Jump to content

Direktor/suvlasnik d.o.o. - visina plaće, bolje manja ili veća plaća?


Kako Dalje

Preporučene objave

Pozdrav svima, da li postoje neki iznosi minimalne/maksimalne plaće koju direktor malog poduzeća može imati. Ukoliko ne postoje i direktor (također i suvlasnik) može sam sebi staviti minimalac (2700kn neto), da li je to za njega isplativo gledajući da će tako plaćati manje doprinose nego na veću plaću. Kakva je logika razmišljanja iza toga ako uzmemo u obzir da poduzeće trenutno posluje pozitivno. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Minimalna poduzetnička plaća za 2014.g. iznosi 8.735,10 kn. To je zapravo najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa. Neisplata poduzetničke plaće ne znači da se ne obračunavaju i ne uplaćuju obvezni doprinosim a isti se obračunavaju prema prije navedenoj minimalnoj mjesečnoj osnovici. Naravno, poduzetnik si može isplatit i veću plaću ali onda su i obračuni drugačiji.

 

Znači ako direktor tvrtke (tvrtka mora imati direktora) nije već negdje zaposlen i ako mu se već negdje drugdje ne uplaćuju doprinosi onda mu je minimalna plaća prema kojoj se obračunavaju doprinosi 8.735,10 kn ukoliko se plaća ne isplaćuje.

 

Ja bih osobno potpisao ugovor s tvrtkom o zaposlenju na mjestu direktora za (ukoliko nisam siguran da posao može konstantno napredovati u smislu da nema oscilacija) minimalnu plaću pa ako sve bude ok ona se lako može povećati. Naravno ovo je samo u slučaju da niste nigdje zaposleni. Ukoliko imate suvlasnika koji isto nije zaposlen možete ga staviti kao prokurista. Ugl na početku smanjite troškove na minimum.

 

Naime smatram kako su danas poduzetnici, pogotovo oni koji su na početku, opterećeni s jako puno nepotrebnih nameta koje morate platiti i na taj vam način jednostavno ne daju da uspijete. Svaki početak je užasno težak i mukotrpan, stoga vam želim puno uspjeha i sreće, ustrajte u svojem naumu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NARAVNO OVO PIŠEM SAMO KAO MIŠLJENJE NE KAO SAVJET! TAKOĐER SVE SE ODNOSI NA MOJE ISKUSTVO IZ SVAKODNEVNOG POSLOVANJA! VJERUJEM DA ĆE NETKO OD PRAVNIKA S OVOG FORUMA SIGURNO JOŠ BOLJE POJASNITI PROBLEMATIKU KOJA VAS ZANIMA!

 

Srdačan pozdrav.

 

 

Minimalna poduzetnička plaća za 2014.g. iznosi 8.735,10 kn. To je zapravo najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa. Neisplata poduzetničke plaće ne znači da se ne obračunavaju i ne uplaćuju obvezni doprinosim a isti se obračunavaju prema prije navedenoj minimalnoj mjesečnoj osnovici. Naravno, poduzetnik si može isplatit i veću plaću ali onda su i obračuni drugačiji.

 

Znači ako direktor tvrtke (tvrtka mora imati direktora) nije već negdje zaposlen i ako mu se već negdje drugdje ne uplaćuju doprinosi onda mu je minimalna plaća prema kojoj se obračunavaju doprinosi 8.735,10 kn ukoliko se plaća ne isplaćuje.

 

Ja bih osobno potpisao ugovor s tvrtkom o zaposlenju na mjestu direktora za (ukoliko nisam siguran da posao može konstantno napredovati u smislu da nema oscilacija) minimalnu plaću pa ako sve bude ok ona se lako može povećati. Naravno ovo je samo u slučaju da niste nigdje zaposleni. Ukoliko imate suvlasnika koji isto nije zaposlen možete ga staviti kao prokurista. Ugl na početku smanjite troškove na minimum.

 

Naime smatram kako su danas poduzetnici, pogotovo oni koji su na početku, opterećeni s jako puno nepotrebnih nameta koje morate platiti i na taj vam način jednostavno ne daju da uspijete. Svaki početak je užasno težak i mukotrpan, stoga vam želim puno uspjeha i sreće, ustrajte u svojem naumu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju direktor, odnosno član uprave TD više uopće ne može biti u radnom odnosu u društvu, jer izmjenjena odredba koja uređuje taj dio sada glasi:

 

 

Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:

 

članovi uprave trgovačkih društava i izvršni direktori trgovačkih društava, ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici,

 

Dakle dispozicija iz pitanja ne postoji, samo je pitanje dana ili mjeseca ili godine kada ćete retroaktivno biti zaduženi za doprinose koji su određeni od strane Ministarstva financija pa Vas bih eto sada uputio da si na ovaj način i uredite status da Vam kroz neko vrijeme na naplatu (Vama a ne društvu) ne bi dospio iznos koji će imati jedno šest nula iza nečega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da do 01.07.2013. godine........ a od tada više ne može biti prijavljen u svojoj firmi odnosno trgovačkom društvu kao osoba u radnom odnosu već mora sam podnijeti prijavu kao član uprave trgovačkog društva.

 

Eto gore sam pastirao u odredbu Zakona koja se razlikuje od dosadašnje regulative prema kojoj je direktor ili član uprave mogao biti radnik u svojoj firmi, sad više to ne može, a na koji će način i kako to dalje biti provedeno u praksi.......tri upitnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nisi shvatio težinu te promjene u jednom od obveznih osiguranja koja naravno nije usklađena s regulativom drugog osiguranja, onog mirovinskog, naime valjda je više od polovice direktora prijavljeno u svojoj firmi temeljem ugovora o radu, dakle razlika između negdje prijavljen i onako kako je stvarno prijavljen a što se i navodi u primarno postavljenom postu je ogromna pogotovo u iznosu zaduženog doprinosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost, ti si pomiješao lončiće. a ovaj Domagoj je tek razvalio. Poduzetničku plaću isplaćuju obrtnici obveznici poreza na dobit a ne direktori u trgovačkim društvima. Ako treba možemo se i dalje objašnjavati, samo pitajte što ne znate a ne lupajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za početak sam prešao preko one kvalifikacije iz gornjeg posta pripisujući to trenutnim vremenskim uvjetima i njihovim utjecajem na nečije ponašanje, no sada Vam izričem opomenu, naime ovo je pravni forum u a ne nekakv plac ili mjesto na kojem ćete na ovaj način komunicirati s bilo kojim od korisnika a pogotovo ne s moderatorom ovog foruma.

 

Ukoliko svoj način komunikacije ne prilagodite minimalnim opće prihvaćenim pravilima kao i pravilima ovog foruma vjerujte mi poduzet ću ono što mi stoji na raspolaganju odnosno uklonit ću vas iz bilo kakve mogućnosti daljnih arogantnih, nekulturnih i neprimjerenih izražavanja ovdje.

 

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

 

Što se tiče samog merituma stvari o kojem vrlo malo znate, kada se važeći propis počne primjenjivati u punom opsegu možemo nastaviti dalje s raspravom, no zahvaljući tome da opreza radi neću dozvoliti daljnje vaše gore opisano iživljavanje, zaključavam temu, a svatko tko misli ili zna da ima nekakve nove i na pozitivnim propisima utmeljeno razmišljanje ili pitanje ili iskustvo vezano uz problematiku može otvoriti novu temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnik "dk" odmorit će se od ovog Portala u naredna 3 dana, poradi izostanka elementarne kulture i pokroviteljskog te omalovažavajućeg ponašanja.

 

Moj kolega Rubens ima izuzetno velik prag tolerancije, ali ne i ja. Ovakvo prepucavanje i natjecanje u smislu "znaš li ti tko sam ja", nećemo dozvoliti nikome na ovom Portalu, jer niti je korisno niti konstruktivno za druge naše korisnike, koji nastoje dobiti precizne informacije koje bi im mogle pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija