Jump to content

Zakon o izgradnji prozora koji gledaju u moj dvorište


FlameCRO

Preporučene objave

Poštovanje, evo iskoristio sam ovu priliku za registraciju na vašem forumu, jer naravno imam problema sa susjedom.

Ovako, interesira me, koje je pravilo kod izgradnje prozora koji gledaju u moje dvorište.

Ima otprilike 9 prozora veličina 120cmx120cm koji nisu zatamnjeni tj mutna stakla i udaljeni su svega 170cm od međe.

Sad bi zamolio vas stručnjake da mi izvuču zakon i da me savjetuju šta mi je raditi.

Hvala

Srdačno,

Elvis

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Molila bih da citirate članak. Prije svega zato što sama takav tip obaveze do sada nisam naišla pa ispravite me ako griješim.

 

Drugo, neovisno što piše u Zakonu o gradnji (NN 153/13) ili Zakonu o prostornom uređenju (NN 153/13), rješenje kojim je susjed pristupio gradnji može biti po nekom tadašnjem prostornom planu i zakonu.

 

Većina prostornih planova nalaže udaljenost kuće od granica građevne čestice 3 ili 4 m. Izuzeća su neke posebne situacije.

 

U pravilu se dozvole izdaju u skladu sa prostornim planovima i Zakonom koji je na snazi. Suglasnost susjeda se traži i kada je kuća bliže i kada je dalje od međe jer svaki susjed ima pravo na uvid u projekt.

 

Nitko nažalost ne propisuje ograničenja da li će susjed imati 5 ili 10 ogromnih prozora ili niti jedan prozor prema Vašoj čestici. I mogu misliti kakva je nelagoda ali zato provjerite da li gradi po dozvoli, da li je u skladu sa prostornim i nadam se da ćete naći neki kompromis.

 

pročitaj Zakon o gradnji. zakonska udaljenost objekta je 3metra. može manje ali uz dozvolu susjeda.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je prostorno-planska kategorija i tamo treba vidjeti uvjete. Npr. u "mom" prostornom planu minimalna udaljenost od granice parcele ako se na kući nalaze otvorit je 3m. Postoji ipak i izuzetak propisan urbanim pravilom (koji je rezultat povijesne matrice dijela grada) koji kaže da može biti i manje od 3m ali samo uz suglasnost susjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, evo iskoristio sam ovu priliku za registraciju na vašem forumu, jer naravno imam problema sa susjedom.

Ovako, interesira me, koje je pravilo kod izgradnje prozora koji gledaju u moje dvorište.

Ima otprilike 9 prozora veličina 120cmx120cm koji nisu zatamnjeni tj mutna stakla i udaljeni su svega 170cm od međe.

Sad bi zamolio vas stručnjake da mi izvuču zakon i da me savjetuju šta mi je raditi.

Hvala

Srdačno,

Elvis

otići u nadležno upravno tijelo za prostorno, vidjet dal postoji akt o gradnji, što je u prostornom planu itd.

 

ako nema akta o gradnji, nebi se libila podnijeti prijavu građ.inspekciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija