Jump to content

Naknadno pronađena imovina i ustupanje


anonimno

Preporučene objave

Pokojnik je imao više nasljednika, braće, umro bez oporuke prije 20-ako godina.

 

Jedan nasljednik odrekao se pisanom izjavom u ostavinskom postupku u korist drugog nasljednika, na što nitko nije imao prigovor. Taj koji se odrekao je u međuvremenu umro.

 

Naknadno, ovih dana, utvrđeno je postojanje naknadno pronađene imovine, malog dijela nekretnina koju treba raspraviti više zbog dovođenja z.k. u red.

 

Pitanje: odnosi li se ovo odricanje i na tu naknadno pronađenu imovinu.

 

Pri tome treba imati na umu da po novom ZN ovakvo odricanje se ne smatra odricanjem u zakonskom smislu, nego ustupanjem imovine.

 

Prema ZN, odricanje se ne odnosi na naknadno pronađenu imovinu.

 

Da li se onda ustupanje kao što je opisano odnosi i na naknadno pronađenu imovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za svaku naknadno pronađenu imovinu treba ponovo uzimati nasljedničke izjave ako je prije bilo ustupanja ili odricanja.Znači u ovom postupku NPI pozvat će se nasljednici umrlog, a koji su tako utvrđeni Rješenje o nasljeđivanju, da daju nasljedničku izjavu glede NPI, i naravno mogu je prihvatiti ili ustupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim, pošto je osoba koja je bila nasljednik a odrekao se nasljedstva, umrla, za ovaj novi dio koji bi ušao u ostaviteljevu imovinu da se za njega saznalo u vrijeme ostavinske rasprava, njegovi nasljednici (umrlog nasljednika koji se odrekao) njima pripada dio. Oni bi se morali odreći tog dijela!! odnosno, ustupanje imovine.. Ovdje se radi o zakonskom nasljeđivanju, i na temelju Načela predstavljanja (reprezentacije). Znači u konačnici, ustupanje koje je pisano dao nasljednik, koji je sada pokojnik, ne odnosi se na taj novi pronađeni dio, o njemu odlučuju njegovi nasljednici...

 

Ovo sve pomalo uzmite sa rezervov, jer ja sam još student i nemam baš iskustva u praksi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stari ZN daje precizan odgovor, u slučaju NPI neće se provopditi nova ostavinska rasprava već će se rješenje donijeti na temelju prije donešenog rješenja.Novi pak zakon kaže da se nova rasprava neće provoditi, osim u slučaju da se neki od nasljednika odrekao ili ustupio.Čovjek je umro prije 20 godina, dakle ide po starom zakonu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovorima i trudu, još kad bi sudovi postupali po zakonima bilo bi super.

 

Naime, u međuvremenu sam dobio poziv na ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika.

 

Prvo, za prosljeđivanje javnom bilježniku nema osnove jer je sud već izvršio radnju, tj. doinio rješenje o nasljeđivanju. Osim toga, bilježnici po starom zakonu nisu u igri. Ali je sud poslao.

 

Drugo, nazvao sam bilježnika i podsjetio ga da nije potrebna nova rasprava. On kaže da treba. Ja se mogu slikati.

 

Da bi zavrzlama bila potpuna, pronašao sam da su sudovi i prije za starog zakona tražili novu izjavu u slučaju odricanja odnosno ustupanja, pa je sudska praksa otišla šumom.

 

Ukratko, jedno je sigurno: platit ću bilježnika.

 

A vjerojatno je da ču se uz takav postupak natezati još godinama, jer je ustupatelj umro u dalekom inozemstvu itd. itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija