Jump to content

veteranu po drugi put


anonimno

Preporučene objave

Odmahna početku- moje je pitanje bilo u mapi taj isti dan na koje nitko tijekom jučerašnjeg dana mi nije ponudio odgovor...u mapi pod nazivom "otkaz ugovora na određeno vrijeme" navela sam sljedeće pitanje: 11.11.2000. zapoislena sam na određeno vrijeme i kontinuirano su mi ugovori produljivani do 1.1.2005. kada mi ugovor nije više produžen. Da li sam sukladno članku 10. Zakona o radu od 11.11.2003. zaposlena na neodređeno vrijeme?? imam li pravo na osnovu toga zahtjevati povratak na posao??? unaprijed zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi bilo dobro zaviriti u Vaše ugovore i vidjeti iz kojeg razloga ste ga prvi puta sklopili, pa onda na koji način i iz kojih razloga je on produljivan, tj. na što su se pozivali u obrazloženju...

Da li je vrsta posla takve prirode da je to bilo moguće? O kakvim poslovima se radilo?

 

Kako imam cijeli dan problem s računalom, teško mi se ulogirati i ne otvaraju mi se stranice, ne znam da li će ovaj odgovor biti objavljen..

 

xsara

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema čl. 10. Zakona o radu ( kojega i Vi spominjete) poslodavac ne smije sklopiti više uzastopnih ugovora na određeno vrijeme na istim poslovima za neprekidno razdoblje dulje od 3 godine.

Rok u kojem se smije raditi vezuje se jedino za iste poslove koje uposlena osoba obavlja, a ne za njega kao osobu.

To znači da je moguće raditi na određeno vrijeme duže od 3 godine, , ali samo ako se svaki put radi o drugim poslovima.

Zakon o radu nema izričitu odredbu da se ugovor o radu nakon proteka roka na koji može biti sklopljen,

automatski pretvara u ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

( slične odredbe su prije postojale..)

Ipak, postoji mogućnost....ako osoba nastavi raditi i protekom roka od 3 godine, tada bi mogla dokazati (temeljem čl. 11. zakona o radu ) da se radi o ugovoru o radu na neodređeno vrijeme, s tim da poslodavac može u roku 1 godine dokazati suprotno....Ovdje se radi o slučaju kada se nakon tri godine ne sklopi pisani ugovor već osoba nastavlja raditi ( uz prešutni ili izričit ) pristanak poslodavca, a što kod Vas nije bio slučaj...

 

Zato sam u ranijem odgovoru i napomenula da bi bilo dobro zaviriti u Vaše ugovore i vidjeti iz kojih razloga ste uopće sklopili ugovor na određeno vrijeme, i iz kojih je on produžavan.. To je bitno..

I još napomena,

moguće je da rad na određeno vrijeme bude dulji od 3 godine pod uvjetima ( koji su navedeni i u čl. 10. zakona), dakle da se radi o zamjeni odsutnog djelatnika ( traje sve dok se on ne vrati ) ili ako je takva mogućnost predviđena kolektivnim ugovorom..( Da li se na Vas možda odnose odredbe kolektivnog ugovora, i kojeg? )..

 

Inaće, ukoliko poslodavac zapošljava djelatnika na istim poslovima u razdoblju duljem od 3 godine, čini prekršaj za koji su predviđene visoke novčane kazne..

 

Sve što sam napisala provjerite, pa ako ocijenite da je nešto u Vašu korist, obavezno se koristite pravnim lijekom - žalba na otkaz koji ste dobili...

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na vašem odgovoru i molim za eventualnu sugestiju na niže navedenom odgovoru koji šaljem poslodavcu:

 

" Prema Vašoj obavijesti o prestanku ugovora o radu na određeno vrijeme sa nadnevkom od 30.12.2004. u otvorenom roku dostavljam Vam sljedeću obavijest:

Budući sam zaposlena u tvrtki od 11.11.2000. a ugovor o radu na određeno vrijeme kontinuirano produljivan bez prekida radnog staža do 31.12.2004. temeljem čl. 10 Zakona o radu u tvrtki sam zaposlena kao radnik na neodređeno vrijeme.

Osnovom navedenog otkaz ugovora o radu je nezakonit te zahtjevam povratak na posao uz status radnika s ugovorom o radu na neodređeno vrijeme.

U suprotnom bit ću prisiljena zahtjevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da ukratko odgovorim na vaša pitanja pa da eventualno otklonim neke dileme:

Radila sam kontinuirano na ISTIM POSLOVIMA i istom radnom mjestu i tvrtka nije sklopila nikakav kolektivni ugovor niti zamjenjivala odsutnog djelatnika.

U ugovoru ne stoji nikakvo obrazloženje razloga njegova sklapanja, odnosno produljivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom podnesku koji šaljete, naveli ste prema Vašoj obavijesti , pa recite što ste Vi to točno dobili od Vašeg poslodavca, kakvim "papirom" ( aktom ) on to Vas obavještava da prestaje Vaš rad???I kako objašnjava svoju odluku, na što se poziva???

 

 

Po meni, imate sve osnove za tužbu, naravno ukoliko oni budu negativno odgovorili...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odmah na početku, hvala na tako brzom odgovoru!!

Ujedno napominjem da u radnoj knjižici u rubrici početak rada-osiguranja stoji datum 12.11.2000. a prestanak rada-osiguranja 1.1.2005. i ovjera poduzeća gdje sam radila.

Ovo je primjerak "papira" odsnosno akta kojim me poslodavac obavještava da prestaje moj rad(moj je poslodavac meni u tijeku ove 4 godine produljivao ugovor o radu na određeno vrijeme kontinuirano svaki mjesec ili dva).

 

Citiram obavijest poslodavca:

PREDMET: Obavijest

 

kojom Vas obavještavamo da vam radni odnos temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme zasnovan dana 2.12.2004. prestaje dana 1.1.2005.

 

Odjavu sa mirovinskog i zdravstvenog možemo izvršiti tek po dostavi vaše zdravstvene iskaznice s toga vas molimo da nam istu dostavite kako bi mogli izvršiti odjavu.

 

NAPOMENA:

 

Prijavljivanje nadležnoj područnoj službi, odnosno ispostavi područne službe Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u roku od 30 (trideset) dana od dana prestanka radnog odnosa uvjet je za stjecanje mogućih prava iz Zakona o zapošljavanju.

 

30.12.2004.

Dostaviti radniku - 2 primjerka

završen citat

 

Zamolila bih Vas za mišljenje o slanju navedenog podneska

Unaprijed zahvalna

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po kojoj ste Vi kod njih radili samo 1 mjesec...

 

Odgovorite im kako ste već naveli u ranijem postu, s tim da biste mogli malo "podebljati" Vaše obrazloženje - onako da ne bude "baš jako bezobrazno" ali da vide da ozbiljno mislite...

 

I ako ne bude ništa pozitivno, imate razlog da ih prijavite inspekciji rada, ali i tužite..

Možda se sutra, za radnog dana, javi koji kolega s praktičnim iskustvima sa područja radnog prava, da vam kaže detaljnije o mogućnostima ishoda i što Vam slijedi...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija