Jump to content

policija i oduzimanje vozačke


anton887

Preporučene objave

molim vas za odgovor. Zaustavljen sam jer sam vozio većom brzinom od dozvoljene. Policija mi u nalogu napisala prijedlog za oduzimanje vozačke na 2 mjeseca, bez da su uz tu mjeru napisali novčanu kaznu ili opomenu? MOže li takva mjera biti propisana sama za sebe ili je uz mjeru oduzimanja vozačke mora kumulativno biti izdana i novčana kazna ili opomena?

 

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas za odgovor. Zaustavljen sam jer sam vozio većom brzinom od dozvoljene. Policija mi u nalogu napisala prijedlog za oduzimanje vozačke na 2 mjeseca, bez da su uz tu mjeru napisali novčanu kaznu ili opomenu? MOže li takva mjera biti propisana sama za sebe ili je uz mjeru oduzimanja vozačke mora kumulativno biti izdana i novčana kazna ili opomena?

 

hvala vam

Morate biti proglašeni krivim, stavite prigovor na takav prijedlog jer kao prvo mora postojati realna opasnost da bi upravljanjem vozila ponovili prekršaj, ta opasnost se procjenjuje po objektivnim okolnostima, npr.ranija kaznjavanost, alkoholiziranost i sl. Samom činjenicom da ste pocinili prekršaj, nije dovoljan uvjet za izricanje zaštitne mjere

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam. Dakle po Vama nikako nije moguće da se samo primjeni mjera oduzimanja bez novčane kazne od strane policije na licu mjesta? Da li su mi možda dali opomenu na licu mjesta i predložili oduzimanje?

 

Policija u pravilu izdaje zabranu upravljanja motornim vozilom na vrijeme od 8 dana, nakon tih osam dana mora sudu predložiti mjeru opreza koji ce odluciti o opravdanosti primjene mjere opreza. Tek na glavnoj raspravi se izrice zastitna mjera ZUMV, ali samo ako ste proglašeni krivim, uz krivnju se vežu i prekršajnopravne sankcije, novcana kazna, opomena i dr. Policija kad oduzima vozacku na gore opisan nacin ne mora izricati opomene, niti pisati kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam shvatio iz pitanja, dobio si prekršajni nalog bez novčane kazne, ali s izrečenom zaštitnom mjerom zabrane upravljanja? Jesu li napisali troškove?

 

Možeš li skenirati i postaviti tu to što si dobio (sa obrisanim osobnim podacima), jer je ovo svakako čudno. Mjera se ne izriče bez novčane kazne.

 

Da, Drot, tako je. Uručili su mi OPN uz zaštitnu mjeru oduzimanja vozačke i troškovi postupka 100 kn. U rubrici gdje je novčana kazna ostalo je prazno, nisu ništa napisali. Nemam skener ali ću već nekako probati slikati i uplodati ovdje. Da li je Prekršajnim zakonom ili nekim drugim propisom određeno da se mora uz oduzimanje vozačke izreči i novčana kazna. I ako je ovo doista tako, na što se žaliti u pisanoj obrani nakon što sam odmah podnio prigovor policiji?

 

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne moraš ništa onda skenirati, bitno da znaš o kojem se obrascu radi (ljudi se ponekad zabune).

 

Nalog je ovako ispunjen najvjerojatnije greškom, jer se uvijek piše novčana kazna i zaštitna mjera. Što se tiče zaštitne mjere, nije mi poznato da ne može biti sama, ali već će netko drugi to sigurno reći. U tvom slučaju je moguće (rekao bih i vrlo vjerojatno) da ti naknadno ponište ovaj prekršajni nalog i izdaju novi, sa novčanom kaznom i mjerom, a onda ćeš se i na njega moći žaliti kao i na ovaj.

 

Što se tiče žalbe, priznanje, kajanje, olakotne okolnosti i molba za smanjenjem novčane kazne i ukidanjem/smanjenjem mjere uvijek najbolje prolaze. S brzinom nemam iskustva, pa ne znam može li ti u potpunosti ukinuti tu mjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle po svima Vama ovdje se samo radi o grešci pri ispunjavanju Obveznog naloga na licu mjesta, te se može tokom postupka ispraviti. Dakle ne mogu se pozivati na nepravilnost samog obveznog prekršajnog naloga?

 

Poštovani..dali vi govorite o Obaveznom prekršajnom nalogu koji je primljen poštom ili o Obavjesti o počinjenom prekršaju izdanom na licu mjesta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitao sam točno koji stavak, odnosno za koliko ste točno prekoračili brzinu, jer o tome ovisi propisana kazna, a posljedično i mogućnost, budući se radi o OPN-u, izricanja zaštitne mjere (čl. 239. st. 4. PZ-a), jer je dosada u praksi već bilo grešaka po tom pitanju.

 

52. st. 3. ZSPC

 

ispravno su postupili po mom mišljenju što su izdali OPN a ne PN ili nešto treće. Samo je sad stvar zašto nisu ispunili dio koji se odnosi na novčanu kaznu i može li mi to biti ikakava osnova za prigovor da se odbaci optužba? Ili se to smatra samo gramatičkom greškom koja se može ispraviti tokom postupka?

 

hvala gman i svaki savjet je dobrodoošao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala Pomoć. Zaustavila me policija i napuhao sam 1.66, nakon tolerancije 1.56 i dobio prekršajni nalog na 5000 kn + 500 kn troškovi i oduzimanje vozačke 6 mjeseci.Ako platim u roku 8 dana novčana kazna je 2/3 iznosa. Dakle nisu me priveli nego su me pustili pješke kući. Pitanje- Isplati li mi se uložiti žalbu za smanjenje kazne jer mi je ipak maje platiti 3333,33 kn nego eventualno da sud odredi ipak 5000 kn i da li ću morati u bilo kojem slučaju na izvanredni liječnički ili od policije ili ako se žalim od strane suda jer za to mi policajci nisu ništa rekli. Dakle ja sve priznam samo bi se žalio na visinu kazne. Dosad imam samo 1 upozorenje za brzinu od prije godinu i pol.

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala Pomoć. Zaustavila me policija i napuhao sam 1.66, nakon tolerancije 1.56 i dobio prekršajni nalog na 5000 kn + 500 kn troškovi i oduzimanje vozačke 6 mjeseci.Ako platim u roku 8 dana novčana kazna je 2/3 iznosa. Dakle nisu me priveli nego su me pustili pješke kući. Pitanje- Isplati li mi se uložiti žalbu za smanjenje kazne jer mi je ipak maje platiti 3333,33 kn nego eventualno da sud odredi ipak 5000 kn i da li ću morati u bilo kojem slučaju na izvanredni liječnički ili od policije ili ako se žalim od strane suda jer za to mi policajci nisu ništa rekli. Dakle ja sve priznam samo bi se žalio na visinu kazne. Dosad imam samo 1 upozorenje za brzinu od prije godinu i pol.

 

Zahvaljujem

 

Poštovani, da, na liječnićki će te morati o čemu će te dobiti obavijest..

..Prigovor za smanjenje kazne i/ili mjere, uz priznanje i kajanje se uvijek isplati pogotovo s toga ako vam sud i ne uvaži prigovor, mogučnost plačanja 2/3 vam ostaje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija ga u bilo kojem trenutku može nadopuniti, a i ovakav nije nepotpun.

 

a što bi se dogodilo da nisam podnio prigovor na OPN? Kako bi uopće znao kolika mi je kazna za platiti osim što bih kasnije morao na Finu da pitam tko mi je sjeo na račun i za koji iznos? Ako se policija u ovom slučaju vodi kao 1 stupanj, onda bih se možda trebao u pisanoj obrani osvrnuti da mi je uskračeno pravo obrane jer da nisam niti mogao se žaliti na visinu izrečene kazne, već samo na zaštitnu mjeru?'

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možee se raditi o konstrukciji beznačajnog prekršaja pod uvjetima koje sam naveo u gornjem postu

 

 

Nema beznačajnog prekršaja kod alkohola.

 

 

a što bi se dogodilo da nisam podnio prigovor na OPN? Kako bi uopće znao kolika mi je kazna za platiti osim što bih kasnije morao na Finu da pitam tko mi je sjeo na račun i za koji iznos? Ako se policija u ovom slučaju vodi kao 1 stupanj, onda bih se možda trebao u pisanoj obrani osvrnuti da mi je uskračeno pravo obrane jer da nisam niti mogao se žaliti na visinu izrečene kazne, već samo na zaštitnu mjeru?'

 

hvala

 

Da nisi podnio prigovor, ako ti ne bi poništili nalog i poslali drugi, vrijedila bi smo izrečena mjera, a nikakve novčane kazne ne bi bilo i ništa ne bi sjedalo preko FINA-e.

 

I nije ti uskraćeno pravo na obranu - imaš pravo prigovora na ovaj nalog kao i na svaki drugi, a to što su ti oni pisali samo mjeru ali ne i novčanu kaznu nikako ne utječe na to tvoje pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema beznačajnog prekršaja kod alkohola.

 

 

 

 

Da nisi podnio prigovor, ako ti ne bi poništili nalog i poslali drugi, vrijedila bi smo izrečena mjera, a nikakve novčane kazne ne bi bilo i ništa ne bi sjedalo preko FINA-e.

 

I nije ti uskraćeno pravo na obranu - imaš pravo prigovora na ovaj nalog kao i na svaki drugi, a to što su ti oni pisali samo mjeru ali ne i novčanu kaznu nikako ne utječe na to tvoje pravo.

 

Sorry, zamjenio sam teme, kriva tema sve OK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema beznačajnog prekršaja kod alkohola.

 

 

 

 

Da nisi podnio prigovor, ako ti ne bi poništili nalog i poslali drugi, vrijedila bi smo izrečena mjera, a nikakve novčane kazne ne bi bilo i ništa ne bi sjedalo preko FINA-e.

 

I nije ti uskraćeno pravo na obranu - imaš pravo prigovora na ovaj nalog kao i na svaki drugi, a to što su ti oni pisali samo mjeru ali ne i novčanu kaznu nikako ne utječe na to tvoje pravo.

da, svaka čast Drot na ideji. Nisam niti trebao poslati prigovor Sudu. Ovako bih (po vašem)bio mjesec dana bez dozvole i to je to. Što mi je opet povoljnije nego plačati novčanu kaznu. Ali, tko bi kod njih znao. Nije se za čuditi i da su mi sjeli na Finu sa iznosnom od 2 tisuće kuna. bez obzira što to nije pisalo.

Obzirom da sam poslao prigovor i čekam poziv za sud; da li trebam po Vama uopće se obazirati na to što nije upisana novčana kazna ili mi se čini daje to ipak prepušteno sudu da odluči?

 

Puno hvala i svaki savjet je dobrodošao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz naglasak na priznanje i kajanje, te olakotne okolnosti i molba za smanjenjem kazne i mjere, tako da sud ima osnove za tim smanjenjem.

 

Da, naravo :)

 

Ažurirano

 

da, svaka čast Drot na ideji. Nisam niti trebao poslati prigovor Sudu. Ovako bih (po vašem)bio mjesec dana bez dozvole i to je to. Što mi je opet povoljnije nego plačati novčanu kaznu. Ali, tko bi kod njih znao. Nije se za čuditi i da su mi sjeli na Finu sa iznosnom od 2 tisuće kuna. bez obzira što to nije pisalo.

Obzirom da sam poslao prigovor i čekam poziv za sud; da li trebam po Vama uopće se obazirati na to što nije upisana novčana kazna ili mi se čini daje to ipak prepušteno sudu da odluči?

 

Puno hvala i svaki savjet je dobrodošao

 

..Osim što u vašem slučaju, ne bi bilo 2000 kn, nego navedeni čl.53 st.3 predviđa od 5000-15000..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, za to bi trebalo znati i što ste naveli u prigovoru..

..ali svejedno, procesno je moguće, da sud zatraži od policije nadopunu jer je čl.53 st.3 teži oblik prekršaja za koji je predviđena umjesto novčane, kazna zatvora pa nikako niste mogli dobiti samo 2 mj zaštitne mjere, ne pozove vas, nego riješi po nadopuni..

..ili zatraživši nadopunu pozove vas, smanji vam novčanu kaznu i mjeru ili čak odbaci..

..ili u startu odbaci prekršaj zbog pogrešno upisanog naloga, što je moguće ali malo vjerojatno..

..a možete si i pogledati Glavu 31 Prekršajnog zakona, čl. 242, 243, 244..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo primjera iz iskustva - u nalogu novčana kazna od 2.000,00 kuna + zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima D kategorije (iako je prekršaj počinjen upravljanjem vozilom B kategorije). Okrivljeni prigovara na način da priznaje prekršaj, ali da se ne slaže sa predloženom kaznom iz razloga lošeg imovinskog stanja, za što prilaže i odgovarajuće dokaze. Zaštitnu mjeru ne poriče, jer mu zapravo ide u korist budući ni nema D kategoriju.

 

Sutkinja u predmetu, naravno shvati da se radi o grešci policije, traži od njih ispravljanje, do kojeg nije došlo i tada presuđuje na način da smanjuje kaznu i ukida zaštitnu mjeru (obzirom okrivljeni ni nema D kategoriju).

 

Drugim riječima, ako plavi dečki ne isprave grešku neizricanja novčane kazne, nećete je ni dobiti, jer sud nije ovlašten stavljati se u poziciju ovlaštenog tužitelja. Iako, ne vjerujem da će do toga doći, jer će ispravak svakako stići. Ovo je ipak "malo" preozbiljan prekršaj da bi ga se propustilo sankcionirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala spitfire i hvala Vam gman. Dakle, da li je po Vama onda pametnije u pisanoj obrani ili na ročištu pozivati se na nepotpuni OPN i tiime tražiti odbijanje istog ili ići na priznanje? Također me zanima da li je ovo ista situacija kao da su npr. u OPN jednako tako krivo napisali broj registracije ili ime i prezime?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, to je stvar vaše procjene. Prigovor ste, ako sam dobro shvatio već izjavili, dakle definitivno će se po njemu sada odlučivati na sudu. Uređujući sudac neće propustiti vidjeti da nema novčane kazne, i tražiti će od policije da to ispravi u tom dijelu, a tada je najbolja opcija direkt na raspravi priznati prekršaj, ali moliti za ublažavanje kazne i ukidanje/smanjenje trajanja zaštitne mjere, zbog razloga koje imate (loše imovinsko stanje, potreba za autom, nedostatak adekvatnog javnog prijevoza i slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, to je stvar vaše procjene. Prigovor ste, ako sam dobro shvatio već izjavili, dakle definitivno će se po njemu sada odlučivati na sudu. Uređujući sudac neće propustiti vidjeti da nema novčane kazne, i tražiti će od policije da to ispravi u tom dijelu, a tada je najbolja opcija direkt na raspravi priznati prekršaj, ali moliti za ublažavanje kazne i ukidanje/smanjenje trajanja zaštitne mjere, zbog razloga koje imate (loše imovinsko stanje, potreba za autom, nedostatak adekvatnog javnog prijevoza i slično).

hvala vam gman. Mislim da ću tako i npraviti,jer je loto ako se pozovem na nepotpuni podnesak, a policija ispravi. tek onda riskiram maksimalnu kaznu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodao bih samo da, ako policija odmah ne ispravi nalog, tj. ne poništi ovaj i izda drugi, nego sve pošalje na sud ovako kako je, sud možda neće niti tražiti ispravak. Što se tiče suda, nalog je napisan i određena je kazna kakva je, tako da sumnjam da će oni u to ulaziti ako policija prethodno to ne uoči. Prema tome, sud bi odlučivao samo o mjeri i ničem drugom.

 

S druge strane, kako se sve te kazne unose u sustav koji ne dozvoljava unos mjere bez kazne, vjerojatno će i prije slanja na sud u policiji vidjeti grešku i ispraviti ju.

 

U svakom slučaju, neobičan slučaj koji vrijedi popratiti.:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala Pomoć. Zaustavila me policija i napuhao sam 1.66, nakon tolerancije 1.56 i dobio prekršajni nalog na 5000 kn + 500 kn troškovi i oduzimanje vozačke 6 mjeseci.Ako platim u roku 8 dana novčana kazna je 2/3 iznosa. Dakle nisu me priveli nego su me pustili pješke kući. Pitanje- Isplati li mi se uložiti žalbu za smanjenje kazne jer mi je ipak maje platiti 3333,33 kn nego eventualno da sud odredi ipak 5000 kn i da li ću morati u bilo kojem slučaju na izvanredni liječnički ili od policije ili ako se žalim od strane suda jer za to mi policajci nisu ništa rekli. Dakle ja sve priznam samo bi se žalio na visinu kazne. Dosad imam samo 1 upozorenje za brzinu od prije godinu i pol.

 

Zahvaljujem

 

Dakle s obzirom na svoju situaciju, napisao sam prigovor naravno ne na prekršaj koji priznajem nego na visinu kazne. E sad, poslao sam to danas 16.01. preporučeno poštom. Zaustavili su me u nedjelju 11.01. znači da 8 dana ističe 19.01. Dal će mi priznati prigovor?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz naglasak na priznanje i kajanje, te olakotne okolnosti i molba za smanjenjem kazne i mjere, tako da sud ima osnove za tim smanjenjem.

 

 

Dakle s obzirom na svoju situaciju, napisao sam prigovor naravno ne na prekršaj koji priznajem nego na visinu kazne. E sad, poslao sam to danas 16.01. preporučeno poštom. Zaustavili su me u nedjelju 11.01. znači da 8 dana ističe 19.01. Dal će mi priznati prigovor?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle s obzirom na svoju situaciju, napisao sam prigovor naravno ne na prekršaj koji priznajem nego na visinu kazne. E sad, poslao sam to danas 16.01. preporučeno poštom. Zaustavili su me u nedjelju 11.01. znači da 8 dana ističe 19.01. Dal će mi priznati prigovor?

 

Hvala

 

Da, poslali ste ga u zakonskom roku,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija