Jump to content

Sramoćenje/kleveta na poslu?


fotomatik

Preporučene objave

Situacija je slijedeća...

 

Prije nekoliko godina policija mi došla na kućna vrata s nalogom za pretragu, koja je i učinjena. Naravno, pretrazi su bila prisutna dva svjedoka.

 

Prilikom završene pretrage, policijski službenici su rekli prisutnim svjedocima (dvojica nekakvih poznanika) da o tome što su vidjeli ne smiju okolo pričati, jer inače rade kazneno djelo.

 

U pretrazi nije nađeno ništa, i slučaj je tu završio.

 

Odnedavno sam počeo sezonski raditi u firmi u kojoj, igrom slučaja, radi i jedan od te dvojice svjedoka. U zadnje vrijeme me nekoliko kolega s posla u više navrata pitalo "jel istina što se priča da ti je došla policija..." i "jel istina da si bio u zatvoru zbog...".

 

Dakle, izgleda da je dotični svjedok iz nekog razloga to počeo pričati po poduzeću, i uz to čak i preuveličavati dotičnu situaciju (ili se radi o pokvarenom telefonu). Moja pretpostavka da se vjerojatno radi o pokušaju nekog načina sramoćenja, omalovažavanja ili mobbinga, s obzirom da često imam "okršaje" s nekim kolegama zbog toga što me kao sezonca smatraju "neznalicom" i "manje vrijednim radnikom"...

 

Mene sad zanima, da li se protiv te osobe (tog svjedoka) mogu podignuti kaznene prijave po pitanju toga što ovaj govori ono što su mu policijski službenici rekli da o tome ne smije govoriti (li ta zabrana možda ima neki "vijek trajanja"?), te da li se uz to mogu protiv dotične osobe dignuti tužbe za kazneno djelo klevete i sramoćenja, a kao svjedoke optužbe navesti kolege koji su me ispitivali u vezi toga?

 

Uz to, ako se odlučim na podizanje tužbe, kakva je situacija po pitanju troškova popstupka, s obzirom da sam sezonac, i jedva spajam kraj s krajem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada ste saznali za ove navode o sebi koje iznosite?

 

Prošle godine.

 

Konkretno, sredinom prošle godine me jedan kolega nasamo pitao "jel istina to da si bio u zatvoru zbog (toga i toga)" i da je to "čuo da se priča". No, ove godine, prije par dana, je jedan drugi kolega spomenuo "jel tebi stvarno došla policija doma zbog (toga i toga)" i to pred drugim kolegama, na što sam se ja naravno morao "pravdati" pred svima o tome što je bilo, kako i zašto i kako je završilo.

 

Dakle izgleda da je ovaj to nekome ispričao još prošle godine, pa se priča raširila u firmi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovaj prvi slučaj - zaboravite, jer kasnite (privatna tužba mora se podnijeti u roku od 3 mjeseca od kada je privatni tužitelj saznao za kazeno djelo i počinitelja - čl. 61. ZKP-a).

 

Ovaj drugi slučaj bi teoretski mogao doći u obzir - kazneno djelo sramoćenja ili klevete (po mom mišljenju, prije sramoćenja).

 

Ali... Sugerirao bih vam da izbjegnete rješavanje ovog predmeta preko kaznenog aspekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovaj prvi slučaj - zaboravite, jer kasnite (privatna tužba mora se podnijeti u roku od 3 mjeseca od kada je privatni tužitelj saznao za kazeno djelo i počinitelja - čl. 61. ZKP-a).

 

Ovaj drugi slučaj bi teoretski mogao doći u obzir - kazneno djelo sramoćenja ili klevete (po mom mišljenju, prije sramoćenja).

 

Ali... Sugerirao bih vam da izbjegnete rješavanje ovog predmeta preko kaznenog aspekta.

 

Meni je svakako cilj izbjeći vucaranje po sudu, no postavio sam pitanje prvenstveno zbog toga ako kojim slučajem dođe do situacije da cijela firma počne brujati o tome, a dotična stvar postane jedna od "alata" dodatnog maltretiranja na poslu...

 

Zahvaljujem na vašem odgovoru.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Opet se dogodilo isto, tj, opet se pričalo predamnom kako sam bio u zatvoru (a nisam! već sam bio samo pod istragom nakon koje je zbog nepostojanja dokaza postupak obustavljen, vidi uvodni post), te sam se opet morao pravdati pred kolegama  tome što i kako se desilo (uključujući i onima koji su nedavno počeli raditi) ... A kad sam te iste ljude pitao koga su to čuli odgovor je "čuo sam" i "priča se", tj. nisu htjeli imenovati. Čini se da ta osoba ili netko drugi (kome je ta osoba to u nekom trenu to ispričala) "talasa" o tome u firmi u kojoj radim, vjerojatno sa namjerom da me ocrni.

Što da se radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, fotomatik je napisao:

A kad sam te iste ljude pitao koga su to čuli odgovor je "čuo sam" i "priča se", tj. nisu htjeli imenovati

 

prije 1 sat, fotomatik je napisao:

Što da se radi?

sada pričaju i oni koji su čuli da se priča...uz te svjedoke koji su bili,vjerojatno još dosta ljudi za to zna...od susjeda koji nisu bili pozvani...od rodbine itd...isto kao i vi da ste nekome bili svjedok..pa kažete bratu,pa brat ženi,pa žena svojoj sestri itd...nema tu kraja........čak i da tužite tog na koga mislite (svjedoka) to više ne možete spriječiti...možete samo da se ne priča pred vama,ali će svi znati...to je onako ljudski rečeno,a pravno šta može napravit radi satisfakcije neke,netko drugi će o tom aspektu.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klasika - priča se na ulici, u hodnicima i slične gluposti. Isto kao kad vas ćope s jednim jointom, pa na kraju ispadnete hrvatska verzija Pabla Escobara.

Nema se tu što previše dodati na ono otprije, obzirom da jedan od dva svjedoka radi s vama, definitivno je on taj koji je to pronio, pa imate opciju ili privatne tužbe kontra njega (pripazite na rok od 3 mjeseca) ili tužba radi naknade štete zbog povrede prava osobnosti. Dakle, bez "vucaranja" po sudu teško, jer sumnjam da će ta osoba razgovorom biti uvjerena u to da ispravi stvari.

No, sve to na stranu, čak i da uspijete bilo razgovorom bilo tužbom, dobiti satisfakciju, jedan čovjek je najbolje opisao kaljanje ugleda i časti - to je kao da sa vrha zagrebačke Katedrale prosipnete sadržaj jastuka punjenog guščjim perjem, pa ako hoćete vratiti ugled i čast u cijelosti, morate sakupiti sve do posljednog pera, a sretno vam bilo s tim. Dakle, ljudi će vjerovati što žele vjerovati i na to nećete moći utjecati, ali barem možete dobiti kakvu-takvu satisfakciju prema onome koji je sve započeo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , G-man je napisao:

Klasika - priča se na ulici, u hodnicima i slične gluposti. Isto kao kad vas ćope s jednim jointom, pa na kraju ispadnete hrvatska verzija Pabla Escobara.

Po tom prinicipu kruži i ta priča o meni što ovaj talasa... bio sumnjiv i pod istragom, da bi na kraju postupak bio obustavljen zbog nepostojanja dokaza, a ovaj okolo talasa (ili se dogodio "pokvarni telefon", gdje svatko doda nešto svoje ili izmjeni ono bitno) maltene kao da sam bio osužen i na dugogodišnjoj robiji...

Pretpostavljam da bi mi za uspješnu tužbu onda trebali i svjedoci koji bi potvrdili da im je baš ovaj to ispričao... No kako rekoh, kad sam dotične (od kojih sam čuo to što se priča o meni), pitao od kog su to čuli nisu htjeli reći odnosno da "oni su to čuli", "da se priča" ... tak da taj dio koliko mi se čini pada u vodu. A s razgovorom čini se da neću baš puno postići (iako sam probao) s obzirom da, zbog toga što su im uši napunjene time da sam "kriminalac koji je bio u zatvoru" praktički ni ne žele razgovarati...

(Naprosto je fascinantno koliko su ljudi u stanju povjerovati u neko glasinu o nekoj osobi, i bez pardnona je dalje širiti, umjesto da pitaju osobu o kojoj kruži glasina je li ta glasina istinita i o čemu se zapravo radilo...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , fotomatik je napisao:

Pretpostavljam da bi mi za uspješnu tužbu onda trebali i svjedoci koji bi potvrdili da im je baš ovaj to ispričao...

Tako je.

prije 21 sati , fotomatik je napisao:

(Naprosto je fascinantno koliko su ljudi u stanju povjerovati u neko glasinu o nekoj osobi, i bez pardnona je dalje širiti, umjesto da pitaju osobu o kojoj kruži glasina je li ta glasina istinita i o čemu se zapravo radilo...)

Ljudska narav je takva -"gdje ima dima, ima i vatre", ali ponekad nitko ni ne provjerava ima li doista "dima".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija