Jump to content

Kopiranje nalaza vještaka HZMO


Forrester

Preporučene objave

Početkom godine sam u Područnom uredu HZMO-a zatražio da o mom trošku fotokopiram nalaz vještaka, te ocjenu nalaza i mišljenje Povjerenstva za reviziju MOBMS-a iz mog spisa. Dopustili su mi samo uvid u spis i to na način da je referentica držala jednu stranu korica, a ja drugu (da im ne bi oteo spis). Nakon toga sam podnio pismeni zahtjev za izradu preslika konkretnih akata iz mog spisa. Par tjedana kasnije dobio sam odbijenicu od I-stupanjskog tijela, te sam podnio žalbu Središnjoj službi. Prošli tjedan sam dobio rješenje kojim se moj zahtjev odbija temeljem članka 84. st. 1. ZUP-a.

Tijekom cijele te procedure sam mail-om u par navrata kontaktirao Višeg koordinatora HZMO-a Regionalnog ureda, a on mi je nedvosmisleno rekao da imam pravo izraditi preslike. Citiram :"Nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka i nalaz i mišljenje stručnog povjerenstva su vještački nalazi, te se ne radi o zapisnicima o vijećanju i glasanju kakve ima u vidu odredba čl.84.st.1."

Usprkos tome Središnja služba mi je odbila žalbu i poslala (što je znakovito) isti dan uz to rješenje i rješenje o odbijanju povećanja omjera rat-mir, a nakon presude Upravnog suda kojim se moja tužba uvažava. Dakle u ovom drugom slučaju ponovili su rješenje od prije tužbe, a odbijanjem zahtjeva za izradu preslika primorali su me na dvije paralelne tužbe Upravnom sudu.

Ispričavam se na dužini posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Početkom godine sam u Područnom uredu HZMO-a zatražio da o mom trošku fotokopiram nalaz vještaka, te ocjenu nalaza i mišljenje Povjerenstva za reviziju MOBMS-a iz mog spisa. Dopustili su mi samo uvid u spis i to na način da je referentica držala jednu stranu korica, a ja drugu (da im ne bi oteo spis). Nakon toga sam podnio pismeni zahtjev za izradu preslika konkretnih akata iz mog spisa. Par tjedana kasnije dobio sam odbijenicu od I-stupanjskog tijela, te sam podnio žalbu Središnjoj službi. Prošli tjedan sam dobio rješenje kojim se moj zahtjev odbija temeljem članka 84. st. 1. ZUP-a.

Tijekom cijele te procedure sam mail-om u par navrata kontaktirao Višeg koordinatora HZMO-a Regionalnog ureda, a on mi je nedvosmisleno rekao da imam pravo izraditi preslike. Citiram :"Nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka i nalaz i mišljenje stručnog povjerenstva su vještački nalazi, te se ne radi o zapisnicima o vijećanju i glasanju kakve ima u vidu odredba čl.84.st.1."

Usprkos tome Središnja služba mi je odbila žalbu i poslala (što je znakovito) isti dan uz to rješenje i rješenje o odbijanju povećanja omjera rat-mir, a nakon presude Upravnog suda kojim se moja tužba uvažava. Dakle u ovom drugom slučaju ponovili su rješenje od prije tužbe, a odbijanjem zahtjeva za izradu preslika primorali su me na dvije paralelne tužbe Upravnom sudu.

Ispričavam se na dužini posta.

Bez zamjerke kolega..... nešto mi tu ne drži " vodu "........

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, mogu pretpostaviti što ti možda nije najjasnije.

Naime zatražio sam preslike tih nalaza krajem veljače (usmeno) - odbili su me, te sam na šalter predao pisani zahtjev. Par dana nakon toga sam podnio tužbu protiv rješenja Središnje službe kojim se odbija moja žalba na I-stupanjsko rješenje u svezi omjera rat-mir - znači paralelno sam vodio dva postupka.

Upravni sud je usvojio moju tužbu, a ni mjesec dana kasnije Središnja služba donosi ponovo istovjetno rješenje protiv kojeg sam i podnio tužbu, a poštar mi uz to rješenje isti dan donosi i rješenje koji se odnija moja žalba na neizdavanje preslika nalaza vještaka.

 

Jel sad jasnije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš zakonsko pravo na informaciju. Meni su po tom zakonu omogućili uvid u spis, prepis svega što me zanimalo iz mog spisa ali bez snimanja mobitelom. To je bilo još pred dvije godine. Sada čujem da se može dobiti i fotokopija dokumentacije iz osobnog spisa. Nisam siguran da li je ovo drugo točno ali uvid i prepis iz osobnog spisa je dopušten.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je suština problema. U Područnom uredu su mi odbili izdati fotokopije traženih nalaza, a nakon žalbe i Središnja služba se Rješenjem očitovala jednako.

Međutim, tijekom tog procesa sam mail-om kontaktirao Višeg koordinatora Regionalnog ureda HZMO-a, koji je u odgovoru istakai (između ostalog) : "Prepisivanje je terminologija koja podrazumijeva Vaš zahtjev za pridtup informacijama, te kopiranje i izdavanje nalaza i mišljenja ovlaštenog vještaka kao i mišljenje Stručnog povjerenstva za reviziju".

Na osnovu toga sam i podnio tužbu Upravnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
To je suština problema. U Područnom uredu su mi odbili izdati fotokopije traženih nalaza, a nakon žalbe i Središnja služba se Rješenjem očitovala jednako.

Međutim, tijekom tog procesa sam mail-om kontaktirao Višeg koordinatora Regionalnog ureda HZMO-a, koji je u odgovoru istakai (između ostalog) : "Prepisivanje je terminologija koja podrazumijeva Vaš zahtjev za pridtup informacijama, te kopiranje i izdavanje nalaza i mišljenja ovlaštenog vještaka kao i mišljenje Stručnog povjerenstva za reviziju".

Na osnovu toga sam i podnio tužbu Upravnom sudu.

 

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zppi.asp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Taj Zakon ne može precizno i detaljno odrediti postupanje u svakom pojedinom slučaju. Naime glava II, čl.4., st.4. navodi da postoje iznimke kada Tijelo javne vlasti može ograničiti pravo na pristup informacijama. Upravo taj članak po svom HZMO može interpretirati kako želi. Naime kako sam već u prijašnjim postovima napisao HZMO tvrdi da mi odbijaju zahtjev za fotokopiranjem tih nalaza, jer se temeljem čl.84. st.1 ZUP radi o zapisnicima o vijećanjima i glasanju kolegijalnih tijela.

U tome je cijela poanta. Ponavljam; tijekom (u početku) cijelog procesa sam mail-om kontaktirao ne ulazeći u setalje Višeg koordinatora Regionalnog ureda HZMO-a i on mi je odgovorio da se tu ne radi o vijećanju i glasanju kolegijalnih tijela, već da su to vještački nalazi te da se tiču mog zdravstvenog stanja i prava na inv. mirovinu.

No bez obzira što je tako jedan njihov stručni Viši koordinator iznio profesionalno i pravno ispravno stajalište u svezi prava na umnožavanje nalaza iz spisa, Središnja služba se može poigravati i u pojedinim slučajevima tjerati mak na konac, te izigravati i ne poštovati zakonske odredbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministarstvu Uprave; no, no. Ne znam da bi baš tako išlo. Na I-stupanjsko rješenje - pouka o pravnom lijeku : žalba Središnjoj službi. Na II-stupanjsko rješenje - pouka o pravnom lijeku : tužba Upravnom sudu. Ja sam upravo išao tim slijedom, te sad čekam poziv na ročište - Upravni sud (treba pratiti temu od početka da bi komentari bili suvisli; I think so)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
. Sada čujem da se može dobiti i fotokopija dokumentacije iz osobnog spisa. Nisam siguran da li je ovo drugo točno ali uvid i prepis iz osobnog spisa je dopušten.

već sam negdje na forumu napisao,..bez problema dobio prije par mjeseci kopije svih nalaza,pa i vještaka i revizije mobimsa,čak mi oni kopirali.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester, ne odustaj.

Ako mogu dati ratni put u ruke i ti ga realno možeš pokazivati svakom na cesti koga sretneš, policija ti daje sve zapisnike i ostalo bez problema ako si u njima, nema veze optužen, svjedok ili oštećen, sud isto tako ti daje svu dokumentaciju, zbog čega ti recimo onda zabranjuju uvid u tvoj spis u HZMO ili bilo gdje drugdje?

 

Znači, nedaju ti uvid, zbog čega? Jer se nešto MOŽDA mućkalo oko tvog slučaja...pa ne žele da to tvoje oko vidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto mene su u PS HZMO-a Vukovar uredno odbili s tim zahtjevom i još je načelnica (mislim, gđa xxxxx) bilo po prilici neljubazna, odnosno osorna.

Nikakve ja zahtjeve nisam radio,došao sam u petak i lijepo mi je rekla da dođem u ponedjeljak jer je to u drugoj zgradi,ja sam rekao da ću doči u utorak i tako je bilo,ženska je bila sasvim OK,čak se i ona začudila kako sam odbijen na povjerenstvu,bit je u tome da oni jednostavno neznaju zakon a i pojedinci ne žele da ga znaju,jer nam valjda oni nešto daju iz svog džepa,onda neka uvedu direktivu u državi,ukinu sva prava i problem riješen,ne ovako sam onas prave budalama,onda se čude kada ljudi naprave nered,kakvi su oni u državnim službama mi smo super

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Evo da osvježim temu.

Danas sam, pošto sam odbijen na prvostupanjskoj ocjeni preostale radne sposobnosti, bio u mirovinskom i zatražio (pošto mi u rješenju stoji samo da se odbijam po članu 39 i ništa drugo) uvid u svoj predmet da bih vidio razlog zašto je vještak tako odlučio... I UREDNO SAM ODBIJEN, tj. ne mogu čak ni pogledati u svoje spise a kamoli kopirati, prepisati ili uslikati.

Čak kad sam zapitao jel mogu pismeno to zatražiti ODBIJEN sam sa riječima da to neće zaprimiti. Zapitao sam dali mogu podnijeti žalbu njima zbog toga, opet je rečeno da ne zaprimaju žalbe u vezi toga.

Sve ovo se događalo u pravnoj službi.

Znači, svaka županija ima svoj zakon. U ovoj državi vlada anarhija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ću sutra i napraviti, jedna je pravnica bila u uredu, znam vrijeme kad sam bio, a to isto sam dobio kao odgovor i na šalteru informacija nakon što sam izašao od pravnice.

Izgleda da sam ja jedini u Hrvatskoj koji nemogu dobiti bar uvid u spis, a vještak je morao bar u spisu navesti zbog čega me odbija, nemože samo tako puknuti: odbijam te po članku 39.

 

Kako mi je sve namješteno već drugi put pa to postaje tragikomedija.

Sad sam zbilja pukao i dižem i tužbu Državnom odvjetništvu protiv te pravnice zbog ograničavanja pristupa informacijama a time i nemogućnošću da se pravovaljano žalim jer neznam činjenice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam bio kod pravnice i ona nije bila sigurna pa me poslala kod neke druge,znam da je rekla da je ona šefica,rukovoditelj neznam točno sada čega nemam pojma,možda protokola,ma što tražiš da toliki cirkus prave od toga,nemaš pravo znati što je napisano u obrazloženju,da čovjek ne povjeruje,još će nas voditi u zatvore bez ikakvih obrazloženja,kao što ti je predložio Goran imaš problema sa lokalcima zovi ZG,jer ovi lokalni štite mirovinski a ne nas,mada nemaju od čega štiti mirovinski mi samo tražimo svoja zakonska prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@petar

s obzirom da se planiraš žaliti,to moraš brzo izvesti...kad budeš zvao zg i njihovu pravnu službu,od njih zatraži odgovor da li imaš pravu u spis jer se želiš žaliti ,da li možeš kopirati nalaz vještaka i da ti istiće rok....osobu obavezno prijavi....kad dobiješ odgovor,pitaj ih da li oni mogu kontaktirati tvoju ispostavu ili ti zatraži njegovo ime i tel. broj iz zagreba ,te zatraži razgovor kod šefice mirovinskog kod sebe u ispostavi te joj reci šta su ti rekli i tko je rekao,pa ako ne vjeruje nek zove taj broj....

ne odustaj jer imaš pravo...i na kopiranje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Goraned na uputstvu.

Ali evo problem je u tome što je nemoguće dobiti bilo koga u Zagrebu, čitavo jutro zovem i svi operateri ili što već su zazuzeti, i samo slušam muziku.

 

Sa ovim si me posjetio na dane u onoj vojsci svako jutro prva pjesma je bila dobro jutro džezeri od bajage,a nama bi Matić i kompani mogli pustiti dok čekamo da se jave "opusti se i uživaj"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma bar da puste neku muziku koja se može slušati, oni puštaju nešto između "Zeko i potočić" i ozbiljne muzike pa moram odmaknuti slušalicu sa uha na koje čujem samo 50%, a opet nesmijem predaleko jer onda nečujem ako se javi slučajno tko (nažalost do sada samo ta curica, ali je ona izgleda vježbenica i nema pojma o ničem).

 

Sutra opet zovem, možda pravnica bude bar par minuta svratila na radno mjesto.

Danas sam potrošio onako od oka bar 60 kuna na telefoniranje, jer sam zvao od 8 i nešto do pola 4, slušajući muziku. Bolje da sam nazvao HOT LINE nego njih, na hot line bar stenju a ove ništa, ni stenjanja ni opisivanja da je u prozirnoj spavaćici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija