Jump to content

presuda za alimentaciju (obrazlozenje) i prisilna naplata dugovanja


gabi10

Preporučene objave

pozdrav....

 

Evo za pocetak ovako dobila sam presudu za alimentaciju koja jos nije pravomocna al nadam se da ce bit :)

u presudi je mom djetetu dodjeljena alimentacija od 1100 kuna samo sta mi nije jasno zasto je sud zaostatke izracunao samo od dana kad je otac napustio dijete do dana kad sam ja predala tuzbu jer nisam mogla odma dok mi se nije rijesilo to da je djete dodjeljeno meni na odgoj i skrb a to znaci da se traze zaostaci za 8 mjeseci....

zivjela sam u izvanbracnoj zajednici otac nije zva,vidio ni pitao za djete od kad je otisao a od toga ima godina i osam mjeseci....

e sad mene zanima sta je sa ovim drugim mjesecima do pravomocnosti presude koja bi trebala biti ovih dana jer se doticni gospodin nije odazivao niti primao pozive pa je to sad na oglasnoj ploci suda...

dali ce meni u fini kad idem stavit ovrhu na njegov racun izracunati samo ovih 8 mjeseci ili godinu i 8 mjeseci koliko je proslo do pravomocnosti za zaostatke?

 

jos u presudi stoji da je tuzenik duzan na ime uzdrzavanja maloljetne tuziteljice xy pocev od 02.04.2013. pa nadalje placati mjesecni iznos od 1100,00 kn s tim sto je dospjele obroke duzan platiti do konca mjeseca za koje je uzdrzavanje trebalo dati,odjednom u roku 15 dana,a buduce je obroke duzan placati kako budu dospjevali do konca mjeseca za koje je uzdrzavanje teba dati,sve uz zatezne kamate prema eskontnoj stopi hnb-a koja je vrijedila zadnjeg dana polugodista koje je prethodilo tekucem polugodistu uvecano za pet postotnih poena na racun majke xy i zakonske zastupateljice mldb.tuziteljuce xy....

 

e sad ja bi vas zamolila ako mi neko moze reci odgovor kako ce se i za koji period naplatiti ta dugovanja?

sto mi je raditi kad presuda postane pravomocna za naplatu tog dugovanja koje stoji u presudi da se treba platiti u roku 15 dana?

kome se obratiti ako se ne uspijem naplatiti jer pretpostavljam da necu?

 

ako netko ima slicnu situaciju molim vas da mi se javi i pomogne mi...

 

lijep pozdrav svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Po pravomoćnosti presude kod suda zatražiti klauzulu pravomoćnosti.

2. Probati još jednom kontaktirati oca i upoznati ga sa pravomoćnosti presude i njegovim obvezama. Ako do toga ne dođe

3. Pokrenuti postupak ovrhe.

 

"... sto mi je raditi kad presuda postane pravomocna za naplatu tog dugovanja koje stoji u presudi da se treba platiti u roku 15 dana?..."

 

To je obveznik uzdržavanja dužan sam podmiriti u roku od 15 dana, kao što stoji u presudi. U protivnom izlaže se naplati kamata na dospjele a nepodmirene tražbine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala...

Tesko da cu moc doc do njega al nema veze kad postane pravomocno idem na finu valjda cu nesto uspjet dobit tim putem...

A za ovaj rok od 15 dana pitam jer znam da nece bit isplacno i rekli su mi da onda idem na policiju i da ga sekazneno goni pa neznam kolko mi je to pametno ako neko zna besto o tome neka pise tu ili na po

puno hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze pitanje vezano za alimentaciju? Bivsi suprug ne placa alimentaciju za malodobno dijete

Rastavljeni smo vec 3 godine. Prosle godine bili smo na sudu i sud je presudio da mi u roku od godine

dana mora ísplatit sve zaostatke i dalje uredno. doprinosit za uzdrzavanje dijeteta ili ce 10 mjeseci u zatvor uz tri godine uvijetno. Pocetkom ovoga. mjeseca isteklo je godína dana a on nije uplatio niti kune.

Ponovo sam podnjela prijavu drzavnom odvjetnistvu í sad cekam. Sta ce bití dalje? Nisam rekla da je bivši zaposlen i prima placu. Mogu li traziti od suda da mu se sjedne na placu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi netko molim vas napisati što je potrebno po pravomoćnosti presude napraviti da se alimentacija naplati putem ovrhe odnosno što je potrebno odnjeti na finu?!

Ako netko zna molim vas da mi napiše...

Hvala...

 

 

Prvo mora biti i proći sudski postupak koji se pokreće preko centra za socijalnu skrb a povodom nepoštivanja sudske presude o davanju alimentacije za djete.

Nakon tog postupka tek ide utjerivanje duga po alimentaciji putem ovrhe .

Taj postupak traje barem 6 mj do 1 godine nije to baš tako jednostavno i brzo.

 

Znači prvo se obratite centru za socijalnu skrb a onda će vas oni uputiti dalje u postupak pred nadležni sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo samo da pitam pošto mi je Kompa napisao da za ovrhu moram prvo u centar i da prolazi 6 mjeseci do godine dana a ja sam dosla do informacije da sa prvomocnom presudom mogu sama na finu trazit ovrhu pa ako netko zna molim vas dali je pravomocna presuda dovoljna za napravit ovrhu putem fine i sto mi je potrebno za to napravit

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
, gabi10 je napisao:

Evo samo da pitam pošto mi je Kompa napisao da za ovrhu moram prvo u centar i da prolazi 6 mjeseci do godine dana a ja sam dosla do informacije da sa prvomocnom presudom mogu sama na finu trazit ovrhu pa ako netko zna molim vas dali je pravomocna presuda dovoljna za napravit ovrhu putem fine i sto mi je potrebno za to napravit

 

Hvala

Ako se ne varam i nek me ispravi @zeljac047 možete i ovo napraviti podnijeti kaznenu prijavu za neisplatu alimentacije hočete u dorh ili u policiju po meni puno jednostavniji način doći do alimentacije nego preko fine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Stipe0807 je napisao:

A sta kad uredno sve placas i vratis zaostatke I uredan si 2 godine a ona I dalje ne skida ovrhu, kome ds se ja zalim,imam drugu obitelj I koci mi egzistenciju I ne mogu dignuti kredit za stan jer I dalje imam redovnu ovrhu na placu, kakva drzava, majko mila

Poštovani, samo jedno pitanje, da li ste još uvijek obveznik plaćanja uzdržavanja?

Ako jeste, onda FINA provodi ovrhu temeljem ovršne isprave, odluke o uzdržavanju i Rješenja o ovrsi, u kojem stoji da ste nenaplaćene obroke (zaostatke) dužni platiti odjednom, a sljedeće obroke do yx datuma u tekućem mjesecu, dakle, ako se išlo ovrhom, onda se ovrhom naplaćuju i redoviti obroci, ne samo zaostaci, no ako nije i ako tekuće obroke uzdržavanja plaćate na neki drugi način, obratite se bivšoj koja Vas je, u ime djeteta/djece ovršila, kao ovrhovoditeljici, da sa FINE povuče ovrhu..

Ako neće dragovoljno, jedino rješenje Vam je pokretanje sudskog postupka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, G-man je napisao:

Pokrenut će se postupak opoziva uvjetne osude, u kojem će bivši suprug ukoliko ne želi u zatvor, "nekim čudom" pronaći novac. DORH-u slobodno istaknite saznanje njegova zaposlenja i inzistirajte da sa svoje strane "ubrzaju", koliko naravno mogu, postupak opoziva.

Mene zanima zadnja opcija mi je bila kaznena prijava...imam sudsku presudu iz 2012 god.duga prica...sta ocekuvati

 

Hvala...iskreno bas imam dugu i čudnu priču negdje sam opisala u kratko koliko sam mogla ali svaki savjet je bio CEMU KAZNENA IDITE NA OVRHU

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mali crni vrag je napisao:

..ali svaki savjet je bio CEMU KAZNENA IDITE NA OVRHU

U potpunosti se slažem sa takvim savjetima, jer kaznena prijava može samo zakomplicirati stvari i  baš i nije u interesu djeteta da dođe do svojih sredstava uzdržavanja koje mu po Zakonu, a i po sudskoj odluci, pripadaju, uvijek je bolje ići sa izravnom naplatom u FINI ili pokretanjem Ovršnog postupka temeljem Ovršne isprave, naravno, ako obveznik plaćanja uzdržavanja ima dostatnih sredstava (primanje) za ovrhu...

Kaznena prijava bi trebala biti zadnja opcija pomoću koje bi se "prisililo" obveznika plaćanja uzdržavanja da podmiruje svoje obveze prema svom djetetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, kao što je rečeno - kazneni dio priče ostaviti za sam kraj, kada ništa drugo ne upali, a znadete da drugi roditelj ima određena sredstva i namjerno ne plaća ništa. U svakom drugom slučaju biti će kontraproduktivno.

Doduše, u vašem slučaju (korisnice Mali crni vrag), pitanje je da li je opoziv uvjetne uopće više moguć obzirom na vrijeme (ova presuda iz 2012. je tada bila pravomoćna ili ...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Dakle, kao što je rečeno - kazneni dio priče ostaviti za sam kraj, kada ništa drugo ne upali, a znadete da drugi roditelj ima određena sredstva i namjerno ne plaća ništa. U svakom drugom slučaju biti će kontraproduktivno.

Doduše, u vašem slučaju (korisnice Mali crni vrag), pitanje je da li je opoziv uvjetne uopće više moguć obzirom na vrijeme (ova presuda iz 2012. je tada bila pravomoćna ili ...).

Kako sam navela on je duh Caspar koji je imao toliko prilika o kojima mnogi mogu samo sanjati u 12 god.zvala sam ga za svaki kcerin rockas ili njegov,Božić,Novu...čestitala njegov drugoj kćeri..pokušavala makar poklon kupit po pola sa njim...toliko je puta broj promijenio....koliko slika na faceu more,mobiteli,motori,auti...držao 2 kafića..sutila sam jer je na prvom ročištu 2009 rekao kako ima malo djete ,žena druga Neradi bila bla...tadašnji advokat mirovina..izgubljeni slučaj,nakon toga jos jedan...prošle godine SSM saznala da presuda uopće postoji za koju mi moj prvi odvjetnik u mirovini TVRDI DA NIKAD NIJE PRIMIO NA ADRESU...AKO MI JOS NETKO KAZE DA JE KAZNENA PREVISE...trebalo bi mi bit zao DANAS KAD ME KCER ZAGRLI I KAZE MAMA SVE CE MU SE VRATIT..dajte molim vas koja FINA..pa dali VI mene čujete on je STRANAC ZA KCER I MENE VIDIO JU JE KAD SE RODILA I OTISAO ...DALJE..NJEGOVI STRIC I MAJKA SU SE VJENCALI...KUCA KOJU IMAJU PRIPADA JEHOVINIM SVJEDOCIMA...NJEGOV BRAT OD KCERI TETAK NIKAD NIJE PITAO ZA NJU..RODENDAN JOJ NEZNAJU ..PITATE ME ZASTO JER NISTA MANJE NIJE ZASLUZIO ...nema opravdanja za litru mlijeka koju nije kupio ijedan pogođeni datum rođendana osim pravog..dijete ga prati na youtubu i mrežama ...da je on htio gospodo moja u 12_ godina imao je prilike godina ima 365 dana pa VI racunajte a njoj je u 10 mj.ove godine punih 13 dali grijesima možda no koliko ga poznajem taj ima ko mačka 9 života prije ce pod pritiskom nac novac nego preko ovrhe jer je sve na ženi vjerovatno...no do prvog poziva ima ...kad bude bit ce..nadam se da kako kažu 3 sreća 3 odvjetnik ali ovog plaćam..ajmo vidjet rezultat...ako ništa drugo...bar mi je jasno koliko moraš platit ako hoćeš iste postići...12 godine HRABRO STOJIM...I MISLIM SI...AKO TOJ ZENI NIJE STALO DA PITA ZA KCER KOJU IMA IZ VEZE PRIJE BRAKA SA NJOM AKO TA CURICA KOJOJ JE OTAC NEZNA ZA MOJU KCER IAKO MOJA KCER O NJIMA SVE ZNA...NARAVNO LJEPO..DALI BI GA I DALJE TREBALA ZALIT PA TKO ZALI MOJU KCER I MENE

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, mišljenja sam da takvu osobu kakvom opisujete "oca" svog djeteta, namjerno sam stavio navodnike, jer je on, po Vašem opisu, samo biološki otac, no ne i stvarni i odgovorni roditelj svog djeteta, netreba žaliti....stoga i povlačim, ali samo u Vašem slučaju, navode u svom prethodnom postu što se tiče kaznenog progona tog i takvog "roditelja", oprostite..

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Iskreno, mišljenja sam da takvu osobu kakvom opisujete "oca" svog djeteta, namjerno sam stavio navodnike, jer je on, po Vašem opisu, samo biološki otac, no ne i stvarni i odgovorni roditelj svog djeteta, netreba žaliti....stoga i povlačim, ali samo u Vašem slučaju, navode u svom prethodnom postu što se tiče kaznenog progona tog i takvog "roditelja", oprostite..

Sretno..!

Upravo me zvao odvjetnik i primila sam poziv za državno odvjetništvo a policija je počela sa traženjem BIOLOSKOG ISKLJUCIVO OCA I ADRESE jer one koje sam navela kroz 12 god.tamo nije...STA OCEKIVATI ISKRENO..I JA SAM IZNENADENA JER sam nema 2 tjedna napisala kaznenu a sve ide nekako brzo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija