Jump to content

Trazenje izuzeća suda( Sudac u krvnoom srodstvu sa ostecenicom,)


rory87

Preporučene objave

Pozdrav, osoba je počinila kazneno djelo razbojnistva u kockarnici, zaposlenica je dobila sutradan otkaz jer ga je pustila u 4 h ujutro i skinila alarm po nejgovom zahtjevu...

Oosba je u polisjkoj postaji priznala sve i predala dokaze...

Istrazni sudac na zupanisjkom sudu je odbio prijedlog drz. odvjetnistva za istrazni zatvor, zbog financisjke situacije u kojoj se nalazi njegova obitelj, tj da nebi doslo do fatalnog ishoda mlade obitelji.

 

E sad brat od ostecenice je sudac u općinskom sudu, te nakon par dana dolazi rjesenje od drz odvjetnistva da je njihova zalba uvazena i da mora u istrazni aztvor na mjesec dana, nije proslo ni par dana od boravka u zatvoru, doveli su ga pred sud sa novim produljenjem.

Zanima me dali mozemo traziti izuzece cijeloga suda zbog krvnoga srodstva, jer sam uvjerena da ce taj sudac utjecati na kolege privatno, zato sto je od par osoba do mene doslo da ce on njemu unistiti zivot.

 

J a sam se isla ispricati preko poruke tome sudcu zbog nejgove sestre( koja je navodno isla nakon pet dana od događaja psihijatru), al eto ja sam iz kulture se isla ispricati, on mi ej i odgovarao na poruke, da bi nakon dva dana cura meni poslala poruku da je protiv mene podignuta prijava za uznemiravanje...mislim strasno

 

Moze li mi netko objasniti sta nam je ciniti u svemu ovome, znam da je moj suprug počinio kazneno djelo i da mora odgovarati, ali zasto bi morao 5 puta vise nego sto treba, postoji li mogucnost da nam se uvazi izuzece citavog općinskog suda, i da preuzme to zupanijski sud???

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me dali mozemo traziti izuzece cijeloga suda zbog krvnoga srodstva, jer sam uvjerena da ce taj sudac utjecati na kolege privatno, zato sto je od par osoba do mene doslo da ce on njemu unistiti zivot.

 

Ne možete, jer se izuzeće može tražiti isključivo u odnosu na poimenično određenog suca/suca porotnika, ne i u odnosu na cijeli sud općenito - čl. 34. st. 4. http://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku

 

J a sam se isla ispricati preko poruke tome sudcu zbog nejgove sestre( koja je navodno isla nakon pet dana od događaja psihijatru), al eto ja sam iz kulture se isla ispricati, on mi ej i odgovarao na poruke, da bi nakon dva dana cura meni poslala poruku da je protiv mene podignuta prijava za uznemiravanje...mislim strasno

 

To vam nije trebalo i manite se takvih "isprika", jer ćete imati samo dodatnih problema.

 

Moze li mi netko objasniti sta nam je ciniti u svemu ovome, znam da je moj suprug počinio kazneno djelo i da mora odgovarati, ali zasto bi morao 5 puta vise nego sto treba, postoji li mogucnost da nam se uvazi izuzece citavog općinskog suda, i da preuzme to zupanijski sud???

 

Možete pokušati sa traženjem delegacije nadležnosti od strane neposredno višeg suda, temeljem čl. 28. http://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku, iako glede ovog nisam optimist, jer dosadašnja praksa sudova nije na vašoj strani. Ne škodi pokušati doduše.

 

Jel možete napisati po kojoj osnovi je određen istražni zatvor, ukoliko je sve vraćeno i djelo u potpunosti priznato? Po mom mišljenju, na temelju ovog što ste napisali, sudac istrage je ispravno odlučio odbivši prijedlog za određivanje istražnog zatvora. Osim ako postoji nešto što nam ne govorite.

 

Inače, u uređenim zemljama, da se izbjegne ikakva primisao pristranosti suda u odlučivanju, ovaj slučaj bio bi delegiran drugom mjesno nadležnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istrazni zatvor je određen po tome sto je optuzenik kockar takorec ovisnik, i zbog ponovnog počinjenja djela....

Ali nikad prije nije počinio niakkvo kazneno djelo, niti ima dosje, a zbog trenutnog financijskog stanja u obitelji istrazni sudac ga je napočetku pustio an slobodu, da nebi doslo do fatalnog ishoda njegove obitelji, bas zato da zaradjuje negdi honorarno, a pod uvjetom da neodlzi u nocne barove i objekte sa igrama na srecu itd i da se ejdnom tjedno javlja psihijatrici određenoj, u skladu stim se i postupalo.

Ali nakon svega uvazena je zalba DORH-a.

Mišljenja sam da ako se nitko od nas nije isao ispricati, da bi se to spomenilo na sudu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Optuzenik je dobio odvjetnicu po sluzbenoj duznosti, vec 10 dana je u istraznom zatvoru, a ona ga nije ni posjetila, pred općinski sud u vezi produljenja istraznog zatvora, su ga stavili bez odvjetnice, ona je samo poslala dopis da nemoze doci...

Taj sudac, brat od oštećenice, je totalno neprofesionalan, jer po nekim određenim mejstima iznosi prijetnje da ce optuzeniku unistiti zivot,, tako da mislim da nema smisla da mu sudi sud , sa kojim on pije kavu svaki dan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istrazni zatvor je određen po tome sto je optuzenik kockar takorec ovisnik, i zbog ponovnog počinjenja djela....

 

Pa pokriće postoji uzevši u obzir ovisnost o kocki, koja bi doista mogla djelovati recidivirajuće. Iako je RH već dobila "packe" zbog frekventnosti i lakoće određivanja istražnog zatvora, budući smo drugi u Europi po tome.

 

Sve u svemu - granični slučaj, što dokazuje i razlika u razmišljanju suca istrage i vijeća.

 

Taj sudac, brat od oštećenice, je totalno neprofesionalan, jer po nekim određenim mejstima iznosi prijetnje da ce optuzeniku unistiti zivot,, tako da mislim da nema smisla da mu sudi sud , sa kojim on pije kavu svaki dan...

 

Slažem se s vama, ali praksa je drugačija. No, svakako probajte sa delegacijom. Ako ne uspije, završnu riječ ionako će imati tročlano vijeće žalbenog suda, u slučaju da neki od sudaca odluči poslužiti se nekim "zanimljivim" akrobacijama glede visine kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam o kojem je sudu riječ (geografski mislim), ali okvirno govoreći smatram da bi mogla ići djelomična uvjetna osuda. Čista uvjetna (ili rad za opće dobro) teško, imajući u vidu težinu samog djela. No, puno će ovisiti i o držanju samog okrivljenika u postupku te svim okolnostima počinjenja djela.

 

Dosadašnja nekažnjavanost definitivno će se cijeniti, ali neupotreba oružja i "mali" iznos neće, budući isti (da su ostvareni) predstavljaju obilježja kvalificiranog oblika razbojništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rječ je o sudu u Kninu, optuzenik se jako pokajao radi svega, ako na to mislite, i svjestan je da mora nekako biti kaznjen, ali nam predstavlja problem brat od ostecenice( sudac) , bojim se da se tu nebi cijeli sud malo "poigrao" sa svime..Naravno trazit cemo delegaciju, ali mislim da je mala vjerojatnost da cemo to postici...Bojim se samog suđenja, pokusala sam na sve nacine ublaziti, zao nam je te cure sta je radila tu noc, i stvarno mi je bila namjera ispricati se , ali oni su to iskoristili protiv nas... iako mislim da nemaju osnove za uznemiravanje!

A sta mislite pod tim "djelomična uvjetna kazna"? Žao mi je ako vas gnajvim, al stvarno se prvi put nalazim u svemu ovome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rječ je o sudu u Kninu,

 

Mali sud, iako mi njihova praksa nije poznata. Opet - konačna će biti ona žalbenog suda.

 

Naravno trazit cemo delegaciju, ali mislim da je mala vjerojatnost da cemo to postici...

 

Praksa nije na vašoj strani, iako nemate što za izgubiti i svakako spomenite ova "hvaljenja po gradu" dotičnog suca, te otkuda su vam poznate te činjenice. Ako ništa drugo, skrenut ćete pozornost žalbenog suda u slučaju "sulude" kazne.

 

Bojim se samog suđenja, pokusala sam na sve nacine ublaziti, zao nam je te cure sta je radila tu noc, i stvarno mi je bila namjera ispricati se , ali oni su to iskoristili protiv nas... iako mislim da nemaju osnove za uznemiravanje!

 

To će DORH odlučiti. Nije vam trebalo i eskivirajte za ubuduće.

 

A sta mislite pod tim "djelomična uvjetna kazna"?

 

Znači da se dio kazne mora izdržati u zatvoru, a na drugi dio se primjenjuje uvjetna kazna, dakle osuđenik nije u zatvoru, već na slobodi, ali pod uvjetom - dakle ne smije za vrijeme trajanja tzv. roka kušnje ponoviti ili počiniti neko kazneno djelo i izvršiti eventualno mu određene posebne obveze.

 

Žao mi je ako vas gnajvim, al stvarno se prvi put nalazim u svemu ovome

 

Ne gnjavite vi ništa, zato i postoji ovaj Portal.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, znam sta je uvjetna nego mi nije bilo jasno to djelomicno uvjetna, imamo odvjetnika po sluzbenoj duznosti, tako da ona se tu nesto puno ni nezauzima, sto je logicno...Tako da se ja stalno moram raspitivati sa strane....

Istrazni sudac u Šibeniku mi je rekao da moramo dobiti delegaciju, sad vidjet cemo...

Mogu li icekivati ubrzo suđenje sobzirom da je podignuta optuznica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istrazni sudac u Šibeniku mi je rekao da moramo dobiti delegaciju, sad vidjet cemo...

 

Moguće. Zavisi o praksi ŽS u Šibeniku.

 

Mogu li icekivati ubrzo suđenje sobzirom da je podignuta optuznica?

 

To zavisi o sudu. DORH je svoje napravio, sada je red na sudu. Nekakvo pravilo jeste da ozbiljnija kaznena djela imaju određeni prioritet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav, javljam se opet povodom ovog slucaja...

Suprug mi trenutno izdrzava kaznu zatvora u 6. mj ce biti gotovo.

Dali cura koja je bila u casinu radila te noci moze pokrenuti privatnu parnicu sobzirom da je on lišen slobode?

I zanima me ako dobije parnicu i ako se nebude imala scige naplatiti dali ce moj suprug morati u zatvor zbog toga?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
To mora provjeriti sa svojim probacijskim službenikom (ili sucem izvršenja).

 

A recite mi gdje je sve zavedeno da je on kaznjavan? ( mislim na to pri zaposljavanju i zasnivanju radnog odnosa); i koliko mora vremenski proci da bi dobio potvrdu o nekaznjavanju stim da ima jos 3 godine uvjetne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo;"..izdaju se uvjerenja da se protiv fizičke osobe pred Županijskim sudom u Zagrebu i pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu ne vodi kazneni postupak, dakle da nije potvrđena optužnica i da nije izrečena nepravomoćna osuđujuća presuda za kaznena djela za koja je zapriječena novčana kazna ili zatvor." a pošto je u zatvoru ne spada pod to uvjerenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Riječ je o Uvjerenju da se ne vodi kazneni postupak.

 

Izvadak iz kaznene evidencije govori o pravomoćnim osudama, sve dok ne protekne rok rehabilitacije.

 

Više o tome, imate u našem članku.

 

Hvala puno.

 

Zanima me jos jedna stvar: Moj suprug ima jos 2 mjeseca do kraja izdrzavanja kazne zatvora, onda mu ostaje jos 3 godine uvjetne; dali njegova referentica u zatvoru moze zatraziti jos neke mjere za njega ili mu produziti rehabilitaciju sobzirom da je djelo pocinio zbog kockanja( iako on odtada nije nikako pristupio kocki, niti vani kad su ga pustali na vikende niti unutar zatvora)? Znaci ona nema nikakav valjana razlog po mome...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za tijek i istek roka provjeravanja uvjetne osude, pa posljedično i nastup rehabilitacije bitno je isključivo ono što stoji u presudi.

 

 

Da li mislite pod tim da onoliko koliko pise u presudi toliko ce zatvorske kazne izvrsiti?

Jer nacula sam da ti referenti mogu zatraziti neke mjere opreza jos neko vrijeme dok je osuđenik na slobodi; iako se i po meni to čini bedasto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda ne znam što ste to načuli. Djelomična uvjetna kazna je "hibrid" između klasičnog zatvora i uvjetne osude. Nakon izdržanog neuvjetovanog dijela kazne zatvora, ide uvjetna osuda, glede koje nema razlike u odnosu na "uobičajenu" uvjetnu osudu. Osim, ako je u sklopu nje određen zaštitni nadzor i/ili posebne obveze (za koje kažete da nisu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,javljam se ponovo glede ovoga slucaja...

Moj suprug ima jos mjesec dana izvrsavanja kazne zatvora,zatim slijedi uvjetna od 3 godine..

Ostecenica prica naokolo kako ce ona mom suprugu zabraniti izlazak iz zemlje , jer on namjerava ici raditi u Njemacku, dali ona to uopce moze sa privatnom tuzbom?

I dali on moze dobiti kaznu zatvora ako se ona nebude imala njemu scwga naplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

privatnom tužbom za naknadu štete ne može mu zabraniti izlazak iz zemlje, to može samo sud na prijedlog policije ili državnog odvjetništva u kaznenom ili prekršajnom postupku, ne u povodu građanskog postupka za naknadu štete.

 

naknada štete izražava se u novčanom iznosu i može se prisilno naplatiti samo ovrhom, ne i kaznom zatvora. eventualna opasnost je da ga oštećenica ponovno prijavi za neko kazneno djelo, da mu se zbog novog kaznenog djela opozove uvjetna osuda i da tada zbog novog kaznenog djela ponovno ode u zatvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz navedeno treba vidjeti je li uz djelomičnu uvjetnu osudu, konkretno uvjetovani dio određena dodatna obveza da u određenom roku osuđenik naknadi štetu oštećenoj, jer tada postoji mogućnost opoziva uvjetne osude ako se to ne ispoštuje, ukoliko se takav postupak inicira (a oštećenica bi ga, prema napisanom svakako inicirala).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz navedeno treba vidjeti je li uz djelomičnu uvjetnu osudu, konkretno uvjetovani dio određena dodatna obveza da u određenom roku osuđenik naknadi štetu oštećenoj, jer tada postoji mogućnost opoziva uvjetne osude ako se to ne ispoštuje, ukoliko se takav postupak inicira (a oštećenica bi ga, prema napisanom svakako inicirala).

 

Tokom presude sudac je odbio postavljanje imovinsko pravnog zahtjeva ostecenice prema osudjeniku , te je uputio u privatnu parnicu, tako da u presudi nema nikakve duznosti prema njoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

privatnom tužbom za naknadu štete ne može mu zabraniti izlazak iz zemlje, to može samo sud na prijedlog policije ili državnog odvjetništva u kaznenom ili prekršajnom postupku, ne u povodu građanskog postupka za naknadu štete.

 

naknada štete izražava se u novčanom iznosu i može se prisilno naplatiti samo ovrhom, ne i kaznom zatvora. eventualna opasnost je da ga oštećenica ponovno prijavi za neko kazneno djelo, da mu se zbog novog kaznenog djela opozove uvjetna osuda i da tada zbog novog kaznenog djela ponovno ode u zatvor.

 

Hvala vam na odgovoru...

Da budem iskrena , ako bi moj suprug ponovio kazneno djelo bilo koje jos , ja bi ga osobno prijavila, ...:-D

 

Ažurirano

 

Onda jedini uvjet kod uvjetne osude jeste nečinjenje novih kaznenih djela.

 

A parnica u kojoj će se odlučivati o zahtjevu oštećenice za naknadom štete više nema apsolutno nikakve veze sa kaznenim postupkom i izrečenom sankcijom.

 

Hvala vam, tako sam i mislila, ali zelim se ipak uvjeriti u to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oštećenica može "prijetiti" čime hoće, ali nju se tu više ništa ne pita. Naknadu štete, s druge strane će svakako dobiti, jedino je pitanje visine.

 

Da , na to sam spremna da hoce...

A recite mi, kad ona dobije parnicu , dali ce moj suprug morati platiti sve sudske troskove ukljucujuci j njenog odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O troškovima će se odlučiti ovisno o uspjehu u sporu, ali da, u pravilu ona strana koja izgubi plaća troškove. Tu vam sve zavisi od njena "apetita", tj. koliko će tražiti.

 

A moze li zbog sudskih troskoca dobiti kaznu zatvora ako se neuspiju naplatiti?

 

Ažurirano

 

A dali u te sudske troskove spada i njen odvjetnik kojega ona uzme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A moze li zbog sudskih troskoca dobiti kaznu zatvora ako se ne uspiju naplatiti?

 

Nikada.

 

A dali u te sudske troskove spada i njen odvjetnik kojega ona uzme?

 

Troškove određuje sud, ali ulaze (pitanje je u kojoj mjeri).

 

I jos jedno pitanje, koliko se njoj isplati pokrenuti spor?;dali joj trebaju neki veliki novci za to zapoceti?

 

Ne trebaju neki veliki novci, a u konačnici ona se može dogovoriti sa svojim odvjetnikom da će ga platiti u određenom postotku ovisno od uspjeha u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikada.

A zasto je npr.mome suprugu dosla opomena da novce koje je uzeo iz kockarnice treba uplatiti u drzavni proracun inace ide kazna zatvora?

 

 

Troškove određuje sud, ali ulaze (pitanje je u kojoj mjeri).

Dali mozemo traziti delegaciju suda i u privatnoj parnici?

 

 

 

Ne trebaju neki veliki novci, a u konačnici ona se može dogovoriti sa svojim odvjetnikom da će ga platiti u određenom postotku ovisno od uspjeha u sporu.

 

Aha, hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikada.

 

 

 

Troškove određuje sud, ali ulaze (pitanje je u kojoj mjeri).

 

 

 

Ne trebaju neki veliki novci, a u konačnici ona se može dogovoriti sa svojim odvjetnikom da će ga platiti u određenom postotku ovisno od uspjeha u sporu.

 

A zasto je npr.mome suprugu dosla opomena da novce koje je uzeo iz kockarnice treba uplatiti u drzavni proracun inace ide kazna zatvora?

 

I dali mozemo traziti delegaciju suda i u privatnoj parnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zasto je npr.mome suprugu dosla opomena da novce koje je uzeo iz kockarnice treba uplatiti u drzavni proracun inace ide kazna zatvora?

Zato jer se tu očito radi o oduzetoj imovinskoj koristi, i ako je određeno da se ona mora vratiti u točno određenom roku, to se tako mora i učiniti, inače će ići opoziv uvjetovanog dijela djelomične uvjetne osude. To dosad niste spomenuli, iako sam to spomenuo u postu #34.

 

I dali mozemo traziti delegaciju suda i u privatnoj parnici?

Možete pokušati temeljem odredbe čl. 68. ZPP-a, no pitanje je da li će biti uslišeno takvom prijedlogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato jer se tu očito radi o oduzetoj imovinskoj koristi, i ako je određeno da se ona mora vratiti u točno određenom roku, to se tako mora i učiniti, inače će ići opoziv uvjetovanog dijela djelomične uvjetne osude. To dosad niste spomenuli, iako sam to spomenuo u postu #34.

 

Možete pokušati temeljem odredbe čl. 68. ZPP-a, no pitanje je da li će biti uslišeno takvom prijedlogu.

 

Ali mom suprugu u presudi nigdje nije zavedeno niti spomenuto da ako neuplati novce ide opoziv uvjetnog djela, samo je receno da u roku 90 dana od pravomocnosti mora uplatit novce koje je uzeo u drzavni proracun, i stim se podrazumijeva da se oduzima imovinska korist, dobio je tu opomenu jos prije pola godine, ali nestoji nigdje u presudi zavedeno da ce ici opoziv ako neuplati u tom roku.Znaci u presudi pise da se uvjetovani dio nece izvrsiti kazna ako osudjenik nepocini kazneno djelo u roku tri godine, i prema zakonu o oduzimanju imovinske koristi nalaze se osudjeniku da uplati novac u roku 90 dana od pravomocnosti, pod prijetnjom ovrhe.Znaci nigdje se nespominje opoziv u slucaju da neuplati novce, a tako je bilo i na usmenoj presudi.

Dali se to podrazumijeva da ce mu ici opoziv ili je moralo biti navedeno na presudi?

Mi kad smo pitala sudca koji mu je presudio on je reko da nece ici kazna zatvora nego da uplacuje kad izadje iz zatvora nesto simbolicno svaki mjesec...

ali mene zanima zasto dolaze takve opomene , zanimalo me dali moze ici u zatvor ako to neplati, nevezano uz presudu?

 

Ispricavam se na dugom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo rece mi cura koja jw u drz odvjetnistvu u kninu da moze doci u opozivu al da drz odvjetniatvo rjetko kad to napravi, da ce prije doci do ovrhe, al opet strah me je toga... sudac je rekao kad moj suprug izadje da uplacuje svaki mjesec po nesto da nece doci do zatvora , !ali taj sudac je sd napustio duznost na tom sudu pa neznam sta se moze dogoditi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija