Jump to content

ZAMP i autorska prava muzičara


LjuKornjača

Preporučene objave

Poštovanje,

 

imam pitanje u vezi ZAMP-a i općenito prava autora muzike. Pokrećem platformu na kojoj bi promovirao muziku bendova i grupa koji nemaju nikakve ugovore s diskografskim kućama. Tj demo bendova. Jedna od opcija bi svakako bila i prodaja te muzike putem web stranice. Proučavao sam ZAMP i tamo piše da je potrebno odobrenje vlasnika glazbe - njezinih autora i ostalih nositelja prava. S obzirom da ti muzičari nemaju nikakve ugovore i jedino su oni nositelji prava te muzike, je li mi dosta samo s njima potpisati neku vrstu ugovora o prodaji te muzike te dijeljenju zarade ili sam ja nešto propustio? Također, bilo kakav savjet u ovoj sferi bi bio dobrodošao.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

 

Ako razmotrite što se događa putem ZAMP-a u korištenju pjesme "Moja domovina "tada

bi mogli doći do nekakvih zaključaka .

Moja domovina je pjesma nastala u najvećem ratnom pohodu četnika i JNA na RH nastala je od mnogobrojnih autora i izvođača . Autori su već tada nagrađeni za svoj rad i trebali bi biti

ponosni da se pjesma želi izvoditi.Postavlja se pitanje da li je to pjesma koja treba dati nadu hrvatskim građanima ili treba im biti novčano zabranjena te time dodatno ohrabrenje četnicima i komunističkim ubicama,udbašima da samo naprijed stupaju u uništavanju svega što je hrvatsko a ponajprije nadu u bolje sutra .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

poslao sam upit "hrvatskom društvu skladatelja" vezano za plaćanje naknade ZAMP za turistički objekt pansion koji iznajmljuje sobe tj. pruža samo uslugu noćenja, u sobama imaju postavljeni televizori.

- Dobio sam odgovor slijedeći: "Svakoj pravnoj ili fizičkoj osobi koja svoju ponudu želi upotpuniti glazbom, potrebno je odobrenje za javno priopćavanje glazbe sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN167/03). Javno korištenje glazbenog djela, prema Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, jest svako korištenje na javnom mjestu, odnosno na mjestu pristupačno javnosti. Pojam javnog korištenja u zakonu odnosi se na svaku svrhu i svaki medij izvođenja u prostoru pristupačnom javnosti."

 

S obzirom da postoje TV uređaji samo u sobama, a soba sama po sebi nije dostupna janosti niti širem broju građana bez posebnog odobrenja, kako ONI to mogu smatrati javnim mjestom???

 

Oni to ovako objašnjavaju iako smatram da su u krivu: "Soba je javni prostor jer se pojam javnosti odnosi na neodređen broj potencijalnih gledatelja televizijskog programa"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
Poštovani!

 

Ako razmotrite što se događa putem ZAMP-a u korištenju pjesme "Moja domovina "tada

bi mogli doći do nekakvih zaključaka .

Moja domovina je pjesma nastala u najvećem ratnom pohodu četnika i JNA na RH nastala je od mnogobrojnih autora i izvođača . Autori su već tada nagrađeni za svoj rad i trebali bi biti

ponosni da se pjesma želi izvoditi.Postavlja se pitanje da li je to pjesma koja treba dati nadu hrvatskim građanima ili treba im biti novčano zabranjena te time dodatno ohrabrenje četnicima i komunističkim ubicama,udbašima da samo naprijed stupaju u uništavanju svega što je hrvatsko a ponajprije nadu u bolje sutra .

 

Pozdrav!

 

Radi ispravke netočnih (da ne kažem zlonamjernih) navoda....pjesmu ''Moja domovina'' nisu napisali mnogobrojni autori već Zrinko Tutić i Rajko Dujmić. Autor je nagrađen za svoj rad kada za to primi honorar koji mu pripada, pa i honorar od prava na javno izvođenje. Po Vašoj teoriji jednako tako bi i pekar trebao biti sretan što netko želi jesti njegov kruh...ili ugostitelj zato što je netko došao u njegov kafić....ili Opel zato što netko voli voziti njihove aute ???!!! Zato bismo sve to trebali dobiti besplatno ??!! Moram priznati ideja mi se sviđa....ali da je i smiješna....smiješna je.

Dovođenje u bilo kakvu vezu autorskog prava i četnika i sveg ostalog nabrojanog je u najmanju ruku neukusno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi ispravke ...

...

Po Vašoj teoriji jednako tako bi i pekar trebao biti sretan što netko želi jesti njegov kruh...ili ugostitelj zato što je netko došao u njegov kafić....ili Opel zato što netko voli voziti njihove aute ???!!! Zato bismo sve to trebali dobiti besplatno ??!! Moram priznati ideja mi se sviđa....ali da je i smiješna....smiješna je.

 

Malo sam se prisjetio te '91. i mislim si - pa ne moram baš svaki puta otrpit neku ovakvu bezobraštinu.

 

Da , štovani gospodine, u to vrijeme, prvih mjeseci rata, ljudi su davali za svoje branitelje... da, pekari su pekli kruh i dijelili, čak su i žene iz sela koje smo došli braniti znale ispeći koji kolač, i u birtiji se nerijetko popila runda na račun gazde ili već nekoga, ljudi su davali aute, a od raznih firmi smo na frontu u to vrijeme dobivali donacije konzerve i salame i koječega, i zimske kape i rukavice - jer je tada bilo takvo vrijeme.

 

A što se tiče 'glazbe'...

 

Eto, prisjećam se jednog dana, bio je petak, 13. prosinac '91.

Zapadna Slavonija.

Nas četrnaest bedaka, sretnih bedaka kako se pokazalo, javili smo se kao dobrovoljci da zauzmemo i držimo jednu kotu . Mi zagrebački dečki izmolili smo tada spontano Očenaš , jedva smo se prisjetili tada... nosili smo čudo streljiva, ja sam imao 14 punih okvira za kalašnjikov i još puno više metaka u svim džepovima pride , i zolju i kinderjaja, ...

 

Znate koja je to 'milina od glazbe' bila kad smo došli i zasvirali..., moj 'instrument' se tako zagrijao da sam ga jedva držao, a bilo je zima, jako zima, možda minus 12 ili 14 to jutro... skidali smo mraz sa trave da ohladimo cijevi, nije bilo snijega, a drvena obloga puške je cvrljila od vrućine , ... a i orkestar s druge strane je naravno zasvirao, pa smo imali priliku čuti i fijukanje zrna koja prolaze visoko, ali s onaj ss... ss... ss.. kada zrno prođe tik pored tebe... naravno, začas smo i oglušili od silnog rokanja... ispucao sam taj dan nekih 650-700 metaka, zolju i dva kinderjaja...osim puškomitraljeza kojeg je razvalio geler mine, čak nitko od nas nije tada stradao, možda je dragi Bog uslišio onu našu molitvu...

 

 

 

e, sad - jel bi ja i moji suborci mogli dobit kakve tantijeme ili autorska prava na tu 'glazbu', kad je to bilo nekako u isto vrijeme kad i Moja domovina?

 

 

Dovođenje u bilo kakvu vezu autorskog prava i četnika i sveg ostalog nabrojanog je u najmanju ruku neukusno.

 

I jest neukusno, ali ne na način na koji vi to predstavljate.

 

Da , poštujem autorska prava.

I ne, ne mislim da su Tutić i Runjić trebali uzeti pušku , domovina se branila na mnogo načina, pa i pjesmom.

Ali ako je ta pjesma nastala kada su drugi davali sve , pa i živote, onda bi i da pjesma mogla biti dar ili žrtva podnesena domovini, a ne da se tu sprdate sa samom takvom idejom.

 

ps

ne, nisam u nikakvoj mirovini i nikad nisam ništa tražio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Momci, razumijem svačiju stranu priče, ali obzirom nastavak teme ozbiljno "miriši" na čisto prepucavanje (verbalno, da ne bi bilo zabune), nemam drugog izbora doli je zaključati.

 

Zahvaljujem na razumijevanju.

 

Reda radi, nitko ne spori ili dovodi u pitanje intelektualno vlasništvo odnosno autorsko pravo (koje se ima poštovati, kao i svaki drugi vid vlasništva), ovdje se postavlja primarno pitanje mjere, a koja je, u postojećoj zakonskoj regulativi, po mom skromnom sudu - malčice pretjerana. Ovo malčice percipirajte kao eufemizam.

 

Toliko na tu temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija