Jump to content

Ovlasti predsjednika suda


majazd

Preporučene objave

Ne znam postoji li ovakva tema, ali ako mi netko može odgovoriti bit ću zahvalna.

 

Naime, kod predsjednika suda zatražila sam dvije požurnice za rješavanje mog predmeta. Na oba zapisnika o prijemu stranke koja su mi uručena, stoji da će proslijediti sutkinji na očitovanje o slijedećoj procesnoij radnji.

 

Nakon mjesec dana napravim uvid u spis i vidim da joj požurnice uopće nisu dostavljene???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno efikasnije je podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku .

o njemu predsjednik suda mora odlučiti u roku 60 dana.

nakon tih 60 dana, ako predsjednik suda ne odluči o zahtjevu, od višeg suda možeš tražiti rješavanje po zahtjevu i pravičnu naknad.

požurnicu spreme u ladicu ili je zature među nebitnim papirima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, ali moje je pitanje, zar to nije trebalo iz Ureda predsjednika otići sutkinji?

 

Posebno kad se naš vrli predsjednik toliko diči svojim učinkovitim radom

 

Predsjednik suda se unatoč svojoj tituli ne može miješati u rad suca na konkretnom predmetu. Ako nešto i poduzme u vezi s požurnicom, to će biti da od suca zatraži očitovanje o vašoj požurnici (kao što vam je i rečeno) i/ili napravi uvid u spis, ali to ne znači da se požurnica dostavlja u spis. (Požurnica se vodi pod signaturom sudske uprave, a u spis idu pismena koja su vezana s predmetom.)

 

To kako suci trebaju postupati s predmetima u kojima sude propisano je pravilnicima i poslovnicima, pa tako dugo dok sudac sam od sebe ne prizna da nešto od toga bez objektivnog razloga nije poštovao, predsjednik suda praktično ne može poduzeti ništa. (A i inače zapravo može malo ili ništa jer je kod nas praćenje učinkovitosti temeljito pobrkano s nezavisnošću suca odnosno sudstva, ali to je sasvim posebna priča.)

 

Ipak, i na požurnicu koja nije formalno zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku biste trebali iz ureda predsjednika dobiti odgovor.

 

A što se tiče kvalitete rada konkretnog predsjednika, morate uzeti u obzir u odnosu na što (kakvu okolinu) se ona ocjenjuje. Možda je u odnosu na okolinu itekako dobar.

 

Osim toga - ne zadnje - niste napisali o kojim se konkretno rokovima u vašem slučaju radi. Ima stranaka, posebno onih koje se prvi puta susreću sa sudovima, koje imaju doista nerealna očekivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija