Jump to content

HR drzavljanstvo na osnovu rodenja


dejan66

Preporučene objave

Roden sam 1966.g u Zadru,RH. Otac i majka su ziveli u Puli i Zadru od 1958. do 1967.g. Pokojni otac je zavrsio srednju vojnu tehnicku skolu u Zagrebu ,gde se skolovao od 1946. do 1950.g. (mislim da je u tom periodu).

 

Od 1968.g zivim u Beogradu.

Po stuci sam ing.programer,sto nema veze sa pitanjem,samo zelim da kazem da nisam pravno edukovan.Majka i pokojni otac su drzavljani RS, tj rodeni su u RS.

 

 

Ono sto ja imam od informacija je sledece , pa stoga pitam uvazene poznavaoce prava i zakona RH, sta je validno od sledeceg:

 

1. Lica rodena u periodu od 1961. do 1971. godine su automatski upisivani u maticnu knjigu drzavljanja po mestu rodenja oca i time nisu upisivani u maticnu knjigu svoga mesta rodenja , pa pitam da li mogu otici u Zadar i zatrazati da se upisem u maticnu knjigu drzavljana i izvadim Domovnicu?

 

2. Ima li klauzula koja kaze da ako je roditelj bio na podruciju RH od 1948.g(ili takvo sto), da to nesto znaci za sticanje drzavljanstva RH?

 

Unapred zahvalan

Mr.Ing.inf.Dejan Dimitrijevic

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne . kao sto sam napisao oni su rodeni u RS i drzavljani su iste. ziveli su 10 godina u Puli i Zadru, ali to nema znacaja. Moja sestra koja je rodena u Puli 1960 moze imati drzavljanstvo a ja ne mogu jer sam roden 1966 ,sto potpada u period od 61 do 71.g ,kada se upisivalo po ocu u knjigu drzavljana.

jedino mi ostaje da pronadem dokument gde mi se otac skolovao u Zagrebu u tom nekom periodu kada je bila fnrj pa to kao moze...pozdrav svima iz BG-a.Dejan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

Moja situacija se sljedeća:

Rođena sam u Hrvatskoj 1965. i živjela u njoj do 1968. Za to vrijeme smo prešli u Bihać, a onda 1974 i 1975 živjeli u Karlovcu, i na kraju od 1975 do 1991. živjeli u Zagrebu, gdje sam zavrsila i osnovnu, i srednju školu i došla do pred kraj sa fakultetom. Ukupno je to oko 20 godina života u Hrvatskoj, i dan-danas bih željela da se vratim kada bih imala gdje.

Pokojna majka je Hrvatica, naravno sa domovnicom. Otac je rodom iz RS i u trenutku rođenja, i ja sam po automatizmu upisana prema ocu u matične knjige državljana RS.

Od 1991. živimo u Beogradu, ali ja neprestano čekam povoljan trenutak da zatražim domovnicu (po rođenju i po jednom roditelju) zbog financijske situacije.

Da napomenem da sam udata takođe za državljana RH.

U konzulatu u Beogradu bih podnijela zahtjev za stjecanje Hrvatskog državljanstva, ali čula sam da su mnogi dobijali odbijenice, a ja zaista ne bih željela da se razočaram. Da li postoji neki razlog da me odbiju?

Da li postoji način da se zahtjev podnese u Zagrebu, da prijateljima ili rođacima pošaljem punomoć, da li bi to onda bilo brže i povoljno riješeno?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Postovani,moj suprug je rodjen i ziveo u Glini do 1995.Roditelji su mu oboje Hr drzavljani (otac je preminuo u medjuvremenu,ali je imao Hr drzavljanstvo i primao penziju otuda).Mog supruga nema u knjizi drzavljana zato sto je knjiga sa njegovim godistem nestala u ratu.Traze mu da podnese zahtev za naknadni upis.Mene interesuje da li ce nasa deca (rodjena u Srbiji 2008. i 2011.) steci pravo na Hr drzavljanstvo kada ga suprug dobije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete koje je rođeno u inozemstvu i čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin, ako do navršene 18. godine života bude prijavljeno radi upisa kao hrvatski državljanin kod nadležnog tijela Republike Hrvatske u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili se nastani u Republici Hrvatskoj (članak 5. Zakona).

 

Dete rodjeno u inozemstvu ako ne ispunjava uslove iz stava 1.stice hrvatsko drzavljanstvo ukoliko bi ostalo bez drzavljanstva.

Da li bi ovo znacilo da, ukoliko se dete (tj roditelj u njegovo ime) odrekne drzavljanstva R.Srbije,moze da dobije drzavljanstvo R.Hrvatske?

 

Meni su ovi svi zakoni kao spanska sela....izvinjavam se ako smaram

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi ovo znacilo da...

 

Poštovana, ne.

Čl.5 st.2 "Dijete, rođeno u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njegovog rođenja hrvatski državljanin, a ne udovoljava ni jednoj pretpostavki iz stavka 1. ovog članka, stjeće hrvatsko državljanstvo ako bi ostalo bez državljanstva".

 

A po svemu napisanome, u trenutku rođenja vaše djece ni vi ni suprug niste državljani RH.

 

Osim ako mu se prizna državljanstvo retroaktivno. a da li je to moguće, to je već pitanje za MUP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije napisano kad je suprug rođen ali pretpostavljam prije 1988.U izvodu iz knjige rođenih (tada) pisalo je državljanstvo sfrj i jedne od bivših država.Kako nema knjige državljana i ovo je dokaz od državljanstvu.

 

"Kako se stjecanje državljanstva prosuđuje prema propisima koji su važili u vrijeme i na području kada je i gdje nastala činjenica od koje ovisi državljanstvo neke osobe, to su se u konkretnom slučaju primjenjivale odredbe Zakona o državljanstvu SR Hrvatske ('Narodne novine' broj 32/77), jer je tužiteljica rođena 1981. godine u Zagrebu... Prema navedenom Zakonu, dijete je podrijetlom stjecalo hrvatsko državljanstvo ukoliko su oba roditelja u trenutku njegova rođenja bili hrvatski državljani, a ako je samo jedan od roditelja hrvatski državljanin, a drugi roditelj državljanin druge Republike, dijete je podrijetlom stjecalo hrvatsko državljanstvo ukoliko se roditelji o tome sporazume. U slučaju kada se roditelji različitog republičkog državljanstva od kojih je jedan hrvatski državljanin, ne sporazume o državljanstvu djeteta, dijete će podrijetlom steći hrvatsko državljanstvo ukoliko roditelji u trenutku rođenja djeteta imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, odnosno ako nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a dijete je upisano u maticu rođenih u Republici Hrvatskoj."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

tweety015..moguće je , te ima pravo na hrv.državljanstvo i Vi i Vaša djeca.

Poslao sam Vam poruku u inbox.

 

Ažurirano

 

Priznat se mora državljanski stutus rektroaktivno od trenutka rođenja.Dotični je HR državljanin ali su knjige državljana tijekom Domovinskog rata uništene te dokaza i činjenica trenutno nema.To se riješi postupkom ispred nadležnog tijela.Kasnije , pravo na državljanstvo imaju i mldb.djeca bez obzira u kojoj zemlji su rođena, čije državljanstvo imaju , a ukoliko se to riješi do njihove 18.godineživota, odnosno prijave se ista za upis.

 

Ažurirano

 

Ne preporučam podnijeti u Konzulatu u BG.Imate poruku u inbox-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

I meni bi trebao savjet oko sticanja HR državljanstva.

Rodjena sam u HR 1977.g., majka mi je HR državljanin, a otac BH državljanin.

Automatski, po rodjenju sam trebala dobiti HR državljanstvo, medjutim u to vrijeme se valjda majka morala izjasniti čije će državljanstvo dijete nositi, i moja je odlučila očevo.

Tako da sam sad BH državljanin. Živjeli smo u Hrvatskoj do 1992.g. Pokušala sam tražiti HR državljanstvo, pošto više ne živim u Hrvatskoj, ali nisu mi odobrili.

Ima li šanse da ga dobijem? Ako da, gdje bi se mogla i kome obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roden sam 1966.g u Zadru,RH. Otac i majka su ziveli u Puli i Zadru od 1958. do 1967.g. Pokojni otac je zavrsio srednju vojnu tehnicku skolu u Zagrebu ,gde se skolovao od 1946. do 1950.g. (mislim da je u tom periodu).

 

Od 1968.g zivim u Beogradu.

Po stuci sam ing.programer,sto nema veze sa pitanjem,samo zelim da kazem da nisam pravno edukovan.Majka i pokojni otac su drzavljani RS, tj rodeni su u RS.

 

 

Ono sto ja imam od informacija je sledece , pa stoga pitam uvazene poznavaoce prava i zakona RH, sta je validno od sledeceg:

 

1. Lica rodena u periodu od 1961. do 1971. godine su automatski upisivani u maticnu knjigu drzavljanja po mestu rodenja oca i time nisu upisivani u maticnu knjigu svoga mesta rodenja , pa pitam da li mogu otici u Zadar i zatrazati da se upisem u maticnu knjigu drzavljana i izvadim Domovnicu?

 

2. Ima li klauzula koja kaze da ako je roditelj bio na podruciju RH od 1948.g(ili takvo sto), da to nesto znaci za sticanje drzavljanstva RH?

 

Unapred zahvalan

Mr.Ing.inf.Dejan Dimitrijevic

 

 

Poštovani g-dine Dejane,

 

Da li Vaša sestra rođena u Puli 1960.konkretno, ima domovnicu? Propis koji navodite (1961-1971) da se djeca upisuju u knjige državljana po mjestu rođenja oca nije u potpunosti dorečen.Naime, djeca (rođena iz braka roditelja), a u Hrvatskoj/ili u kojoj drugoj tadašnjoj bivšoj SR Republici upisivala su se u maticu rođenih po mjestu rođenja, dok se obavijest poradi upisa u knjigu državljana (nadalje KD) slala po zakonskoj regulativi iz tih perioda u mjesto rođenja oca, te je taj upis matičar (u mjestu rođenja oca) samo upisivao ukoliko je pronašao da je i otac upisan u KD pri svom mjestu rođenja, u Vašem slučaju negdje u Srbiji.Ukoliko u momentu rođenja Vaše sestre i Vas kojim slučajem otac nije (još) bio upisan u KD u Srbiji onda niti vi, djeca niste NIGDJE upisani u KD. U tom slučaju, ukoliko je bar jedan od roditelja stekao državljanstvo R Srbije nakon 08.10.1991. imate šanse da se naknadno upišete u KD pri Vašem rođenju u RH. Pogledajte te činjenice iz očevog državčljanstva Srbije (osnova i datum upisa), na dnu strane srpskog uvjerenja o drž. Ponavljam, ako je taj upis nakon 08.10.1991.imate mogućnost za provođenje upravnog postupka i utvrđivanje činjenica o HRV državljanstvu. Ukoliko sestra ima domovnicu, znači da je i upisana i u KD u RH, pa po tome je vjerovatnoća da je otac upisan u KD u SRB nakon njegon, te Vašeg rođenja.Posebno je potrebno napomenuti da se uniformisana lica po urredbi iz 1949.SFRJ )kao vojni službenici, policijski službenici, željezničari, poštari, te njihova djeca nisu NIGDJE upisivala u KD nakon činjenice rođenja, te su ti upisi (negdje nisu vršeni nikada) vršeni naknadno, isključivo po zahtjevu stranaka, a ukoliko su udovoljavale zakonskim pretpostavkama.

 

Provjerite navedene činjenice , te se javite za dodatna pojašnjenja ukoliko su Vam potrebna.

Srdačan pozdrav.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni bi trebao savjet oko sticanja HR državljanstva.

Rodjena sam u HR 1977.g., majka mi je HR državljanin, a otac BH državljanin.

Automatski, po rodjenju sam trebala dobiti HR državljanstvo, medjutim u to vrijeme se valjda majka morala izjasniti čije će državljanstvo dijete nositi, i moja je odlučila očevo.

Tako da sam sad BH državljanin. Živjeli smo u Hrvatskoj do 1992.g. Pokušala sam tražiti HR državljanstvo, pošto više ne živim u Hrvatskoj, ali nisu mi odobrili.

Ima li šanse da ga dobijem? Ako da, gdje bi se mogla i kome obratiti?

 

 

U kojem gradu ste rođeni? Da li ste sigurni da su se roditelji sporazumjeli koje ćete prigodom rođenja državljanstvo dobiti? Ukoliko jesu, i to je zavedeno u temeljnom spisu Vašeg rođenja onda tu šanse nema. Ukoliko nisu, potreban je izvid u temeljni spis Vašeg rođenja, te u sve dokumente iz tog spisa kako bi se utvrdilo pravo činjenično stanje.To što su Vas odbili je iz razloga (jedan od mogućih) da su vas brisali iz knjiga državljana RH jer niste hrvatske nacionalnosti-kako roditelji, tako i Vi ili su kzbaze podataka u suradnji sa MUP-om ustvrdili da nikad niste izrađivali hrvatske dokumente.Jednostavno, maričari imaju "ovlasti" sukladno raznim uredbama od strane MUP-a da Vam mogu izdati javnu ispravu-domovnicu, a i ne moraju... Zato kažem, treba sve dobro provjeriti "na terenu". Za eventualna dodatna pitanja javite se u inboks. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije napisano kad je suprug rođen ali pretpostavljam prije 1988.U izvodu iz knjige rođenih (tada) pisalo je državljanstvo sfrj i jedne od bivših država.Kako nema knjige državljana i ovo je dokaz od državljanstvu.

 

"Kako se stjecanje državljanstva prosuđuje prema propisima koji su važili u vrijeme i na području kada je i gdje nastala činjenica od koje ovisi državljanstvo neke osobe, to su se u konkretnom slučaju primjenjivale odredbe Zakona o državljanstvu SR Hrvatske ('Narodne novine' broj 32/77), jer je tužiteljica rođena 1981. godine u Zagrebu... Prema navedenom Zakonu, dijete je podrijetlom stjecalo hrvatsko državljanstvo ukoliko su oba roditelja u trenutku njegova rođenja bili hrvatski državljani, a ako je samo jedan od roditelja hrvatski državljanin, a drugi roditelj državljanin druge Republike, dijete je podrijetlom stjecalo hrvatsko državljanstvo ukoliko se roditelji o tome sporazume. U slučaju kada se roditelji različitog republičkog državljanstva od kojih je jedan hrvatski državljanin, ne sporazume o državljanstvu djeteta, dijete će podrijetlom steći hrvatsko državljanstvo ukoliko roditelji u trenutku rođenja djeteta imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, odnosno ako nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a dijete je upisano u maticu rođenih u Republici Hrvatskoj."

 

 

G-dine sivko.. Samo bih htjeo nešto napomenuti, te bi želio i Vaše mišljenje.Naime, poznato je da se prema Zakonu o hrvatskom državljanstvu ("NN" 53/91,70/91, 28/92,113/93.....110/15) javnom ispravom isključivo priznaju osobna iskaznica, vojna iskaznica,putovnica i domovnica,koju i jedino priznaje i Ministarstvo uprave, te MUP.Međutim, Zakonom o državnim maticama..propisano je da se svi izdani izvadci, potvrde, uvjerenja i slično koje izdaje nadležni Matični ured (te sve činjenice upisane u tim Izvadcima i dr) smatraju točnim, a Izvadak iz matice rođenih se smatra javnom ispravom. Također, Zakon o državnim maticama je stariji od Zakona o hrv.drž., njegovih izmjena i dopuna (NN,110/15) u kojem nije navedeno da se javnom ispravom smatra i Izvadak iz matice rođenih/rodni list. Po tome podatak u starijim Izvadcima iz MR, a pogotovo o podatku o državljnastvu SFRJ-SR Hrvatske nema u praksi nikakvog značaja, jer se matičari pozivaju na ZHD, te navode da je taj podatak iz r.lista upisan pogreškom...(ukoliko "ne žele" izdati domovnicu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim za objašnjenje, živim u Srbiji, trenutno imam srpsko državljanstvo, otac (upokojeni) je rođen 1947 u Hrvatskoj imao je državljanstvo Republike Hrvatske i ondašnje SFRJ, ja sam rođen 1971 u Beogradu, a po ondašnjem zakonu sam uveden u matičnu evidenciju u mestu rođenja oca, znači u HR.Svojevremeno sam i ja tražio upit o državljanstvu i dobio ga, stojalo je da sam i ja takođe državljanin Republike i ondašnje SFRJ, kasnije sam zbog raznih pravnih poslova i mesta življenja tražio prijem u državljanstvo Srbije ....

Pitanje je da li ja sada imam osnova za prijem nazad u državljanstvo Republike Hrvatske ?

Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim za objašnjenje, živim u Srbiji, trenutno imam srpsko državljanstvo, otac (upokojeni) je rođen 1947 u Hrvatskoj imao je državljanstvo Republike Hrvatske i ondašnje SFRJ, ja sam rođen 1971 u Beogradu, a po ondašnjem zakonu sam uveden u matičnu evidenciju u mestu rođenja oca, znači u HR.Svojevremeno sam i ja tražio upit o državljanstvu i dobio ga, stojalo je da sam i ja takođe državljanin Republike i ondašnje SFRJ, kasnije sam zbog raznih pravnih poslova i mesta življenja tražio prijem u državljanstvo Srbije ....

Pitanje je da li ja sada imam osnova za prijem nazad u državljanstvo Republike Hrvatske ?

Unapred hvala

 

nesha_71 imate pravo na hrvatsko državljanstvo. Javite se u inboks kako bi konkretnije

"porazgovarali", te da Vam se to riješi.

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Po tome podatak u starijim Izvadcima iz MR, a pogotovo o podatku o državljnastvu SFRJ-SR Hrvatske nema u praksi nikakvog značaja, jer se matičari pozivaju na ZHD, te navode da je taj podatak iz r.lista upisan pogreškom...(ukoliko "ne žele" izdati domovnicu).
Ako je državljanstvo upisano u MR (starim) onda je taj podatak upisan i u knjizi državljanstava i onda je osoba bila/je drž sfrj i srh.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dali moze te da me savjetujete, moj otac je upisan u knjigu gradjana u BiH, rodjen 1956. Kad je rodjen otac ga nije priznao dok nije napunio godinu dana. Tog momenta (kad je napunio godinu dana) on je bio automatski upisan u knjigu gradjana u BiH po ocu, iako je rodjen i kršten u hrvatskoj. Za vrijeme rodjena on upisan u maticnu knjigu rodjenih sa majcinim prezimenom. Dali je moguce da se izvrsi ispis is BiH i obavi upis u knjigu gradjana hrvatske na osnovu rodjenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Rodjen sam u Puli 79! U Puli sam ziveo do 86, dok se moji nisu preselili za Beograd! Upisan sam u knjigu drzavljana republike Hrvatske! Izvod iz matice rođenih mogu dobit! Dok domovnicu ne mogu! Kazu da od 1.1.78.stupa na snagu neki zakon koji rođene bebe opredjeljuje po narodnosti njihovih roditelja,a mojim piše narodnost Srbi,tako da i ja automatski dobivam tu pripadnost.Za moju setru to ne vrijedi jer je rodjena prije toga datuma,a tada su svi imali narodnost Jugoslaven,tako da ona može bez problema dobiti, a ja nažalost ne.... Molim Vas ako netko zna da mi odgovori da li imam prava na domovnicu ili ne... Srdacan pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Rodjen sam u Puli 79! U Puli sam ziveo do 86, dok se moji nisu preselili za Beograd! Upisan sam u knjigu drzavljana republike Hrvatske! Izvod iz matice rođenih mogu dobit! Dok domovnicu ne mogu! Kazu da od 1.1.78.stupa na snagu neki zakon koji rođene bebe opredjeljuje po narodnosti njihovih roditelja,a mojim piše narodnost Srbi,tako da i ja automatski dobivam tu pripadnost.Za moju setru to ne vrijedi jer je rodjena prije toga datuma,a tada su svi imali narodnost Jugoslaven,tako da ona može bez problema dobiti, a ja nažalost ne.... Molim Vas ako netko zna da mi odgovori da li imam prava na domovnicu ili ne... Srdacan pozdrav...

 

Sve ovisi kakavj e sporazum vaših roditelja neposredno nakon vašeg rođenja bio koje ćete tadašnje republičko državljanstvo steći,a u sastavu tadašnje SFRJ , te da li ga je uopće i bilo. Šanse nisu izgubljene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Servet je napisao:

jučer 14:25

Dobar dan Poštovani!

Rođen sam u Makedoniji imam makedonsko državljanstvo

U Hrvatskoj nisam živio nisam imao prijavu

Majka mi je Hrvatica sa hrvatskim državljanstvom

Imam 38 godina

Želim na temelju majke dobiti hrvatsko državljanstvo

Imam li šanse i jeli neko dobio hrvatsko državljanstvo na temelju majke posto sam rođen je u Makedoniji? Unaprijed hvala na odgovorima

Moja dva brata su kao maloljetni uspjeli dobiti državljanstvo

Ali za mene je bilo kasno jer sam već bio punoljetan?

Što uraditi?

Pitam za prijatelja

Molim pomoć

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav svima, trebala bi mi pomoc, kome se dalje obratiti za ovu situaciju.

rodjen sam u Hrvatskoj 1981 i pre par dana odem u mesto rodjena u nameri da izvadim domovnicu i pasos i tu me obaveste da uopste nisam hrvatski drzavljanin. Navodno te godine je zakon bio takav da su roditelji sami dolucivali i upisivali drzavljanstvo neke od tadasnjih drzava i ja sam upisan kao drzavljanin BiH. i nemam pravo na hrvatsko drzavljanstvo. Rekli su mi da mogu da se zalim ali da je zalba unapred odbijena i da ne trosim novac i vreme. U Bosni sam proverio i tamo me nema nigde u evidenciji i ne vodim se kao njihov drzavljanin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa čike dokumente onda imaš?

Čiji si državljan piše ti na izvodu iz knjige rođenih.sfrj i SR ...

But će da je ovo

""U konkretnom slučaju, roditelji žaliteljice osim saveznog državljanstva imali su

državljanstvo SR Srbije odnosno SR Crne Gore te je stoga žaliteljica, ovisno o

sporazumu roditelja, podrijetlom mogla steći ili državljanstvo SR Srbije ili

državljanstvo Crne Gore, ali ne i državljanstvo SR Hrvatske. Također, roditelji

žaliteljice nisu mogli sporazumno odrediti za žaliteljicu državljanstvo SR Hrvatske, jer

niti jedan od roditelja u vrijeme rođenja žaliteljice nije bio hrvatski državljanin. ."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pojasnio bi ,ja sam rodjen u Rijeci 1982 i isao sam u osnovnu skolu 3 razreda imam skolsku knjizicu kao dokaz .tu smo zivjeli do 1992 i vratili smo se u Bosnu

Imam i pasos SFRJ koji je izdan u Rijeci

Roditelji su mi rodjeni u Bosni i nisu se izjasnili kao hrvati

Prije tri mjeseca sam izvadio izvod iz matice rodjenih i na medjunarodn obrascu

Ja sam upisan u knjigu drzavljana Hrvatske ali mi na drzvaljanstu pise Bosanskohercegovacko

Da li mi mozete reci dali imam pravo na Domovnicu sa kojom bi izvadio pasos

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Postovani rodjen sam u Srbiji 1984,otac mi je rodjen i ziveo u Hrvatskoj(ima rodni list i domovnicu),majka u Srbiji.Da li postoje neke sanse da sam upisan u knjigu drzavljana na osnovu oca.Malo sam citao zakon iz 77 ali bih molio pojasnjenje.

Hvala unapred

 

Poštovani, nažalost previše je nepoznanica, a premalo podataka da bi Vam se dao konkretan odgovor. Koje državljanstvo ima majka? Da li ste ikada imali prebivalište u RH?...Vrlo je velika vjerojatnost da se neće moći primjeniti na Vas niti čl. 30., niti čl. 4. Zakona. Za više informacija obratite se Matičnom uredu ili u MUP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Postovani,

molim pomoc za svoje sestricne. One su rodjene u Beogradu 1975 i 1977. I zive tamo cijeli zivot.

Njihov otac, moj stric, rodjen je na podrucju Hrvatske i oselio se u Bg sa svojih 20 i nesto godina.

Tamo se ozenio, radio i dobio djecu, i sad je prije pola godine trazio hrv domovnicu temeljem upisa u maticnu knjigu rodjenih i dobio je domovnicu i sve hrvatske papire.

sad njegove kceri isto zele traziti drzavljanstvo i zanima ih mogu li ga dobiti po ocu?

zanima me moze li se primjeniti cl.11 zakona na njih? Buduci da je on iseljenik pa njegovi potomci mogu dobiti drzavljanstvo njegovo. Sta se moze napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Iseljenikom se ne smatra osoba koja je iselila s područja Hrvatske na temelju međunarodnog ugovora ili se odrekla hrvatskog državljanstva te osoba koja je promijenila prebivalište u druge države koje su u to vrijeme bile u sastavu državne zajednice kojoj je pripadala i Republika Hrvatska."

http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/cesta-pitanja/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Pozdrav svima! Suprug mi je drzavljanin RH,sada zivi u Dablinu.Deca su nam rodjena u Bg-u.Da bi bili upisani u knjige drzavljana Hrvatske,u konzulatu mi traze punomoc supruga overenu u konz. u Dablinu.Otprilike bi trebalo da glasi da on daje punomoc meni da mogu podneti zahtev za njihov upis u knjigu drzavljana. Da li je neko radio slicnu punomoc,sta tacno navesti u textu?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovanje! Imam pitanje. 

Naime ja sam rodjena (89') u Hrvatskoj, u Zagrebu i tu sam zivjela cijeli zivot. Tata mi je rodjen u Bosni a majka u Hrvatskoj. Meni u rodnom listu pise da imam bosanskohercegovacko drzavljanstvo a hrvatsko sam stekla tek par godina poslije rodjenja (94'). 

Domovnica i svi ostali dokumenti pisu hrvatsko drzavljanstvo. 

Po kojem pravilu meni pise bosanskohercegovacko i da li je to moguce promjeniti?? Iskreno ne smeta mi toliko, al opet bih htjela znati zasto je to tako i da li je moguce sve staviti na hrvatsko, kao sto bi i trebalo biti. 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, 

rođena sam u Osijeku 1965. bila do 1983.godine.Roditelji živjeli i radili i bili prijavljeni od 1960 u Osijeku do 1983. Otac završio školu u Zadru od 1955 do 1959. U rodnom listu mi ne piše drzavljanstvu nego......naknadno sam 1984 upisana kod oca u knjigu državljana RS. Imala sam putovnicu izdanu Osijeku. Prema popisu stanovništva 1980 izjasnila sam se da mi je maternji jezik hrvatski. Od 1983 živim u Srbiji. Imam li pravo po rođenju na domovnicu? Rečeno mi je u Osijeku da imam. Zašto nije upisano u rodnom listu? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Postovani,

Rodjena sam 1979 u Minhenu i tamo zivela do 1994, kada smo se preselili u Srbiju. 1997god kada sam napunila 18 godina i trebala izvaditi licnu kartu receno mi je da nisam upisana u knjigu rodjenih..roditelji su mislili da ce to konzulat u Nemackoj uraditi i nisu me prijavili nigde.

Otac mi je rodjen u Hrvatskoj 1943, medjutim kao mali se preselio za Srbiju i kasnije otisao za Nemacku. Majka je rodjena u Srbiji a vencali su se u Zagrebu. Na osnovu toga i zato sto mi je otac rodjen u Hrvatskoj nisam mogla izvaditi srpsko drzavljanstvo i receno mi je da sam mozda upisana u Hrvatskoj. Uspela sam nekako nakon tri god naknadno da se upisem u knjigu rodjenih 2000 godine na osnovu porekla majke i dobila srpsko drzavljanstvo. 

Zanima me koje su moje mogucnosti za dobijanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu oca ili evtl. naknadnog upisa u knjigu rodjenih, obzirom da tek od 2000 god imam srpsko drzavljanstvo.

Izvinjavam se na dugackom postu i unapred zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, bob25274 je napisao:

Niste se izjašnjavali s obzirom na godinu vašeg rođenja, a u vrijeme kada ste postali punoljetni vas nitko nije pitao koje ste narodnosti. Po tome, kod predaje zahtjeva se rukovodite dokumentima oca,majke uz njihove dokaze o pripadnosti hrvatskom narodu, te ostale dokumente.

InačUpisani nakon rođenja u HR državljanstvo, a u Hrvatskoj niste sigurno jer ste rođeni u Njemačkoj, a matičari te zemlje nisu slali nikada obavijesti o upisu činjenice kako rođenja, tako i u knjige državljana jer tada je već prestao da važi propis po kojem se to primjenjivalo.

 

Zakon o državljnastvu SRH 32/77 je primjenjiv u vašem slučaju, kao i sadašnji članak 16.uz dokaze o ocu da je hrvatske nacionalne pripadnosti. Od vas su potrebni samo "osnovni dokumenti".

 

Za eventualno podrobnije pojašnjene, te popis istih možete me kontaktirati u inbox..a putem ovog foruma.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Alexx79 je napisao:

Hrvatske nacionalnosti, ali ne verujem da mogu pronaci dokument kojim bi to dokazala. Otac je preminuo i ja nista od njegovih dokumenata nemam, jedino bih mogla izvaditi njegov izvod iz maticne knjige rodjenih 

Pošto su vjenčani u ZG tamo bi trebalo potražit njihov vjenčani list kao i pronaći izvod iz knjige rođenih iz 1979

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Pošto su vjenčani u ZG tamo bi trebalo potražit njihov vjenčani list kao i pronaći izvod iz knjige rođenih iz 1979

Svakako cu pokusati izvaditi ta dokumenta, nego me zanima da li bi to bilo dovoljno uz ostala moja osnovna dokumenta za apliciranje? Malo mi je nejasno mogu li podneti po clanu 16 ukoliko ne ispunjavam jedan uslov? Jer nemam priloziti dokaze o izjasnjavanju o nacionalnoj pripadnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dejan66 je napisao:

ne . kao sto sam napisao oni su rodeni u RS i drzavljani su iste. ziveli su 10 godina u Puli i Zadru, ali to nema znacaja. Moja sestra koja je rodena u Puli 1960 moze imati drzavljanstvo a ja ne mogu jer sam roden 1966 ,sto potpada u period od 61 do 71.g ,kada se upisivalo po ocu u knjigu drzavljana.

jedino mi ostaje da pronadem dokument gde mi se otac skolovao u Zagrebu u tom nekom periodu kada je bila fnrj pa to kao moze...pozdrav svima iz BG-a.Dejan

I u vrijeme rođenja Vaše sestre 1960 godine, kao i u vrijeme Vašeg rođenja 1966.godine upis se vršio po mjestu rođenja i upisa u knjige državljana oca ukoliko ste rođeni iz braka roditelja, ukoliko izvan istog, te vas je otac naknadno priznao za svoje dijete trebali biste biti upisani u knjige državljana po mjestu rođenja i upisa u knj.drž.majke .

Kada ste primljeni u državljanstvo R.Srbije? Isti podatak Vam piše na uvjerenju o državljanstvu R.Srbije, posljednja rubrika:osnov i datum upisa...Ukoliko je taj upis izvršen nakon 08.10.1991.godine,imate pravo na državljanstvo HR uz uvjet da je u trenutku vašeg rođenja jedan od roditelja bio državljanin SR HRvatske /tadašnje/, te da je prebivalište bilo na području RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pisao sam vec ali mi nista nije jasno... Rodjen 1979 u Puli... Ziveo sam do 1986... Kad sam hteo izvadit domovnicu rekli su mi da sam upisan u knjigu drzavljana maticnog ureda Pula kao drzavljanin RS i to po majci ( 1979 ).. Malo cudno jel i otac i majka i danas zive zajedno.. Ne znam zasto po majci... Moja sestra je rodjena 1974 i bez problema je dobila domovnicu a ja ne.. U knjigu drzavljanina RS upisan sam 1994 sobzirom da nikad nisam ni bio upisan u RS kako stoji u resenju.. U konzulatu su mi rekli da trebam podneti zahtev za utvrdjivanje drzavljanstva.. Imam sanse dobit ili ne.. Hvala na odgovoru....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu se sigurno dogovorili! Niko ih nije ni pitao! Moj stari u sali kaze da su trebali po njemu da me upisu, ipak je on otac! A original izvod iz 79. god nemam! Kazu kako su upisali sestru, tako su i mene! Ko je u tim lepim 70-80 o tome razmisljao! A ovde nisam bio upisan do 94....Ne znam! Koliko traje utvrdjivanje ako znate? Hvala puno na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , SaleIstra je napisao:

Hvala Vam puno! Imam resenje u kom se navodi da nisam bio upisan do 94 nigde u Srbiji! To je jedino sto imam! Iz maticnog ureda sam dobio informaciju... Da do 78 svi su upisivani kao Jugosloveni, a od 79 po rodjenju roditelja! Probacu, pa kako bude! Hvala jos jednom ! Pozzz

Neće bit baš tako, upisivano je državljanstvo i sfrj i republičko koje je sad (od raspada) postao državljanstvo samostalnih država. U ona vremena sam imao oba a upisan po mjestu rođenja oca(zakon do 77)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , SaleIstra je napisao:

 Koliko traje utvrdjivanje ako znate? Hvala puno na odgovoru!

Preko konzulata u Bg smo mi cekali ravno 4 meseca na utvrdjivanje drzavljanstva.Mislim da vam je bolje da odete direktno tamo u maticni ured gde su Vasi upisani (sestra),tj gde ste upisani u knjigu rodjenih.Mozete ih zvati i telefonom,mi smo dosta stvari tako saznali.Uglavnom su veoma ljubazni i sve lepo objasne.Srecno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, tweety015 je napisao:

Preko konzulata u Bg smo mi cekali ravno 4 meseca na utvrdjivanje drzavljanstva.Mislim da vam je bolje da odete direktno tamo u maticni ured gde su Vasi upisani (sestra),tj gde ste upisani u knjigu rodjenih.Mozete ih zvati i telefonom,mi smo dosta stvari tako saznali.Uglavnom su veoma ljubazni i sve lepo objasne.Srecno!!!

Hvala Vam!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Mama je rodjena u Karlovcu 1972.godine, u RH zivela 20godina. Tata rodjen u Srbiji tu zivi vec 50godina. Ja sam punoletna drzavljanka RS od oca drzavljanina RS i majke drzavljanke RS i RH. Da li imam mogucnost dobiti hrvatsko drzavljanstvo na osnovu majcinog porekla, drzavljanstva? Maticarka iz Karlovca kaze DA, a gospodja iz konzulata RH u RS kaze NE. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,

Slucajno sam nasao ovaj forum i ako mozete da mi pomognete u mom slucaju.

Naime otac je od rodjenja HR drzavljanin (1941 god.), ja sam takodje HR drzavljanin od rodjenja (1971 god.), upisom u knjige drzavljana po mjestu ocevog rodjenja i tu nema problema (Obojica imamo HR papire). Ono sto me zanima je da li i moj brat koji je 09/1973 god. ima isto pravo na domovnicu a samim tim i na osobnu i putovnicu po ovim kriterijumima? Nigdje nisam mogao da nadjem tacnu informaciju a vidim da ste Vi jako dobro informisani po ovim pravnim pitanjima. Da napomenem da smo i brat i ja rodjeni u BiH.

Hvala unaprijed i svako dobro.

uređeno: od blankoostavka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav

Rodjen sam u RH u Karlovcu 1990. godine i ziveo sam do 1995 god u HR ,ali mi u rodnom listu pise drzavljanstvo BIH na osnovu oca,jer je on rodjen u Bosni. Moji roditelji su dobili domovnice 1997 godine i oboje takodje imaju HR pasose.Ziveli su i radili u HR, i imaju imovinu.

Da li postoji mogucnost da dobijem domovnicu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, a hvala i na pitanju.

Moj otac je srpski drzavljanin i ja sam po rodjenju upisana, po tadasnjem vazecem zakonu SFRJ, tamo gde je on bio upisan 1948. a to je u Srbiji. Naravno, ja nisam to znala, a nije znao ni moj otac. Imala sam drzavljanstvo SFRJ, a ni to nisam znala, jer mi nikada nije bila potrebna potvrda o tome, ni za sta.   Onda sam, ne znam bas tacno ni kada, ni kako, dobila drzavljanstvo Srbije. O tome me niko nikada nije obavestio i prvi put kada mi je u zivotu bila potrebna potvrda o drzavljanstvu, nisam znala ni gde da je trazim. Ceo svoj zivot, do tada, sam svoja dokumenta trazila i dobijala u Hrvatskoj, pa sam i izvod iz knjige drzavljana zatrazila, ali ... na moje zaprepascenje, nisam ga mogla dobiti iz mesta rodjenja, jer ... "niste ovde upisanì" . Sada zelim da se upisem u knjigu drzavljana Hrvatske i to po osnovu rodjenja, jer neki clan 4, ako se ne varam, kaze da ispunjavam uslove za to, tj. imam pravo, jer sam: "dete koje je rodjeno u Hrvatskoj, a ciji je jedan od roditelja, u momentu rodjenja, drzavljanin Hrvatske" . 

Verujem da razumete sta zelim da kazem, ukratko: Neko me je nekad upisao negde po "tada vazecem zakonu"  a ja sada, svojom voljom zelim da se upisem "po sada vazecem zakonu" tamo gde ispunjavam uslove, a to je u drzavi u kojoj sam rodjena.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gleda se zakon koji je vrijedio u trenutku rođenja pa je tako i izvršen upis.Tu igra ulogu da li su se roditelji usaglasili u vezi državljanstva.Vaš upis u knjige može ići po čl.6 ovog zakona https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Narodne_Republike_Hrvatske_iz_1950._godine ako ne postoji suglasnost.

A inače u izvodu iz knjige rođenih je upisano državljanstvo sfrj tako da se moglo znati o državljanstvu.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam, postovani Sivko, na odgovoru. 

Imam jos pitanja. 

Prvo je oko sporazuma roditelja. Sigurna sam da se nisu sporazumeli oko toga, jer, kad sam ih pitala da mi kazu gde sam upisana, nisu znali da mi odgovore. Verujem da ih to niko nije ni pitao, tada. Da li je postojao neki dokument o sporazumu roditelja? 

Druga su oko postupka upisa. Sta je i gde je moj prvi korak za upis u drzavljanstvo Hrvatske, sta je potrebno od dokumentacije i koliko taj postupak traje?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Moj Biser je napisao:

Hvala Vam, postovani Sivko, na odgovoru. 

Imam jos pitanja. 

Prvo je oko sporazuma roditelja. Sigurna sam da se nisu sporazumeli oko toga, jer, kad sam ih pitala da mi kazu gde sam upisana, nisu znali da mi odgovore. Verujem da ih to niko nije ni pitao, tada. Da li je postojao neki dokument o sporazumu roditelja? 

Druga su oko postupka upisa. Sta je i gde je moj prvi korak za upis u drzavljanstvo Hrvatske, sta je potrebno od dokumentacije i koliko taj postupak traje?

Pozdrav

Treba tražit upis po ondašnjem zakonu i dokazat da nije bilo sporazuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija