Jump to content

Dozvola za snimanje skrivene kamere


DrAnte

Preporučene objave

Moj prijatelj bi htio snimati skrivenom kamerom i onda te zezancije objavljivati na Youtube. Da li treba tražiti dozvolu od policije ili nekog drugog tijela za snimanje nečeg ovakvog?

 

Recimo poznati francuski komičar Remi je snimio ovo:

Bojim se da bi u Hrvatskoj za ovo dobio kaznenu prijavu za pokušaj ubojstva ukoliko nije dobivena dozvola od policije (jer kako poslije objasniti policiji da je to bila zezancija).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno djelo neovlaštenog slikovnog snimanja iz čl. 144. KZ-a, odnosi se na neovlašteno slikovno snimanje osoba koje se nalaze u stanu ili prostoru posebno zaštićenome od pogleda, dakle ne i na javnom mjestu gdje kaznenog djela nema.

 

Doduše, ukoliko bi te snimke druge osobe prikazale u podrugljivom tonu, mogli biste biti izloženi parnici zbog naknade štete, ukoliko ne dobijete pristanak tih osoba da javno objavite snimku na kojoj se one nalaze. Tome se doduše, uvijek može doskočiti zamagljivanjem njihova lika na snimci, ali onda šala gubi na uvjerljivosti, zar ne? A uvijek morate biti spremni i na situaciju da netko to neće shvatiti kao šalu, čega ima i više nego što ljudi misle, jedino što Remy i ostala ekipa to nikada ne objavljuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru. Ali još nešto mene zanima. Što ako se skrivenom kamerom snima nešto malo više posprdno, da ne kažem berlavo tipa ovoga:

 

Tu glumac glumi ubojicu maskiranog u klauna i trči za ljudima, a oni bježe glavom bez obzira. Znam, morbidno izgleda, ali me zanima načelno, da li se može za snimanje ovakve scene prethodno tražiti nekakva dozvola ili možda poslati pismenu prijavu policiji da če se to snimati. Problem je ako netko pomisli da je to stvarno ubojica pa dođe policija, onda kako će klaun objasniti da je to bila zezancija. Policija ima svjedoka, uhvatili su kod klauna sjekiru ili veliki čekić i onda on može doista biti optužen za pokušaj ubojstva. Kakotaj dio riješiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neke stvari se ne smiju raditi, jer mogu izazvati paniku ili biti pogubne (npr. dječji pištolj).

 

Za manje opasne stvari (npr. snimanje reakcije prolaznika na 'krađu' bicikla) treba unaprijed obavijestiti službu 112 jer može biti poziva koji ih mogu ometati.

 

Snimajte što/kako rade političari :) - javne osobe su manje zaštićene po pitanju privatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu glumac glumi ubojicu maskiranog u klauna i trči za ljudima, a oni bježe glavom bez obzira. Znam, morbidno izgleda, ali me zanima načelno, da li se može za snimanje ovakve scene prethodno tražiti nekakva dozvola ili možda poslati pismenu prijavu policiji da če se to snimati. Problem je ako netko pomisli da je to stvarno ubojica pa dođe policija, onda kako će klaun objasniti da je to bila zezancija. Policija ima svjedoka, uhvatili su kod klauna sjekiru ili veliki čekić i onda on može doista biti optužen za pokušaj ubojstva. Kako taj dio riješiti?

 

Koliko je meni poznato, ovakve situacije nisu precizno regulirane našim propisima, pa ne bi bilo loše otići do policije na čijem području namjeravate raditi takve stvari i raspitati se.

 

Ali... Pripazite da vam se snimanje takvih psina ne obije u glavu. Ponavljam, ova ekipa s Youtube-a prikaže samo one reakcije gdje se ljudi preplaše, ali imate i suprotnih reakcija, gdje popiju gadne batine, što se naravno ne prikazuje. Svatko tko ima namjeru snimati reakcije ljudi u simuliranoj situaciji prijetnje po život, mora biti spreman na činjenicu da će osoba koju se snima "puknuti". A onda, nadam se da ste u formi i brzi na nogama. Jedno je bezazlena zafrkancija, ali ovo što su počeli raditi sa ovim klaunom, pa onim lutkom Chuckyem, to već "lagano" prelazi granicu šale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato, ovakve situacije nisu precizno regulirane našim propisima, pa ne bi bilo loše otići do policije na čijem području namjeravate raditi takve stvari i raspitati se.

 

Ali... Pripazite da vam se snimanje takvih psina ne obije u glavu. Ponavljam, ova ekipa s Youtube-a prikaže samo one reakcije gdje se ljudi preplaše, ali imate i suprotnih reakcija, gdje popiju gadne batine, što se naravno ne prikazuje. Svatko tko ima namjeru snimati reakcije ljudi u simuliranoj situaciji prijetnje po život, mora biti spreman na činjenicu da će osoba koju se snima "puknuti". A onda, nadam se da ste u formi i brzi na nogama. Jedno je bezazlena zafrkancija, ali ovo što su počeli raditi sa ovim klaunom, pa onim lutkom Chuckyem, to već "lagano" prelazi granicu šale.

 

Da, to je potpuno točno. Pretražujem Youtube sa upitom "Prank gone wrong" i sl. i ima se što vidjeti. Uglavnom završi dobro ako se odmah kod protureakcije kaže da je to skrivena kamera i još ako izleti cijela ekipa. Ali nikad se ne zna kada će netko izvaditi pištolj. Zato je Remi dobro to izveo. Prvo se pokažu s maskama i oružjem bez da se izravno zalete na žrtvu, a ako se tip prepadne pa počne bježati onda tek oni trče za njim. Ovo s klaunom je previše brutalno, ali možda je i namješteno. Moguće da su to sve glumci, i klaunovi i žrtve.

 

Uglavnom, znači treba se raspitati kod policije ako ćemo raditi brutalne scene. Ali zanima me što ako se ne radi o scenama ubojstva, nego obična sprdnja, ali netko ko je sprđen zaključi da smo ga doveli u položaj da je osramoćen, da mu serugaju svi prijatelji kad ga vide na snimci pa da nas tuži.

 

1. Kolike su tu šanse da izgubimo na sudu?

 

2. Što ako imamo firmu preko koje smo nabavili opremu, platili glumce, preko youtube accounta koji glasi na firmu smo objavili filmiće, zaradu od youtuba dobivamo na račun firme... da li onda žrtva može tužiti isključivo firmu ili može tužiti nas kao redatelje ili pak naše glumce koji su izveli scenu sprdanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavimo sada pravna pitanja vezano za temu.

 

Ove "klipiće" što si vidio na youtubeu od strane tog yebivjetra su (ruku na srce), meni (ali svatko ima pravo na svoje mišljenje) totalno neozbiljne gluposti i nisu baš smiješne ideje, a i loše odrađeno.

 

Za snimanje "skrivenom kamerom", potrebno je imati profesionalnu opremu, profesionalne glumce ili osobe koje se znaju ponašati kao glumci, montaža, kostimi, scenarij, mjesto........nekoliko kamera (nikako samo jedna), osiguranje............i da sad ne nabrajam.

 

Moraš biti svjestan da ukoliko se nekom ne svidi tvoja ideja i snimiš ga skrivenom kamerom, možeš snositi posljedice (može te i izmlatiti, tebe i kolegu, a može vas i tužiti jer osobu javno sramotite).

 

Postoje profesionalci koji to rade savršeno, možeš pogledati kanađane na youtubeu (just for laughs) pa razmisli, isplati li se to raditi i koliko je tu uloženo znanja, iskustva....

 

Danas svatko može uploadati na youtube svašta, ali može za to i odgovarati.

 

Svrha skrivene kamere je da se ljudi nasmiju........., a ne raditi probleme ljudima, policiji i sebi.

 

Zato postoje profesionalci i kraj priče.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavimo sada pravna pitanja vezano za temu.

 

Ove "klipiće" što si vidio na youtubeu od strane tog yebivjetra su (ruku na srce), meni (ali svatko ima pravo na svoje mišljenje) totalno neozbiljne gluposti i nisu baš smiješne ideje, a i loše odrađeno.

 

To je bilo samo za primjer, čisto da lakše formuliram pravno pitanje, ali nisam mislio snimati doslovno takve stvari. Ni meni se to ne čini osobito zanimljivo izvedeno.

 

Za snimanje "skrivenom kamerom", potrebno je imati profesionalnu opremu, profesionalne glumce ili osobe koje se znaju ponašati kao glumci, montaža, kostimi, scenarij, mjesto........nekoliko kamera (nikako samo jedna), osiguranje............i da sad ne nabrajam.

 

Može se snimati i sa amaterskim kamerama od 100$-200$ što većina radi. Ako to ide na TV onda postoje propisani standardi s kakvom kamerom treba snimati inače nijedna TV kuća neće objaviti. Ako ide na Youtube onda može. Druge nabrojane stvari su potrebne ukoliko se snima nešto komplicirano, ali ako se samo snima zafrkancija na ulici sa svrhom uploadanja na youtube, tada većina snima amaterski s jeftinom opremom.

 

Moraš biti svjestan da ukoliko se nekom ne svidi tvoja ideja i snimiš ga skrivenom kamerom, možeš snositi posljedice (može te i izmlatiti, tebe i kolegu, a može vas i tužiti jer osobu javno sramotite).

 

Za mlaćenje sam potpuno svijestan. Tu nemam što dodati ili oduzeti. Ali to je sad manje bitno jer to ne spada u pravni problem (osim ako ja tužim onoga ko me je istukao). Mene zanima dio koji se odnosi na to da netko tuži mene.

 

Postoje profesionalci koji to rade savršeno, možeš pogledati kanađane na youtubeu (just for laughs) pa razmisli, isplati li se to raditi i koliko je tu uloženo znanja, iskustva....

 

Iskreno rečeno, Just for laughs je meni s*anje. Nisu uopće osobito zanimljivi pa makar oni potrošili brdo para na profesionalnu opremu.

 

Dakle, mene zanima ovo:

Kako se može spriječiti opesnost od tužbe (ne batina, nego tužbe) ili svesti na najmanju moguću mjeru vjerojatnost da budem osuđen za neovlašteno snimanje i objavljivanje.

 

Pada mi na pamet slijedeće:

 

1. Da tražim od žrtve skrivene kamere da potpiše papir kojim daje dozvolu za objavljivanje (možda da im ponudim i pare zato što će se objaviti).

 

2. Da na kraju snimke kažem da je to skrivena kamera i da će želimo objaviti na Youtube pa da se na snimci vidi što osoba govori (da li govori: "Oh, skrivena kamera, ajoj... nasmije se... ili pak govori pas mater, ne želim da objavite nigdje). Pitanje je da li snimka ove reakcije moće biti dokaz da netko želi/ne želi da se objavi.

 

Ovo pod 1. je teže izvedivo i ljudi uglavnom ne potpisuju. Ovo pod 2. je puno lakše, ali ne znam da li je dovoljno sa pravnog aspekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali zanima me što ako se ne radi o scenama ubojstva, nego obična sprdnja, ali netko ko je sprđen zaključi da smo ga doveli u položaj da je osramoćen, da mu serugaju svi prijatelji kad ga vide na snimci pa da nas tuži.

 

1. Kolike su tu šanse da izgubimo na sudu?

 

Ako nećete imati njegovo odobrenje - gotovo sigurne.

 

2. Što ako imamo firmu preko koje smo nabavili opremu, platili glumce, preko youtube accounta koji glasi na firmu smo objavili filmiće, zaradu od youtuba dobivamo na račun firme... da li onda žrtva može tužiti isključivo firmu ili može tužiti nas kao redatelje ili pak naše glumce koji su izveli scenu sprdanja?

 

Onog tko je odgovoran za postavljanje tog videa na net.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nećete imati njegovo odobrenje - gotovo sigurne.

 

Da li odobrenje mora biti u formi papirnate izjave, tj. odobrenja na kojem su napisani osobni podaci osobe (ime, prezime, adresa...) i potpis žrtve skrivene kamere ili je pak dovoljno da se na snimci vidi da smo mi njemu priopćili da je to skrivena kamera i da se nastavi snimati dovoljno dugo da se vidi da ta osoba ne zabranjuje da objavimo, tj. da usmeno na snimci odobrava...

 

npr. mi kažemo: "Ovo je skrivena kamera".

Onda on kaže: "Ajoj, skrivena kamera, kako ste me zeznuli...".

Onda mi kažemo: "Ovo ide na youtube, mi smo profesionalni šaljivdžije".

Onda on ne reagira ili nastavi pričati s nama ili otiđe bez da kaže: "Ne, neću da to objavite na Youtubeu".

 

Da li je ovo dovoljno, da se na snimci vidi ovakva konverzacija ili je potrebno zatražiti da potpiše papir na kojem on službeno potpisuje izjavu da pristaje na objavu i pritom nam daje svoju osobnu da mu zapišemo podatke... (ako je ovo potrebno, onda će tu proceduru napraviti 0,001% ljudi - tada bi propalo gotovo svako snimanje skrivene kamere).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DrAnte, ne znam koliko ozbiljno razmišljaš o temi koju si postavio, ali moraš biti svjestan posljedica i snositi odgovornost.

 

Ne možeš ljude zayebavati, jer si smislio nekakvu "ideju" sa skrivenom kamerom.

 

Temu zaključavam i premještam u Caffe.

 

A, tebi, opomena zbog neozbiljnosti.

 

KRAJ RASPRAVE I ČEKIĆ !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija