Jump to content

Prodaja kuće s pravom doživotnog uživanja


MatAna

Preporučene objave

Poštovani,

 

svekar je vlasnik kuće koju želi prodati, međutim njegova majka je zabilježena u ZK s pravom doživotnog uživanja nekretnine. Baka ne stanuje u toj kući, budući da je to vikend kuća na moru, a baka je zbog nemoći smještena u stacionaru u domu za umirovljenike. Ona na žalost nije više niti svjesna previše sebe ni svoje okoline, a svekar ima s njom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

 

Da je baka svjesna vjerujem da bi bilo moguće s njom dogovoriti da potpiše dozvolu da se zabilježba uživanja s nekretnine makne, međutim obzirom da je dementna, ne znamo što učiniti.

 

Ako imate kakav savjet molim vas da ga podijelite s nama. Na žalost kuću prodajemo zbog teške imovinske situacije.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"...Da je baka svjesna vjerujem da bi bilo moguće s njom dogovoriti da potpiše dozvolu da se zabilježba uživanja s nekretnine makne, međutim obzirom da je dementna, ne znamo što učiniti...."

--------------------------------------------------------

 

 

U situaciji koju ste naveli izlaz je moguć jedino u pokretanju postupka za lišenje poslovne sposobnosti i imenovanja posebnog skrbnika.

 

Postupak za lišenje poslovne sposobnosti pokrećete putem nadležnog Centra za socijalnu skrb.

 

Centar za socijalnu skrb po službenoj dužnosti predlaže Sudu pokretanje postupka za lišenje poslovne sposobnosti, kada ocijeni da punoljetna osoba zbog duševnih smetnji ili drugih uzroka nije sposobna brinuti se o osobnim potrebama, pravima i interesima ili ugrožava prava i interese drugih osoba.

 

Centar za socijalnu skrb osobi za koju je pokrenut postupak za lišenje poslovne sposobnosti imenuje posebnog skrbnika.

 

Odlukom o imenovanju posebnog skrbnika utvrduju se njegove dužnosti i ovlasti.

 

Sud ce zatražiti mišljenje lijecnika vještaka o zdravstvenom stanju osobe za koju je pokrenut postupak lišenja poslovne sposobnosti kako bi se procijenilo da je osoba sposobna samostalno štititi svoja prava i interese.

 

Nakon toga sud donosi odluku o djelomicnom ili potpunom lišenju poslovne sposobnosti.

 

I u konačnici kad to sve završi za pravni posao kao što je odreknuće ovlaštenika osobne služnosti (doživotno uživanje), ili raskida ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i sl. zasigurno ćete morati ishoditi prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb.

 

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"...Da je baka svjesna vjerujem da bi bilo moguće s njom dogovoriti da potpiše dozvolu da se zabilježba uživanja s nekretnine makne, međutim obzirom da je dementna, ne znamo što učiniti...."

--------------------------------------------------------

 

 

U situaciji koju ste naveli izlaz je moguć jedino u pokretanju postupka za lišenje poslovne sposobnosti i imenovanja posebnog skrbnika.

 

Postupak za lišenje poslovne sposobnosti pokrećete putem nadležnog Centra za socijalnu skrb.

 

Centar za socijalnu skrb po službenoj dužnosti predlaže Sudu pokretanje postupka za lišenje poslovne sposobnosti, kada ocijeni da punoljetna osoba zbog duševnih smetnji ili drugih uzroka nije sposobna brinuti se o osobnim potrebama, pravima i interesima ili ugrožava prava i interese drugih osoba.

 

Centar za socijalnu skrb osobi za koju je pokrenut postupak za lišenje poslovne sposobnosti imenuje posebnog skrbnika.

 

Odlukom o imenovanju posebnog skrbnika utvrduju se njegove dužnosti i ovlasti.

 

Sud ce zatražiti mišljenje lijecnika vještaka o zdravstvenom stanju osobe za koju je pokrenut postupak lišenja poslovne sposobnosti kako bi se procijenilo da je osoba sposobna samostalno štititi svoja prava i interese.

 

Nakon toga sud donosi odluku o djelomicnom ili potpunom lišenju poslovne sposobnosti.

 

I u konačnici kad to sve završi za pravni posao kao što je odreknuće ovlaštenika osobne služnosti (doživotno uživanje), ili raskida ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i sl. zasigurno ćete morati ishoditi prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb.

 

sretno

 

Hvala na odgovoru.

Znači ako sam dobro shvatila skrbnik ne može biti osoba koja je član obitelji, već isključivo službeno dodijeljena osoba od strane Centra za socijalnu skrb?

 

Što u konačnici znači ako nas ta osoba/skrbnik želi spriječiti u prodaji nekretnine ona to može napraviti, iako je evidentno da zbog svog zdravstvenog stanja baka više ne može na more i sigurno dok je živa neće koristiti svoje pravo zabilježeno u vlasničkom listu, jer sad već ima 86 godina.

 

Znači zavrzlama :jok:

Pretpostavljam da za potpis kod javnog bilježnika, ili da bilježnik dođe u dom, ona mora znati i biti svjesna što potpisuje...naravno. Jer ponekad zna tko je i tko smo svi mi, a ponekad ne zna i misli da smo stranci ili neki drugi ljudi iz njene mladosti. I kako sad nju 'uloviti' trenutku kad zna tko je i što je.

 

Hvala još jednom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ako sam dobro shvatila skrbnik ne može biti osoba koja je član obitelji, već isključivo službeno dodijeljena osoba od strane Centra za socijalnu skrb?

--------------------------------------------------------------

 

Skrbnikom se imenuje osoba koja ima osobine i sposobnosti za obavljanje skrbništva i koja pristane biti skrbnikom, a uglavnom se bira iz kruga bliskih srodnika štićenika.

Centar za socijalnu skrb zatražit će od štićenika koji je sposoban shvatiti o čemu se radi i od njegovih bližih srodnika mišljenje o osobi koju namjerava imenovati skrbnikom.

Ako to zahtijevaju okolnosti slučaja i dobrobit štićenika, Centar za socijalnu skrb može odlučiti da neposredno obavlja dužnost skrbnika i u tu svrhu imenuje osobu zaposlenu u tom centru.

Skrbnik ne može biti osoba:

1. koja je lišena roditeljske skrbi,

2. koja je lišena poslovne sposobnosti,

3. čiji su interesi u suprotnosti s interesima šticenika

4. od koje se, s obzirom na njezino ponašanje i osobine te odnose sa štićenikom,

ne može ocekivati da ce pravilno obavljati dužnosti skrbnika,

5. s kojom je šticenik sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju,

6. s cijim je bračnim drugom šticenik sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

Centar za socijalnu skrb odlukom o imenovanju skrbnika određuje njegove dužnosti i prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravo uživanja i nije neko pravo. problem možepraviti samo korisnik tog prava.

briše se smrču korisnika prava ili voljom korisnika. ne nasljeđuje se.

jednostavniji postupak jke sačekat zakonski prestanak tog prava.

smrću korisnika dostavi se smrtovnica u gruntovnicu i podnese zahtjev za brisanje upisanog prava.

 

sudski postupak lišavanja poslovne sposobnosti je puno skuplji postupak.

ko je staratelj korisnice tog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ekipa...Bovu ne kužim baš najbolje ovo što si napisao oko umanjene vrijednosti nekretnine...

 

Mao, u pravu si, novac je hitan i baš nam se ne čeka da baka od supruga umre, iako je stara i dementna, ona može poživjeti u tom vegetativnom stanju još godinama, a nekretnina se prodaje iz više razloga, a prvi su naravno financije.

 

Jedino što me još muči oko onoga dolje napisanog tko može biti skrbnik. Naime baka nema nikoga tko je službeni skrbnik, a moj svekar kao njen sin ima ugovor o dosmrtnom uzdržavanju s bakom, s tim da moram naglasiti da navedena kuća nije bila predmet ugovora, već je moj svekar stekao vlasništvo darovnim ugovorom od oca još 2003. godine. Zanima me ako postoji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, može li se to već smatrati nekom vrstom skrbništva?

 

Situacija je baš komplicirana, mislim tehnički možemo mi prodati kući i s tom zabilježbom, međutim ja prva ne bi kupila takvu nekretninu osim možda, ali zbilja možda po iznimno povoljnoj cijeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.upravnisudrh.hr/praksa/frames.php

 

pod porezi potraži porez na nekretnine,

zatim potraži procijena vrijednosti ( 01036

stan - pravo doživotnog uživanja - prometna vrijednost )

 

B – 2000.

 

P O R E Z N A P R O M E T N E K R E T N I N A

STAN - PRAVO DOŽIVOTNOG UŽIVANJA - PROMETNA VRIJEDNOST

ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA 079/1z

"Narodne novine", broj 53/90, 61/91, 95/94

Članak 7. stavak 1.

Okolnost da je stan, koji je predmet prometa, opterećen pravom doživotnog uživanja u korist prodavatelja utječe na prometnu vrijednost tog stana.

"U zapisniku o procjeni tržne vrijednosti nekretnina nema nikakvih podataka o stanju u kojem se nalazi predmetni stan, niti su navedeni parametri na temelju kojih je utvrđena prometna vrijednost predmetnog stana, nego se samo navodi utvrđena vrijednost predmetne nekretnine, a bez bilo kakvog opisa iste i bez podataka koji su odlučni za utvrđivanje vrijednosti koja je navedena u zapisniku. Prema ocjeni Suda takav zapisnik nije mogao poslužiti kao osnova za donošenje prvostupanjskog i osporenog rješenja jer on ne sadrži elemente na temelju kojih je utvrđena vrijednost nekretnine.

U zapisniku se konstatira da prodavatelj zadržava pravao doživotnog uživanja stana, a ta činjenica nije relevantna kod utvrđivanja osnovice poreza. Sud smatra da je prilikom procjene vrijednosti stana trebalo uzeti u obzir činjenicu da je stan neseljiv sve do smrti bivšeg vlasnika, što prema ocjeni Suda utječe na cijenu nekretnine, na što tužitelj opravdano ukazuje u tužbi. Naime, okolnost da je stan opterećen pravom doživotnog uživanja u korist prodavatelja od utjecaja je na visinu cijene koja se može postići na tržištu za takav stan. Prema tome pri procjeni takve nekretnine treba uzeti u obzir činjenicu da se ona ne može odmah koristi, te da bi cijena takve nekretnine bila niža od uobičajene cijene, kada kupac odmah može stupiti u posjed stana."

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-3718/1997 od 28. rujna 2000.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema tome pri procjeni takve nekretnine treba uzeti u obzir činjenicu da se ona ne može odmah koristi, te da bi cijena takve nekretnine bila niža od uobičajene cijene, kada kupac odmah može stupiti u posjed stana."

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-3718/1997 od 28. rujna 2000.

 

 

 

OK, ako sam dobro shvatila...mi ako prodamo nekretninu s navedenom zabilježbom, novi vlasnik se uknjižava kao vlasnik, ali ne može koristiti nekretninu?

 

Suludo! A i ako to snižava cijenu nekretnine, onda zbilja moramo to nekako riješiti...samo ne znam kako. Nije da nam se omogućava Centru za socijalnu skrb uvid u našu imovinu, imovinsko stanje, planove koje imamo sa SVOJOM nekretninom, a sve to će se morati napraviti ako se ide na skrbništvo... I onda skrbnik valjda može biti bilo tko od familije samo ne mi, jer smo svi povezani s mojim svekrom koji ima doživotno uzdržavanje bake, a kako je Mao napisao ranije o uvjetima tko može biti staratelj takve osobe. :jok:

 

Najbolje odustati od prodaje kuće dok je baka živa, ne znam što drugo...ovo s centrom za socijalnu skrb je komplicirano, a bilježnik neće ovjeriti njenu izjavu, ako ona nije svjesna što potpisuje...i jbg!

 

Uffff!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija