Jump to content

Bolovanje nakon porodiljnog dopusta


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

supruga je nakon porodiljnog dopusta u trajanju od godinu dana koristila "stari" godišnji odmor u trajanju od 20tak dana i nakon toga počela raditi ponovno u svom poduzeću. U prvih mjesec dana koristila je dva tjedna bolovanja zbog bolesti djece. Za ta dva tjedna na plaći joj je isplaćeno ravno 600 (otprilike 1/5 mjesečne netto plaće) kuna, pa je moje pitanje koja je osnovica za obračun u takvoj situaciji jer joj je u računovodstvu prezentirano na taj način da joj je osnovica iznos neke minimalne plaće. Napominjem da je ovo bio porodiljski za drugo dijete. Između korištenja prvog i drugog porodiljsko dopusta radila je otprilike 4 mjeseca. Zar ne ide bolovanje zbog bolesti djeteta na teret HZZO-a i isplaćuje se u punom iznosu?

Unaprijed se zahvaljujem i ispričavam zbog eventualnih nejasnoća.

 

Tata Krešo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo FF!

Na teret poslodavca je bolovanje tijekom cijelog vremena sam kaj od 43 dana na dalje poslodavac ima pravo na refundaciju isplaćene naknade.

 

no u slucaju gđe to nije bitno jer je na bolovanju bila zbog njege djeteta mlađeg od tri godine. Tada naknada plaće iznosi 100 posto od osnovice za naknadu i isplaćuje se iz sredstava HZZO-a.

 

stvar je u obracunu osnovice.

ona se obracunava tak da se zbroje place isplacene sest mjeseci prije mjeseca kada je gđa otisla na bolovanje i podijeli sa sest.

buduci da gđa nije radila šest mjeseci nego, ak sam dobro shvatila, mjesec dana, odnosno primila je samo jednu plaću prije neg je išla na bolovanje

kao osnovica za naknadu uzima se plaća pripadajuća za tekući mjesec, odnosno plaća isplaćena do dana nastanka osiguranog slučaja. Tako utvrđena osnovica za naknadu ne može biti viša od općim aktom Zavoda propisane najniže osnovice osiguranja koja služi za obračunavanje i plaćanje doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje važeće za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je nastupio osigurani slučaj.

 

Kaj nije komplicirano?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na pojašnjenjima.

 

Koliko sam skužio, a dosta je komplicirano tj. ako osnovica za obračun ne može biti viša od najniže osnovice osiguranja - osonovica za obračun je najniža osnovica koja služi za obračunavanje i plaćanje doprinosa.

 

Prema tome, plaća nije pogrešno obračunata i nemamo se pravo žaliti tj. tek nakon šest mjeseci uzima se prosjek plaće isplaćene u posljednjih šest mjeseci (?!) .

 

Pozdrav,

Tata Krešo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija