Jump to content

Dvojno drzavljanstvo


palamida_ri

Preporučene objave

Dobar dan

Moja supruga je Spanjolski drzavljanin imamo prebivaliste u Spanjolskoj...ja sam Hrvat i imam Hrvatsku putovnicu ali su mi kod odjave prebivalista na MUP-u ponistili osobnu iskaznicu.

U hrvatskom konzulatu su mi rekli da je dvojno drzavljanstvo moguce ali da trebam potpisat nekakvu izjavu da se odricem hrvatskom drzavljanstva i da se moze dobit dvojno...ja ne zelim izgubit Hrvatsko drzavljanstvo...

Dali mi mozete molim vas objasniti pravni status i dali je moguce posjedovati dvojno drzavljanstvo na temelju braka izmedju Hrvata i Spanjolke i koji je postupak za dobivanje dvojnog drtavljanstva?

 

Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U hrvatskom konzulatu su mi rekli da je dvojno drzavljanstvo moguce ali da trebam potpisat nekakvu izjavu da se odricem hrvatskom drzavljanstva i da se moze dobit dvojno...

 

 

Dali mi mozete molim vas objasniti pravni status i dali je moguce posjedovati dvojno drzavljanstvo na temelju braka izmedju Hrvata i Spanjolke i koji je postupak za dobivanje dvojnog drtavljanstva?

A stvarno su pametni i sposobni.Ako se odreknete HR državljanstva pa dobijete španjolsko ostaje vam jedno pa ne možete imat dvojno.

 

Ako vi želite i španjolsko državljanstvo to će vam riješit supruga kod njihovih nadležnih službi jer se radi o njihovim zakonima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito ste nešto krivo shvatili. Ili ekipa u Konzulatu sramoti Hrvatsku.

 

Kao što je Sivko već napisao - je li moguće dobiti španjolsko državljanstvo, a bez odricanja od hrvatskog, regulira španjolski zakon o državljanstvu, tako da pustite vi naš Konzulat, i recite supruzi da ona provjeri kod nadležnog tijela u Španjolskoj kako stvari stoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito ste nešto krivo shvatili. Ili ekipa u Konzulatu sramoti Hrvatsku.

 

Kao što je Sivko već napisao - je li moguće dobiti španjolsko državljanstvo, a bez odricanja od hrvatskog, regulira španjolski zakon o državljanstvu, tako da pustite vi naš Konzulat, i recite supruzi da ona provjeri kod nadležnog tijela u Španjolskoj kako stvari stoje.

Vec jesmo Spanjolci nemaju nazalost mogucnosti dvojnog drzavljanstaa sa RH.

Druge zemlje kao Argentina ,Brazil,Peru itd mogu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morat ćete izabrati koje državljanstvo želite. Inače, unutar EU, barem koliko je meni poznato, tendencija zadnjih 20-30-ak godina jeste onemogućavanje dvostrukih (ili višestrukih) državljanstava, zbog problema koje ona mogu uzrokovati. A i realno govoreći, državljanstvo nije neka "roba" kojom bi se moglo trgovati kako se kome prohtije.

 

"Aranžman" s državama Latinske Amerike je razumljiv zbog povijesnih razloga (kolonizacija).

 

Vaša odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav!

Zamolila bih vas ako mi mozete pomoci. Naime, Rodjena sam u BiH , kao i moji roditelji, iz mijesanog sam braka. Moja citava familija sa tatine strane je iz Hrvatske. No, tata nema drzavljanstvo. Da li ja na osnovu podrijetla mogu traziti hrvatsko drzavljanstvo, preko djeda i te linije? Sto se tice dokumenata, tata ima svoj krsni list , te rodni list, ali novijeg datuma(2000 godine) u kojem se izjasnjava kao Hrvat., te babinu domovnicu i krsni list. Sto se tice djedovog rodnog lista i krstenice, trebali bi traziti u njegovom mjestu rodjenja. Postoje li ikakve osnove da bih ja mogla traziti drzavljanstvo?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Do 2013. god. imao sam BiH državljanstvo,

da bi od tada na osnovu rada i boravka u RH uzeo HR državljanstvo, a odrekao se BiH državljanstva.

Međutim,

Pošto mi je obitelj u BiH, supruga i djeca,

da li mogu zatražiti BiH državljanstvo kao dvojno državljanstvo sa RH,

odnosno da li ako zatražim BiH državljanstvo imam posledice na HR državljanstvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BiH ima potpisan sporazum sa RH za dvojno državljanstvo, te su 2013. god donijeli novi zakon o državljanstvu u kojem stoji da se svi državljani BiH koji su se odrekli svog državljnsrva mogu vratiti BiH državljanstvo pod određenim uvjetima, a to su

supružnik da ima BiH državljanstvo, privremeni boravak min 12mjeseci ili stalni boravak.

Ali pošto sam HR državljanstvo dobio na osnovu boravka i rada, interesira me da li mogu vratiti BiH državljanstvo, a da HR državljanstvo ostaje kao dvojno državljanstvo.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovanje

Zanima me ja sam Hrvatski državljan otac mi je porijeklom iz BiH pa sam na osnovu toga ostvario pravo na BiH drzavljanstvo.Kada sam podnio zahtjev morao sam se prijaviti u BiH da bi ga dobio i izvadio osobnu iskaznicu.Sad me interesira dali mogu imati problema jer sam prijavljen na dvije adrese u dvije drzave ( to je uvjet da dobijes bih drzavljanstvo).Dali bi mozda trebao otici u konzulat BiH u Zagrebu u odjaviti trajno boravak na adresi u Bosni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, rastoćinac je napisao:

Poštovanje

Zanima me ja sam Hrvatski državljan otac mi je porijeklom iz BiH pa sam na osnovu toga ostvario pravo na BiH drzavljanstvo.Kada sam podnio zahtjev morao sam se prijaviti u BiH da bi ga dobio i izvadio osobnu iskaznicu.Sad me interesira dali mogu imati problema jer sam prijavljen na dvije adrese u dvije drzave ( to je uvjet da dobijes bih drzavljanstvo).Dali bi mozda trebao otici u konzulat BiH u Zagrebu u odjaviti trajno boravak na adresi u Bosni.

Poželjno vam je napraviti odjavu prebivališta iz RH. Ne morate odlaziti u konzulat već odete u Petrinjsku prijaviti privremeni odlazak iz RH. Zatražite novu osobnu iskaznicu sa BIH adresom jer možete na granici imati velikih problema. Što se tiče posljedica znam pouzdano samo da vam mogu poništiti zdravstveno osiguranje u RH, da vam mogu oni sami odjaviti prebivalište. U zadnje vrijeme MUP RH I BIH razmjenjuju podatke tako da vam je velika šansa da će vas otkritit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Brkica

Zar mi nije bolje ostati prijavljen na adresi u Hrvatskoj gdje zivim a odjavim se trajno sa adrese u BiH zvao sam konzulat u Zagrebu kazu da se to napravi tako sto im predas Bosansku osobnu oni je poniste i obrisu te sa te adrese ali s time ne gubiš drzavljanstvo Bih.Ja zivim u Hrvatskoj pa mislim da nebi imalo smisla se odjavljivati sa moje adrese mjenjati dokumente kad je ovako jednostavnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , rastoćinac je napisao:

Poštovani Brkica

Zar mi nije bolje ostati prijavljen na adresi u Hrvatskoj gdje zivim a odjavim se trajno sa adrese u BiH zvao sam konzulat u Zagrebu kazu da se to napravi tako sto im predas Bosansku osobnu oni je poniste i obrisu te sa te adrese ali s time ne gubiš drzavljanstvo Bih.Ja zivim u Hrvatskoj pa mislim da nebi imalo smisla se odjavljivati sa moje adrese mjenjati dokumente kad je ovako jednostavnije.

Ja sam shvatio da želite obrnuto.

 

prije 18 sati , sivko je napisao:

U BIH prijaviš adresu u RH.I možeš imat BIH putovnicu na RH adresu.Za njihove osobne ne znam da li mogu imat adresu van BIH.

Ovo je nešto novo. Kad su to uveli?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija