunavaju po osobnom činu ili ustrojbenom činu, ili pak, što je za branitelja povoljnije).

Isto tako u potvrdi se na kraju navodi da se tim aktom stavlja izvan snage potvrda o dužnosti od studenog 2009.,a temeljem koje mi je i bila obračunata mirovina s osnovicom za čin vojnik. Dakle ako se stavlja van snage, znači kao da nikad nije ni postojala. Slijedom toga logično je da se retroaktivno isplati (i obračuna) mirovina s osnovicom za čin pozornika.

Meni to djeluje potpuno jasno i logično, no kažem, ako bude potrebno konzultirati ću odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ja sam demobiliziran iz pričuvnog sastava HV, i ako se potvrda o činu vojnika (a na temelju kojeg je uzeta osnovica za izračun mirovine u 2010.godini) iz 2009.g. stavlja van snage; to po meni znači kao da nije nikad ni postojala. Ima li koji komentar na ovo razmišljanje?

-----------------------------------------------------------------------------

ima naravno, s ovim nećeš dobtit ništa ako budeš čekao HZZMIO da ti odredi novi izračun mirovine opo naravno za tebe povoljnijim uvjetima na što imaš pravo.Moj prijedlog nisi ni pročitao, mada na njega i nema nekog ovdje suvislog odgovora ali pokreni ponovno vještačenje pred vještakom u svom područnom uredu i priloži tu potvrdu ili kako se već zove riješenje o činu.Mislim da bi onda trebali po službenoj dužnosti ako nikako drugačije utvrditi novi osobni bod ne od dana kad si predao riješenje već samo povećanje po činu koji je za tebe povoljniji i automatski je veća mirovina.Eto to je koliko ja znam i ja sam prošao sličan put i naravno dobio povećanje mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester u pravu si.Netreba nikakvo medicinsko vještanje-Na obični A-4 format papira možeš i ručno napisati ZAHTJEV ZA PONOVNI IZRAČUN MIROVINE, temeljem nove potvrdr o činu s obzirom da ti je povoljnije kao pozornik-razvodnik nego kao vojnik cca 150-250 kn.

Rješenje ćeš dobiti uskoro s obzirom da to dugo ne traje i ako si prložio potvrdu MORH-a.

Još mala napomena taj izračun nema nikakve veze sa obnavljanjem postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno zašto sad tražiš novi izračun na osnovu novih činjenica kada je HZMO bija dužan u upravnom postupku skupiti svu potrebnu dokumentaciju,uključujući i podatke o dužnosti i osobnom činu???? ako su to propustili,onda se možeš nadati razlici do 12 mjeseci. ja osim ratnoga puta i rješenja HRVI ali 2.st-ništa drugo nisan skupljao. lječnica obiteljska popunila onu tiskanicu i to predao na urudžbeni HZMO. i onda -cca 2 tjedna na vještačenje.....i nakon neka 4 miseca-stiglo rješenje i izračun mirovine. dakle-nikakve potvrde nisam ja donosija niti vadija. u upravnom postupku HZMO je od MUP-a i MORH-a sve službeno tražija i dobija u sklopu postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno zašto sad tražiš novi izračun na osnovu novih činjenica kada je HZMO bija dužan u upravnom postupku skupiti svu potrebnu dokumentaciju,uključujući i podatke o dužnosti i osobnom činu???? ako su to propustili,onda se možeš nadati razlici do 12 mjeseci. ja osim ratnoga puta i rješenja HRVI ali 2.st-ništa drugo nisan skupljao. lječnica obiteljska popunila onu tiskanicu i to predao na urudžbeni HZMO. i onda -cca 2 tjedna na vještačenje.....i nakon neka 4 miseca-stiglo rješenje i izračun mirovine. dakle-nikakve potvrde nisam ja donosija niti vadija. u upravnom postupku HZMO je od MUP-a i MORH-a sve službeno tražija i dobija u sklopu postupka.

Nisi pratio temu od početka.

Tu nije kriv HZMO, već MORH. Naime da ponovim; HZMO je napravio izračun mirovine na osnovu potvrde MORH-a iz 2009.g. za čin vojnik. Na moj zahtjev (i priloženu dokumentaciju) prije 2 tjedna sam od MORH-a dobio potvrdu - osobni čin : pozornik, a kojom se potvrda iz 2009.g. stavlja van snage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No, ja mislim da je kvaka u prijedlogu novog Zakona o pravima branitelja (ne znam da li je u međuvremenu i usvojen - eto koliko sam u toku), po kojem -"osnovica za utvrđivanje vrijednosnog boda za određivanje mirovine, u slučaju kada ustrojbeno mjesto nije navedeno u članku 20. Zakona određivati će se prema plaći koju je hrv. branitelj primao prema zvanju, činu ili ustrojbenoj dužnosti u trenutku razvojačenja, odnosno stradavanja, ovisno od toga što je povoljnije".

Slijedom toga, čini se da neću moći ništa tražiti retroaktivno, jer ponavljam : ja sam MORH-u poslao zamolbu za potvrdu o činu i ustrojbenoj dužnosti još 2010.g. Zašto je moja zamolba bila četiri godine u ladici u Karlovcu; jer još nije bio donesen gore pomenuti zakon.

Ako je netko kriv, mislim da bi to ipak prije bio MORH, jer oni su na moj prvi zahtjev 2009.g. uz priložene preslike vojne iskaznice (plastificirane) i rješenja o demobilizacije (gdje stoji pozornik) poslali i meni i HZMO-u potvrdu o činu - vojnik, ustrojbena dužnost - puškostrojničar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj Forrester, evo da ti ponovopokušam to ovako na svom primjeru objasniti.pričuvni policajac do 11 mj.1992.Po naredbi zapovjednika ali i po zahtjevu Glavnog stožera o popunjavanju prvih crta bojišnice prebačen u domobransku pukovniju ako običan vojnik gdje sam kao takav i demobiliziran.Dakle idem u invalidsku mirovinu po zakonu o HRV braniteljima od 2005. god. Do tada sam radio i lječio se od PTSP, Popovača, Rebro a prije od 1995. god. ambulantno.Podnesao zahtjev za mirovinu i najprije profesionalna mirovina i nakon 6 mjeseci bolovanja opća 20% na PTSP 20%rat 80% mir čin vojnik.Najniža braniteljska mirovina od nekih 2.300,00 kn .Vidim ja da tu nešto nije uredu i pročitam zakon i piše da imam pravo na mirovinu koja je za mene povoljnija sa 26 god. civilnog staža u firmi bez ratnih godina.Odem u Mup Sisak i tražim potvrdu o činu,za koji sam morao ispuniti jedan formular.Nakon 8 dana dobijem kući riješenje o priznavanju čina višeg policijskog narednika oprevedeno u vojni čin stožerni narednik. Ja sretan kao mala beba kad vidi čokoladu,odem u mirovinsko i priložim to riješenje i ispunim zahtjev za ponovnim izračunom mirovine.Dobivam drugi obračun sa postotkom od 20% vojno 80% civilno i mirovina 2.800,00 kn.Meni nikako jasno kako tako malo, e mali mi postotak civilnog dijela mirovine ali i vojnog,liječenje , bolnice, kontrole, ponovo liječenje, bolnice,kontrole, dnevne bolnice i ponovo na obnovu postupka s novim papirima.Drugostupanjsko riješenje 2008. god. 70% vojno 30% civilno.Nisam dobio nikakve zaostatke jedino dok sam čekao ovo riješenje od drugostupanjske komisije nekih 4-5 mjeseci mislim.Mirovina poslije toga 5.370,00 kn, 2 puta srezali, sad je 4.900,00 kn.neto.Eto kako sam uspio doći do tog iznosa a da sam čekao nikad nebi dobio tu mirovinu niti taj čin.bio bih običan vojnik.Sad ti odluči što ti je za raditi slušat plemenitog ili ići redom ,ali probaj podnesti zahtjev sa tom potvrdom ili mislim da mora biti riješenje o činu ili ustrojbenom mjestu pa podnesi u HZZMIO i otiđi ravno pravnici s time i obrazloži slučaj, ali moj savjet ti je da svakako ideš na obnovu postupka s novim papirima i jačom dijagnozom.Amen.

Sad vidi iz ovoga što ti je raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pozdrav cheKirac. imam sličan problem kao i vi. zanima me kako mogu dobiti tu navedenu potvrdu od MUP-a jer sam bio pričuvni policajac 1991.,a kasnije prebačen u domobransku pukovniju i umirovljen u činu vojnika sa 30 % RVI? već sam pokušao dobiti tu potvrdu,a odbili su me u policijskoj upravi. navodno to može zatražiti samo HZMO službenim putem,a njih ne mogu natjerati da to učine??!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
pozdrav cheKirac. imam sličan problem kao i vi. zanima me kako mogu dobiti tu navedenu potvrdu od MUP-a jer sam bio pričuvni policajac 1991.,a kasnije prebačen u domobransku pukovniju i umirovljen u činu vojnika sa 30 % RVI? već sam pokušao dobiti tu potvrdu,a odbili su me u policijskoj upravi. navodno to može zatražiti samo HZMO službenim putem,a njih ne mogu natjerati da to učine??!!

 

Pozdrav Cirko!

Ako nije tajna, koliku mirovinu imaš? Navodiš da imaš čin vojnika sa 30%RVI. Kad si dobio invalidnost? Da li profi ili opća. Nešto mi ne klapa, u tvoju korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u MUP-u sam proveo oko 3 mjeseca ´91. ratni put sam dobio u PU splitsko-dalmatinskoj. i sve to predao na mirovinski,a oni potvrdu o mom statusu traže od ureda za obranu u splitu. mislim da bi to tribalo od PU splitsko-dalmatinske zatražiti jer oni tvrde da meni osobno ne mogu izdati navedenu potvrdu,nego je mirovinsko mora zatražiti službenim putem što oni odbijaju. invalidnost sam dobio 2003. po oboljenju kronični hepatitis sa hemosiderozom te PTSP. imam opću nesposobnost 50-50 %. mirovina mi iznosi 2650.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste vi glumpavi, nego sam ja krivo napisa.Treba mi pravna pomoć jer sam na ovom forumu pročita da dečkima koji su 1991 godine bili u pričuvnoj policiji,kasnije u domobranskim postrojbama,prilikom odlaska u invalidsku mirovinu uzima u obzir to što su bili u pričuvnoj policiji tako da se na njih primjenjuje pravilnik o odnosu policijski zvanja prema činovima vojni postrojbi.Moj problem je što sam prije 3 godine saznavši za gore navedeni pravilnik zatražio od mirovinskog osiguranja ponovni izračun mirovine.Tom prilikom sam ponovo dostavio potvrdu da sam bio pričuvni policajac i ratni put iz policije.Mirovinsko u Splitu odbija moj zahtjev jer u u Uredu za obranu se vodim na ustrojbenom mjestu vojnika.Ponovno tražim od policijske uprave da mi da potvrdu o mom činu oni odbijaju sa obrazloženjem da to od njih može zatražiti SAMO mirovinsko osiguranje službenim putem.Zanima me da li postoji ikakva pravna mogućnost natjerati mirovinsko osiguranje da zatraži i od policijske uprave potvrdu o mom statusu a ne samo od ureda za obranu.Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste vi glumpavi, nego sam ja krivo napisa.Treba mi pravna pomoć jer sam na ovom forumu pročita da dečkima koji su 1991 godine bili u pričuvnoj policiji,kasnije u domobranskim postrojbama,prilikom odlaska u invalidsku mirovinu uzima u obzir to što su bili u pričuvnoj policiji tako da se na njih primjenjuje pravilnik o odnosu policijski zvanja prema činovima vojni postrojbi.Moj problem je što sam prije 3 godine saznavši za gore navedeni pravilnik zatražio od mirovinskog osiguranja ponovni izračun mirovine.Tom prilikom sam ponovo dostavio potvrdu da sam bio pričuvni policajac i ratni put iz policije.Mirovinsko u Splitu odbija moj zahtjev jer u u Uredu za obranu se vodim na ustrojbenom mjestu vojnika.Ponovno tražim od policijske uprave da mi da potvrdu o mom činu oni odbijaju sa obrazloženjem da to od njih može zatražiti SAMO mirovinsko osiguranje službenim putem.Zanima me da li postoji ikakva pravna mogućnost natjerati mirovinsko osiguranje da zatraži i od policijske uprave potvrdu o mom statusu a ne samo od ureda za obranu.Unaprijed hvala

 

Javi se u HVIDR-u pravniku, u svom najbližem mjestu. Mišljenja sam da će ti rado pomoći napisati Zahtjev za novi obračun mirovine temeljem invalidnosti prema HZMO. Najvjerojatnije ćeš dobiti .... odbija se kao na zakonu neosnovan. Zatim napiši žalbu u zakonskom roku. HZMO će po službenoj dužnosti zatražiti od mup-a o tvojem zvanju, a obzirom na Pravilnik o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi, mišljenja sam da ti nije dobro izračunata mirovna vezano uz zvanje.

Bilo bi dobro da ponovo pokušaš podnjeti Zahtjev za izdavanje Rješenja o prevođenju u više zvanje.

Adresa: MUP RH , Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale, Ulica grada Vukovara 33, 10000 Zagreb. Napiši direktno, a ne preko PU. i sa povratnicom.

Vadi se na čl.5 Pravilnika o odnosu policijskih zvanja.... te da smatraš da ispunjavaš uvjete iz čl.7. Pravilnika o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi, jer imaš status HRVI.

Izjasni se da tražiš sukladno čl.101. Zakona o općem upravnom postupku, pravilno utvrđeno rješenje o prevođenju u više zvanje ( a ne da se očituju podneskom kao što rade )

Zvanje ti je potrebno zbog novog izračuna dijela inval. mirovine s osnova sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Priloži im Rješenje o statusu HRVI

Rješenje HZMO-a o pravu na inval. mirovinu

ako imaš još koji značajni dokumenat.

 

Ako ne ide u roku po predanom zahtjevu, napiši žalbu, a nakon 60 dana i upravni postupak.

Nemaš što izgubiti.

Znači 1. Zahtjev prema MUP -u za izdavanjem rješenja o prevođenju u više zvanje.-

2. Zahtjev prema HZMO-u za ponovno određivanje invalidske mirovine.

 

Možda sam što izostavio.

Ajd pozdrav i sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
E moj Forrester, evo da ti ponovopokušam to ovako na svom primjeru objasniti.pričuvni policajac do 11 mj.1992.Po naredbi zapovjednika ali i po zahtjevu Glavnog stožera o popunjavanju prvih crta bojišnice prebačen u domobransku pukovniju ako običan vojnik gdje sam kao takav i demobiliziran.Dakle idem u invalidsku mirovinu po zakonu o HRV braniteljima od 2005. god. Do tada sam radio i lječio se od PTSP, Popovača, Rebro a prije od 1995. god. ambulantno.Podnesao zahtjev za mirovinu i najprije profesionalna mirovina i nakon 6 mjeseci bolovanja opća 20% na PTSP 20%rat 80% mir čin vojnik.Najniža braniteljska mirovina od nekih 2.300,00 kn .Vidim ja da tu nešto nije uredu i pročitam zakon i piše da imam pravo na mirovinu koja je za mene povoljnija sa 26 god. civilnog staža u firmi bez ratnih godina.Odem u Mup Sisak i tražim potvrdu o činu,za koji sam morao ispuniti jedan formular.Nakon 8 dana dobijem kući riješenje o priznavanju čina višeg policijskog narednika oprevedeno u vojni čin stožerni narednik. Ja sretan kao mala beba kad vidi čokoladu,odem u mirovinsko i priložim to riješenje i ispunim zahtjev za ponovnim izračunom mirovine.Dobivam drugi obračun sa postotkom od 20% vojno 80% civilno i mirovina 2.800,00 kn.Meni nikako jasno kako tako malo, e mali mi postotak civilnog dijela mirovine ali i vojnog,liječenje , bolnice, kontrole, ponovo liječenje, bolnice,kontrole, dnevne bolnice i ponovo na obnovu postupka s novim papirima.Drugostupanjsko riješenje 2008. god. 70% vojno 30% civilno.Nisam dobio nikakve zaostatke jedino dok sam čekao ovo riješenje od drugostupanjske komisije nekih 4-5 mjeseci mislim.Mirovina poslije toga 5.370,00 kn, 2 puta srezali, sad je 4.900,00 kn.neto.Eto kako sam uspio doći do tog iznosa a da sam čekao nikad nebi dobio tu mirovinu niti taj čin.bio bih običan vojnik.Sad ti odluči što ti je za raditi slušat plemenitog ili ići redom ,ali probaj podnesti zahtjev sa tom potvrdom ili mislim da mora biti riješenje o činu ili ustrojbenom mjestu pa podnesi u HZZMIO i otiđi ravno pravnici s time i obrazloži slučaj, ali moj savjet ti je da svakako ideš na obnovu postupka s novim papirima i jačom dijagnozom.Amen.

Sad vidi iz ovoga što ti je raditi.

 

Pozdrav Kolega!

Eto čitam tvoj post i jednostavno se čudim i smatram da sam izmanipuliran izračunom mirovine.

Naime, 2009. dobivam trajno 30% rat, 70% van rata. Bio šef smjene u pp rješenjem pomočnika ministra.... i načelnika. Znači čin Narednika. 2000. odlazim u mirovinu prema svim parametrima kao i ti...., bolest PTSP,znači najprije prof. sa 20%, a potom sa 30% opća.

Staža imam isto kao i ti, bez rata. Čin dobio viši pol. narednik 2006. Trenutna mirovina mi je 3.609,00kn. 2010. god. su mi srezali 10% .

Tražio od mup-a zvanje temeljem pravilnika ovih dana. Odgovor negativan. Poslao žalbu i sada čekam.

Ako i žalba bude odbačena idem na upravni.

Dragovoljac od 1990. i do kraja.... i to je to.

Ako imaš volje, tvoje mišljenje.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođeni (Draganec), imaš li dokument iz kojeg je vidljivo da imaš zvanje policijskog narednika. Ako si bio voditelj smjene.......to neće proći (to se da tako kažem "ne priznaje"). Moraš imati dokument iz kojeg je vidljivo da si položio za zvanje.....pitanja iz Zakona o policiji, Pravilnik o načinu postupanja policijskih službenika?

 

Oni "čvarci" ako si i imao žute, ne prolaze, samo dokument iz kojeg je razvidno da si položio za zvanje.

 

;-) Ako nemaš taj "papir", ne vrijedi ti tužakanje, iako si radio odgovoran posao.

 

A, ako imaš dokument da si položio, onda je netko u "kadrovskoj MUP-a" ili u HZMO napravio propust-pogrešku.

 

I sa privremenim statusom HRVI 20% bi trebao sa zvanjem policijskog narednika-dobiti čin satnika.

 

citirano:

Bio šef smjene u pp rješenjem pomočnika ministra.... i načelnika.

_________________________________________________

 

Moraš imati dokument iz kojeg je vidljivo da si osposobljen za zvanje pol. narednika. Ovo što si napisao ti ne vrijedi - vjerojatno neće proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Javi se u HVIDR-u pravniku, u svom najbližem mjestu. Mišljenja sam da će ti rado pomoći napisati Zahtjev za novi obračun mirovine temeljem invalidnosti prema HZMO. Najvjerojatnije ćeš dobiti .... odbija se kao na zakonu neosnovan. Zatim napiši žalbu u zakonskom roku. HZMO će po službenoj dužnosti zatražiti od mup-a o tvojem zvanju, a obzirom na Pravilnik o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi, mišljenja sam da ti nije dobro izračunata mirovna vezano uz zvanje.

Bilo bi dobro da ponovo pokušaš podnjeti Zahtjev za izdavanje Rješenja o prevođenju u više zvanje.

Adresa: MUP RH , Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale, Ulica grada Vukovara 33, 10000 Zagreb. Napiši direktno, a ne preko PU. i sa povratnicom.

Vadi se na čl.5 Pravilnika o odnosu policijskih zvanja.... te da smatraš da ispunjavaš uvjete iz čl.7. Pravilnika o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi, jer imaš status HRVI.

Izjasni se da tražiš sukladno čl.101. Zakona o općem upravnom postupku, pravilno utvrđeno rješenje o prevođenju u više zvanje ( a ne da se očituju podneskom kao što rade )

Zvanje ti je potrebno zbog novog izračuna dijela inval. mirovine s osnova sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Priloži im Rješenje o statusu HRVI

Rješenje HZMO-a o pravu na inval. mirovinu

ako imaš još koji značajni dokumenat.

 

Ako ne ide u roku po predanom zahtjevu, napiši žalbu, a nakon 60 dana i upravni postupak.

Nemaš što izgubiti.

Znači 1. Zahtjev prema MUP -u za izdavanjem rješenja o prevođenju u više zvanje.-

2. Zahtjev prema HZMO-u za ponovno određivanje invalidske mirovine.

 

Možda sam što izostavio.

Ajd pozdrav i sretno!

 

MUP, Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale mi je na zahtjev koji sam poslao po tvojim uputama, odgovorio da se Potvrde o policijskom zvanju izdaju samo na zahtjev HZMO-a (a mislim da je netko napisao da oni to ne žele-neće).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MUP, Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale mi je na zahtjev koji sam poslao po tvojim uputama, odgovorio da se Potvrde o policijskom zvanju izdaju samo na zahtjev HZMO-a (a mislim da je netko napisao da oni to ne žele-neće).

 

Pozdrav kolege! Ni me bilo jedno vrijeme.... eto živ još uvijek. na gore navedeno čekam još par dana. Otišla dokumentac. na drugostup.. kojem je rok za odgovor 5 do 12. Međutim što je isto bitno za navesti... kolega mi otišo u mirovinu ovih dana.... pa da vidimo kako će kolegi skrojiti vezano za pravilnik.

Pozdrav i čujemo se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoću reći nisu mi poslali pravilno utvrđeno rješenje o prevođenju u više zvanje, već su se očitovali podneskom (nema nikakva uputa o pravnom lijeku ili mogućnosti žalbe).

Izvini kolega, al ne razbiram! Poštovanje tebi i moderatoru...... živi bili pa vidijeli,..... nije valjda da prate istinu o ostvrivanju branitelja i dragovoljca. " sori velko slovo....malo slovo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Rođeni (Draganec), imaš li dokument iz kojeg je vidljivo da imaš zvanje policijskog narednika. Ako si bio voditelj smjene.......to neće proći (to se da tako kažem "ne priznaje"). Moraš imati dokument iz kojeg je vidljivo da si položio za zvanje.....pitanja iz Zakona o policiji, Pravilnik o načinu postupanja policijskih službenika?

 

Oni "čvarci" ako si i imao žute, ne prolaze, samo dokument iz kojeg je razvidno da si položio za zvanje.

 

;-) Ako nemaš taj "papir", ne vrijedi ti tužakanje, iako si radio odgovoran posao.

 

A, ako imaš dokument da si položio, onda je netko u "kadrovskoj MUP-a" ili u HZMO napravio propust-pogrešku.

 

I sa privremenim statusom HRVI 20% bi trebao sa zvanjem policijskog narednika-dobiti čin satnika.

 

citirano:

Bio šef smjene u pp rješenjem pomočnika ministra.... i načelnika.

_________________________________________________

 

Moraš imati dokument iz kojeg je vidljivo da si osposobljen za zvanje pol. narednika. Ovo što si napisao ti ne vrijedi - vjerojatno neće proći.

 

Poštovani Mrljavac! stigo odgovor, imaš PP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolege! Ni me bilo jedno vrijeme.... eto živ još uvijek. na gore navedeno čekam još par dana. Otišla dokumentac. na drugostup.. kojem je rok za odgovor 5 do 12. Međutim što je isto bitno za navesti... kolega mi otišo u mirovinu ovih dana.... pa da vidimo kako će kolegi skrojiti vezano za pravilnik.

Pozdrav i čujemo se.

 

Je li to tajna (epilog), ili to možeš podijeliti i sa ostalim forumašima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li to tajna (epilog), ili to možeš podijeliti i sa ostalim forumašima?

 

Kolega Forrester! TAJNA nije. Jednostavno izjavljujem, skračeno... ali i poruka ostalima..

 

Da je drugostupanjska komisija MUP-a odbila zahtjev za utvrđivanje policijskog zvanja, kao osnove za izraćun inval. mirovine. U Rješenju i Obrazloženju ima svašta, ne drži vodu, ali gledajuči pravno navode da je povrijeđeno načelo zakonitosti prema kojem javnopravno tijelo rješava upravnu stvar na temelju zakona i drugih propisa te općih akata donesenih na temelju zakonom utvrđenih javnih ovlasti..... itd. kao i da u konkretnom slučaju postoji pravna nemogućnost izvršenja rješenja, jer je ono protivno navedenom propisu, odnosno Pravilniku o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi radi utvrđivanja vrijednosnog boda. Pravilnik o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi br: 511-01-52-22217/1-2005 od 27.01.2006. god., propisano je da će ovo Monistarstvo rješenjem utvrditi odgovarajuće zvanje pripadniku Ministarstva sa statusom HRVI kod kojeg je opća ili profesionalna nesposobnost za rad nastala kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta RH, uslijed čega mu je prestao radni odnos, na način da će policijskom službeniku u zvanju policajac utvrditi zvanje viši pol. narednik. U mom slučaju samostalni narednik 2000. god po odlasku u mirovinu ( Rješenje potpisao pom. ministra Lacković ) statusom HRVI-a, Pravilnikom se dodjeljuje čin višeg pol. inspektora, prevođeno satnik HV. itd.....

Mislim da si povezao. Tko je drijemao sve ove godine ne znam. Za neke je primjenjen Pravilnik, a za neke... " bit ću kulturan " Ako netko ne zna raditi svoj posao, ima mladih osoba sa znanjem.... sociologa, pravnika itd. koje su kod kuće, nezaposlene. Starci, djed i baka uzdržavaju svoje nezaposlene unuke kojima su financ. pomagali završiti fakultete,... u mom slučaju. Zar sam dao 5 god. 6 mj. i 5 dana za Domovinski rat samo tako.

Još bi se dalo pisati, ali pucam po šavovima lijepi moji forumaši..... jako puno sam naučio od svih vas.

 

Forrester! Što se tiče kolege, od 3 mj. nije dobio mirovinu, niti zvanje. Prima akontaciju.

Zaslužio je veći čin nego ja, a i po dokumentaciji ima dokaze. Mislim da i pred njim stoji adminnistrativna i pravna borba za svoja prava.

dosta.... pozdrav!

 

 

 

 

 

 

To je to !

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Recimo sličnih; da. Naime ja sam bio u pričuvnom sastavu MUP-a, a zatim u studenom 1991.g. prešao u ZNG. Imam 30% HRVI - privremeno i poslušao sam tvoj savjet iz posta od 27.3.2014.. MUP RH, Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale iz Zagreba mi je odbila izdati Potvrdu u policijskom zvanju (prevođenje 2 čina gore), uz obrarazloženje da to može učiniti jedino PU Vukovarsko-srijemska (gdje sam bio u pričuvnom sastavu) i to isključivo na službeni zahtjev HZMO-a.

 

PS Naravno HZMO-u to ne pada na pamet jer sam demobiliziran iz HV-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija