Jump to content

Kupnja stana za državljane BiH


dalmatien

Preporučene objave

Za drzavljane EU vrijedi kao za drzavljane HR,dok državljani ostalih zemalja uz suglasnost Ministarstva pravosuđa.

Suglasnost mogu dobiti državljani onih zemalja s kojima Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o reciprocitetu, a u izuzetnim slučajevima i ostali. Ako strani državljanin ima osnovanu firmu u Hrvatskoj, onda može kupovati nekretnine bez ograničenja, pa i poljoprivredna zemljišta.

Postupak za dobijanje suglasnosti je slijedeći:

Kada se strani državljanin odluči za kupovinu nekretnina, zaključuje kupoprodajni ugovor s prodavateljem, koji u tom trenutku ne mora biti ovjeren kod javnog bilježnika, te ga uz određenu dokumentaciju dostavlja Ministarstvu pravosuđa u Zagrebu.Dobro znam da se takve suglasnosti čekaju relativno dugo, po godinu i dvije. U međuvremenu moguće je u nekim slučajevima izvršiti predbilježbu prava vlasništva na nekretninama u gruntovnim knjigama kao garanciju za kupca dok ne dobije suglasnost Ministarstva (neke gruntovnice to odbijaju da učine). Kada dobije suglasnost, tek tada može izvršiti uknjižbu vlasništva na svoje ime i platiti porez na promet nekretnina. Većina prodavatelja traži da se odmah izvrši cjelokupna isplata i uđe u posjed nekretnina. Strani državljani koji osnuju ili imaju osnovano poduzeće u Hrvatskoj mogu neograničeno kupovati nekretnine kao vlasništvo tog poduzeća...

Valja naglasiti da se reciprocitet u odnosu HR-BiH,nedovodi u pitanje,buduci da mi je vrlo dobro poznata situacija po pitanju kupoprodaje nekretnina na podrucju BiH,od strane HR drzavljana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Za drzavljane EU vrijedi kao za drzavljane HR,dok državljani ostalih zemalja uz suglasnost Ministarstva pravosuđa.

Suglasnost mogu dobiti državljani onih zemalja s kojima Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o reciprocitetu, a u izuzetnim slučajevima i ostali. Ako strani državljanin ima osnovanu firmu u Hrvatskoj, onda može kupovati nekretnine bez ograničenja, pa i poljoprivredna zemljišta.

Postupak za dobijanje suglasnosti je slijedeći:

Kada se strani državljanin odluči za kupovinu nekretnina, zaključuje kupoprodajni ugovor s prodavateljem, koji u tom trenutku ne mora biti ovjeren kod javnog bilježnika, te ga uz određenu dokumentaciju dostavlja Ministarstvu pravosuđa u Zagrebu.Dobro znam da se takve suglasnosti čekaju relativno dugo, po godinu i dvije. U međuvremenu moguće je u nekim slučajevima izvršiti predbilježbu prava vlasništva na nekretninama u gruntovnim knjigama kao garanciju za kupca dok ne dobije suglasnost Ministarstva (neke gruntovnice to odbijaju da učine). Kada dobije suglasnost, tek tada može izvršiti uknjižbu vlasništva na svoje ime i platiti porez na promet nekretnina. Većina prodavatelja traži da se odmah izvrši cjelokupna isplata i uđe u posjed nekretnina. Strani državljani koji osnuju ili imaju osnovano poduzeće u Hrvatskoj mogu neograničeno kupovati nekretnine kao vlasništvo tog poduzeća...

Valja naglasiti da se reciprocitet u odnosu HR-BiH,nedovodi u pitanje,buduci da mi je vrlo dobro poznata situacija po pitanju kupoprodaje nekretnina na podrucju BiH,od strane HR drzavljana.

 

Ne kontam...Kako ja kao državljanin HR mogu u BIH kupiti nekretninu osim ako ne otvorim firmu?!

Jel možete malo pojasniti, ako nije problem, kupnju nekretnine u BiH od strane HR državljana? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Drzavljani smo BiH iz entiteta RS . Pitanje: mogu li drzavljani BiH kupiti nekretninu u Hr . S obzirom da smo se informisali kod pravosude rep. Hrvatske / kupovina nekretnine u Hr u rubrici Dokumenti po tabeli o uzajamnostu razlicitih drzava vidjeli smo da za gradane koji dolaze i RS postoji uzajamnost ( bez ogranicenja ) mozeteli mi to malo pojasniti . Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drzavljani smo BiH iz entiteta RS . Pitanje: mogu li drzavljani BiH kupiti nekretninu u Hr...vidjeli smo da za gradane koji dolaze iz RS postoji uzajamnost ( bez ogranicenja ) mozeteli mi to malo pojasniti.

 

Uzajamnost je načelo prema kojem jedna država osigurava određena prava drugoj državi ili njenim građanima, pod uvjetom da i ta država postupa jednako prema njoj ili njenim građanima, što će reći da državljani BiH (RS) mogu kupiti nekretninu uz uvjet suglasnosti Ministarstva pravosuđa.

 

Sam postupak oko suglasnosti opisan je u postu #2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija