Jump to content
dalmatien

Kupnja stana za državljane BiH

Preporučene objave

Pozdrav svima

Molio bi da mi netko objasni uvjete i proceduru koja se odnosi na državljane Bosne i Hercegovine prilikom kupnje stana u Rep.Hrvatskoj. Jesu li njihova prava i obveze iste kao i državljana članica EU ili postoje razlike i koje?

U nadi Vaših odgovora unaprijed se zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Za drzavljane EU vrijedi kao za drzavljane HR,dok državljani ostalih zemalja uz suglasnost Ministarstva pravosuđa.

Suglasnost mogu dobiti državljani onih zemalja s kojima Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o reciprocitetu, a u izuzetnim slučajevima i ostali. Ako strani državljanin ima osnovanu firmu u Hrvatskoj, onda može kupovati nekretnine bez ograničenja, pa i poljoprivredna zemljišta.

Postupak za dobijanje suglasnosti je slijedeći:

Kada se strani državljanin odluči za kupovinu nekretnina, zaključuje kupoprodajni ugovor s prodavateljem, koji u tom trenutku ne mora biti ovjeren kod javnog bilježnika, te ga uz određenu dokumentaciju dostavlja Ministarstvu pravosuđa u Zagrebu.Dobro znam da se takve suglasnosti čekaju relativno dugo, po godinu i dvije. U međuvremenu moguće je u nekim slučajevima izvršiti predbilježbu prava vlasništva na nekretninama u gruntovnim knjigama kao garanciju za kupca dok ne dobije suglasnost Ministarstva (neke gruntovnice to odbijaju da učine). Kada dobije suglasnost, tek tada može izvršiti uknjižbu vlasništva na svoje ime i platiti porez na promet nekretnina. Većina prodavatelja traži da se odmah izvrši cjelokupna isplata i uđe u posjed nekretnina. Strani državljani koji osnuju ili imaju osnovano poduzeće u Hrvatskoj mogu neograničeno kupovati nekretnine kao vlasništvo tog poduzeća...

Valja naglasiti da se reciprocitet u odnosu HR-BiH,nedovodi u pitanje,buduci da mi je vrlo dobro poznata situacija po pitanju kupoprodaje nekretnina na podrucju BiH,od strane HR drzavljana.

Podijeli ovu objavu

Strani državljani koji osnuju ili imaju osnovano poduzeće u Hrvatskoj mogu neograničeno kupovati nekretnine kao vlasništvo tog poduzeća...

Poznato od davnina, samo naši političari su toliko tašti da misle kako su pametniji od drugih i kako su spriječili "rasprodaju".

Podijeli ovu objavu

Za drzavljane EU vrijedi kao za drzavljane HR,dok državljani ostalih zemalja uz suglasnost Ministarstva pravosuđa.

Suglasnost mogu dobiti državljani onih zemalja s kojima Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o reciprocitetu, a u izuzetnim slučajevima i ostali. Ako strani državljanin ima osnovanu firmu u Hrvatskoj, onda može kupovati nekretnine bez ograničenja, pa i poljoprivredna zemljišta.

Postupak za dobijanje suglasnosti je slijedeći:

Kada se strani državljanin odluči za kupovinu nekretnina, zaključuje kupoprodajni ugovor s prodavateljem, koji u tom trenutku ne mora biti ovjeren kod javnog bilježnika, te ga uz određenu dokumentaciju dostavlja Ministarstvu pravosuđa u Zagrebu.Dobro znam da se takve suglasnosti čekaju relativno dugo, po godinu i dvije. U međuvremenu moguće je u nekim slučajevima izvršiti predbilježbu prava vlasništva na nekretninama u gruntovnim knjigama kao garanciju za kupca dok ne dobije suglasnost Ministarstva (neke gruntovnice to odbijaju da učine). Kada dobije suglasnost, tek tada može izvršiti uknjižbu vlasništva na svoje ime i platiti porez na promet nekretnina. Većina prodavatelja traži da se odmah izvrši cjelokupna isplata i uđe u posjed nekretnina. Strani državljani koji osnuju ili imaju osnovano poduzeće u Hrvatskoj mogu neograničeno kupovati nekretnine kao vlasništvo tog poduzeća...

Valja naglasiti da se reciprocitet u odnosu HR-BiH,nedovodi u pitanje,buduci da mi je vrlo dobro poznata situacija po pitanju kupoprodaje nekretnina na podrucju BiH,od strane HR drzavljana.

Ne kontam...Kako ja kao državljanin HR mogu u BIH kupiti nekretninu osim ako ne otvorim firmu?!

Jel možete malo pojasniti, ako nije problem, kupnju nekretnine u BiH od strane HR državljana? Hvala

Podijeli ovu objavu

Ne kontam...Kako ja kao državljanin HR mogu u BIH kupiti nekretninu osim ako ne otvorim firmu?!

Jel možete malo pojasniti, ako nije problem, kupnju nekretnine u BiH od strane HR državljana? Hvala

ako imaš i državljanstvo BiH.

Podijeli ovu objavu

ako imaš i državljanstvo BiH.
u tom slučaju on više nije stranac,a odredbe entitetskih Zakona o stvarnim pravima (FBiH i RS)određuju da stranci mogu stjecati nekretnine na području BiH pod uvjetom reciprociteta/uzajamnosti.

Podijeli ovu objavu

Drzavljani smo BiH iz entiteta RS . Pitanje: mogu li drzavljani BiH kupiti nekretninu u Hr . S obzirom da smo se informisali kod pravosude rep. Hrvatske / kupovina nekretnine u Hr u rubrici Dokumenti po tabeli o uzajamnostu razlicitih drzava vidjeli smo da za gradane koji dolaze i RS postoji uzajamnost ( bez ogranicenja ) mozeteli mi to malo pojasniti . Hvala

Podijeli ovu objavu

Drzavljani smo BiH iz entiteta RS . Pitanje: mogu li drzavljani BiH kupiti nekretninu u Hr...vidjeli smo da za gradane koji dolaze iz RS postoji uzajamnost ( bez ogranicenja ) mozeteli mi to malo pojasniti.

Uzajamnost je načelo prema kojem jedna država osigurava određena prava drugoj državi ili njenim građanima, pod uvjetom da i ta država postupa jednako prema njoj ili njenim građanima, što će reći da državljani BiH (RS) mogu kupiti nekretninu uz uvjet suglasnosti Ministarstva pravosuđa.

Sam postupak oko suglasnosti opisan je u postu #2.

Podijeli ovu objavu

Državljanin ili pravna osoba iz zemalja članica EU stječu vlasništvo pod pretpostavkama koje vrijede za stjecanje prava vlasništva za državljane RH i pravne osobe sa sjedištem u RH, dok ostali uz suglasnost MP RH.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio drazenSulimanec
      Poštovanje Brat i ja dogovorili smo ustupanje suvlasničkog djela no vjerojatno treba platiti porez prometa na nekretnine stoga Pitanje je dali je potreban vještak o utvrđenju tržišne cijene Nekretnine ili moguće postaviti neki iznos proizvoljni kako bi forma bila zadovoljena. Hvala
    • objavio PunoUpitnikaIznadGlave
      Postovani, 
      Imam nekoliko pitanja kojima odgovore danima trazim na forumima i ne mogu naci nigdje, ispricavam se ako ponavljam vec prije otvorenu temu, posto je doista ne mogu naci.
      Doista bi mi bilo od velike pomoci ako netko zna sa sigurnoscu/polusigurnoscu odgovor ili gdje mozemo naci odgovore? Posto ocito ne trazimo dovoljno dobro.
      Zanime me, kakav je proces prodaje j.d.o.o. -a te moze li isti biti prodan osobi koja je pod ovrhom?
      Posto znam da kada sam otvarala j.d.o.o., ja nisam smjela biti pod ovrhom, ako se dobro sjecam uopce vise, doista vise nisam sigurna.
      Znaci, situacija je takva da j.d.o.o. trenutno ima nekih 30.000,00HRK duga poreza, koji ce biti rjeseni ovim tempom kroz dva mjeseca; osim toga imamo potencijalnu osobu koja bi preuzela vlasnistvo u cijelosti (ja sam jedini clan uprave drustva), no navedeni je pod ovrhom. Zanima me slijedece: moze li j.d.o.o. biti poklonjen/prodan dok jos ima dugovanje ili moram sacekati dva mjeseca da to rijesim i moze li uopce osoba pod ovrhom preuzeti vlasnistvo i direktorsko mjesto?
      Unaprijed svima hvala na odgovorima, doista ce nam puno pomoci!
      Lijep pozdrav!
    • objavio mirela84
      Lijepi pozdrav svim članovima!
      Novi sam član i voljela bih čuti konstruktivne odgovore i vaša iskustva ,savjete.
      Vlasnica sam stana u zgradi koju je gradilo Ministarstvo branitelja namjenjenu obiteljima invalida i obiteljima poginulih branitelja.
      U vlasništvu sam od 2001g,moja majka je bila suvlasnik stana te je svoj dio darovala meni(imam darovni ugovor,sprovedena je uknjižba vlasništva).
      Sticajem okolnosti primorana sam potražiti drugi dom zbog proširenja obitelji te mi je potrebno više prostora najviše zbog djece,a i suprug i ja već duže vremena želimo  prijeći u kuću.
      Imamo kupca za stan koji je ostavio kaparu te počinjemo i mi i on rješavati pripremnu papirologiju.
      Stoga:
      -koju papirologiju moram pripremiti osim one koju trenutno posjedujem(upis vlasništva,ugovor o kupoprodaji,tlocrt,ugovor o darovanju nekretnine,evidencije upravitelja zgrade)
      Kupac nije tražio energetski certifikat.
      Stoga:
      -ako je majka darovala nekretninu,nikada nije živjela u njoj i nije bila nikada upisana na ovoj adresi,pretpostavljam da nema prepreke pri prodaji ako sam upisana 1/1 kao vlasnik?
       Trenutno smo u potrazi za kućom u gradu koji je nekad bio pod posebnom državnom skrbi i cijene nekretnina su u našem gradu  pale drastično .
      Mnogo je nekretnina čiji su vlasnici u inozemstvu,najviše Srbija a zatim zemlje EU..
      Te nekretnine nam cjenovno odgovaraju kao i nekretnine koje su bile dio obnove.
      Stoga:
      -na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?
      Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.
      Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?
      -ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?
      -može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?
      Na kraju-pitanje upisa vlasništva.
      Pošto sam stan prilikom udaje donijela u brak,a suprug je suvlasnik već jedne kuće s roditeljima,nismo još razgovarali kako ćemo upisati vlasništvo.
      Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?
      Ili ako se ikada desi situacija razvoda: na koji način se mogu dokazati da sam  bračni drug koji je uložio većinski dio novaca od prodaje naslijeđenog/darovanog stana(80%) i pravno (ako bi došlo do problema s podjelom imovine) i utječe li to na proces podjele imovine?

Hvala na odgovorima!

• objavio Mineane
      Pozdrav,

Na netu i u FB grupama vrti se jedan podulji tekst, navodno napisan od sudskog vještaka za financije, koji osporava prijenos tražbina/dugova s banaka na agencije za naplatu (EOS, B2, SVEA, itd.). 
      To sam malo istraživao, jer tekst ima smisla, dok nisam našao na jednu Odluku HNB-a koja je relevantna za tu stvar. Na kraju, izgleda da je autor previdio ključan detalj, odnosno članak te Odluke.

Pitam kao laik, ako ima netko stručan za tumačenje čl. 2. st. 1. Odluke o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: Odluka), a koji se odnosi na ugovore o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: UKPKI):

"1) Kupoprodaja plasmana jest svaki ugovor kojim se prenosi plasman ili se prenose rizici i koristi s osnove plasmana s kreditne institucije prodavatelja (u nastavku teksta: prodavatelj) na stjecatelja te koji će za posljedicu imati prestanak priznavanja plasmana u bilanci kreditne institucije u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja."

Je li ovo znači "doslovno baš svaki ugovor", posebice ugovor o cesiji/ustupu potraživanja (ili možda ugovor o kupoprodaji motornog vozila, nekretnine, oranice, itd.)? Pa se onda ubaci i malo kredita kao bonus.    
      Ili ipak znači "svaki UKPKI", odnosno svaki ugovor barem takvog ili sličnog naziva?
      Možda treba ovu odredbu osporavati, ako da -- gdje i kako?

Izvor: https://www.hnb.hr/documents/20182/525937/h-odluka-kupoprodaja-plasmana-ki_npt.pdf/e0446f94-7dd0-4a5f-8ca5-99d46406cda8

---- 

Malo za relaksaciju u subotu prijepodne, da se ovome da lakša i vedrija nota, ako je moguće.

Laički, što se tiče mog pitanja o vrsti ugovora o kupoprodaji plasmana, ako je riječ o tome da "doslovno baš svaki ugovor" koji zadovoljava ostale uvjete iz spomenute Odluke može biti valjan UKPKI, onda su krediti dani ljudima od krvi i mesa ovdje tek roba.

Npr. neko trgovačko društvo dođe otvoriti žiro-račun u banku, a oni mu u okviru ugovora o žiro-računu -- nakon uobičajenih odredbi koje uređuju taj odnos, a recimo zato što su svoje poslovanje prenijeli njima iz druge banke -- dodaju i bonus: ustup nenaplaćenog dospjelog potraživanja od osobe XY temeljem danog kredita toj osobi XY u iznosu od ABC kuna.

Ovo je, naravno, ekstremni primjer, ali sasvim moguć, ako su drugi uvjeti iz Odluke zadovoljeni. Nešto kao da sklopim ugovor o pretplati za mobitel u telekomu, pa mi u okviru tog ugovora prodaju i telefon za 1 kunu, iako mu je tržišna vrijednost značajno veća. Možda sada telekomi mogu nuditi i potraživanja po danim kreditima umjesto telefona, kao bonus u okviru svojih ugovora o pretplati?
    • objavio fazer2222
      Pozdrav
      Zna li netko pojasnjenje, nemogu naci nista dodatno o tome na internetu. Naime radi se o poslovnom prostoru na koji imam pravo kupnje kao obrtnik trenutno u njemu. Jedan od uvjeta je sljedeci:
      "odredbu kojom prodavatelj poslovnog prostora, u slucaju da kupac prestane obavljati djelatnost u roku od 10 godina od dana sklapanja ugovora, pridrzava pravo nazadkupnje prodane nekretnine po kupoprodajnoj cijeni po kojoj je i prodana"
      Sto to tocno znaci, da se obrt nesmije zatvoriti? Dali smijem promjeniti djelatnost u neku drugu? Nema mi nekog smisla da te drzava tjera da radis nesto sto mozda za 5 godina nece vise ici.

Hvala unaprijed 
  • Online korisnici