Jump to content

Do kada će HVO biti tabu tema u RH?


bambur

Preporučene objave

Neka mi oprosti hrvatska javnost što pored njihovih „hrvatskih problema“ otvaram problem tamo nekih pripadnika Hrvatskog vijeće obrane (HVO), koji čak nisu niti porezni obveznici u RH. Oprostite mi , ali ja više ne mogu biti tabu tema nakon 5 godina rata.

U proteklih par godina svjedoci smo konstantnih, brutalnih napada na HVO. Kako stvari stoje možda nas u bliskoj budućnosti proglase i zločinačkom organizacijom, te donesu zakon o zabrani naziva HVO.

Svi su zaboravili da bez značajnog doprinosa HVO-a ne bi bilo niti Republike Hrvatske.

Ministar branitelja RH Fred Matić prijeti pripadnicima HVO-a koji su tužili RH i dobili tužbe na Vrhovnom sudu RH i pritom proglašava zločinom njihove tužbe. Koja zamjena teza. Zločin je tužiti ministarstvo , a nije kazneno djelo držati drugostupanjska rješenja o invalidninama u ladici 15 godina. Da stvar bude jasnija radi se o najtežim invalidima HVO-a, od kojih su napravili „kriminalce“ sa Južnim bojištem, pa ljudi ne smiju progovoriti ni krivi ni dužni. Invalidi, a nemaju invalidnine (koje nisu zanemarive) jer je takav bio džentlmenski dogovor. Kao na pijaci.

Glavni povod braniteljskog prosvjeda u Savskoj 66 ( kojeg apsolutno podržavam) su prava 100% RVI –a HVO-a. To je i rekao ministar Matić prvi dan prosvjeda. Nakon toga muk.

Pa što rade novinari, zašto ne istraže tu temu? Što je famozno Južno bojište? Kako je moguće da od dva ranjena branitelja u istom rovu, jedan je hrvatski branitelj drugi nije? Kako se osjeća taj drugi branitelj?

Zašto ne pozovete ustavnopravne stručnjake ,da na temelju činjenica, odgovore na jednostavno pitanje: da li su sukladno odredbama Ustava RH i zakonima RH , pripadnici HVO-a hrvatski branitelji?

Činjenice i dokazi kojima raspolažu pripadnici HVO-a su:

90 % pripadnika HVO ima državljanstvo RH, ima Spomenicu Domovinskog rata RH , Odličja „Ljeto“, „Oluja“ itd.. Sve dodjeljeno na temelju članka 98.Ustava RH, članka 93. Zakona o oružanim snagama RH i Odluke o ustanovljavanju medalja za sudjelovanje u vojno-redarstvenim operacijama i u iznimnim pothvatima te potpisano od strane predsjednika RH dr. Franje Tuđmana (laka mu hrvatska zemlja). Akcije Zima 94, Ljeto ,Oluja, Maestral, Južni potez, itd., vođene su između ostalog i u obrani suvereniteta RH.

Sukladno Pravilniku o dodjeli odličja i Ustavu RH, svi pripadnici HVO-a koji imaju Spomenicu i Odličja RH moraju imati status hrvatskog branitelja u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguče je, prijatelju, kod nas svašta..pa tako i drvena peć, koju će vjerojatno dijeliti besplatno svima koji traže još neka neostvarena prava kao HRVI..A Južno bojište bi se najradije zaboravilo, pa tako meni koji je ko pripadnik HV dragovoljno otišao na "Južno bojište" (Livno, Uskoplje, Bugojno) i tamo proveo 6 mj, te kao jedan od rijetkih koji ima tu potvrdu, ta potvrda famozno nestane u svakom spisu, a kopija bar imam za ponovo priložiti..ali šipak, sad traže sve originale..sapienti sat..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bambur,

u RH su se odličja dijelila šakom i kapom. Svaka šuša je dobila odličje. Nego, branitelj sam i ja, branio sam svoju domovinu, svoju imovinu, živote svoje obitelji i samoga sebe. Tada kad je trebalo braniti zemlju nisam razmišljao kako ću i koliko nakon rata dobiti od Države. Važno mi je bilo obraniti zemlju i sačuvati živu glavu na ramenu. Nemam mirovinu, kao niti velika većina stanovnika ove Države, koju su je branili. Nego, osobno ne razumijem tebe, kad kažeš da si bio u HVO-u, regularna postrojba Bosne i Hercegovine, ali da si branio Hrvatsku. Pa nisi li možda prije svega branio svoju zemlju - čitaj Bosnu i Hercegovinu, svoj kućni prag, svoju imovinu, obitelj ili si svjesno branio mene, moju obitelj i druge građane ove Države. Zanima me što misliš o Zagorcima, Slavoncima, i drugima koji su ratovali u Bosni. Koga su oni branili, i imaju li oni pravo tražiti od Bosne mirovinu. Mnogi su tamo stradali i ostavili svoje kosti. Koja su njihova prava?

Prijatelju bambur, oba Država je opljačkana i jadna, i ne može brinuti niti o svojim umirovljenicima. Ovdje ljudi imaju mirovinu 200 EURA, 1500 kuna, zato jer se nema više. Istina, ima i onih koji ubiru daleko više, takvi danas prosvjeduju.

Moj ti je savjet za se obratiš svojoj državi, Bosni i Hercegovini i zatražiš svoja prava. Tu državu si branio i obranio. Slobodna je suverena i počnite razmišljati kako pokrenuti tu jadnu i napaćenu zemlju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pegula, dragi prijatelju, ja govorim o statusu hr. branitelja. Ja sam proveo u Dom. ratu 5 godina izvrsavajuci zapovjedi Glavnog stozera HV nositelj sam ratnih odlicja RH a nedaju mi potvrdu o statusu koji moram imat automatizmom. Ne mogu moji zapovjednici i pola suboraca biti HV a ja HVO. Slavonci Zagorci Dalmatinci i ostala braca Hrvati koji su ratovali u BiH su branili hrvatski narod i branili hrv nacionalne interese. Ispravnije izvrsavali su zapovjedi Glavnog stozera HV kao i ja u HVO u. Cak bi oni koji su stradali u BiH mogli trazizi prava ali ne bi se bas pocastili. A ne mogu po istom osnovu imati prava u obe drzave. Primjer prava u FBiH: obitelji poginulih bran. NEMAJU pravo na mirovinu nego oko 300 KM invalidnine. RVI 50% oko 100 KM . 30 % 50 KM. mirovinu imaju samo 100 % radno nesposobni I kategorije. Da su u BIh mirovine vece nego u RH bilo bi navale

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ja ne govorim o moralnom pravu, niti o moralu niti ima li novaca RH za sve. ja govorim o ustavnim pravima pripadnika HVO a. A ustavno pravo je da imas status branitelja drzave za koju si se borio, koja te placala, postavila ti zapovjednike, izdavala zapovjedi , odlikovala te. Da imam japansku spomenicu bio bi japanski branitelj. Zanima me sta misle Mrljavac i ostali pravni strucnjaci o ovome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bambur, u ovoj zemlji meda i mlijeka u birokraciji vlada totalna anarhija.

Tko god ima na nešto PRAVO po zakonima RH to nemože ostvariti, ali zato tko nema to može.

Imam prijatelja iz Bosne, borio se u HV-u 2 godine, sve ima papire, ali na žalost nije nikada bio prijavljen na adresi u RH i to mu sada uzimaju kao razlog da nije ni do dan danas ostvario pravo da ga vode kao hrvatskog branitelja.

 

Birokracija na hrvatski način... to je problem svega u ovoj državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bambur, u ovoj zemlji meda i mlijeka u birokraciji vlada totalna anarhija.

Tko god ima na nešto PRAVO po zakonima RH to nemože ostvariti, ali zato tko nema to može.

Imam prijatelja iz Bosne, borio se u HV-u 2 godine, sve ima papire, ali na žalost nije nikada bio prijavljen na adresi u RH i to mu sada uzimaju kao razlog da nije ni do dan danas ostvario pravo da ga vode kao hrvatskog branitelja.

 

Birokracija na hrvatski način... to je problem svega u ovoj državi.

 

Najveći problem u RH je pravosuđe. ja već 10 godina dokazujem na sudu status hrv branitelja. podnesem Upravnom sudu 10-tine nepobitnih dokaza da sam branio suverenitet RH. Oni me odbiju jer iz min. obrane kežu da me nema u Registru. Znači njima vrijedi jedna rečenica , meni ne vrijedi ništa. I sve to bez očitovanja o mojim dokazima. Ustavni sud RH me odbije jer "ne nalaze pretpostvake za odlučivanje o biti stvari", tj. kao nisam naveo razloge zbog kojih smatram da su mi povrijeđena ustavna prava , premda sam na 5 stranica po njihovom obrascu to opširno naveo. Znači ja nemam pravo na dokaz, nemam pravo na svjedoke - nisam ravnopravan u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što misle iskusni veterani ovog korisnog portala o ovome?

 

Mislim da su nas kurvanjski podijelili,a mnogi su nasjeli na to da je HVO bio vojska druge države.Tako mogu bacit upljuvak i među nas u RH,pa da se pripadnici MUP-a smatraju manje ili više vrijednim od pripadnika ZNG-a,pa onda aktivnu gardu od pričuve,itd,itd.Npr.status dragovoljca više ni ne postoji.Eto moj bambur,to je politika i mi smo svi žrtve iste.Za mene su braća iz HVO-a jednaka .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

teška tema :)...velikim je dijelom problem i u novcu....hrvatske vlasti su oduzeli opskbnine braniteljima koji to mogu ostvariti tek bolesni ili preko 50 godina,a kako onda neće hvo-u.....drugo,teorija da je hvo-om zapovijedala hrvatska ili se misli da je zapovijedala hrvatska,automatizmom podrazumijeva da su ciljevi bili isti (pa prema tome i prava vojnika) jedino je onda problem ,što bi to znaćilo da ako su ciljevi isti za koga se onda borio hvo...za hrvatsku ili bosnu....šta narod ili šta vojnici hvo-a ili hv-a misle o tome,to je sad druga priča,ali je službeno da se hvo borio za opstanak bosne....kad bi bilo drugačije ,onda bi hrvatska bila optužena za odvajanje dijela bosne ...a takvu optužbu hrvatska država želi izbjeći....pa shodno svemu tome,možda se i zbog tih razloga nepriznaju statusi branitelja....

 

e sad,posve je neopravdano i nepravedno,ako neki imaju status,a neki ne......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

teška tema :)...velikim je dijelom problem i u novcu....hrvatske vlasti su oduzeli opskbnine braniteljima koji to mogu ostvariti tek bolesni ili preko 50 godina,a kako onda neće hvo-u.....drugo,teorija da je hvo-om zapovijedala hrvatska ili se misli da je zapovijedala hrvatska,automatizmom podrazumijeva da su ciljevi bili isti (pa prema tome i prava vojnika) jedino je onda problem ,što bi to znaćilo da ako su ciljevi isti za koga se onda borio hvo...za hrvatsku ili bosnu....šta narod ili šta vojnici hvo-a ili hv-a misle o tome,to je sad druga priča,ali je službeno da se hvo borio za opstanak bosne....kad bi bilo drugačije ,onda bi hrvatska bila optužena za odvajanje dijela bosne ...a takvu optužbu hrvatska država želi izbjeći....pa shodno svemu tome,možda se i zbog tih razloga nepriznaju statusi branitelja....

 

e sad,posve je neopravdano i nepravedno,ako neki imaju status,a neki ne......

 

Hvala na iskrenom komentaru. Ali moraš priznati da su dokazi i činjenice na strani HVo-a. Spomenice, Odličja, direktne zapovijedi. Ta priča oko agresije je stara tema i nema nikakvih tajni. Sve tajne službe, hag svi znaju i imaju na tisuće dokumenata koji govore da su HVO i HV jedna vojska. gen. Bobetko(laka mu hrvatska zemlja) stavio sve u knjigu Sve moje bitke. Radi povijesne istine. A istina je samo jedna. osim ako se nećemo lagati još 20 godina dok svi ne poumiremo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iskrenom komentaru. Ali moraš priznati da su dokazi i činjenice na strani HVo-a. Spomenice, Odličja, direktne zapovijedi. Ta priča oko agresije je stara tema i nema nikakvih tajni. Sve tajne službe, hag svi znaju i imaju na tisuće dokumenata koji govore da su HVO i HV jedna vojska. gen. Bobetko(laka mu hrvatska zemlja) stavio sve u knjigu Sve moje bitke. Radi povijesne istine. A istina je samo jedna. osim ako se nećemo lagati još 20 godina dok svi ne poumiremo.

nije bitno šta je mislim ili priznajem,ja sam samo iznio ono šta ja mislim da je možda razmišljanje vlasti....jedno je šta mi mislimo ,a dugo kako misle političari ili suci koji donose te odluke......

jedno je sigurno,osim što sad vi imate problem,..imaju i branitelji u hrvatskoj problema...i kod nas postoje stotine razlika..od visina mirovina,načina odlazaka mirovina,nepoštovanje prednosti zapošljavanja.....primjerice,dva branitelja na istom položaju,ako je jedan pripadnik aktivnog,a drugi pričuvnog statusa ,drugačije se tretiraju......

primjer budu tri godine i jedan i drugi,rat stane,pričuvni dobije otkaz,ovaj ostane raditi...itd.......

ovo što sam spomenuo,da možda hrvatska tim načinom izbjegava poveznost sa bosanskim ratom,odnosno formulirala se teza,da nije hrvatska htjela pripojiti dio bosne i zbog toga ratovala ili pomagala hvo-u,već da je ulaskom do određene dubine,radi zaštite svog teritorija od napadaća...

znaći postoje ta dva načina razmišljanja...i ako je hrvatska štitila sebe,a hvo svoj teritorij,onda ne bi imali prava kao hrvatski branitelji,....ako bi bila ispravna druga teza,onda bi imali prava......

to je onako moje laičko viđenje,bez da se opredjeljujem za kakvo sam ja osobno riješenje,jer nema moje mišljenje ni svrhe......

a pravno gledajući.....tu još manje vidim riješenja problema.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije bitno šta je mislim ili priznajem,ja sam samo iznio ono šta ja mislim da je možda razmišljanje vlasti....jedno je šta mi mislimo ,a dugo kako misle političari ili suci koji donose te odluke......

jedno je sigurno,osim što sad vi imate problem,..imaju i branitelji u hrvatskoj problema...i kod nas postoje stotine razlika..od visina mirovina,načina odlazaka mirovina,nepoštovanje prednosti zapošljavanja.....primjerice,dva branitelja na istom položaju,ako je jedan pripadnik aktivnog,a drugi pričuvnog statusa ,drugačije se tretiraju......

primjer budu tri godine i jedan i drugi,rat stane,pričuvni dobije otkaz,ovaj ostane raditi...itd.......

ovo što sam spomenuo,da možda hrvatska tim načinom izbjegava poveznost sa bosanskim ratom,odnosno formulirala se teza,da nije hrvatska htjela pripojiti dio bosne i zbog toga ratovala ili pomagala hvo-u,već da je ulaskom do određene dubine,radi zaštite svog teritorija od napadaća...

znaći postoje ta dva načina razmišljanja...i ako je hrvatska štitila sebe,a hvo svoj teritorij,onda ne bi imali prava kao hrvatski branitelji,....ako bi bila ispravna druga teza,onda bi imali prava......

to je onako moje laičko viđenje,bez da se opredjeljujem za kakvo sam ja osobno riješenje,jer nema moje mišljenje ni svrhe......

a pravno gledajući.....tu još manje vidim riješenja problema.....

 

Ja se ne mogu pomiriti sa ovakvim stanjem u svezi HVo-a. Pred sobom gledam zapovijed Glavnog stožera HV-a od 16.5.1992.god. u kojoj stoji : Imenuje se za zapovjednika obrane Tomislavgrada pok. Ivan Kapular. Do njegovog dolaska čini se odgovornim Željko Šiljeg. I još takvih 5. zapovjed za daljnja djelovanja u kojima stoji: Split se brani na Kupresu, ane u Sinju itd. I to nije nikakva vojna tajna. Pa nije Željko Glasnović došao u Tomislavgrad 1991.god ili Gotovina u Livno što nisu imali pametnijeg posla u HR. Dobili su zapovijed Glavnog stožera. A mi koji smo izvršavali te zapovijedi moramo imati status hrv. branitelja. Ali to je tabu tema. A ja ne mogu nakon 5 godina rata biti tabu tamu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ne mogu pomiriti sa ovakvim stanjem u svezi HVo-a..

mogu te razumjeti oko razočaransti....ja nisam mogao podnijeti da mi mirovinski vještak uopće nije naveo koja mi je civilna bolest iako je to dužan po zakonu obrazložiti....ali suci kažu da je to sasvim normalno ,jer on može napisati što god hoće ,niti za to odgovara,kao niti suci.....

na moje pitanje šta bi bilo da imam dio ratne mirovine,a da nije navedena bolest,da li bi to bilo normalno,...normalno to pitanje preskoće.....

tako da sad kad gledam,živcirao sam se 5 godina bez uspjeha i bili su u pravu,oni koji prihvate nepravdu,bar se manje naživciraju ...

ne kažem da ti trebaš to prihvatiti,samo više neznam šta je normalno,a šta nije,dal se vrijedi boriti ili čuvati još malo živaca....

ali ako si izgubio sve,i nemaš više šta izgubiti,onda normalno traži šta misliš da trebaš dobiti.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnesem Upravnom sudu 10-tine nepobitnih dokaza da sam branio suverenitet RH. Oni me odbiju jer iz min. obrane kežu da me nema u Registru.

 

Vidiš da je ovoj našoj sjajnoj državi bilo potrebno cijele tri godine da napravi i prezentira javnosti spisak svih državnih činovnika i službenika. Istih onih koji svaki mjesec od te iste države dobiju plaću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih vrlo rado pomogao, ali ne mogu-ne znam kako.

 

Znam i osjetio sam, vidio i bio....

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1442

 

Ugovor je posebna priča. ja po Ugovoru imam mirovinu 479 kuna ali to je nebitno. taj Ugovor je najveća diskriminacija na svijetu.

 

Ugovor daje prava ranjenima , a ako ti u okolnostima stradavanja stoji povreda ili ozljeda ne može. Oboljenje ne može.

Obitelji poginulih imaju pravo , a obitelji umrlih ne . suicid ne može.

 

Ako su htjeli da podjele branitelje HVO-a uspjeli su.

Čista šizofrenija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogu te razumjeti oko razočaransti....ja nisam mogao podnijeti da mi mirovinski vještak uopće nije naveo koja mi je civilna bolest iako je to dužan po zakonu obrazložiti....ali suci kažu da je to sasvim normalno ,jer on može napisati što god hoće ,niti za to odgovara,kao niti suci.....

na moje pitanje šta bi bilo da imam dio ratne mirovine,a da nije navedena bolest,da li bi to bilo normalno,...normalno to pitanje preskoće.....

tako da sad kad gledam,živcirao sam se 5 godina bez uspjeha i bili su u pravu,oni koji prihvate nepravdu,bar se manje naživciraju ...

ne kažem da ti trebaš to prihvatiti,samo više neznam šta je normalno,a šta nije,dal se vrijedi boriti ili čuvati još malo živaca....

ali ako si izgubio sve,i nemaš više šta izgubiti,onda normalno traži šta misliš da trebaš dobiti.......

Borit ću se za status branitelja do smrti, jer znam za što sam ratovao. U bilo kojoj pravnoj državi, dobio bi status na susu bez problema , ali u RH šta rade sudovi , pa čak i Ustavni sud to je za ne vjerovat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija