Jump to content

Maksimalan godišnji primitak na tekući račun i porez?


mala_mara

Preporučene objave

Poštovani,

 

 

Zanima me da li postoji neka zakonska granica, tj. maksimalna godišnja visina iznosa koju osoba može primiti na svoj tekući račun, primjerice putem prodaje preko oglasnika (nije preprodaja), davanjem povremenih instrukcija i tome slično. Drugim riječima, da li Porezna ima uvid u stanje mog tekućeg računa da može, ako mi 'taj' iznos pređe neki godišnji maximum (ako je definiran), naplatiti porez na to ili me nekako kazniti? Jer za te stvari i usluge se ne izdaje račun jer ih prodaješ kao fizička osoba.

 

 

Šta u slučaju da prodam nešto svoje putem oglasnika nekome izvan Hrvatske i dogovorimo uplatu putem PayPala (jer je to nekako najjednostavnije i najpraktičnije za uplate izvana)? U tom slučaju uplata ide preko žiro-računa, pa da li sam obavezna platiti porez na tu stvar koju prodam putem oglasnika (dakle, bez izdatog računa)?

 

 

Također, u slučaju da prodajem neke svoje rukotvorine putem prodajnih portala registriranih za prodaju kao što je primjerice Etsy, te uplate dobivam putem PayPala - da li na svaku prodanu stvar moram prijaviti porez, tj. uplatiti ga u HR ili tek ako pređem neku granicu iznosa (koju)? Ili tu vrijedi da ako je nešto prodano 'vani' da se porez u HR ne mora platiti na to?

 

 

Najljepše vas molim pojašnjenje svega toga, jer nisam nigdje uspjela naći odgovore na ta pitanja, a tražim ih bezuspješno već mjesecima.

 

 

Zahvaljujem unaprijed. Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Promet koji ostvarujete preko tekućeg računa ne podliježe kontroli porezne uprave. Porezna uprava nema uvida u njaga, niti joj banka dostavlja podatke o prometu putem istog. Znači nema nikakve granice iznosa kojeg možete primiti na njega. To sam u praksi osobno provjerio i iskusio. Zato se i zove tekući račun. Tako zakon (mislim o bankama) propisuje.

 

Za žiro račun priča je potpuno drukčija. O prometu ostvarenog preko žiro računa banka dostavlja poreznoj upravi podatke. Za slučaj da se podaci o tom prometu ne slažu s podacima u Vašoj godišnjoj prijavi poreza na dohodak (obrazac DOH) ili je uopće niste predali, porezna Vas poziva na izjašnjenje i davanje podataka. Tu je onako, usudio bih se reći već i lagani problem. No, ništa nerješivo. Ovisi dosta o referentu, a i o osobi koja Vam vodi knjige (ako je imate). Znači za iznose dobivene na žiro račun morate prijaviti i platiti na njih porez i prirez na dohodak po propisanim stopama, neovisno o izdatom računu.

 

Da bi mogla izdavati račune morate se prije svega upisati u registar poreznih obveznika (ispuniti i predati obrazac RPO).

 

Sve izneseno vrijedi i za rukotvorine prodane putem portala. Kupoprodaja je sklopljena u Hrvatskoj, znači u HR plaćate i porez. Nema granice iznosa, plaćate ga na svaki prodani proizvod, za sve iznose koji Vam sjedaju na žiro račun.

 

Ima još jedna sitnica na koju valja ukazati: vodite računa da kao porezni obveznik imate pravo na porezni odbitak u iznosu od najmanje 26.400,00 kuna godišnje. To znači da ukoliko Vam ostvareni dohodak od plaće i prodaje ovih rukotvorina ne prelazi navedeni iznos, Vaša obveza uplate poreza na dohodak je nula kuna. Pri tome će se eventualno uplaćeni iznosi poreza na dohodak po svakoj prodanoj rukotvorini uzeti kao plaćene akontacije tog poreza, te nakon što Vaša porezna prijava bude obrađena, isti iznosi će se vratiti na Vaš tekući račun, ako je porez preplaćen.

 

Nisam siguran, ali mislim da nećete pogriješiti, ako tijekom godine ne uplaćujete predujmove (za koje nije izdato rješenje porezne uprave), nego samo na kraju godine predate obrazac DOH. Naravno, u tom slučaju morate biti spremni platiti porez i prirez na dohodak, ako Vam iznos primitaka prelazi onih 26.400,00 kuna.

 

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
, sevo je napisao:

Poštovana,

 

Promet koji ostvarujete preko tekućeg računa ne podliježe kontroli porezne uprave. Porezna uprava nema uvida u njaga, niti joj banka dostavlja podatke o prometu putem istog. Znači nema nikakve granice iznosa kojeg možete primiti na njega. To sam u praksi osobno provjerio i iskusio. Zato se i zove tekući račun. Tako zakon (mislim o bankama) propisuje.

 

Za žiro račun priča je potpuno drukčija. O prometu ostvarenog preko žiro računa banka dostavlja poreznoj upravi podatke. Za slučaj da se podaci o tom prometu ne slažu s podacima u Vašoj godišnjoj prijavi poreza na dohodak (obrazac DOH) ili je uopće niste predali, porezna Vas poziva na izjašnjenje i davanje podataka. Tu je onako, usudio bih se reći već i lagani problem. No, ništa nerješivo. Ovisi dosta o referentu, a i o osobi koja Vam vodi knjige (ako je imate). Znači za iznose dobivene na žiro račun morate prijaviti i platiti na njih porez i prirez na dohodak po propisanim stopama, neovisno o izdatom računu.

 

Da bi mogla izdavati račune morate se prije svega upisati u registar poreznih obveznika (ispuniti i predati obrazac RPO).

 

Sve izneseno vrijedi i za rukotvorine prodane putem portala. Kupoprodaja je sklopljena u Hrvatskoj, znači u HR plaćate i porez. Nema granice iznosa, plaćate ga na svaki prodani proizvod, za sve iznose koji Vam sjedaju na žiro račun.

 

Ima još jedna sitnica na koju valja ukazati: vodite računa da kao porezni obveznik imate pravo na porezni odbitak u iznosu od najmanje 26.400,00 kuna godišnje. To znači da ukoliko Vam ostvareni dohodak od plaće i prodaje ovih rukotvorina ne prelazi navedeni iznos, Vaša obveza uplate poreza na dohodak je nula kuna. Pri tome će se eventualno uplaćeni iznosi poreza na dohodak po svakoj prodanoj rukotvorini uzeti kao plaćene akontacije tog poreza, te nakon što Vaša porezna prijava bude obrađena, isti iznosi će se vratiti na Vaš tekući račun, ako je porez preplaćen.

 

Nisam siguran, ali mislim da nećete pogriješiti, ako tijekom godine ne uplaćujete predujmove (za koje nije izdato rješenje porezne uprave), nego samo na kraju godine predate obrazac DOH. Naravno, u tom slučaju morate biti spremni platiti porez i prirez na dohodak, ako Vam iznos primitaka prelazi onih 26.400,00 kuna.

 

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lp

Poštovani,

obzirom da je pitanje postavljeno 2014. pa tako i odgovor, zanima me da li se šta promijenilo po tome do današnjeg datuma i konkretno šta ?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Saracen je napisao:

Poštovani,

obzirom da je pitanje postavljeno 2014. pa tako i odgovor, zanima me da li se šta promijenilo po tome do današnjeg datuma i konkretno šta ?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

Lp

Promijenio se je osobni odbitak koji sada iznosi 3.800 mjesečno što daje kumulativno na godišnjoj razini 45.600 kn za razliku od 26.400 kn iz 2014. Od iduće godine iznositi će 4.000 kn što daje 48.000 kn na godišnjoj razini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Poštovani, imam jedno pitanje i s obzirom da smo sad već u 2022 god. koje ne znam koga bi pitala niti kako! Naime počela sam preko njuškala prodavati neke stvari da ih se riješim, međutim dosta ljudi žele da im pošaljem poštom( nisu iz mog grada) pa me zanima dali ja smijem poslati poštom i novce primiti na tekući račun? Ako smijem, da li postoji neki ograničeni limit do kojeg smijem primati godišnje uplate preko tekućeg? Sve su transakcije po 300 kn, ali se toga nabere kad ne pratiš na kraju, a ja nisam pratila jer mi nije padalo na pamet da se to kakti ne smije. Radim i primam svoju redovnu plaću mjesečnu i onda još te uplate dodatne... Ne znam jel se to smije, tek mi je sad proradio mozak... 😥

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija