Jump to content

zastara izvršenja prekršajnopravne sankcije


mm29

Preporučene objave

Na kućnu adresu sam dobio Poziv od Prekršajnog suda da dostavim dokaz o uplati novčane kazne za prekršaj za koji je presuda postala pravomoćna u studenom 2011. godine.

Budući da se sve odvijalo u vremenu kada je na snazi bio Prekršajni zakon (NN 107/07) u kojem je propisano slijedeće:

 

Zastara izvršenja prekršajnopravnih sankcija, tijek i prekid zastare

 

Članak 14.

(1) Izvršenje izrečene ili primjenjene prekršajnopravne sankcija ne može započeti zbog zastare kad protekne dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju kojom je sankcija izrečena ili primijenjena.

 

(2) Zastara izvršenja kazne i primjena drugih prekršajnopravnih sankcija počinje teći od dana pravomoćnosti odluke kojom je kazna izrečena ili određena primjena drugih prekršajnopravnih sankcija. Ako se radi o kazni iz opozvane uvjetne osude, zastara počinje teći od dana pravomoćnosti odluke o opozivu.

 

(3) Zastara izvršenja ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu izvršenje kazne ili primjena druge prekršajnopravne sankcije ne može započeti ili nastaviti.

 

(4) Zastara izvršenja se prekida svakom radnjom nadležnog tijela poduzetoj radi izvršenja kazne ili primjene druge prekršajnopravne sankcije.

 

(5) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći.

 

(6) Zastara izvršenja kazne i primjena druge prekršajnopravne sankcije nastupa u svakom slučaju kada proteknu tri godine od dana pravomoćnosti odluke kojom je izrečena kazna ili primijenjena druga prekršajnopravna sankcija.

 

(7) Odredbe o zastari izvršenja prekršajnopravne sankcije primjenjuju se i na zastaru izvršenja stegovnih kazni koje sud izrekne tijekom postupka.

 

 

Na taj poziv sam im odgovorio da nemam dokaze o uplati jer iste nisam sačuvao te da smatram da je nastupila zastara budući da je prošlo 2 godine. Može li mi netko objasniti da li sam u pravu jer sam dobio odgovor od suda da nije nastupila zastara i pozivaju se na stavak 2. i 6.

Naime nije mi u potpunosti jasno šta znači da u stavku 1. piše da izvršenje ne može započeti zbog zastare nakon što protekne 2 godine, i onda u stavku 6. da zastara nastupa u svakom slučaju nakon 3 godine.

 

Nekako mi je nelogično da oni tako uljudno šalju pozive a da mi nisu samo sjeli na račun već samo prijete ovrhom ako ne dostavim dokaze o uplati.

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

Imam sličan slučaj pa da ne otvaram novu temu; evo o čemu se radi.

 

Dana 27.07.2011. sam napravio prometni prekršaj i izdan je obavezni prekršajni nalog koji je postao pravomočan 13.08.2011. godine. Kaznu nisam platio i ništa mi nije stizalo od suda do svibnja 2013. kada sam dobio rješenje o zamjeni novčane kazne kaznom zatvora. Na to rješenje sam uložio žalbu da mi se zatvor zamjeni radom za opće dobro, no žalbu Visoki prekršanji sud odbija u rujnu 2013 i potvrđuje kaznu zatvora.

Od tog rješenja nisam kaznu platio niti pozvan na izdržavanje kazne zatvora. Jučer 20.05.2014. sam dobio poziv da se ODMAH po primitku poziva javim u prekršajni sud radi plačanja kazne, gdje sam i otišao i dobio da kaznu platim na tri puta prvu ratu trebam uplatiti danas ili ide blokada računa.

Sad me zanima kada nastupa zastara izvršenja u mom slučaju? Da li je to u osmom mjesecu 2014?

Da li mi mogu blokirati račun prisilnom naplatom ako za taj prekršaj imam rješenje suda da mi se kazna zamjenjuje zatvorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav!

 

Dana 4.10. 2009. god. počinjen prekršaj, čl.163. st.1., u postupku vođenom nakon moga prigovora na obvezni prekršajni nalog od 4.10.2009.god. nakon ročišta u žurnom postupku održanog 15.1.2013. god. sud mi dana 22.1.2013.god presuđuje presudu da sam kriv te sam dužan platiti kaznu u iznosu od 500 kn + 300 kn troškove prek.postupka.

Naglasio bih da se u presudi kao okrivljenik spominjem kao vozač osobnog automobila a u obrazloženju kao suvozač(što je istina).Na ročištu se policajac nije pojavio kao svjedok, jer ja sam tvrdio da sam bio vezan, sa izlikom da se ročište poklapa sa njegovim radnim vremenom...

 

1. Kada nastupa apsolutna zastara?

2. Da li je po zakonu predmet trebao završiti u zastaru nakon što je prošlo 3 god. i 2. mjeseca od počinjenja prekršaja do ročišta?

3. Ovrha mi je sjela na tekući račun ali pošto nema sredtava nemože se naplatiti te me zanima do kada bi trebala biti aktivna na računu?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav , da ne otvaram novi imam pitanje , jučer suprug bio na MUP-u i nisu mu izdali vozačku dozvolu zbog kazne ( ne zna točno o čemu se radi) , ali misli da je to sudar koji je imao 2009. , imamo onaj isprint iz MUP-a na kojem piše br. odluke G 6938/2010 ( po meni je taj predmet tj. prekkršaj iz 2010. godine , ispravite me ako sam u krivu , a datum odluke 20.01.2011. , da li je to datum kad je odluka postala pravomoćna ? Da li onda vrijede odredbe zakona iz 2007. godine i zastra nastupa 3 godine od pravomoćnosti 21.01.2014. godine? Ispravite me ako sam u krivu . Ukoliko je zastara što moramo napraviti kome se žaliti jer mu vozačka istiće 15.08.2014. . Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara prekršajnog pogona je 3 godine (ili 4 ako je išao optužni prijedlog) tj.i to vrijeme se mora donijet pravomoćna presuda.

Zastara naplate kazne je 3 godine od pravomoćnosti presude.

 

Treba vidjet da ga netko nije stavio u registar neplaćenih kazni.

 

"U Registar ulaze osuđenici za sve prekršaje kojima je odluka o prekršaju postala pravomoćna nakon 1. siječnja 2014.godine, koji novčanu kaznu nisu platili u dobrovoljnom roku za plaćanje kazne određenom u odluci o prekršaju."

http://www.propisi.hr/print.php?id=3499

 

http://www.mprh.hr/registar-neplacenih-kazni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara prekršajnog pogona je 3 godine (ili 4 ako je išao optužni prijedlog) tj.i to vrijeme se mora donijet pravomoćna presuda.

Zastara naplate kazne je 3 godine od pravomoćnosti presude.

 

Treba vidjet da ga netko nije stavio u registar neplaćenih kazni.

 

"U Registar ulaze osuđenici za sve prekršaje kojima je odluka o prekršaju postala pravomoćna nakon 1. siječnja 2014.godine, koji novčanu kaznu nisu platili u dobrovoljnom roku za plaćanje kazne određenom u odluci o prekršaju."

http://www.propisi.hr/print.php?id=3499

 

http://www.mprh.hr/registar-neplacenih-kazni

 

Pa jel moguće da je za prekršaj iz 2009. pravomoćnost u 2014. piše datum odluke iz 2011. godine a broj odluke iz 2010. što nije datum odluke datum pravomoćne odluke? Malo davim al stvarno nam je frka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Dana 27.07.2011.prouzrokovao sam prometnu nesreću sa manjom materijalnom štetom i napuštanje mjesta nezgode bez da sam ostavio podatke te je od strane policijskih službenika protiv mene podnešen optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu. Tek 24.09.2014.godine sam zaprimio od Prekršajnog suda poziv na ročište radi ispitivanja! Zanima me da li je nastupila zastara budući da je od dana počinjenja prekršaja odnosno podnošenja optužnog prijedloga pa do pokretanja prekršajnog postupka proteklo više od 3 (tri) godine!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija