Jump to content

Državni ispit _ financije_ 03.05.2014.


Nives89

Preporučene objave

idem iz područja financija na državni ispit - smjer računovodstvo .. zanima me dali je netko bio na ispitu i kakva pitanja mogu očekivati?

 

Bila sam 5.4. na dsi posebni dio financije. Na pismenom sam dobila zadatak sve o proračunskom računovodstvu da napišem. A na usmenom me krenila pitat sve o proračunu, pa sam rekla da nisam baš toliko to radila pa me više onda pitala poreze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
POZDRAV SVIMA! Molio bih ako ima netko posebni dio DSI iz područja financija-financijski sustav i proračunski sustav, ja sam VSS i radim u Općini. Zaista mi je hitno i već sam u panici jer u 6. mjesecu polažem a nikako da dođem do materijala!! Hvala!

mail je : marioroncevic@yahoo.com

tel. 0992150725

 

imam ja nešto, polažem 13.06.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poslao sam Vam na mail za usmeni dio što sam imao od materijala

 

Moja preporuka je da si nabavite brošuru Hrvatskog poreznog sustava (ja sam ju pokupio u poreznoj upravi) ,tamo imate apsolutno sve o porezima,a također savjetujem da si skinete zakon o proračunu, opći porezni zakon, zakon o carini i zakon (iako sam si ja skinio pravilnik,no nebitno) o proračunskom računovodstvu.

 

Pitanja su većinom ista,ja sam recimo dobio pitanja koja se non stop vrte ovdje na legalisu koji se tiču posebnog usmenog djela, dakle carine, porezi, hnb, prirezi itd itd.

 

Ne ide se toliko u detalje,potrebno je baratati osnovama iako nije na odmet naučiti malo više ako netko ima volje ;)

 

U svakom slučaju SRETNO :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav :) Mogu li zamoliti skriptu za posebni dio-financije (VSS)? 19.12. imam ispit... Hvala puno unaprijed :)

Mail: rdunja@yahoo.com

 

Poslao sam Vam na mail za usmeni dio što sam imao od materijala

 

Moja preporuka je da si nabavite brošuru Hrvatskog poreznog sustava (ja sam ju pokupio u poreznoj upravi) ,tamo imate apsolutno sve o porezima,a također savjetujem da si skinete zakon o proračunu, opći porezni zakon, zakon o carini i zakon (iako sam si ja skinio pravilnik,no nebitno) o proračunskom računovodstvu.

 

Pitanja su većinom ista,ja sam recimo dobio pitanja koja se non stop vrte ovdje na legalisu koji se tiču posebnog usmenog djela, dakle carine, porezi, hnb, prirezi itd itd.

 

Ne ide se toliko u detalje,potrebno je baratati osnovama iako nije na odmet naučiti malo više ako netko ima volje ;)

 

U svakom slučaju SRETNO :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav

zanima me dali je netko polagao dsi iz područja financija a bio na struč.osp. na mjestu samostalnog upravnog referenta za ovrhu i naplatu? Muči me taj posebni dio, zar stvarno moram proći sve one zakone koji su navedeni u Uredbi, pa čak i za carinu? Kako ste vi učili i ako ima netko skriptu za posebni dio molim vas pošaljite na pignus27@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

zanima me dali je netko polagao dsi iz područja financija a bio na struč.osp. na mjestu samostalnog upravnog referenta za ovrhu i naplatu? Muči me taj posebni dio, zar stvarno moram proći sve one zakone koji su navedeni u Uredbi, pa čak i za carinu? Kako ste vi učili i ako ima netko skriptu za posebni dio molim vas pošaljite na pignus27@gmail.com

 

Upravo to i mene muči, i ja sam radila na istom radnom mjestu i zanima me taj posebni dio.... isto tako, ne shvaćam onaj dio sa izradom proračuna,s time se nikad nisam srela i bila bih zahvalna da mi netko kaže više o tome. Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam stručno osposobljavanje odrađivao u financijama na radnom mjestu stručnog suradnika za financije i računovodstvo.

 

Ovako,za posebni dio dobio sam upravno područje financije,znači možeš sve očekivati iako se u vecini slucajeva vrte ista pitanja koja se ticu izrade godisnjeg ili polugodisnjeg proracuna,obracuna place,a takoder mozes dobiti i da napises npr. oblik i sadrzaj poreznog akta prema opcem poreznom zakonu (to sam ja dobio).

 

Sve zakone koje sam smatrao bitnima sam imao uz sebe počevši od općeg poreznog zakona,zakona o carinama,zakon o proračunu i da ne nabrajam dalje..

 

Što se tiče proračuna i obracuna placa,oko toga se nemojte brinuti previše. Možete sa sobom ponjeti polugodisnji ili godisnji proracun od grada/općine iz kojeg dolazite odnosno iz mjesta gdje obavljate SO i samo ga prepišete. (možete sve koristiti na pisanom posebnom osim mobitela) iako se i to može :P

 

Što se tiče obračuna plaće,na netu vam je najlakše upisati primjer obracuna place ( http://www.isplate.info/kalkulator-placa.aspx) jedino što bi trebali znati je objasniti postupak obracuna sto se također može pronaći na netu,ali ako netko zna već kako ide postupak onda se ne mora sekirati oko toga ;)

 

Još samo da se osvrnem na usmeni dio posebnog dijela. Većinom su ista pitanja koja se vrte ovdje na legalisu... Znaci PDV,sve o njemu... koje vrste poreza postoje u RH,o svakoj ponesto nauciti... stope prireza poreza na dohodak,tko ima najvecu stopu prireza poreza na dohodak ,a tko ju uopce nema (npr. Zg ima najvecu od 18% dok Vukovar uopce nema stopu prireza poreza na dohodak).

 

Zatim tu se jos spominju carine,sto je carina,carinska tarifa itd.. HNB,o njoj malo detaljnije i tako dalje i tako dalje...

 

To je to što mi je zasad ispalo iz glave,ako se jos necega sjetim lako ja nadodam...

 

Pitajte sve šta vas zanima,ako mogu ja ću rado pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne morate znati zakone,dovoljno ih je procitati da se malo upoznate...Ne ide se toliko u detalje iako naravno sve ovisi o vašoj stručnoj spremi ali princip je vise manje za sve isti... Baratanje osnovama i da kuzite ono o cemu pricate... Ja osobno nisam niti jedan zakon procitao niti se upoznao s time jer nisam imao vremena,a i PREVIŠE je toga bilo za čitati,a kamoli još i naučiti koji :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

zanima me dali je netko polagao dsi iz područja financija a bio na struč.osp. na mjestu samostalnog upravnog referenta za ovrhu i naplatu? Muči me taj posebni dio, zar stvarno moram proći sve one zakone koji su navedeni u Uredbi, pa čak i za carinu? Kako ste vi učili i ako ima netko skriptu za posebni dio molim vas pošaljite na pignus27@gmail.com

 

Ne morate znati zakone,dovoljno ih je procitati da se malo upoznate...Ne ide se toliko u detalje iako naravno sve ovisi o vašoj stručnoj spremi ali princip je vise manje za sve isti... Baratanje osnovama i da kuzite ono o cemu pricate... Ja osobno nisam niti jedan zakon procitao niti se upoznao s time jer nisam imao vremena,a i PREVIŠE je toga bilo za čitati,a kamoli još i naučiti koji :)

Tnx, na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako,za posebni dio dobio sam upravno područje financije,znači možeš sve očekivati iako se u vecini slucajeva vrte ista pitanja koja se ticu izrade godisnjeg ili polugodisnjeg proracuna,obracuna place,a takoder mozes dobiti i da napises npr. oblik i sadrzaj poreznog akta prema opcem poreznom zakonu (to sam ja dobio).

 

buber91 da li se kod takvog zadatka treba opisati akt prema OPZ-u ili izraditi akt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima,

 

moram prijaviti stručni ispit, na stručnom sam osposobljavanju (SSS) u odjelu financija u JLS, no, zbog nedostatka mjesta nikada zapravo nisam ušla u financije niti radila išta vezano za njih...

 

molim vas pošaljite mi na mail: sandich22@hotmail.com materijale za poseban dio da se krenem pripremat.....

 

i ima li netko neki dodatni savijet?

 

puno hvala.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija