Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Prije 1 minutu, nikoladk je napisao:

Rodjen sam 1982 god.u Hrvatskoj,i upisan kao drzavljanin BiH,po ocu,koji je isto rodjen u Hrvatskoj,ali isto BiH drzavljanin po njegovom ocu. Ja nikada u Bosni nisam bio upisan kao njihov drzavljanin,za cega imam i potvrdu iz njihovog maticnog ureda. Majka je rodjena 1961 god i upisana kao Hr.drzavljanka. U Hrvatskoj sam ziveo do 1991 godine,i odselio u Srbiju gde sam stekao drzavljanstvo tek 2001.god.

Ima li ikakvog osnova da se podnese zahtev po ovom novom zakonu?

 

Nema. Samo za rođene od 08.10.91.ukoliko je jedan roditelj hr državljanin. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 44.godine.Živim u BIH.Rođen sam u Hrvatskoj.Imam državljanstvo RH od rođenja.Po nacionalnosti sam Srbin.U braku sam sa Bh državljankom.Imamo sina i ćerku.Sin je rođen 13.02.1998.a ćerka 2003.god.Prije dvije godine sam bio u Zagrebu gdje sam rođen i podnio zahtjev u matičnom uredu za ćerku za sticanje hrvatskog državljanstva a sin je podnio zahtjev za sebe jer je bio punoljetan.Za ćerku sam dobio domovnicu bez problema jer je maloljetna a sin je odbijen jer je u tom trenutku bio punoljetan. tj.imao 20.godina.

Da li po novom zakonu sin ima pravo na hrvatsko državljanstvo po podrijetlu jednog od roditelja tj.mene?

Ako ima pravo da li je bolje da se obrati za zahtjev u Hrvatskoj ili u konzularnom predstavništvu u BIH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!
Prvo, zelio bih da se zahvalim svima koji odvoje svoje vrijeme da odgovore na mnoga pitanja! Zamolio bih ako netko ima vremena da mi odgovori na sljedece pitanje, to bi mi mnogo znacilo:

Tokom ljeta 2019 predao sam papire za domovnicu na osnovi roditelja (otac) koji ima hrvatsku domovnicu te njegovi roditelji takodjer, dok mama je drzavljanin Bosne i Herzegovine. Nazalost, ja nisam predao do 18. za domovonicu te sam to uradio u svojoj 22. godini. Prilozio sam domovnicu tate i njegovih roditelja te diplome iz srednje skole gdje je nacionalnost izjasnjena kao Hrvat. Tokom decembra sam dobio dopis za dopunu dokumenata u kojem su zatrazili zakon o nekazanjavanju u drugoj zemlji (UAE) jer sam tu zavrsio fakultet te da napisem "molbu" i dostavim druge dokaze hrvatske pripadnosti. Ja sam ponovo poslao svoje svjedodzbe iz srednje skole na kojoj se izjasanjavam te napisao molbu i obrazlozio da na fakultetu u stranom zemlji nisam mogao se drugacije izjasniti te sam prilozio neke dokaze iz medija gdje sam predstavljao Hrvatsku u Bliskom Istoku. Sada sam vidio da se zakon izmjenio i da je na snazi od prvog Januara 2020 gdje se moze dobiti drzavljanstvo zbog jednog roditelja ako si stariji od 21u godinu, da li ce moj zahtjev biti gledan po starom ili novom zakonu? Koliko su mi sanse da dobijem drzavljanstvo?

HVALA VAM MNOGO! Bless your hearts!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, bob25274 je napisao:

Isključivo i samo po starom. 

Da li je to bolje za mene? I da li postoje sanse da dobijem drzavljanstvo jer po mom razumijevanju (koje je moguce netocno) bi bilo lakse dobiti po novom zakonu? Te ako bude odbijeno da li mogu ponovo poslati ali po novom zakonu? Hvala bob :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sanand je napisao:

Da li je to bolje za mene? I da li postoje sanse da dobijem drzavljanstvo jer po mom razumijevanju (koje je moguce netocno) bi bilo lakse dobiti po novom zakonu? Te ako bude odbijeno da li mogu ponovo poslati ali po novom zakonu? Hvala bob :)

Bit ćete odbijeni,ponoviti zahtjev i dobiti samo ako ste rođeni od 08.10.91. 

Rok za predaju 31.12.2021. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

, bob25274 je napisao:

Sin sada ispunjava uvjete , čl.5.st.2., ali izravnom predajom u Konzulat RH u BiH, više nema predaje zahtjeva u HR.

Postupak traje od jedne do šest godina. Rok 31.12.2021.

odakle Vam informacija da traje od 1 do 6 godina kada se poziva na clanak 5? 

uređeno: od Buio
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Buio je napisao:

 

odakle Vam informacija da traje od 1 do 6 godina kada se poziva na clanak 5? 

I mene ovo zanima? Sestra je prije 2-3 godine (bila je maloljetna) dobila pozitivan odgovor u roku od 2 mjeseca po predaji zahtjeva. Ja sam predala nedavno zahtjev po osnovu ovog clana i isto smatram da obrada nece trajati toliko dugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Tamaraaaa je napisao:

I mene ovo zanima? Sestra je prije 2-3 godine (bila je maloljetna) dobila pozitivan odgovor u roku od 2 mjeseca po predaji zahtjeva. Ja sam predala nedavno zahtjev po osnovu ovog clana i isto smatram da obrada nece trajati toliko dugo.

Tamara gdje ste predali zahtjev? da li vam je jedan ili oba roditelja Hrvatski drzavljanin? Sta ste od dokumenata predali, da li ste pisali zamolbu, sta su vas pitali i koliko košta podnošenje zahtjeva? Obrada zavisi od dokumenata koje posjedujete i gdje ste rodjeni, ima nedavno slučajeva koji su dobili rješenje za 3 mjeseca a neki čekaju 7 - 8 mjeseci i jos nema rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , noviiii je napisao:

Tamara gdje ste predali zahtjev? da li vam je jedan ili oba roditelja Hrvatski drzavljanin? Sta ste od dokumenata predali, da li ste pisali zamolbu, sta su vas pitali i koliko košta podnošenje zahtjeva? Obrada zavisi od dokumenata koje posjedujete i gdje ste rodjeni, ima nedavno slučajeva koji su dobili rješenje za 3 mjeseca a neki čekaju 7 - 8 mjeseci i jos nema rješenja.

Jedan roditelj mi je hrvatski drzavljanin, a zahtjev sam predala u Konzulatu u BL. U principu, nisu mi nista znali reci jer ni njima jos nije jasno, pa sam ja poslala upit na MUP HR i dobila detaljan odgovor, gdje su mi rekli da imam osnova za predaju i pobrojali sve sto mi treba. Predala sam popunjen obrazac za prijavu, rodni list, ovjerenu domovnicu roditelja, uvjerenje o nekaznjavanju, zivotopis, uvjerenje o drzavljanstvu i ovjerenu licnu kartu. Pristojba je bila 60km.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Tamaraaaa je napisao:

Jedan roditelj mi je hrvatski drzavljanin, a zahtjev sam predala u Konzulatu u BL. U principu, nisu mi nista znali reci jer ni njima jos nije jasno, pa sam ja poslala upit na MUP HR i dobila detaljan odgovor, gdje su mi rekli da imam osnova za predaju i pobrojali sve sto mi treba. Predala sam popunjen obrazac za prijavu, rodni list, ovjerenu domovnicu roditelja, uvjerenje o nekaznjavanju, zivotopis, uvjerenje o drzavljanstvu i ovjerenu licnu kartu. Pristojba je bila 60km.

Uvjet je ispunjen samo za rođene od 92.godine,jedan roditelj državljanin RH,dok rođeni od 77.g uvjet oba roditelja. 

Da,čeka se poduže (1-6) godina. Ali vrijeme leti, pa prođe i to. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , bob25274 je napisao:

Uvjet je ispunjen samo za rođene od 92.godine,jedan roditelj državljanin RH,dok rođeni od 77.g uvjet oba roditelja. 

Da,čeka se poduže (1-6) godina. Ali vrijeme leti, pa prođe i to. 

A za one koji su isto rođeni nakon 92. godine, a oba roditelja su u trenutku rođenja državljani RH. Koliko se rješenje čeka u takvim slučajevima? Na MUP RH piše (ako su oba roditelji hrvatski državljani, priložiti njihove domovnice ili potvrde matičnog ureda radi brže obrade zahtjeva). Zahtjev bi predao u Konzulatu u Subotici. Je li moguće podnijeti zahtjev gdje su roditelji upisani?

 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Bane1992 je napisao:

Tek sam prikupio sva dokumenta koja su mi rekli u Konzulatu da su potrebna.

- Domovnice oca i majke
- Uverenje gde se vidi kada sam primljen u drzavljanstvo Republike Srbije
- Uverenje da nisam osudjivan
- Uverenje da nisam prijavljen u BiH (jer sam tamo rodjen)
- Izvod iz knjige rodjenih
- Uverenje o drzavljanstvu

Mislim da nisam preskocio nista.

U ponedeljak podnosim zahtjev

Pozdrav Bane, gdje ste predali zahtjev? I meni su oba roditelja HR državljani. Koliko košta predaja zahtjeva, imaš li informacije sa trenutnim stanjem zahtjeva, da li su vam rekli koliko se čeka na rješenje zahtjeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

Majka mi je rodjena u Sinj 1926 gdje je i zivjela do 1950 kada se preselila zivjeti na Kosovo, sa ocem nakon braka.

Ja sam rodjena van HR i nemam HR domovnicu, u medjuvremenu majka je preminula.

Mene interesira da li na osnovu vazeceg zakona mogu stjeci HR drzavljansvo na osnovu podrijetla jednog roditelja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, noviiii je napisao:

Pozdrav Bane, gdje ste predali zahtjev? I meni su oba roditelja HR državljani. Koliko košta predaja zahtjeva, imaš li informacije sa trenutnim stanjem zahtjeva, da li su vam rekli koliko se čeka na rješenje zahtjeva?

 

noviiii još dodaj uvjerenje o neosuđivanosti koje će izdati i sud i policija po mjestu prebivališta, kao i presliku rješenja o prijemu državljanstvo Srb. Čeka se od 1 do 6 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, sergiorius je napisao:

Poštovani, da pokušam i ja. Rodjen 1981. u Novoj Gradišci, roditelji srbi, i meni piše državljanstvo  SRS.

Imao domovnicu od 1992. ( čuvam original), putovnicu imao do 2009. Te godine sam dobio informaciju da mi se ukida domovnica, tj. da ne ispunjavam uslove za istu. 

Opcije?

Unpred hvala na odgovoru

Ima opcija! Javite se u poruke!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, sestra mi je rođena 1979. godine na teritoriji Srbije od majke hrvatskog državljana i oca srpskog državljana. 
Uvidom u njenu dokumentaciju piše da joj je državljanstvo RS utvrđeno 1997. godine, a pre toga je imala samo državljanstvo SFRJ. Da li ima pravo po novom zakonu da preda zahtev za državljanstvo RH, obzirom na datum utvrđivanja državljanstva RS. Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Predao sam zahtjev u ozujku 2018 u Konzulatu u Beogradu, temeljem pripadnosti hrvatskom narodu po majci. Mama je rodjenja u RS ali je Hrvatica, na svakom njenom dokumentu, svjedodzbi to stoji...Takodjer, na svim dokumentima koja su meni tražena stoji i moja pripadnost hrvatskom narodu uključujući i izvod iz upisa u vojnu evidenciju. Poslednju nadopunu sam dao u Sijecnju ove godine, a iz MUP HR su mi odgovorili prije neki dan  da “je još uvijek u tijeku prikupljanje obavijesti radi utvrdjivanja činjeničnog stanja i od drugih drzavnih tijela”....Zna li neko na sto se misli i sto je najvažnije koliko to može još trajati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Poljanis je napisao:

Predao sam zahtjev u ozujku 2018 u Konzulatu u Beogradu, temeljem pripadnosti hrvatskom narodu po majci. Mama je rodjenja u RS ali je Hrvatica, na svakom njenom dokumentu, svjedodzbi to stoji...Takodjer, na svim dokumentima koja su meni tražena stoji i moja pripadnost hrvatskom narodu uključujući i izvod iz upisa u vojnu evidenciju. Poslednju nadopunu sam dao u Sijecnju ove godine, a iz MUP HR su mi odgovorili prije neki dan  da “je još uvijek u tijeku prikupljanje obavijesti radi utvrdjivanja činjeničnog stanja i od drugih drzavnih tijela”....Zna li neko na sto se misli i sto je najvažnije koliko to može još trajati?

Zahtjevi se obrađuju između jedne i šest godina. Neko relativno vrijeme je 2-3 godine. Morate biti strpljivi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam Hrvatsko drzavljanstvo.Domovnicu ,osobnu iskaznicu.Otac mi je rodjen u Imotskom.Ja sam rodjen u Nemackoj.Zivim u Beogradu i adresa stanovanja je Beograd.Imam dvoje dece koja su rodjena 2011 i 2014 tada sam vec imao domovnicu .Da li neko moze da mi napise sta je potrebno sve od dokumenata da se deca upisu u knjigu drzavljanja Hrvatske.Hvala unapred .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Imam jedno pitanje .Trebalo bi da odem do Imotskog na par dana .Planiram da udjem sa Hrvatskom osobnom.Zanima me sledeca stvar .Istakla mi je Srpska putovnica.Da li mogu da se vratim u Srbiju sa Hrvatskom osobnom kao sto sam izasao.Na njoj mi je prebivaliste u Srbiji.Izvinjavam se sto sam ovde postavio pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Zanima me da li imam pravo na hrvatsko državljanstvo na osnovu državljanstva mog oca. Baba i deda sa očeve strane su rođeni i živeli su u Hrvatskoj do 1958. kada su se preselili u Srbiju, gde se posle rodio moj otac. Ja imam 22 godine, rođena sam i živim u Beogradu i imam samo srpsko državljanstvo. Da li bih mogla da dobijem hrvatsko preko oca koji ima i srpsko i hrvatsko iako imam 22 godine? 

Još jedno pitanje, ako imam prava na hrvatsko državljanstvo da li neko može da mi kaže kako tačno ide procedura dobijanja istog i šta mi je od papirologije potrebno. :) 

Pozdrav i hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Molio bih za pomoc. Majka mi je rodjena u Vukovaru, a otac u Dvoru na Uni. Oboje imaju Uverenje da su drzavljani Republike Hrvatske iz 1990 jer su se tada vencali. Oni su u Srbiju dosli davno pre rata. Po tadasnjem zakonu se izdavalo uverenje, a ne domovnica. Ja sam rodjen veljace 1991, a sestra studenog 1992. Oboje smo rodjeni u Beogradu i celog zivota zivimo u Srbiji. I njoj i meni u izvodima iz maticnih knjiga pise drzavljanstvo Hrvatsko. Srpsko drzavljanstvo smo stekli 1998 kada nam je bilo potrebno za skolu i rodjiteljima za licne karte. Na tom resenju pise da smo stekli I srpsko drzavljanstvo. Znaci nije trazen otpust iz Hrvatskog drzavljanstva. Pre dve godine sam isao da proverim svoj upis u Hrvatsku. Ispostavilo se da ni sestra ni ja nismo upisani u maticne knjige Hrvatske. Tada su mi rekli i da bi otac morao ponovo da se upise u maticne knjige rodjenih jer su u Dvoru te knjige spaljenje i za to imam potvrdu. Ono sto mene interesuje je sledece:

1. Obzirom da za mene vazi i clan 30a novog zakona (oba roditelja hr drzavljani) da li ja trazim utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva ili predajem neki drugi zahtev?

2. Obzirom da se na sestru na odnosi ovaj clan, vec mislim da je clan 4, koji bi ona zahtev predala?

3. Obzirom da je nas upis propusten, posebno moj jer je u trenutku mog rodjenja SFRJ postojala, na koji nacin mozemo da trazimo da se ta greska ispravi?

4. Obzirom da u zakonu o maticnim knjigama pise da se unistene knjige tokom rata moraju obnoviti od strane maticnih ureda sto hitnije, zasto su mi  pre tri meseca u ambasadi rekli da ce otac morati da trazi utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva pa ponovan upis? Po zakonu o maticnim knjigama pise da svi dokumenti izdati od 1946  do 1991 imaju snagu javne isprave. Zar onda ne bi otac trebao da trazi neki ponovni upis, a ne utvrdjivanje? Ako sestra i ja trazimo drzavljanstvo za nas i imamo dokaz da je otac hrvatski drzavljanin sto on mora da prolazi kroz sve to? Zar oni ne bi trebali na osnovu nasih zahteva da obnove te maticne knjige kako je i propisano zakonom?

Hvala

uređeno: od Lukac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo da Vam se zahvalim na vremenu koje odvajate da odgovorite na sva pitanja u vezi dobijanja hrvatskog državljanstva. Ja pokušavam da saznam na koji način mogu da dobijem hrvatsko državljanstvo. Rođena sam u Zemunu 1966, moj pokojni otac je bio rođen U Zemunu, nacionalnost hrvatska, moja mama je rođena u Dalmaciji , hrvatica, u Srbiju je došla 1964 udala se za mog oca i dan danas je u Beogradu.>Ja sam krštena u katoličkoj crkvi u Zemunu 1966. Da li i po kom osnovu mogu da podnesem zahtev za hrvatski pasoš?

Hvala unapred na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, rođen sam 1977. u Srbiji, imam srpsko državljanstvo.

Mama je rođena u Hrvatskoj, upisana je u knjigu hrvatskih državljana, mada nema hrvatski pasoš. Ima srpski pasoš.

Tata ima srpsko državljanstvo.

Da li ja na osnovu upisa majke u knjigu hrvatskih državljana mogu da zatražim hrvatsko državljanstvo? Da li, pored toga, mogu da imam dvojno državljanstvo tj. i srpsko i hrvatsko?

Kakve su mogućnosti?

Unapred hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Lukac je napisao:

Postovani,

Molio bih za pomoc. Majka mi je rodjena u Vukovaru, a otac u Dvoru na Uni. Oboje imaju Uverenje da su drzavljani Republike Hrvatske iz 1990 jer su se tada vencali. Oni su u Srbiju dosli davno pre rata. Po tadasnjem zakonu se izdavalo uverenje, a ne domovnica. Ja sam rodjen veljace 1991, a sestra studenog 1992. Oboje smo rodjeni u Beogradu i celog zivota zivimo u Srbiji. I njoj i meni u izvodima iz maticnih knjiga pise drzavljanstvo Hrvatsko. Srpsko drzavljanstvo smo stekli 1998 kada nam je bilo potrebno za skolu i rodjiteljima za licne karte. Na tom resenju pise da smo stekli I srpsko drzavljanstvo. Znaci nije trazen otpust iz Hrvatskog drzavljanstva. Pre dve godine sam isao da proverim svoj upis u Hrvatsku. Ispostavilo se da ni sestra ni ja nismo upisani u maticne knjige Hrvatske. Tada su mi rekli i da bi otac morao ponovo da se upise u maticne knjige rodjenih jer su u Dvoru te knjige spaljenje i za to imam potvrdu. Ono sto mene interesuje je sledece:

1. Obzirom da za mene vazi i clan 30a novog zakona (oba roditelja hr drzavljani) da li ja trazim utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva ili predajem neki drugi zahtev?

2. Obzirom da se na sestru na odnosi ovaj clan, vec mislim da je clan 4, koji bi ona zahtev predala?

3. Obzirom da je nas upis propusten, posebno moj jer je u trenutku mog rodjenja SFRJ postojala, na koji nacin mozemo da trazimo da se ta greska ispravi?

4. Obzirom da u zakonu o maticnim knjigama pise da se unistene knjige tokom rata moraju obnoviti od strane maticnih ureda sto hitnije, zasto su mi  pre tri meseca u ambasadi rekli da ce otac morati da trazi utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva pa ponovan upis? Po zakonu o maticnim knjigama pise da svi dokumenti izdati od 1946  do 1991 imaju snagu javne isprave. Zar onda ne bi otac trebao da trazi neki ponovni upis, a ne utvrdjivanje? Ako sestra i ja trazimo drzavljanstvo za nas i imamo dokaz da je otac hrvatski drzavljanin sto on mora da prolazi kroz sve to? Zar oni ne bi trebali na osnovu nasih zahteva da obnove te maticne knjige kako je i propisano zakonom?

Hvala

Poštovani,

 

Ispunjeni su uvjeti i za vas i za sestru.

Predlažem da se javite u priv poruke ili na mail ivoivic2012@gmail.com. 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, predrag77 je napisao:

Poštovani, rođen sam 1977. u Srbiji, imam srpsko državljanstvo.

Mama je rođena u Hrvatskoj, upisana je u knjigu hrvatskih državljana, mada nema hrvatski pasoš. Ima srpski pasoš.

Tata ima srpsko državljanstvo.

Da li ja na osnovu upisa majke u knjigu hrvatskih državljana mogu da zatražim hrvatsko državljanstvo? Da li, pored toga, mogu da imam dvojno državljanstvo tj. i srpsko i hrvatsko?

Kakve su mogućnosti?

Unapred hvala.

U vašem slučaju uvjeta nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Oljane je napisao:

Prvo da Vam se zahvalim na vremenu koje odvajate da odgovorite na sva pitanja u vezi dobijanja hrvatskog državljanstva. Ja pokušavam da saznam na koji način mogu da dobijem hrvatsko državljanstvo. Rođena sam u Zemunu 1966, moj pokojni otac je bio rođen U Zemunu, nacionalnost hrvatska, moja mama je rođena u Dalmaciji , hrvatica, u Srbiju je došla 1964 udala se za mog oca i dan danas je u Beogradu.>Ja sam krštena u katoličkoj crkvi u Zemunu 1966. Da li i po kom osnovu mogu da podnesem zahtev za hrvatski pasoš?

Hvala unapred na odgovoru

Uvjeti su ispunjeni uz činjenicu da ste se i vi kroz život od punoljetstva do danas na upite državnih službi dali vašu nacionalnu deklaraciju Hrvatica. 

Za pobliže se javite u priv poruke ili mail ivoivic2012@gmail.com. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, milica1212 je napisao:

Poštovani,

Zanima me da li imam pravo na hrvatsko državljanstvo na osnovu državljanstva mog oca. Baba i deda sa očeve strane su rođeni i živeli su u Hrvatskoj do 1958. kada su se preselili u Srbiju, gde se posle rodio moj otac. Ja imam 22 godine, rođena sam i živim u Beogradu i imam samo srpsko državljanstvo. Da li bih mogla da dobijem hrvatsko preko oca koji ima i srpsko i hrvatsko iako imam 22 godine? 

Još jedno pitanje, ako imam prava na hrvatsko državljanstvo da li neko može da mi kaže kako tačno ide procedura dobijanja istog i šta mi je od papirologije potrebno. :)

Pozdrav i hvala puno!

Uvjeti su ispunjeni. Za pobliže se javite u priv poruke ili na mail ivoivic2012@gmail.com. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan. Majka mi je Hrvatica, zivimo na Kosovo. Trebam da predam dokumentaciju za Hrvatsku drzavljanstvo. Imam dva pitanja koju nisu mi jasne:

1. Na nekim papirima nacionalnost mi pise Albanian/Croatian, jer to moze ovako?

2. Dali samo izvod iz registra rodjenih treba imati apostilski pecat ili koji dokumenti trebaju imati ovaj pecat jer nije mi jasno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Arben je napisao:

Dobar dan. Majka mi je Hrvatica, zivimo na Kosovo. Trebam da predam dokumentaciju za Hrvatsku drzavljanstvo. Imam dva pitanja koju nisu mi jasne:

1. Na nekim papirima nacionalnost mi pise Albanian/Croatian, jer to moze ovako?

2. Dali samo izvod iz registra rodjenih treba imati apostilski pecat ili koji dokumenti trebaju imati ovaj pecat jer nije mi jasno?

Ili ste Albanac ili Hrvat. 

Morate imati niz dokaza,od osnovne,srednje škole,prijave rođenja,zaključenja braka,rođenja djece itd da ste se izjašnjavali kao Hrvat,te isto tako i vaš otac. Nepisano je pravilo da se zahtjev razmatra po nac deklaraciji oca te podnositelja. To što je majka Hrvatica nema veliku jačinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kosovo je sekularna drzava, nigde ne pise nacionalnost. Svi su Kosovari bez obzira kojoj pripadnosti pripadaju. Na osnovnoj skoli nista ne pise kojoj nacionalnosti pripadam, na srednjoj skoli mi pise hrvat, na fakultetu mi pise albanac/hrvat. U nekim NVO gde sam radio izjasnavao sam se kao Hrvat. Majka mi je Hrvatica, ima domovnicu, rodni list i putovnicu. Da li ima uvjete za Hrvatsko drzavljanstvo. Rodjen sam 1979 godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Arben je napisao:

Kosovo je sekularna drzava, nigde ne pise nacionalnost. Svi su Kosovari bez obzira kojoj pripadnosti pripadaju. Na osnovnoj skoli nista ne pise kojoj nacionalnosti pripadam, na srednjoj skoli mi pise hrvat, na fakultetu mi pise albanac/hrvat. U nekim NVO gde sam radio izjasnavao sam se kao Hrvat. Majka mi je Hrvatica, ima domovnicu, rodni list i putovnicu. Da li ima uvjete za Hrvatsko drzavljanstvo. Rodjen sam 1979 godine. 

Iskreno, MUP RH teško,skoro nikako ne prima kosovare u državljanstvo. 

Kosovo nije država,već još uvijek i zvanično pokrajina R Srbije,mnoge zemlje povlače odluku o priznanju neovisnosti. 

Mišljenja sam da sačekate 2,3 godine te podnesete molbu. 

Ovog trenutka bit ćete odbijeni sigurno jer Vam otac nije hrvatske narodnosti što se cijeni u bitnom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Arben je napisao:

Hvala na odgovor. Republika Kosovo je drzava, priznata i od same Republike Hrvatske, i to na prvim danima nase nezavisnosti. Jasno mi je vas odgovor za Kosovare. 

Oca ignorirate konstantno. Ukoliko on nije Hrvat šanse su vam minimalne,posebice imajući u vidu čije ste putovnice vlasnik. I da se niste odrekli državljanstva R Srbije isto vam je. Pokušajte,trenutačno se čeka između jedne i šest godina. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Arben je napisao:

Ne igniriram Oca. Ponosam sam snjim. Ali sa Srbijom mi uopste nista nemamo. Imam drzavljanstvo Republike Kosova. Aplicirat cu i za drzavljanstvo R.H., ne treba mi vise tvoj odgovor.

Nisam mislio na ignoriranje oca figurativno već ga izuzimaš iz prepiske jer je nehrvat,a to ti ništa pomoći neće. 

Izjašnjavanje na fakultetu i u NVO je također rađeno radi eventualnog  benefita državljanstva RH. Apliciraj,javi odgovor mjerodavnih tijela po okončanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima. Molila bih za pomoć. Nije mi jasno na koji član zakona se pozvati kao osnov za sticanje hrvatskog državljanstva.

Naime, rođena sam 1978, Bos. Dubici. Majka mi je hrvatica, ima domovnicu i sve hrvatske papire, a otac je umro, a pri mom rođenju bio je državljanin BIH. Brat je uspio, kao maloljetan da dobije hrvatsko državljanstvo. 

Do svoje 12 godine sam živjela u Hrvatskoj, išla u školu. Imam đačku knjižicu. 

Bila sam u Konzulatu u Banjaluci, nisu mi dali neke naročite upute, naprotiv skroz me obeshrabrili obzirom da oba roditelja nisu u trenutku mog rođenja bili hrvatski državljani. I pri tome mi dali Zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva a ne Zahtjev za sticanje državljanstva prirođenjem punoljetne osobe. 

Da li bi bilo poželjno pripremiti i životopis? I da li bi pomogao podatak da suprug ima nekretninu u Hrvatskoj?

Hvala unaprijed na svim sugestijama. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

ja sam predala takodjer na osnovu novog zakona koji je stupio na snagu 1.januara ove godine, na osnovu jednog roditelja koji je imao hrvatsko drzavljanstvo kada sam ja rodjena, 1996. Predala sam u konzulatu u inozemstvu 14.01.2020., tamo mi je prebivaliste. Prije nekoliko dana sam dobila informaciju telefonom da mi je zahtjev usao u obradu i da je na terenu. Zna li neko koliko je moguce sada da se ceka odgovor? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.

Rođen sam u maju 1989. u Hrvatskoj. Sestra, mama, baka (svi mamini) imaju domovnicu. Otac je imao i ima državljanstvo R. Srbije.

U trenutku rođenja roditelji su imali državljanstvo SFRJ tako je tad to bilo i tako pisalo ali se može reći na osnovu rođenja da je mama imala hrvatsko, a tata srpsko državljanstvo.

Tek 1996. ili 1997. sam dobio državljanstvo Srbije.

Da li ja ispunjavam uslove za državljanstvo R. Hrvatske?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima. 

Rođena sam u Beogradu 1980. Otac je rođen u Hrvatskoj i ima domovnicu. Takođe ima i državljanstvo R. Srbije. Sestra takođe ima državljanstvo i R. Hrvatske i R. Srbije, iako je takođe rođena u Beogradu, ali su te generacije upisane u matične knjige po mestu rođenja oca. Majka ima državljanstvo R.Srbije.

Da li ispunjavam neki od uslova za državljanstvo R. Hrvatske po novom zakonu?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, Tijanaki je napisao:

Pozdrav svima. 

Rođena sam u Beogradu 1980. Otac je rođen u Hrvatskoj i ima domovnicu. Takođe ima i državljanstvo R. Srbije. Sestra takođe ima državljanstvo i R. Hrvatske i R. Srbije, iako je takođe rođena u Beogradu, ali su te generacije upisane u matične knjige po mestu rođenja oca. Majka ima državljanstvo R.Srbije.

Da li ispunjavam neki od uslova za državljanstvo R. Hrvatske po novom zakonu?

 

 

Prije 40 minuta, Tijanaki je napisao:

Pozdrav svima. 

Rođena sam u Beogradu 1980. Otac je rođen u Hrvatskoj i ima domovnicu. Takođe ima i državljanstvo R. Srbije. Sestra takođe ima državljanstvo i R. Hrvatske i R. Srbije, iako je takođe rođena u Beogradu, ali su te generacije upisane u matične knjige po mestu rođenja oca. Majka ima državljanstvo R.Srbije.

Da li ispunjavam neki od uslova za državljanstvo R. Hrvatske po novom zakonu?

 

Najbolje je da proveriš u konzulatu da li si upisana. Pa onda da se raspitaš o mogućnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima

Od ove godine kako je nastupio novi zakon o primitku u HR drzavljanstvo brat i ja smo preko majke koja je rodjena u HR  i ima domovnicu i pasos predali 28.02.2020 u Banjaluci u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske zahtjev za stjecanje HR drzavljanstva na osnovu jednog roditelja koji ima HR drzavljanstvo  prije naseg rodjenja a mi kao stariji od 21 god (ja imam 23 brat 25) imamo pravo na to uz prilozenu nasu a i majkinu dokumentaciju.Pa me zanima da li je neko u slicnom slucaju,da li je istina ono sto su objavljivali kako je to sad malo ubrzano i cuo sam da se takvo nesto ceka do 6 mjeseci? Ima li istine tu ili ni tu nema pravila i moze da potraje kao kod vas tu sto sam procitao godinu i po,dvije pa cak i vise.Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! 

Zanima me  ima li moja supruga, koja je rođena 1977. godine u Tuzli, BiH, osnova za podnošenje zahtjeva za stjecanje HR državljanjstva. 

Tata joj je crnogorac i ona je po njemu u svim dokumentima upisivana kao crnogorka. Mama joj je hrvatica, rođena i krštena 1949. godine u Zemunu. Mama ima HR državljanstvo, domovnicu, putovnicu. Svi žive u Modriči , BiH. Supruga ima i domovnicu od djeda još iz doba Kraljevine Jugoslavije, djed je bio u domobranima. Ima li supruga ikakvog osnova po majci ili djedu na HR državljanstvo?

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 1 minutu, drakulicm je napisao:

Hvala puno na odgovorima! Koji bi to dokazi mogli da budu? Neki dokument gde se izjašnjava da je hrvatskog državljanstva, ili nešto drugo?

Svi dokumenti u kojima si se izjasnjavala kao Hrvatica (upisni listovi na fakultetu, matični list ako je upisana ta rubrika, popis sa biračkog spiska Itd Itd, imate mnogo informacija na temi državljanstva o ovome).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, DejanBabić97 je napisao:

Pozdrav svima

Od ove godine kako je nastupio novi zakon o primitku u HR drzavljanstvo brat i ja smo preko majke koja je rodjena u HR  i ima domovnicu i pasos predali 28.02.2020 u Banjaluci u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske zahtjev za stjecanje HR drzavljanstva na osnovu jednog roditelja koji ima HR drzavljanstvo  prije naseg rodjenja a mi kao stariji od 21 god (ja imam 23 brat 25) imamo pravo na to uz prilozenu nasu a i majkinu dokumentaciju.Pa me zanima da li je neko u slicnom slucaju,da li je istina ono sto su objavljivali kako je to sad malo ubrzano i cuo sam da se takvo nesto ceka do 6 mjeseci? Ima li istine tu ili ni tu nema pravila i moze da potraje kao kod vas tu sto sam procitao godinu i po,dvije pa cak i vise.Hvala unaprijed na odgovoru.

Gužve su velike, pravila nema. Možete dobiti za 3 mjeseca, a možete i za 3 godine.

Bitno da je zakonski uvjet ispunjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Tijanaki je napisao:

Pozdrav svima. 

Rođena sam u Beogradu 1980. Otac je rođen u Hrvatskoj i ima domovnicu. Takođe ima i državljanstvo R. Srbije. Sestra takođe ima državljanstvo i R. Hrvatske i R. Srbije, iako je takođe rođena u Beogradu, ali su te generacije upisane u matične knjige po mestu rođenja oca. Majka ima državljanstvo R.Srbije.

Da li ispunjavam neki od uslova za državljanstvo R. Hrvatske po novom zakonu?

 

Samo uz uvjet  i dokaze da ste pripadnica hrvatskog naroda ili vi ili oba /jedan/ od roditelja.

uređeno: od bob25274
pravopisna greška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mide je napisao:

Pozdrav! 

Zanima me  ima li moja supruga, koja je rođena 1977. godine u Tuzli, BiH, osnova za podnošenje zahtjeva za stjecanje HR državljanjstva. 

Tata joj je crnogorac i ona je po njemu u svim dokumentima upisivana kao crnogorka. Mama joj je hrvatica, rođena i krštena 1949. godine u Zemunu. Mama ima HR državljanstvo, domovnicu, putovnicu. Svi žive u Modriči , BiH. Supruga ima i domovnicu od djeda još iz doba Kraljevine Jugoslavije, djed je bio u domobranima. Ima li supruga ikakvog osnova po majci ili djedu na HR državljanstvo?

Hvala!

 

Ima. U kojim dokumentima se  supruga rođena 1977.g. izjašnjavala kao Crnogorka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Petar-Sa je napisao:

Svi dokumenti u kojima si se izjasnjavala kao Hrvatica (upisni listovi na fakultetu, matični list ako je upisana ta rubrika, popis sa biračkog spiska Itd Itd, imate mnogo informacija na temi državljanstva o ovome).

Došla sam do nekih novih saznanja - pošto nemam pristup tim dokumentima trenutno, raspitala sam se kod roditelja, oni su mi rekli sledeće - pokojna baka se najverovatnije nije izjašnjavala da je hrvatske, već ili jugoslovenske ili srpske nacionalnosti.

Međutim ona se rodila u Hrvatskoj, završila osnovnu, srednju i višu školu u Zagrebu i živela tamo veliki period svog života. Da li to ipak nešto znači odnosno da li imam šanse, pošto je baka bila hrvatski građanin (iako srpske nacionalnosti)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drakulicm je napisao:

Došla sam do nekih novih saznanja - pošto nemam pristup tim dokumentima trenutno, raspitala sam se kod roditelja, oni su mi rekli sledeće - pokojna baka se najverovatnije nije izjašnjavala da je hrvatske, već ili jugoslovenske ili srpske nacionalnosti.

Međutim ona se rodila u Hrvatskoj, završila osnovnu, srednju i višu školu u Zagrebu i živela tamo veliki period svog života. Da li to ipak nešto znači odnosno da li imam šanse, pošto je baka bila hrvatski građanin (iako srpske nacionalnosti)?

Ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.

Rođen sam u maju 1989. u Hrvatskoj. Sestra, mama, baka (svi mamini) imaju domovnicu. Otac je imao i ima državljanstvo R. Srbije.

U trenutku rođenja roditelji su imali državljanstvo SFRJ tako je tad to bilo i tako pisalo ali se može reći na osnovu rođenja da je mama imala hrvatsko, a tata srpsko državljanstvo.

Tek 1996. ili 1997. sam dobio državljanstvo Srbije.

Da li ja ispunjavam uslove za državljanstvo R. Hrvatske?

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MarkMark je napisao:

Pozdrav svima.

Rođen sam u maju 1989. u Hrvatskoj. Sestra, mama, baka (svi mamini) imaju domovnicu. Otac je imao i ima državljanstvo R. Srbije.

U trenutku rođenja roditelji su imali državljanstvo SFRJ tako je tad to bilo i tako pisalo ali se može reći na osnovu rođenja da je mama imala hrvatsko, a tata srpsko državljanstvo.

Tek 1996. ili 1997. sam dobio državljanstvo Srbije.

Da li ja ispunjavam uslove za državljanstvo R. Hrvatske?

HVALA

Ako ti je jedan od roditelja imao drzavljanstvo RH u trenutku tvog rodjenja, mozes da podneses zahtijev za prijem u drzavljanstvo RH. Ako sam dobro razumio majka ti je imala i ima drzavljanstvo RH, pa samim tim i ti mozes podnijeti zahtijev za prijem po tom osnovu do kraja 2021. Samo me nemoj pitati - sta treba od dokumenata. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

U vašem slučaju uvjeta nema. 

Nema uvjeta iz razloga što se rođeni do 08.10.1991. Do tog datuma potrebno je da bi ste aplicirali za državljanstvo da su oba roditelja bili hr državljani u trenutku vašeg rođenja. Navodte da je samo majka.

Da ste rođeni od 08.10.1991. uvjet bi bio ispunjen jer je dovoljno da je jedan od roditelja hr državljanin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

Nema uvjeta iz razloga što se rođeni do 08.10.1991. Do tog datuma potrebno je da bi ste aplicirali za državljanstvo da su oba roditelja bili hr državljani u trenutku vašeg rođenja. Navodte da je samo majka.

Da ste rođeni od 08.10.1991. uvjet bi bio ispunjen jer je dovoljno da je jedan od roditelja hr državljanin.

gdje se u Zakonu spominje ovaj datim 8.10.1991. i kakve on veze ima sa sticanjem drzavljansta po podrijtlu/porijeklu. Znaci interesuje me tacan Clan u konkretnom Zakonu koji je stupio na snagu 2020..  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Pirke je napisao:

Da li ima neko da je podnio zahtijev za upis u drzavljanstvo RH na osnovu jednog roditelja i da je rodjen prije 1991? Da li je tako sto uopste moguce, tj. da li konzularni ured hoce da primi takav zahtijev? 

Konzulati primaju sve dok o tome odlučuje Zagreb. Do 08.10.1991. se ne primjenjuje ovaj zakon po jednom roditelju,već zakon o drž SRH 32/77. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ja znam da su prije vracali, pitaju na samom ulazu po kom osnovu dolazis, ako taj procjeni da ima smisla da te dalje uputi na saltere komegama, u protivnom ti kaze da nemas sta da trazis. Prica mi kolega, kad je podnosio zahtijev za putovnicu u konzulatu, dosao je neki covjek sa dosta papira i sluzbenik mu je rekao da nema osnova, jer se ovaj pozivao na babu, nije mu ni primio zahtjev, vec ga vratio. 

Ja nekako tumacim taj clan 5 i stavku 2 kao sansu da se ovi koji su propustili da se upisu u drzavljane do 18 godine, sad imaju sansu za naknadni upis (dvije god od stupanja zakona). Ali ta '91. komplikuje stvari. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je Zakon SRH iz 1977. po kom se određuje državljanstvo za nas rođene 1989. U Član 4. točka 3. je u mom slučaju dakle majka ima državljanstvo SR Hrvatske, i oboje i otac i majka imaju prebivalište na teritoriji SRH u trenutku mog rođenja.

639148383_ZakonodrzavljanstvuSocijalistickeRepublikeHrvatskeiz1977.godineWikizvor2020-07-2416-03-34.png.52d0457ee6854c0d875790f355bf99cb.png

 

Ima li neko sa sličnim slučajem?

I - ima li advokata ovde koji bi prihvatili da mi rastumače Zakon i da me zastupaju pri zahtevu?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Pirke je napisao:

Hvala na odgovoru. Ja znam da su prije vracali, pitaju na samom ulazu po kom osnovu dolazis, ako taj procjeni da ima smisla da te dalje uputi na saltere komegama, u protivnom ti kaze da nemas sta da trazis. Prica mi kolega, kad je podnosio zahtijev za putovnicu u konzulatu, dosao je neki covjek sa dosta papira i sluzbenik mu je rekao da nema osnova, jer se ovaj pozivao na babu, nije mu ni primio zahtjev, vec ga vratio. 

Ja nekako tumacim taj clan 5 i stavku 2 kao sansu da se ovi koji su propustili da se upisu u drzavljane do 18 godine, sad imaju sansu za naknadni upis (dvije god od stupanja zakona). Ali ta '91. komplikuje stvari. 

Članak 5 stavak 2 samo za rođene od '92 god uz uvjet jedan roditelj hr državljanin...uz ostale sigurnosne provjere. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

 

Otac mi je rođen u Kninu 1943 (srpske nacionalnosti). U momenta kad je umro 1995 imao je Hrvatsku putovnicu i Hrvatsko državljanstvo. Ja sam rođena 1971 godine u Skoplju i od 1991 godine imam Makedonsko državljanstvo, pošto su mi se roditelji razveli odma nakon mog rođenja.

Dali ispinjavam usplove da potražim Hrvatsko državljanstvo po novom zakonu, i koje sve dokumente trebam da nabavim.

Hvala unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, MM04 je napisao:

Otac mi je rođen u Kninu 1943 (srpske nacionalnosti). U momenta kad je umro 1995 imao je Hrvatsku putovnicu i Hrvatsko državljanstvo. Ja sam rođena 1971 godine u Skoplju i od 1991 godine imam Makedonsko državljanstvo, pošto su mi se roditelji razveli odma nakon mog rođenja.

Dali ispinjavam usplove da potražim Hrvatsko državljanstvo po novom zakonu, i koje sve dokumente trebam da nabavim.

Hvala unapred

Nema uvjeta iz razloga što ste stekli državljanstvo bivše državne zajednice SFRJ /tada SR Makedonije/ po prebivalištu,rođenju,te porijeklu jednog roditelja do stupanja na snagu sadašnjeg zakona. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, bob25274 je napisao:

Nema uvjeta iz razloga što ste stekli državljanstvo bivše državne zajednice SFRJ /tada SR Makedonije/ po prebivalištu,rođenju,te porijeklu jednog roditelja do stupanja na snagu sadašnjeg zakona. 

Mislila sam da se pozovem na član 5 pasus 2 zakona od 01.01.2020. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, MM04 je napisao:

Mislila sam da se pozovem na član 5 pasus 2 zakona od 01.01.2020. 

Pozovite se,ali bit ćete odbijeni jer ste rođeni prije stupanja na snagu sadašnjeg zakona koji se primjenjuje za osobe isključivo rođene od 08.10.1991.

U vašem slučaju potrebno je da su oba roditelja hr državljani u trenutku rođenja,pročitajte izmjenu i dopunu zakona do kraja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Tea.96 je napisao:

Postovani,

Dobila sam posljednju informaciju da je moj zahtjev za utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva po novom zakonu poslan u Upravu. Kako sam razumjela sada se treba napisati rjesenje za upis u knjigu drzavljana. Da li neko zna koliko to moze da traje?

Hvala svima! Pozdrav

Od podnošenja zahtjeva do okončanja 6 mjeseci do 5 godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

Ja imam hr državljanstvo od 2013g. Rođena sam u BiH i državljanstvo sam dobila na osnovu oca koji je hr državljanin i osobnog izjašnjavanja hrvaticom u pravnom prometu. Imam sina 1996.godište sa BiH državljaninom, u međuvremenu smo se muž i ja razveli. Sin bi želio HR državljanstvo preko mene. Da li je to moguće? Unaprijed hvala

Irena 

uređeno: od Irenan0505
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Treba dokazat da nije bilo sporazuma.

Sivko,  da li to sto meni pise u izvod iz maticne knjige iz 1987 rodjenih da sam drzavljanin SFRJ i mojoj majci na istom tom izvodu pise drzavljanstvo SFRJ da se nisu izjasnili? Imam cak i svjedocanstva iz škole od 1990 gde mi pise da sam drzavljanin SFRJ iz 1987.god i u radnu knjizicu mi pise da sam drzavljanin SFRJ da fakticki ja sada imam pravo  na osnovu toga da trazim drzavljanstvo? Uz napomenu da sam 1972.god. I da mi je majka rodjena u HR tj da mogu izvaditi njenu Domovnicu(provjerio sam). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su roditelji bili različitog republičkog državljanstva sporazum može postojati,ali s obzirom na rođenje 1972.njega nema. 

Činjenica da u većini dokumenata vam stoji SFRJ nije mjerodavna,već ono što piše u arhivi matice rođenih u mjestu rođenja.  Škole,firme,radne knjižice itd su pisale samo SFRJ što nije pogrešno ali nije niti potpuno što MUP ne cijeni. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Dmm72 je napisao:

Sivko,  da li to sto meni pise u izvod iz maticne knjige iz 1987 rodjenih da sam drzavljanin SFRJ i mojoj majci na istom tom izvodu pise drzavljanstvo SFRJ da se nisu izjasnili? Imam cak i svjedocanstva iz škole od 1990 gde mi pise da sam drzavljanin SFRJ iz 1987.god i u radnu knjizicu mi pise da sam drzavljanin SFRJ da fakticki ja sada imam pravo  na osnovu toga da trazim drzavljanstvo? Uz napomenu da sam 1972.god. I da mi je majka rodjena u HR tj da mogu izvaditi njenu Domovnicu(provjerio sam). 

Jedino je Hrvatska izdavala izvode iz matice rođenih s upisanim državljanstvo a SFRJ i SRH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija