Jump to content

Oduzimanje vozačke do 30dana


anonimno

Preporučene objave

Što znači slijedeći članak ZAKONA O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

 

Članak 285.

 

 

1) Policijski službenik će privremeno oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz prometa vozača i instruktora vožnje:

 

1) koji upravlja ili pokuša upravljati vozilom, a u organizmu ima alkohola ili opojnih droga ili ako pokazuje znakove alkoholi­ziranosti (članak 199. ovoga Zakona),

 

2) koji upravlja ili pokušava upravljati vozilom ako je očito da je vozač u takvu psihofizičkom stanju (umor, stres, bolest, prisutnost lijekova u organizmu na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje) da nije sposoban sigurno upravljati vozilom (članak 198. ovoga Zakona),.............

itd..........

3) Na temelju odredbi stavka 1. ovoga članka, vozačka dozvola se privremeno oduzima dok ne prestanu razlozi zbog kojih je oduzeta, a najduže do 30 dana.

 

.....................................................................................................................................................................

 

Naime, policija ovu odredbu tumači tako da, policajac na licu mjesta sam procjenjuje na koliko dana će Vam uzeti vozačku (do max 30 dana). Tako je meni policajac odredio 20dana za napuhanih 0.75 . Na ovakvu odluku ne postoji nikakava mogućnost žalbe, odnosno pritužbe?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novim ZOSPC-om policija je ovlaštena na izravnu primjenu posebnih mjera, a jedna od njih je i privremeno oduzimanje vozačke dozvole na rok do 30 dana max. To je samo privremeno oduzimanje, kod Vas na 20 dana. Istekom tog roka, dobijete ju nazad, u slučaju da do tada već nije doneseno pravomoćno rješenje o počinjenom prekršaju (upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola), kojim Vam se vozačka opet oduzima...Na koliko to ne znamo, ovisi o odluci, ali pogledajte čl. 199. ZOSPC-a gdje stoji i predviđena kazna kao i negativni bodovi za 0,75g/kg koliko je bilo kod Vas.

Pročitajte još i čl. 282. s kojim je ovo postupanje policije u vezi, pa ako bude što nejasno, pitajte..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se radi o tome da zakon kaže, dok ne prestanu razlozi zbog kojih se oduzima vozačka.

Kako stanje alkoholiziranosti traje max 24h, kod svih ljudi, otkud pravo policajcu da presuđuje rok od 20 dana, na koji nemate nikakvo pravo žalbe!!!

Svaka sudska presuda u pravnoj državi mora imati

1. obrazloženje

2. mogućnost žalbe

Ova presuda nema niti obrazloženje, a niti, kako sam već napomenuo pravo žalbe!!!!!!! Ova presuda redarstvenika nije ništa drugo nego kršenje ljudskih prava, po sistemu kadija te tuži, kadija ti sudi.

Moram napomenuti da sam obišao sve relevantne institucijeunutar PU Zagreb, od odjela za pritužbe do samog načelnika Prometnog odsjeka PU, gdje su mi svi tumačili da je odluka redarstvenika pravno utemeljena.

Moje pitanje se ustvari svodi na to, da li je pravno utemeljeno da bilo koja službena osoba, osim suda može donjeti BILO KAKVU presudu, jer ovdje se radi upravo o tome-presudi!

Te drugo pitanje, da li mogu pokrenuti pravni spor protiv MUP-a, (i kako), jer smatram da u MUP-u krivo tumače zakon.

Moje tumačenje ovog zakonskog članka jest; da je zakonodavac dao ovlasti da vremenski period za privremeno uzimanje vozačke ovisi o razlogu, zbog kojeg je oduzeta, a ne samovolji pojedinog prometnog redarstvenika. U mom slučaju radilo se o tome, da je redarstvenik dopisao rok od 20 dana, tek kada sam ja odbio potisati zapisnik (nije li to osveta?). Da ne govorim o o tome da je rok obzirom na količinu alkohola (koja je zamalo veća od bivše granice 0.5 koja nije smatrana opasnom, a ne smatara se niti danas u cijeloj zapadnoj evropi, negdje i 0.8) drastičan. Ovdje bih napomenuo da godišnje prelazim 30000km, te da nemam nikakvih upisanih bodova, te da je ovo prvi put u životu da sam uhvaćen sa alkoholom u krvi. Prema tome na osnovu čega 20dana?

Zloupotreba ovlasti?!?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I opet Vam kažem, to nije presuda, to je Zakonom propisana mjera koju može primijeniti policijski službenik.

Mogao je oduzeti vozačku i na maksimalan rok, a nije..ima to dispozitivno pravo da sam odluči..

 

Čemu se pozivati na ono što je nekada bilo i kako je to vani...Zakon je unatoč mnogim primjedbama "prošao" i trenutno je snazi...i svi podliježemo njegovim odredbama, sviđalo nam se to ili ne..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija