Jump to content

otpremnina ovrha


poluks

Preporučene objave

poštovanje,

unaprijed isprika ako nisam smio tu postati, prvi put pisem post

slucaj je sledeci najvjerojatnije cu u skorih mjesec dva ici na tehnoloski uvjetovani otkaz naime tvrtka se zatvara i nama ce ponuditi zbrinjavanje

(otkazni rok+otpremnina pa burza) imam blokirani racun i imam zasticeni racun na zasticeni mi je isla do sad 2/3 place a 1/3 i prijevoz na blokirani racun sad me zanima da li mogu traziti da mi isplate otpremninu na zasticeni,na neciji drugi te da li da uzmem odvjetnika pa njemu nesto ili ne te da ako ne da li imam ikoju mogucnost znaci bilo koja opcija da ne ide na blokirani racun jer ce je ovrha uzeti u cijelosti.

zaposlen sam peko 11god u tvrtci koja broji par tisuca zaposlenih

kontaktirao sam ih i rekli su mi da ide sva otpremnina na blokirani racun

imam 3 malodobne djece imam vec par solucija za zaposlenje ali me zanima da li moga kako do novaca od otpremnine unaprijed hvala na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemrete ništ tražiti u smislu kako ste pitali.

Naime svk priliv srdstava preko republčkog prosjeka bit ćevam pljenjen. Znai kad vam sjedne Otpremnina na račun na zaštičeiće ići 2/3 prosjećne (5247 kn neto)= 3498 kn dobit ćete na zaštićeni ,ostalo vjerovnicima po redu naplate u Fini. E sad je pitanje jeli ostatak otpremnine veći ili manji od ukupnih potraživanja vjerovnika. Nažalost,tak je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemrete ništ tražiti u smislu kako ste pitali.

Naime svk priliv srdstava preko republčkog prosjeka bit ćevam pljenjen. Znai kad vam sjedne Otpremnina na račun na zaštičeiće ići 2/3 prosjećne (5247 kn neto)= 3498 kn dobit ćete na zaštićeni ,ostalo vjerovnicima po redu naplate u Fini. E sad je pitanje jeli ostatak otpremnine veći ili manji od ukupnih potraživanja vjerovnika. Nažalost,tak je to.

 

 

da rekli su mi iz firme da cijela otpremnina ide na blokirani na otpremninu se ne primjenjuje ono 2/3 na zasticeni i 1/3 na blokirani,znaci nemogu nista sve ce mi ovrha uzeti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

objasnio sam Vam kako to ide vezano za republički prosjek. Ja bih to gledao savedrije strane. Ipak čete riješiti dug ili njegov dio a koji bi sigurno rastao u slučaju da ne platite. Meni se prije par godina dogodila situacija da su mi plijenili sva primnja po osnovi bolovnja 6 mjeseci protivno Ustavu ,protivno Ovršnom zakonu i pa sam u Borbi sa bankama peživio i to radi duga koji sam počinio indirektno kao solidarni dužnik svog poslodvca koristeći Amercan u oslovne svre . firma je u međuvremn propala i nije platla troškove koje sam prouzročio na službenoj kartici (railo s izgradnji sanitrang čvora u firm). Preživio sam. Teško je ali je dobro rješvati dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
rana & vanasilvana,

čitajte dole objacnjeno 08.01. Zakonskije to je tako,nažalost. Vidite sa tužnimbraniteljem možda on zna neku caku!

Za Vas dvoje,

Evo što nađoh nešto što će Vas razveselti: Bio sam djelomično u krivu! Dakle možete do otpremnine uz donje uvjete:

Naime, ukoliko je kao predmet ovrhe, prije nego ste dobili otkaz, bila naznačena Vaša plaća, tada poslodavac provodi ovrhu na plaći te su od ovrhe izuzete 2/3 neto plaće ovršenika ako je plaća manja od prosječne plaće u RH ili 2/3 prosječne plaće u RH ukoliko je plaća veća od prosječne plaće u RH. Ostatak plaće poslodavac Vam isplaćuje na Vaš račun u banci i Vi s njim raspolažete. U ovom slučaju predmet ovrhe ne mogu biti primanja po osnovi ugovora o djelu, primanja temeljem autorskog ugovora, otpremnine zbog otkaza ugovora o radu, otpremnine zbog odlaska u mirovinu, isplate materijalnih troškova (dnevnice, naknade za odvojeni život, terenski dodatak, putni troškovi, prijevoz na posao, božićnice i sl).

 

Međutim, ovrha može biti određena na svim Vašim novčanim sredstvima, a tada ju provodi FINA i da biste zaštitili sredstva izuzeta od ovrhe potrebno je otvoriti posebni, tzv. zaštićeni račun, kako biste se osigurali da Vaša primanja izuzeta od ovrhe neće biti ovršena.

 

Tada FINA osigurava otvaranje zaštićenog računa i poslodavac na njega isplaćuje zaštićeni iznos plaće kako on ne bi bio ovršen.

 

Ipak, poslodavac ranije navedena primanja poput otpremnine i sl. mora i u ovom slučaju isplatiti na Vaš uobičajeni račun, jer sredstva koja su izuzeta od ovrhe na plaći mogu biti ovršena kod ovrhe na svim novčanim sredstvima, jer FINA provodi ovrhu na svim sredstvima po Vašim računima osim onih izrijekom navedenih kao izuzetih u zakonskim propisima, koja će biti isplaćena na zaštićeni račun.

 

Stoga, sredstva koja bi bila izuzeta od ovrhe da se radi o ovrsi kojoj je kao predmet određena samo plaća bit će ovršena ako su kao predmet ovrhe označena sva novčana sredstva na svim računima. Dakle, predmet ovrhe, da se tako izrazim, u ovom drugom slučaju pokriva više osnova.

 

Skrećem Vam pozornost na to da nema zakonskih zapreka da od poslodavca zatražite da Vam iznos otpremnine isplati u gotovini, a u tom slučaju neće biti predmet ovrhe. TO JE ZICER ZA VAS DVOJE!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

Zanima me da li ste dosli do nekog konkretnog rjesenja za ovaj problem.

Dobit cu dio otpremnine koji se dobiva od drzave, tocnije od agencije za osiguranje radnickih potrazivanja u slucaju stecaja poslodavca. Trazili su me broj zasticenog racuna ali mi nisu znali reci dali ce i koliki iznos biti ovrsen.

Mogu li nesto poduzeti da izbjegnem ovrhu i u ovom slucaju i u slucaju da dobijem neki iznos od poslodavca, sto bas i nije vjerojatno ali nadamo se.

 

Poduzeo bi sto god je potrebo posebno jer ovrha nije za moj kredit nego sam jamac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Zanima me da li ste dosli do nekog konkretnog rjesenja za ovaj problem.

Dobit cu dio otpremnine koji se dobiva od drzave, tocnije od agencije za osiguranje radnickih potrazivanja u slucaju stecaja poslodavca. Trazili su me broj zasticenog racuna ali mi nisu znali reci dali ce i koliki iznos biti ovrsen.

S obzirom da imate zaštičeni račun kod FINE,znači da se kod Vas provodi ovrha nad SVIM novčanim sredstvima ,osim onih koje striktno navodi Ovršni zakon i to:

Prema Ovršnom zakonu ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

 

  1. primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;
  2. primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;
  3. primanjima po osnovi socijalne skrbi;
  4. primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;
  5. primanjima po osnovi dječjega doplatka;
  6. primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;
  7. naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika,
  8. primanjima po osnovi odličja i priznanja,
  9. rodiljnim i roditeljskim novčanim potporama, osim ako posebnim propisom nije drugačije određeno (primanja prema Zakonu o rodiljnjim i roditeljskim potporama),
  10. utvrđenim iznosima za uzdržavanje djeteta uplaćenim na poseban račun kod banke,
  11. naknadi troškova za službeno putovanje i naknadi troškova prijevoza na posao i s posla do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima po osnovi od nesamostalnog rada (u visini stvarnih izdataka prema cijeni mjesečne odnosno pojedinačne prijevozne karte javnog prijevoza),
  12. daru za djecu do 15. godine života (600,00 kn) i potpori za novorođenče do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima po osnovi od nesamostalnog rada (3.326,00 kn),
  13. naknadi za saniranje posljedica štete od katastrofa i elementarnih nepogoda,
  14. potpori zbog invalidnosti radnika (2.500,00 kn godišnje) i neprekidnog bolovanja radnika duljeg od 90 dana (2.500,00 kn godišnje), potpori za slučaj smrti radnika (7.500,00 kn) i smrti člana uže obitelji radnika (do 3.000,00 godišnje), do propisanih iznosa do kojih se ne smatraju oporezivim primicima po osnovi od nesamostalnog rada (u slučaju isplate djeci radnika zbog smrti radnika, potpora je u cijelosti izuzeta od ovrhe),
  15. ostalim primanjima izuzetim od ovrhe po posebnim propisima. (npr. novčane potpore prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji).-
  16. Sukladno rečenom otpremnina u vašem slučaju nije izuzeta iz ovrhe. Ovršit će Vam cijeli iznos osim 2/3 prosječne plaće u RH koji će biti izuzet i uplačen na Zaštićeni račun. Možete to izbjeći tako da dogovorite isplatu na račun pravnog zastupnika-odvjetnika(povjerljivog!)

Mogu li nesto poduzeti da izbjegnem ovrhu i u ovom slucaju i u slucaju da dobijem neki iznos od poslodavca, sto bas i nije vjerojatno ali nadamo se.

Možete dogovoriti sa poslodavcem da vam ispatu izvrši u gotovom novcu ili da Vam isplati na račun odvjetnika(ako mu vjerujete).

 

Poduzeo bi sto god je potrebo posebno jer ovrha nije za moj kredit nego sam jamac.

Činjenica da ste dužnik kao jamac za tuđi dug,ne mijenja vašu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija