Jump to content

Pravo alkotestiranja!


anonimno

Preporučene objave

Pazi ovo! Šetaš se navečer s djevojkom u parku -ono mrak, romantika kad odjednom... policija u civilu (za droge) i prečešljaju ti odjeću, a djevojci isto, a ljudi prolaznici gledaju i misle "mladi narkići", i tebi neugodno u zemlju bi propo, a i cura ti isto, a ljudi i dalje gledaju, a policajci ne nađu ništa kod vas i......... NIKOM NIŠTA

?? Ko te j..be građanine ..to je to,

ili griješim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je mrak i romantika, onda i nema ljudi okolo da gledaju..

Nemaš ništa kod sebe i sve OK..

 

Neugodan je osjećaj, to je sigurno, ali...kada budete veći, odrasliji, imali svoju djecu koja će se "zavlačiti" u mrak iz razno - raznih razloga, bit će Vam drago da ih netko malo i prekontrolira, time ako treba i zaplaši malo, jer bitno je na vrijeme saznati za ovakve stvari, koliko god to bilo onda za sve neugodno iskustvo...

 

Osim toga, ne šetaju se ni oni bezveze na točno određenom području i bez razloga..

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se ja sjećam kaznenog prava, policajac ne smije kopati po džepovima jer je to nezakonita pretraga. Za to mora imat nalog. On smije samo površinski pregledati odjeću, dakle prepipati, ali ne smije zavlačiti ruke u odjeću. Čak i ako od vas traži da mu ispraznite džepove, i ako odbijete, ne može ništa, osim dakako tražiti nalog za pretragu. Dakako, ja osobno da sam tako u noći bio zaustavljen od policajca, ne bih se tome opirao jer i nema što skrivat, a sve u cilju kako bi izbjegao daljne komplikacije.

Što se tiče alkotestiranja pješaka, nisam baš siguran da u zakonu o sigurnosti na cestama ima odredba o sankcijama protiv pijanih pješaka, ali moguće da ima protiv pješaka koji ugrožavaju promet, ali za to treba pogledat u zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba razlikovati pregled od pretrage...

Ukratko:

- pregled je policijska radnja koja se provodi u preventivnu ili represivnu svrhu, manje zadire u temeljna prava građana, policija se zadržana "na površini", tj. na istraživanju osjetom vida, opipa, njuha i sluha..

- pretraga je uvijek istražna radnja i za njeno provođenje potreban je nalog suda, ona je već "dublje" istraživanje..

 

Pješaci su također sudionici u prometu, pa ukoliko krše odgovarajuće odredbe koje se odnose na kretanje pješaka, a vidi se po njima da je alkohol u pitanju, zašto ga ne i alkotestirati ( od viška glava ne boli )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara, jadne vaše stranke ako im budete savjetovali da se ne šeću gdje hoće i kad hoće. Gdje je tu moje pravo da se šetam gdje hoću i kad hoću bez bojazni da će me netko pretražiti bez ikakvog razumnog povoda. Pa šta onda što je kasno i što je mrak , zamisli! To znači da po mraku izlaze samo kriminalci i da sve ljude navečer treba početi pretraživati jer što oni uopće rade navečer vani! To mora da je sumnjivo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi samo obavljaju dio svoga posla i pri tome se koriste ovlastima koje proizlaze iz trenutno važećeg Zakona i Pravilnika.

Može Vam se to sviđati ili ne, ali to je tako...

Da ne pričamo još i o tome kakvu ulogu igra i politička situacija u zemlji koja želi ostvariti svoje ciljeve upravo na ovom području - borba protiv droga..

Iz drugog posta je to i vidljivo, tražili su drogu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ksara ajte molim vas potrudite se uvidjeti bit ove situacije. vidim da ste anti-droga nastrojeni (što je za hvalu), ali to ne mora nužno biti pretraga zbog droge. Živimo li u demokraciji ili u policijskoj državi? dakle, da bi se čovjek osjećao slobodnim, tada mu ne bi trebalo ni pasti na pamet da se nečega treba pribojavati samo zato što je mrak ili je kasno.

Na zapadu nema toga da te policija uznemirava bez povoda-nema toga. Nema redovite kontrole prometa zbog alokohola , nema pretrage kad ime se hoće...itd. Tamo je policija da služi, ne da nagađa, pa ako prođe prođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čujte, meni je jasna ova situacija u potpunosti. Pitanja su bila - da li je to postupanje zakonito? smiju li se tek tako uznemiravati šetači ?, i ja vam odgovaram na to...

Kod nas je takva situacija, takva postupanja proizlaze iz trenutno važećih Zakona i trenutne politike...

Ne pišem ja Zakone i ne predlažem ih...

Ja mogu, recimo, na izborima dati svoj glas nekoj od strana....

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Ne treba dopustiti policiji neopravdana posezanja u osobna prava. Neće biti komplikacija jer oni su svjesni mogućih posljedica, od 3 mjeseca do 3 godine zatvora zbog protuzakonite pretrage, zlouporabe položaja i ovlasti, nesavjesnosti u obavljanju službe i dr.

Mene je policajac (ne cipelić, već inspektor ili već koji, ne znam kako idu stupnjevi) odlučio pretražiti za vrijeme racije u kafiću jer nisam imao osobnu, a tražio sam ga značku (da, smiješno, ali neka :D). Znam policajca otprije jer sam ga uvijek tražio isprave, a on me je mrko gledao. Nakon što mi je stavio ruku u zadnji džep i izvadio novac rekao sam da to nije ovlašten činiti. On prigovara, ali mi ne stavlja ruke u druge džepove!!! Zanimljivo je što lik čini dalje! Privodi me u postaju radi utvrđivanja identiteta samo iz razloga da bi naknadno opravdao svoj postupak i oslobodio se kaznene odgovornosti, jer se bez naloga smije privesti osobu za koju treba utvrditi identitet, a pri takvom privođenju u policijskoj postaju smije se i obaviti pretraga bez naloga (već obavljena!) radi oduzimanja predmeta pogodnih za napad. Naravno da takvih predmeta nisam imao niti sam u postaji pregledan. Priveden sam samo zbog toga što sam se pozivao na svoja prava i što je on želio opravdati svoje postupke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne budi smiješan. Nisam jedini tamo bio bez osobne i da su policajci dosljedni svaki vikend bi postaje bile pune osoba kojima treba utvrditi identitet. On je mogao utvrditi istovjesnost i preko radija u policijskom automobilu jer sam dao istinite podatke. Da mu nisam prigovorio zbog trpanja ruke u džep sigurno ne bih završio u postaji.

Zato sad nikamo ne mrdam bez osobne.:)

Sumnjiv nisam bio, jer sigurno se ne bih tada pravio pametan i naveo da me privodi.

Zasad nisam dobio niti prijavu zato što nisam imao osobnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam jedini tamo bio bez osobne i da su policajci dosljedni

 

sad vec imas sasvim drugacije primjedbe, ali ni one ne stoje: hoce li privoditi ili ne, policajac odlucuje prema vlastitoj procjeni na isti nacin kao sto odlucuje da li ce uopce od nekoga traziti osobnu ili ne.... ovo je isto kao da kazes da su tebe trazili osobnu, a svakodnevno ljudi setaju gradom i nitko ih ne legitimira...

 

u svakom slucaju tvoje privodjenje je potpuno u skladu sa zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svakom slucaju tvoje privodjenje je potpuno u skladu sa zakonom.

 

Naravno da je moje privođenje u skladu sa zakonom, nisam to ni poricao, jer da nije odmah bih razmislio o prijavi zbog zlouporabe položaja i ovlasti jer me ljuti policijska samovolja i "ažurnost" u ovakvim sitnicama, a tromost i bezvoljnost u rješavanju ozbiljnijih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija