Jump to content

HR drzavljanstvo na osnovu rodenja


dejan66

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...
, sivko je napisao:

Gleda se zakon koji je vrijedio u trenutku rođenja pa je tako i izvršen upis.Tu igra ulogu da li su se roditelji usaglasili u vezi državljanstva.Vaš upis u knjige može ići po čl.6 ovog zakona https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Narodne_Republike_Hrvatske_iz_1950._godine ako ne postoji suglasnost.

A inače u izvodu iz knjige rođenih je upisano državljanstvo sfrj tako da se moglo znati o državljanstvu.

Postovani,

Molim za pravni savjet.

Moja majka ima slican slucaj, rodjena 1950. god Osijek.

U rodnom listu poslednji koji ima iz 97-me pise!?  Narodnost .......... Drzavljanstvo..........

Roditelji narodnost Crnogorac/ka drzavljastvo SFRJ, mada usvakom rodnom listu pise razlicito. Dakle pokojna baba,umire nakon  porodjaja, ne zna se razlog zasto nije upisano drzavljanstvo i narodnost mojoj majci. Postoji mogucnost da se ni djed nije izjasnio u tom trenutku. Prijavljen stalni boravak, djed umro 1964.god

Nikada se nije pokusalo zatraziti drzavljanstvo RH, prije par dana smo otisli u konzulatu RH u Podgorici, bili su jasni "NEMA PRAVO" Ako se ovaj slucaj odnosi i resava po zakonu iz tog doba, 50-tih onda ima neke pravne  osnove po čl.6 Zato sam i citirao prethodni odgovor. Nije mi jasno kako su tako u konzulatu bili izriciti... Ne zelim vise da im se obracam. xxx

Sada imam par ???

1)Da li mogu ja uz punomoc ako je potrebna poci u Hrvatsku i zatraziti dokumemtaciju na uvid,ili novi rodni list, sava potrebna uvijerenja, o upisu u KD itd?

2)Negdje sam procitao ako nemam prijavu boravka za stalno jer samo iz CG, da ne mogu podnijeti nikakav zahtjev u Hrvatsku, da li je to tacno? Ako je, onda odvjetnik.

3) Da li moze sada da se podnese zahtiev da se upise "Narodnost"ako vec nije upisana i sta bi se sa tim dobilo?

Znam da sam se raspisao, al ova agonija traje vec decenijama, jos od 91-ve kako nije bilo pristupa RH tokom rata,majka nije mogla godinama poci babi i bratu na grob u Osjeku. Taman kad se pominje izmjena zakona u konzulatu kazu da nema nikakvo pravo na ostvarivanje HR drzavljanstva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , nebo.pg je napisao:

Nikada se nije pokusalo zatraziti drzavljanstvo RH, prije par dana smo otisli u konzulatu RH u Podgorici, bili su jasni "NEMA PRAVO" Ako se ovaj slucaj odnosi i resava po zakonu iz tog doba, 50-tih onda ima neke pravne  osnove po čl.6 Zato sam i citirao prethodni odgovor. Nije mi jasno kako su tako u konzulatu bili izriciti... Ne zelim vise da im se obracam. xxx

Poštovani nebo.pg,

nije bitan Vaš stav ili Vaše želje o tome nego ono što se po zakonu može ili ne može.

Ostalo Vam je sivko obrazložio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na brzim odgovorima.

U tom slucaju ce se ici po pripadnosti HN, posijeduje upis u radnu knjizicu iz 70-tih gdje se izjasnila kao pripadnik HN, na popisu iz 2003.god i 2011-te se izjasnila kao pripadnik HN, ukoliko uspijemo pribaviti prepis za 2003. Ne znam dal ce to biti dovoljno al cu se potruditi iz skola, pribaviti prepise svjedocastva jer je jedino u njima bila rubrika o narodnosti, dok u izvodu MK vjencanjih to nigdje ne pise pa ni u licnim dokumentima.

Molio bih za jos jedan odgovor.

Da lise moze podnijeti zahtjev u Hrvatsjkoj, il mora preko konzulata, s obzirom na to da ne zivimo u RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zole09 je napisao:

Koliko ja znam moze se predati i bez prebivalista u HR, direktno u Zagreb ali to ne pomaze nista kada je vrijeme cekanja u pitanju.

Privremeni boravak se može prijaviti i neposredno prije predaje zahtjeva u Hrvatskoj uz osobu sa prbivalištem u RH.

 

, Moj Biser je napisao:

Hvala Vam na svim odgovorima koje ste mi napisali. Ni od koga do sada nisam dobila tako jasnu i preciznu pomoc, zaista, za mene, veoma dragocenu. 

Veliki zahvalni pozdrav

Poštovani, akvo ste pitanje postavili?
Da li je moguće da niste dobili odgovor na vaš upit? Ponovite, buit će Vam odgovoreno....

 

, nebo.pg je napisao:

Hvala Vam na brzim odgovorima.

U tom slucaju ce se ici po pripadnosti HN, posijeduje upis u radnu knjizicu iz 70-tih gdje se izjasnila kao pripadnik HN, na popisu iz 2003.god i 2011-te se izjasnila kao pripadnik HN, ukoliko uspijemo pribaviti prepis za 2003. Ne znam dal ce to biti dovoljno al cu se potruditi iz skola, pribaviti prepise svjedocastva jer je jedino u njima bila rubrika o narodnosti, dok u izvodu MK vjencanjih to nigdje ne pise pa ni u licnim dokumentima.

Molio bih za jos jedan odgovor.

Da lise moze podnijeti zahtjev u Hrvatsjkoj, il mora preko konzulata, s obzirom na to da ne zivimo u RH?

Dokumenata će vam trebati poprilično počevši od kopija matičnih knjiga učenika osnovne i srednje škole, prijave rođenja podnositelja i njegove djece, sve svjedodžbe, radne,vojne knjižice, indexi, izvadci iz knjiga rođenih, umrlih, dokazi o državljanstvima, uvjerenje o neosuđivanosti, popisi stanovništva, dokaz o članstvu u KUDovima diljem zemlje u kojoj je prebivalište i još dosta toga.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Me2018 je napisao:

Nije neposredno vezano za pitanje ali ukoliko mi netko moze pomoci odgovorom

Je li se itko susretao sa time da ga pozovu u zagreb osobno na razgovor u toku postupka stjecanja državljanstva

Predala sam preko konzulatnog odjela da napomenem

Pozdrav,

Jeste li isli na razgovor?

Ako jeste, da li bi mogli napisati kako je sve proteklo.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, tweety015 je napisao:

Postovani,moj suprug je rodjen i ziveo u Glini do 1995.Roditelji su mu oboje Hr drzavljani (otac je preminuo u medjuvremenu,ali je imao Hr drzavljanstvo i primao penziju otuda).Mog supruga nema u knjizi drzavljana zato sto je knjiga sa njegovim godistem nestala u ratu.Traze mu da podnese zahtev za naknadni upis.Mene interesuje da li ce nasa deca (rodjena u Srbiji 2008. i 2011.) steci pravo na Hr drzavljanstvo kada ga suprug dobije?

Poštovana, kada suprug izvrši naknadni upis u knjige državljana /bubući da su iste nestale tokom rata/ smatrat će se državljaninom RH od rođenja, te će posljedično kako on, tako i djeca imati HR državljanstvo jer su i danas maloljetna.

Za sve to je potrebno podnijeti zahtjeve uz prilog odgovarajućih dokumenata.

Za eventualna dodatna pitanja javite se u inbox..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, 

Opet ja :) Predpostavljam da ce odgovor biti :( vec  sam prikupio dokumenta,izgleda uzalud :) OMG :tikvan:

Nije mi jasan ovaj dio zakona, ne znam po pripadnosti dal moraju biti i roditelji pripadnici HN? Ne pise u Članak 16. Nista u vezi toga, al izgleda da mora biti neko od roditelja ili predaka. Majka mi je rodjena u Osjek, po rodjenju nema pravo,jer roditelji su imali drzavljanstvo FNRJ, bez dodatka neke od ex republika. Po dodjenju je zivjela,rasla u RH, naucila govor,pismo i kulturu, ako nema pravo ni po pripadnosti da stavimo taČu na to?

Članak 16. 
 
Pripadnik hrvatskog naroda koji nema prebivalište u Republici Hrvatskoj, može steći 
hrvatsko državljanstvo ako udovoljava pretpostavkama  iz članka 8. stavka 1.  točke 5. ovoga 
zakona.  
Pripadnost  hrvatskom  narodu  utvrđuje  se  ranijim  deklariranjem  te  pripadnosti  u 
pravnom prometu, navođenjem te pripadnosti u pojedinim javnim ispravama, zaštitom prava i 
promicanjem  interesa  hrvatskog  naroda  i  aktivnim  sudjelovanjem  u  hrvatskom  kulturnim, 
znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu. 
 

Slovenija je to ovako rjesila. Amandmanima Zakona o državljanstvu iz oktobra 2002. godine,u prelaznim i završnim odredbama, propisana je olakšana procedura zasticanje slovenačkog državljanstva lica iz bivših jugoslovenskihrepublika i državljana trećih država sa boravištem u Sloveniji na 23.decembar 1990. godine i stalnim prebivalištem počev od tog datuma.Rok za podnošenje zahteva za slovenačko državljanstvo istekao je konačno, 29. novembra 2003. godine. Moj zet je dobio po osnovu rodjenja, bez stalnog prebivalista. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, nebo.pg je napisao:

Postovani Sivko, 

Imamo dokaze za pripadnos HN, za majku, al nemamo za njene roditelje. Zato sam I pitao jer negdje sam procitao da se I to trazi, predacemo zahtjev pa sta bude. Hvala Vam  jos jednom na odgovorima. 

Što više dokaza o pripadnosti HN to bolje. Nije pisano ali nepisano je pravilo da će se odlučivati prema narodnosti oca, dok ukoliko otac nije HN malo teže se donose poz odluke.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Postovanje,

Nedavno sam cula da je moguce dobiti hrvatsko drzavljanstvo za decu koja nisu rodjena u Hrvatskoj ali im jedno od roditelja ima hrvatsko drzavljanstvo...

Naime moja situacija je sledeca:                 Rodjena sam u Karlovcima 1979. i upisana u knjigu rodjenih,otac hrvatskog drzavljanstva,majka srpskog.Roditelji se razvode 1980. i ja sa majkom dolazim u Srbiju.Zbog dokumenata 1998. dobijam i srpsko drzavljanstvo na osnovu razvoda roditelja i majcinog drzavljanstva. 2004. sklapam brak u Srbiji gde su mi trazili izvod iz maticne knjige rodjenih ( gde mi pise hrvatsko drzavljanstvo) i potvrda da nisam udavana?? (iako sam u Srbiju dosla kao beba od par meseci i ceo zivot provela tu) na kojoj mi pise da nema prepreka za sklapanje braka i da ce isti biti priznat i u Hrvatskoj. Naime ja nisam nikad trazila domovnicu,putovnicu ni osobnu jer sam mislila da nemam prava na to,pa me interesuje da li mogu dobiti sva ta dokumenta ako mi na izvodu iz maticne knjige rodjenih pise da imam hrvatsko drzavljanstvo,i da li moja cerka koja ima 15 god ima prava da dobije drzavljanstvo na osnovu mene kao majke?

Srdacan pozdrav i hvala unapred 😊

uređeno: od Larsonije
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, sivko je napisao:

 

Pošto u rodnom listu piše treba provjert da li postoji upis u knjigu državljana RH po rođenju.Ako postoji domovnica se može izvaditi.I tek onda rješavat kćerkin status.

Hvala gospodine Sivko.

Mozete li me,molim vas,uputiti gde da se obratim povodom te provere?

Da li moram doci u Hravtsku,ili to mogu obaviti u Srbiji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da javim kako se razvija moja situacija,mozda nekome pomogne 😊

Javila sam se mejlom u maticni ured Karlovac,gde je sluzbenica izuzetno prijatna,i voljna da pomogne i objasni.Proverom je utvrdjeno da sam upisana u knjigu drzavljana RH,te mogu dobiti domovnicu,ali mi nije prijavljen brak,pa moram izvaditi izvod iz maticne knjige vencanih da ga prijavim da bih mogla dobiti dokumenta sa novim prezimenom.

Prijavu mogu da obavim u meni najblizem gradu u RH.

Sluzbenica mi je odmah skrenula paznju da ako imam dece u tom braku mogu da ih upisem u knjigu rodjenih i knjigu drzavljana RH,te mogu da dobiju domovnicu na osnovu mene kao majke,jer jos nisu punoletna.

Tako da ce i cerka moci da dobije dokumenta.

Koliko sam razumela,to mogu sama da obavim bez prisustva supruga.Jedino jos mi ostaje nedoumica oko podizanja putovnice,jer koliko sam malo citala zakone,za maloletno dete za izdavanje putovnice moraju biti prisutna oba roditelja,ili jedan roditelj sa detetom pri zahtevu za izdavanje putovnice a drugi roditelj da je preuzme?

Suprug je bolestan i ne moze da putuje,kakva je procedura u tom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovanje, interesuju me neke stvari oko HR drzavljanstva. Rodjen sam 1981. u Zagrebu (Maksimir), gdje sam i zivio do 1985, nakon cega smo se preselili u BiH zbog posla koji je dobio moj otac. Sve do 2000 i neke godine imao sam hrvatsko drzavljanstvo, a sto je pisalo i u rodnim listovima iz Zagreba. Prema informacijama koje sam dobio, bilo je neko brisanje iz evidencije drzavljana R. Hrvatske, pa sam i ja izbrisan iz iste. Roditelji su mi oboje BiH drzavljani. Imam li pravo izvrsiti povrat Hrvatskog drzavljanstva po osnovu rodjenja u R. Hrvatskoj i na koji nacin? 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav

Rodjena sam u Sisku i imam BiH drzavljanstvo. Majka mi je hrvatica sa BiH drzavljanstvom. Da bih trazila Hr drzavljanstvo, traze mi dokument gdje sam se prije rata izjasnila kao Hrvatica, sto nemam jer sam 1980. Godiste i nisam se prije rata ni mogla izjasniti. Da li postoji ikakva mogucnost rjesavanja ovog problema? Krstenicu ne priznaju kao dokaz...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, dejan66 je napisao:

ne . kao sto sam napisao oni su rodeni u RS i drzavljani su iste. ziveli su 10 godina u Puli i Zadru, ali to nema znacaja. Moja sestra koja je rodena u Puli 1960 moze imati drzavljanstvo a ja ne mogu jer sam roden 1966 ,sto potpada u period od 61 do 71.g ,kada se upisivalo po ocu u knjigu drzavljana.

jedino mi ostaje da pronadem dokument gde mi se otac skolovao u Zagrebu u tom nekom periodu kada je bila fnrj pa to kao moze...pozdrav svima iz BG-a.Dejan

Nema uvjeta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Moj deda je rodjen u Kistanju 1942. U Srbiju se cela porodica preselila oko 1955. Dosao sam do informacije da je moj otac rodjen 1970. upisan u maticnu knjigu rodjenih u Hrvatskoj. Otac mi je poginuo 2005. tako da ja nemam te papire niti znam da li je on zaista i bio upisan. Zvao sam matični ured u Kninu gde su mi rekli da su te knjige nestele/spaljene, ni oni sami ne znaju sta. Moja tetka jeste upisana i ima taj papir. Mene zanima sta ja mogu da uradim povodom ovoga i da li imam pravo da trazim zahtev za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva i koje su procedure?

Unapred zahvalan Srdjan Opacic.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

Suruga mi je rodjena u Hrvatskoj 1987 godine. Zadnji rodni list koji je izvadila u Zagrebu je iz 2000 godine gdje su se i otac i mati i ona izjasnili kao Hrvati po narodnosti.

Poslije toga su vadili rodni list u Bosni i Hercegovini.

Da Lli postoji sansa za dobijanje Hrvatskog drzavljansva ili ne.

Rodni list je u prilogu. Nemam stariji gdje pise prije drzavljanstvo.

lp

Elma rodni list.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Postovani,

nasao sam ove upute vezano za sticanje Hr drzavljanstva,ali ne mogu da nadjem odgovarajuci obrazac na osnovu kojeg bih mogao da apliciram kao drzavljanin RS,srpske nacionalnosti cija je majka rodjena u RH i poseduje Hr drzavjanstvo i putovnicu.

Hvala unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Alexa021 je napisao:

Postovani,

nasao sam ove upute vezano za sticanje Hr drzavljanstva,ali ne mogu da nadjem odgovarajuci obrazac na osnovu kojeg bih mogao da apliciram kao drzavljanin RS,srpske nacionalnosti cija je majka rodjena u RH i poseduje Hr drzavjanstvo i putovnicu.

Hvala unapred

Ako moze mod da preabci na topic Hr drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog roditelja.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Alexa021 je napisao:

Postovani,

nasao sam ove upute vezano za sticanje Hr drzavljanstva,ali ne mogu da nadjem odgovarajuci obrazac na osnovu kojeg bih mogao da apliciram kao drzavljanin RS,srpske nacionalnosti cija je majka rodjena u RH i poseduje Hr drzavjanstvo i putovnicu.

Hvala unapred

Zahtjev možeš ispuniti i u veleposlanstvu/konzulatu a na linku je dato koja dokumentacija treba.Imaš i najdoljniji obrazac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija