Jump to content

pravo na otpremninu u slučaju odbijanja novog radnog mjesta


alena1

Preporučene objave

Poštovani,

 

ako poslodavac nudi raskid radnog odnosa za rukovodeće radno mjesto i želi ponuditi niže rangirano mjesto odnosno novi ugovor za npr voditelja odjela, a djelatnik ne pristane odnosno ne potpiše novi ugovor o radu- da li ima pravo na otpremninu ?

Molim za savjet kako dobiti otpremninu u slučaju neprihvaćanja novog niže rangiranog radnog mjesta.

Da li je bolje

- ne potpisati novi ugovor

- sam dati sporazumni raskid i tražiti posao kod novog poslodavca ?

 

Hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alena,

ukoliko ne pristanete na potpis novog ugovora vaš radi odnos može prestati n dva načina ili:

1. sporazumnim prestanko ugovora o radu u kome trebate inzistirati na otpremnini(( dake u tom sporazumu poslodavac se mora obvezati da će vam otpremninu isplatiti -u protivnom ga nemojte potpisati jer nemorte) . Za otpremninu morate dobiti Obračun otpremnine.

ili ako se ne složite sa predloženim sporazumom ili ako vam ga posloavac uopće ne prdloži slijedit će

2. Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovo uvjetovnih razloga prema kome imate prvo na otpremninu.

Za vas je razlika u tome što pod 1. nemate pravo naknade sa Zavoda za zaplošljavanje a pod 2.imate to pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne potpisete novi ugovor o radu za nize rangirano radno mjesto ostaje vam vrijediti stari ugovor o radu, kako to poslodavcu nije po volji mora vam ponuditi "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" clanak. 123, novog ZOR-a, vjerojatno ce vam ponuditi isti taj ugovor za nize rangirano mjesto, u tom "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" ,mora biti navedeno razlog otkaza i da ako ne potpisete u roku 8 dana nastupa vam otkazni rok u duzni prema stazu kod tog poslodavca i mora biti navedena otpremnina, prema pravilniku o radu ili prema ZOR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

poštovani,pročitao sam ovu temu,al još uvijek mi nije jasno da li sam u mogućnosti dobiti otpremninu s obzirom da su mi ponudili novi ugovor na neodređemo s istom plaćom,samo drugim radnim mjestom,pošto će se moje radno mjesto kroz neko kratko vrijeme ugasiti. da li u tom slučaju ako ne potpišem,bez obzira na njihovu ponudu imam pravo na Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovo uvjetovnih razloga prema kome imam prvo na otpremninu i pravo naknade sa Zavoda za zapošljavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, radi se o otkazu s ponudom izmijenjenog ugovora o radu, u kojem slučaju smatram da pravo na otpremninu svakako imate, a glede novčane naknade HZZ-a - tu bi vam mogli raditi probleme, jer svaka Ispostava ima svoju "filozofiju", neki priznaju pravo, neki ne. Najbolje provjeriti kod vaše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija