Jump to content

Članak 11: Brak sa iseljenikom i pravo na državljanstvo


dedda

Preporučene objave

Prema novom Zakonu o državljanstvu, a na osnovu Članka 11, osoba koja je u braku sa hrvatskim državljanom, a pod uslovom da je državljanin iselio sa područja Hrvatske u neku drugu državu (izuzev ex-yu), nebitno kada (jer zakon to ne definiše) ima pravo na hrvatsko državljanstvo. Nadam se da sam dobro shvatio ovaj članak. Razgovarao sam čak i sa par odvjetnika ovdje (Njemačka) i oni potvrđuju da moja supruga ima pravo. Interesuje me mišljenje odvjetnika ili stručnih osoba iz Hrvatske, ako ima neko naravno.

 

Naime, ja sam sa suprugom u braku nekih osam godina, a zvanično sam iselio u Njemačku 2011 godine gdje i živim i imam namjeru da stalno živim. Supruga mi je iz Makedonije, a po ovom zakonu imala bi pravo na državljanstvo (naravno ako položi ispit.)

 

Elem, Članak 11 glasi ovako:

 

Članak 11. glasi:

 

 

Iseljenik, njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točke 1., 2. i 3. ovoga Zakona.

 

 

Iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je osoba koja se iselila s područja Republike Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

 

Iseljenikom se ne smatra osoba koja je iselila s područja Republike Hrvatske na temelju međunarodnog ugovora ili se odrekla hrvatskog državljanstva te osoba koja je promijenila prebivalište u druge države koje su u to vrijeme bile u sastavu državne zajednice kojoj je pripadala i Republika Hrvatska.

 

 

 

Nadalje, Članak 8. glasi

 

Članak 8.

 

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u

 

hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

 

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen

u hrvatsko državljanstvo;

 

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na

teritoriju Republike Hrvatske;

 

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

 

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.

 

...... itd

 

 

Iz ovoga se da zaključiti da je potrebno da ispunjava samo uslove 4 i 5 iz Članka 8 i da ukoliko njih ispuni ima pravo na državljanstvo Republike Hrvatske.

 

Trenutni zakon:

http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-dr%C5%BEavljanstvu

 

Kakvo je vaše mišljenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija