Jump to content

državljanstvo za obitelj


kadetoni

Preporučene objave

Poštovani, molim za pomoć. Oprostite za ekavicu, trudiću se da me razumete. Planiram da preselim iz Srbije u Hrvatsku. Imam hrvatsko državljanstvo, Hrvat sam, ćerku 19,5 godina, sina 17 i ženu koja je srpkinja. Kako oni mogu dobiti državljanstvo?

Hvala!

 

Nakon sto se preselite u HR vasa supruga ce morati podnijeti zahtjev za privremeni boravak te ce u slucaju odobrenja dobiti boravisnu iskaznicu na 5 god. Nakon protoka od 5 god steci ce pravo na stalni boravak te tek nakon dobivenog stalnog moze aplicirati za hr drzavljanstvo. U prijevodu to znaci da tek nakon 5 punih god boravka u Hr moze aplicirati za drzavljanstvo stim da prethodno mora imati odobren stalni boravak.Druga opcija ne postoji.

 

Sto se tice vase djece,mislim da ce i oni za pocetak morati podnijeti zahtjev za privremeni boravak kao i vasa supruga te nakon dobijenog privremenog moci ce podnijeti zahtjev za primitak u hr drzavljanstvo na osnovu porijekla,odnosno pripadnosti hr narodu ukoliko su se izjasnjavali kao Hrvati.To sve neznaci da ce ga i dobiti tako da bi u slucaju odbijenice morali proci istu proceduru kao i vasa supruga(privremeni pa stalni) sa jednom razlikom a to je da oni nebi mogli aplicirati za drzavljanstvo odmah po dobivenom stalnom boravku kao vasa supruga nego bi morali imati punih 8 god ukupno boravka bez prekida.U slucaju da sklope brak sa hr.drzavljanima onda bi mogli aplicirati nakon 5 god kao i vasa supruga.

 

neznam koliko vam je poznato,da bi oni mogli dobiti privremeni boravak morate posjedovati odredjena novcana sredstva.Za troclanu obitelj je iznos 3250 kn a za svakog sljedeceg clana se iznos povecava za 500kn. U vasem slucaju mjesecna primanja bi vam morala biti minimalno 3750kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala naretva 1953 ! Da li može nešto da mi pomogne ako brat garantuje za nas, on će nas prihvatiti. Imam sigurnosne probleme, morao sam pobeći iz svoje kuće zbog komšije robijaša, stalne pretnje i napadi i zapaljen mi je auto prije 5 dana. Nisu još otkrili ko je zapalio !!??

Djeca su mi Hrvati-pisano u školi.

Da li bi djeca imali pravo na školovanje, zdravstveno,žena na rad ?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala naretva 1953 ! Da li može nešto da mi pomogne ako brat garantuje za nas, on će nas prihvatiti. Imam sigurnosne probleme, morao sam pobeći iz svoje kuće zbog komšije robijaša, stalne pretnje i napadi i zapaljen mi je auto prije 5 dana. Nisu još otkrili ko je zapalio !!??

Djeca su mi Hrvati-pisano u školi.

Da li bi djeca imali pravo na školovanje, zdravstveno,žena na rad ?

Hvala unaprijed!

 

Uff,kod va sje to malo komplicirano!

Oavko,supruga i djeca imaju pravo rada po odobrenju boravka.Nece im trebati radna dozvola,normalno se mogu zapoliti kao i ostali gradjani jedino se nemogu zaposliti u drzavnim institucijama.

Djeca imaju pravo na skolovanje.

Sto se tice zdrastvenog stranaci u HR kao i drzavljani HR ukoliko nerade i nemogu se osigurati po nekoj drugoj osnovi moraju placati zdrastveno osiguranje koje mjesecno iznosi oko 357kn po osobi.Inace jedan od uvjeta za dobivanje privremenog boravka je i zdrastveno osiguranje.

Ukoliko ste osigurani u Srbiji ,raspitajte se dali mozete to osiguranje koristiti ovdje i po kojim uvjetima. HR i SRB koliko mi je poznato imaju ugovor o zdrastvenom osiguranju ali nije mi poznato kako se primjenjuje ako se osoba odseli u inozemstvo.

 

Sto se tice ovoga da bi vas brat garantirao za vas,nisam sigurna kako ce to ici buduci da se brat kao ni sestra nesmatraju clanovima uze obitelji.

Najbolje bi vam bilo da se vas brat raspita vezano za to u mupu na cijem podrucju zivi.

 

Medjutim preduvjet za bilo sto od toga je osobna iskaznica.

Znaci morate prijaviti prebivaliste u HR stim da dobivanje oosbne iskaznice moze potrajati i do 2 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija