Jump to content

● dozivotno uzdrzavanje ●


Željka Ogrizović

Preporučene objave

Lijepi pozdrav!

Otac ima svoj stan tj. on je vlasnik stana.Zena mu je umrla i on je postao vlasnik stana.Moj otac nema bracu ali ima mene i sestru.Prije par godina je moj otac sklopio samnom ugovor o dozivotnom uzdrzavanju i to je zabiljezeno u vlastovnicu.

U zabiljezbi pise :Temeljem zapisnika .......prenosi se slijedeci upis:primljeno ........ broj....... na temelju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju od ........ zabiljezuje se postojanje ugovora o dozivotnom uzdrzavanju.

U teretovnici pise sljedece : Temeljem zapisnika br ..... na temelju ugovora o prodaji stana od ......... uknjizuje se pravo zaloga na nekretnine u A za cijenu stana od ......... HRD s 1 % kamata godisnje koji iznosi podlijezu revolarizaciji za korist INA -INDUSRIJA NAFTE.

 

Molim Vas ako netko zna da mi kaze tko nakon smrti moga oca jednog dana naslijeduje stan ?

Nije mi to jasno radi teretovnice.

Da li je ugovor o dozivotnom uzdrzavanju pravovaljan s obzirom da na stanu postoji teret ?

Unaprijed hvala,

Zeljka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom postoji ugovor o DU, stan neće biti predmetom ostavine, a steći ćete ga vi, po smrti oca. Hipoteka dakako ostaje na njemu, jedino mi nije jasno otkuda Ina u igri? Je li otac bio njen zaposlenik ili ...?

 

Da otac je bio zaposlenik Ine.Mislila sam da ugovor mozda nije pravovaljan s obzirom da na njemu ima teret.

Sto znaci da stan nece biti predmetom ostavine ?

Da li to znaci da necu biti pozvana na ostavinsku raspravu ?

Pitala bi vas jos jedno pitanjce.

Koliko ugovora o dozivotnom ili dosmrtnom uzdrzavanju ili darovnicu recimo moj otac moze sklopiti samnom ?

Npr . dali moze sklopiti ugovor samnom i za stan i za kucu i za sumu i za jos jedan stan i jos jedan komad zemlje ?

Zahvaljujem vam se na vasem odgovoru do sad !

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad sam se stvarno nasmijala.

To sam vas pitala jer je moja sestra dobila od bake i dede nakon njihove smrti i kucu i vikendicu i sumu i jos jednu vikendicu i jos nekakvu zemlju a moj otac nije dobio nista a to su bili njegovi roditelji.Nakon toga ja i moja sestra vise nismo sestre.

A ja se bojim da ne bi ostala bez stana od tate jer onda nemam apsolutno nista a moja sestra ima previse.

U svakom slucaju vi ste se zaista pokazali korektni i hvala vam na tome.Malo je takvih.

Molim vas jos samo jedan odgovor.

Da li moj otac moze recimo danas sutra kad bude jako star meni reci da ide u dom a posto dom ne moze placati a niti ja mu nemam za dati jer sam nezaposlena i da ce dati drzavi prepisati stan kako bi mu bio placen dom.Pitam s obzirom na sklopljen ugovor o DU samnom.

Da sad opet ne ispadnem losa zelim reci da bi ja rado svog oca uzdrzavala kad bude star i raditi sve sto je potrebno za njega jer ga jako volim i ne zelim da ide u dom.

Hvala vam jos jednom !

Ugodan dan,

Zeljka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci da stan nece biti predmetom ostavine ?

 

Tražite njegovo izdvajanje iz ostavine, a na temelju ugovora o DU.

 

Da li to znaci da necu biti pozvana na ostavinsku raspravu ?

 

Biti ćete svakako pozvana, obzirom ste nasljednica.

 

Koliko ugovora o dozivotnom ili dosmrtnom uzdrzavanju ili darovnicu recimo moj otac moze sklopiti samnom ?

 

Koliko hoćete, ali sve se može riješiti i jednim ugovorom.

 

Da li moj otac moze recimo danas sutra kad bude jako star meni reci da ide u dom a posto dom ne moze placati a niti ja mu nemam za dati jer sam nezaposlena i da ce dati drzavi prepisati stan kako bi mu bio placen dom.Pitam s obzirom na sklopljen ugovor o DU samnom.

 

Onda će raskinuti ugovor s vama i dalje raspolagati sa stanom kako želi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Dobar dan.

Od kada sam se cula zadnji put odselila sam se u novi stan radi posla i promjenila sam mjesto boravista i sada mi u osobnoj pise nova adresa stanovanja.

Moje pitanje za Vas je slijedece :S obzirom da sam ja sa svojim ocem sklopila ugovor o dozivotnom uzdrzavanju za stan a u tom ugovora stoji moje ime i prezime ali sa mjestom boravka koji je onda pisao na osobnoj,tj.stan moga oca.Pr Zeljka Ogrizovic,Kolodvorska 2.

Medutim kako sam ja nedavno kupila stan na kredit i preselila se na novu adresu , tj sad mi u osobnoj pise da sam u Pavla Miskine

zanima me dali je onaj ugovor koji sam sklopila sa ocem pravovaljan.

Tj,dali ja nakon njegove smrti dobivam stan s obzirom da na ugovoru pise adresa na kojoj sam nekad zivjela tj.taj stan koji bi trebala dobiti a ja sad imam na osobnoj

novu adresu i zivim na drugoj adresi ,tj.ne vise sa svojim ocem.

Unaprijed zahvaljujem !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos jedan upit.

U jednom stanu su zivjele dvije sestre Petra i Stefi i sin od Petre.

Bile su vlasnice stana pola Petra a pola Stefi.

Imale su i trecu sestru Anu koja nije nikad zivjela sa dvije sestre a imala je dvoje djece Andu i Alena.

Sve tri sestre se nikad nisu zenile.

Kad je umrla treca sestra Ana ostali su ziva njena djeca Anda i Alen.

Prve dvije sestre su i dalje zivjele zajedno u stanu i sa sinom od prve sestre.

Sestra Petra je i dalje bila vlasnica stana i to polovice stana a sestra Stefi vlasnica druge polovine stana.

Medutim,zatim je umrla sestra Stefi pa me zanima tko po zakonu treba biti pozvan na ostavinsku i tko bi trebao biti sada vlasnik stana,dali prva sestra Petra ili sestra Petra i njen sin Ognjen ili mozda neka druga kombinacija.

Tj.sada na ostavinsku je pozvana prva sestra Petra i djeca od trece sestre Anda i Alen pa mi nije jasno zasto su pozvana djeca od trece sestre a treca sestra nije nikada zivjela sa svoje dvije sestre ?

Hvala !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali na tom ugovoru je moje ime ali sa prvom adresom.

Zar nebi morali tata i ja potpisati opet taj ugovor i ovjeriti ga kod javnog biljeznika s tim da u ugovoru stoji moje ime ali sa novom adresom.

Jer danas sutra kad moj otac umre zar mi nece reci da je ugovor nevazeci jer sam ja potpisala ugovor kad sam bila na jednoj adresi a ja vise nisam ta osoba sa te adrese nego na drugoj.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci po vama je normalno da sav stan nije nasljedila prva sestra nego se djeli na prvu sestru i djecu od trece sestre?

Evo jos jedno pitanje.

Ja imam stan u kojem zivim sa muzem i stan glasi na moje ime 1/1.

Ja imam i brata.U slucaju da ja sutra umrem tko nasljeduje taj stan?Dali moj muz ili moj muz i brat ?

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam stan u kojem zivim sa muzem i stan glasi na moje ime 1/1.

Ja imam i brata.U slucaju da ja sutra umrem tko nasljeduje taj stan?Dali moj muz ili moj muz i brat ?

Čl. 11.ZN(obratite pozornost na stav 3)

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija