Jump to content

Oslobadanje poreza na prvu nekretninu


irenat

Preporučene objave

oslobadanje poreza na prvu nekretninu

 

Problem sljedeci

1.Prva nekretnina meni, muzu I dvoje djece(nekretnina ukupne povrsine 70 m2,prizemlje I 2 etaze)

2.prijavit cemo prebivaliste na tu nekretninu,(prije zivili u kuci moga svekra.)

 

Medutim u prizemlju je kao neki poslovni prostor(Tako se prije vodio),

a na Tim etazama su po jedan dvokrevetni apartman koji su kategorizirani.

Da li mozemo biti oslobodeni od poreza ako se takva nekretnina vodila.

Za sada ne mislimo nista mjenjati jer nema soldi
mrljo%2014.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

nevidim neku zapreku za oslobadjanje od placanja poreza na promet nekretnina,bitno je da ispunjavate uvjete iz clanka 11/a ZoPNPN.

 

Hvala na odgovoru!

A je li ja smijem tri mjeseca ljeti izdati taj poslovni prostor i iznajmiti ta 2 dvokrevetna apartmana?

A tijekom tih 9 mjeseci tu ziviti i taj poslovni prostor ce biti zatvoren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

povlasticu za oslobodjenje od placanja poreza dobijate na temelju cinjenice da prvi put kupoprodajom stjecete nekretninu kojom rjesavate stambeno pitanje,a ne da sa takvom nekretninom ostvaruje te dobit.Ako vam je isplatnije davati u najam nego iskoristiti poreznu povlasticu,onda je na vama da odlucite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da ne otvaram novu temu, iskorisiti ću ovu... Situacija je sljedeća.

Osoba A i B zajednički kupuju nekretninu od 70m2. Osobi A je to prva nekretnina, dok osobi B to NIJE prva nekretnina. Dakle osoba A i osoba B će u vlasničkom listu biti upisane kao suvlasnici, svaki 1/2 dijela nekretnine. Kako ide plaćanje poreza na tu nekretninu? Da li se površina dijeli u omjeru 35m2 po svakoj osobi? Tada osoba A ne plaća nikakv porez dok osoba B plaća 5% na svojih 35m2? ILI... Da li osoba A sa svojom "olakšicom" pokriva 50m2, a zajednički plaćaju porez na presotalih 20m2? Da li ukoliko osoba B nakon određenog vremena "daruje" ili ostavinski "ostavi" svoj udio osobi C, da li tada osoba C plaća nekih porez na tu "darovnicu"/nalsjedstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno mislio sam da sam bio jasan ali očito nisam... Dakle situacija je sljedeća:

Osoba A i B zajedno kupuju nekretninu od 70m2. Hipotetske situacije su sljedće:

1. Osoba A i B nisu u srodstvu, nisu u ubraku, nisu u vanbračnoj zajednici. Osobi A to je prva nekretnina, dok osobi B NIJE prva nekretnina. Kako se djeli površina stana s obzirom na poreznu upravu? Da li svaka osoba dobiva posebno porezno rješenje ili obe osobe dobivaju jedno "zajedničko" porezno rješenje? Da li je osoba A oslobođena poreza na svojih 1/2 dijela, odnosno 35m2, ili se na osobu A može "odbiti" i 50m2 koliko po zakonu pripada osobi ukoliko je to prva nekretnina.

2. Osoba A i B su u vanbračnoj zajednici. Oboma je to prva nekretnina. Da li će biti potpuno oslobođeni od poreza s obzirom da svakome pripada po zakonu oslobođenje do 50m2, a relano svakoga pripada 35m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1)dva porezna rjesenja,suvlasnicki dijelovi 1/2 po 35m2,

porezno oslobodjenje A nema ucinka prema suvlasnickom dijelu B.

2)izvanbracna veza i porezno pitanje bas i neide,no kad bi i islo,nastao bi problem jer bi u tom slucaju jedan vanbracni drug kocio onog drugog,jer je vec imao nekretninu u vlasnistvu.No vi sad postavljate upit sto ako je oboma prva nekretnina,glede cega je odgovor prost i izvjestan,porezno oslobodjenje za oboje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje?

Kupio sam stan u Zagrebu 2010. godine u 4.mj. na koji sam bio oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretninama. Te mi je tada rečeno da 5 godina ne mogu promjeniti prebivalište. U međuvremenu se navodno promjenio zakon kojim je to vrijeme smanjeno na 3.g.Da li ja mogu promjeniti prebivalište sada ili moram čekati da prođe 5 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija