Jump to content

strah od ovrhe


annatanja

Preporučene objave

Pozdrav,

Moj muz podigao je kredit u Splitskoj banci prije sest godina.ja nikad nidam radila i ne radim ni sad .

Kredit je bio nenamjenski a ja sam mu bila jamac( iako nezaposlena?).

Par godina dok je muz imao posao redovito se placao kredit.nakon toga ostao je bez posla kao visak i od tada du pocrli problemi.

Od tada je radio vise puta kao sezonac i otvorio zasticen racun.dok bi radio skidalo mu se trecina primanja.

Od banke smo dobivali samo godisnju obavijest o stanju kredita,nikad opomene.

Medutim kako je bez posla vec godinu dana i zivimo bez ikakvih primanja osim kako se snademo kredit se ne placa.

Prije pat dana dobijemo od ST banke obavijest da je EOS Matrix postao vlasnik potrazivanja a danas od EOS. Matrixa informaciju da se javimo za dogovor oko otplate duga jer da su postali zakonski vlasnici pozrazivanja dugovanja .Nigdje se ne spominje da je Matrix preuzeo dugovasnje vec samo potrazivanje.

Nalazimo se u situaciji iz koje nevidimo izlaz,nemamo posao a sve sto imamo je kuca u kojoj zivimo a nije bila predmet hipoteke.

Bojimo se da ne ostanemo bez nje jer neznamo sto nas ceka.

Mogu li nam ovrsiti kucu i sto da ucinimo.

Napominjem da je preostalo dugovanje 100.000,00 kn.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražio od EOS Matrixa ugovor o preuzimanju duga (potraživanja) (pismeno preporučeno i sa povratnicom . ako dobijete ugovor znači daje vaš dug prema banci plaćen.

čekajte rješenje o ovrsi. obvezno uputiti prigovor (u zakonskom roku po uputi o pravnom lijeku), tek u postupku pred sudom tražiti od ovrhovoditelja uplatnicu kao dokaz da je platio kupljeni dug (prema ugovoru ako je to navedeno).

 

kuću prodajte ili opteretite fiducijom.

odnekog od familije posudi ? novac i upiši fidiciju na kuću.

tada bi kuća bila zaštičena od ovrhe.

 

kako si uopće mogla kao nezaposlena osoba bez prihoda biti jamac?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj prvi korak trebao bi biti javiti se Matrixu za dogovor oko otplate duga,toga me najvise strah jer neznam sto ce mi predloziti i kako da se postavim.

Splitska banka je tako radila,nisam jedina za koju znam da su bili jamci a nezaposleni su.

Sutra cu temeljito procitati ugovor o kreditu.

Hvala na savjetu i brzom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pise ovako: obavjestavamo vas kako je sukladno odredbama Zakona o obveznim odnosima( cl. 80.-87 ) drustvo Eos Matrix d.O.o,temeljem Ugovora o cesiji zakljucenog izmedu Societe Generale-Splitska banka d.d. i navedenog drustva postalo zakoniti vlasnik potrazivanja koje se odnosi na Vase dospjelo a nepodmireno dugovanje br.......

Takoder Vas obavjestavamo kako na dan ....... Vase dugovanje iznosi :

 

Ukupni otkupleni iznos : ................ HRK.

Na iznos glavnice otkupljenog iznosa obracunava se zakonska zatezna kamata.

Dalje mole da se navedeno potrazivanje podmiri u korist drustva ....navede ni broj racuna i sl..

Dalje pri dnu da nas mole da ih kontaktiramo sto prije radi na tel... Da bi dogovorilo otplatu dugovanja.

Eto...

Neznam, necemo se jos danas javiti dok jos ne razmislimo.

Napominjem da je dugovanje danas vece nego kaf smo podigli kradit i to za 30 % nego kad smo ga podigli a placali smo ga 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pise ovako: .

 

ne interesirame šta piše u dopisu koji ste dobili. pišu ono sto njima odgovara.

dali ste dobili i ugovor o otkupu duga. ako niste tražite ga .

uz ugovor bi trebali dobiti uplatnicu iz koje se vidu da su platili ugovoprenu cijenu i koliko (uplatnicu za sada ne spominjite. nju tražite tek na raspravi na sudu).

ako nema uplatnice za otkup duga ugovor je fiktivan, dakle ništetan. po njemu niste dužni vršiti plaćanje.

dopis čuvajte (ko oko u glavi). dalje dajte samo kopije.

 

 

ne razgovarate puno sa EOS Matrix-om. ne uplaćujte im tražen novac. uplatom priznajete dug i prekidate zastaru.

 

od ovrhe te i treba biti strah.uzet će ti kuću ako pravilno ne odigraš ovu igru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, potrudit cu se sljedti upute,hvala na strpljenju,nikakvu potvrdu da su uplatili nisu dostavili.

ne kuzim ni Splitsku banku koliko je i njihov ugovor o kreditu ispravan kad sam kao nezaposlena osoba bila suduznik na kreditu,nikakvu dokumentaciju nisu trazili a ja sam kao osoba koja ne ostvaruje primanja pomogla mom suprugu da poveca iznos trazenog kredita.i kako bi mu ja u slucaju nemogucnosti placanja kao takva mogla pomoci ?

I da li za nedospjele rate starije od tri godine mozemo traziti zastaru?

Sorry dosadna sam ali svasta mi se vrti po glavi....lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu, pomislio sam na jednu hipotetsku situaciju, ali moguću pa molim odgovor!

Ako se uplatom i jedne kune prekida zastara zar ne bi agencija za naplatu mogla sama

uplatiti određeni manji iznos općom uplatnicom preko Fine, sa podacima navodnog dužnika

(ime i prezime, OIB i adresa) pa bi u eventualnom sudskom postupku tvrdila da je tom uplatom došlo do priznavanja duga i da je to uplatio sam dužnik!? S obzirom na modus operandi tih agencija mislim da im ni takve aktivnosti nisu strane!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja nisam primijetio da bi zastara nastupila.

 

Cit. - "Par godina dok je muz imao posao redovito se placao kredit. nakon toga ostao je bez posla kao visak i od tada du pocrli problemi. Od tada je radio vise puta kao sezonac i otvorio zasticen racun.dok bi radio skidalo mu se trecina primanja. Medutim, kako je bez posla vec godinu dana i zivimo bez ikakvih primanja osim kako se snademo kredit se ne placa." Dakle, ni govora o zastari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ta situacija oko matrixa nije ti toliko ni bitna....može biti predmet nekog osporavanja,ali dugoročno nećeš uspjeti,..jer dug postoji i dal će ga oni naplatiti ,banka ili neko drugi nije ni bitno..jedino se može rastezati...

situacija je dosta ozbiljna i ako ne bude pomaka u vašim primanjima ,tj da počnete plaćati,neće biti dobro....jedino možda zakonodavci nešto promjene u svezi jedne nekretnine jer u zadnje vrijeme je pritisak javnosti u tom pravcu,...ali o tom-potom....

poslao sam ti i mail,pa pogledaj......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da li za nedospjele rate starije od tri godine mozemo traziti zastaru?

.

 

zastara za plaćanje kredita(u ratama) je tri godine (akoje kredit otkazan).

 

http://www.24sata.hr/potrosac/banke-nude-nagodbe-oprostili-klijentici-vise-od-pola-duga-361106

http://www.racunovodja.hr/zastara-za-potrazivanje-banaka-uniqueidRCViWTptZHKKR9gb8ZvmpPUx-9NSpTVv/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara za plaćanje kredita(u ratama) je tri godine.

bovu,banke obično rade po principu da kad recimo neplatiš dvije rate,onda ti ide cijeli dug na naplatu....znaći nema više rata,...oni što su plaćali,nisu rate ,nego je otvorio zaštićeni i skidala mu se trećina primanja......tako da iako neznam baš sve detalje,iz ovog što je gore napisano zastare nema......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara za plaćanje kredita(u ratama) je tri godine.

Ukoliko se radi o potraživanju anuiteta , Zakon o obveznim odnosima propisuje rok zastare od tri godine od dospijeća svake pojedine rate odnosno anuiteta. Ovo je potvrđeno i stavom Vrhovnog suda RH u odluci Rev-539/2005.

Međutim, kod ugovora o kreditu najčešće se radi o otplatama u obrocima, a tada je zastarni rok pet godina od dana dospijeća svake pojedine rate kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražio od EOS Matrixa ugovor o preuzimanju duga (potraživanja) (pismeno preporučeno i sa povratnicom . ako dobijete ugovor znači daje vaš dug prema banci plaćen.

čekajte rješenje o ovrsi. obvezno uputiti prigovor (u zakonskom roku po uputi o pravnom lijeku), tek u postupku pred sudom tražiti od ovrhovoditelja uplatnicu kao dokaz da je platio kupljeni dug (prema ugovoru ako je to navedeno).

 

kuću prodajte ili opteretite fiducijom.

odnekog od familije posudi ? novac i upiši fidiciju na kuću.

tada bi kuća bila zaštičena od ovrhe.

 

kako si uopće mogla kao nezaposlena osoba bez prihoda biti jamac?

 

gosp.bovu dal možete malo pojasniti upis fiducije na kuću?

dal to znači prvenstvo naplate osobe koja je upisala fiduciju,

ili pak,da banka ne može sudski tražiti prodaju kuće?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek toliko da se naši korisnici ne bi zaletjeli - fiktivno sklapanje ugovora ili antidatiranje bi moglo stajati puno skuplje. Ovakva solucija je posve legalna isključivo ukoliko postoji dug prema nekome otprije, dakle prije izvjesnog pokretanja ovrhe zbog aktualnog duga, pa je onda taj raniji vjerovnik preduhitri.

 

U protivnom, aktualni (stvarni) vjerovnik ima mogućnost reagirati kroz pravila obveznog prava (paulijanske tužbe), a izvjesna je i kaznena odgovornost dužnika (povreda tuđih prava iz čl. 241. KZ-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moja isprika.ako sam nehotično prouzročila krivo tumačenje.

Međutim neopisiv je strah da zbog ovrhe zbog nekog računa od prije,koji

može iskrsnuti,a da uopće ne znam da dugujem,i da zbog manjeg iznosa

mogu ostati bez nekretnine u kojoj živim,tako da ozbiljno razmišljam da ju darujem

djetetu il sa članom šire familje sklopim pozajmnicu sa fiducijom.

Također se nadam da će naša vlada zaštiti građane za manje iznose na nekretninama

u kojem se živi-no,naravno.dug se,mora vratiti.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema apsolutno nikakve potrebe za isprikom, Valky.

 

Naravno da bi svatko od nas, u situaciji kada je suočen s mogućnošću da izgubi dom, bio spreman na sve, pa i na ovakve solucije, ali pritom treba naglasiti da postoji i druga strana priče. Odnosno da to nije tako jednostavno kako zvuči, jer da jeste, tada bi svi to radili i velik dio problema oko ovrha nekretnina bi nestao, zar ne?

 

Glede zaštite jedine nekretnine, nešto se navodno sprema za ljeto ili jesen kroz izmjene Ovršnog zakona, ali što točno, vidjet ćemo. Ipak, obzirom je izborna godina, mišljenja sam da će biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam gosp.G man na Vašem uravnoteženom i racionalnom savjetu.

O ovom problemu sa ovrhama ne pričam sa svojim poznanicima iz EU zemalja,

jer,uoće ne znam što bih im rekla.Aposlutno smatram da se bilo koji dug mora

vratiti,pa nek ide i na nasljednike zajedno sa kamatama.

Samo je strahovita situacija gdje možete ostati bez nekretnine u kojoj se živi i to za male iznose i u to u svega godinu dana.

Nadam se da će se naći neko riješenje,makar za te manje iznose.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aposlutno smatram da se bilo koji dug mora

vratiti,pa nek ide i na nasljednike zajedno sa kamatama.

slažem se,osim za dugove koji u sebi imaju elemente lihvarstva i iskorištavanja tuđe nesreće u životu....a ima u ovoj državi jako puno nametnika koji žive na tuđoj nesreći i još ih neopravdano dodatno zadužuju.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Al kako je moguće da je zakazao cijeli sustav države,

i kako je moguće da za 20 000kn tako rapidno vam se prodaje nekretnina u

kojoj živite?Zar ne postoji mehanizam kontrole,u kojem se jasno vidi da

dug od 20 oookn nije isto što i 200 000kn?

Zašto građani koji imaju manje iznose ne mogu zadržati nekretninu-

uz jasno,obavezu plaćanja duga i tekućih kamata-ali uz produženi rok plaćanja-

nego gube vlasništvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako je moguće da za 20 000kn tako rapidno vam se prodaje nekretnina u

kojoj živite?Zar ne postoji mehanizam kontrole,u kojem se jasno vidi da

dug od 20 oookn nije isto što i 200 000kn?

Zakon ne propisuje koji je to najmanji dug,glede kojeg je dopuštena ovrha na nekretnini,pa je tako zabilježen primjer gdje je Raiffeisen banka pokrenula ovrhu na nekretnini(slučaj obitelji Žunić iz Zadra) zbog duga od 14.000 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Al kako je moguće da je zakazao cijeli sustav države,

i kako je moguće da za 20 000kn tako rapidno vam se prodaje nekretnina u

kojoj živite?Zar ne postoji mehanizam kontrole,u kojem se jasno vidi da

dug od 20 oookn nije isto što i 200 000kn?

Zašto građani koji imaju manje iznose ne mogu zadržati nekretninu-

uz jasno,obavezu plaćanja duga i tekućih kamata-ali uz produženi rok plaćanja-

nego gube vlasništvo?

 

Puno toga ovisi o djelovanju ovršenika tj. pokušaju dogovora sa ovrhovoditeljom vezano za otplatu duga. Najlošija opcija je pasivnost ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki od savjeta bili su da napravimo ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju,kako imamo odraslu djecu mogli bi to napraviti mada smo u godinama kad to jos malo tko radi (ja imam 46 a suprug 54 ) .

Neznam moze li se taj ugovor pobiti ako budu posumnjali iz kojeg razloga smo to napravili i zatraze ponistenje ugovora ?

Valjda nije prekasno za to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon ne propisuje koji je to najmanji dug,glede kojeg je dopuštena ovrha na nekretnini,pa je tako zabilježen primjer gdje je Raiffeisen banka pokrenula ovrhu na nekretnini(slučaj obitelji Žunić iz Zadra) zbog duga od 14.000 kuna.

 

Zakoni se trebaju mijenjati,naročito ako imaju tako pogubne

posljedice za građane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci da mi nema pomoci....hvala Vam svima :tupan:

Ugovor o doživotnom uzdržavanju predstavlja teretno raspolaganje, pa se pobijanje toga raspolaganja može zahtijevati u roku jedne godine od sklapanja ugovora“.

i dosmrtno je teretno raspolaganje,s tim da odmah ide na novog vlasnika.....

jedino je darovanje (besplatno) i rok je 3 godine...

što znaći da vjerovnik (koji god bio) ima samo godinu dana da pokrene taj postupak...obično vjerovnici idu sa ovrhom na plaću,..što znaći da rok može i proći....

 

drugo,ne mora to biti namjerno zbog izbjegavanja kredita.....vi kažete da nemate primanja,pa shodno tome dosmrtnim uzdržavanjem možete sebi osigurati preživljavanje jer se ta osoba treba zauzvrat brinuti o vama u zamjenu na tu kuću.....

 

imajte na umu da je kuća još vaša,i da nitko nije pokrenuo ovrhu nad njom.....to znaći da s njom možete raditi što hoćete,a kredit će te nastaviti plaćati kad budete imali primanja....elemenata krivične odgovornosti bi bilo da prodate kuću , a da s tim novcem ne platite kredit.......dosmrtnim uzdržavanjem sebi osiguravate egzistencijalni minimum života i tužitelj bi se teško odlučio na traženje krivične odgovornosti jer pitanje je da li bi sud to prihvatio.....

 

vi možete imati i privatnih dugova....koje isto tako morate platitit.......i ovrhu na kuću ne dobija onaj kojem ste prvo bili dužni,nego onaj koji prvi zatraži ovrhu na kuću i dobije sudsko riješenje.....

tako da ima tu raznih situacija......

 

trenutno se mijenjaju zakoni (bankrot i ovršni,pa čak i ocijena ustavnosti je podnesena),pa ako koji slučajem zako bude u smislu da se ne može ovršiti jedna nekretnina,prograsite bankrot.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dug prema banci više ne postoji.

dug prema Matrixu je u zastari. ako platite koju kunu na ime otplate duga prekidate zastaru. zastara je tri godine od otkazivanja kredita ili neplaćanje tri rate(šta piše u ugovoru).

ili ako pismeno ili usmeno priznate dug. pazite šta pičate ili pišete djelatnicimaMatrixa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Bok ljudi,

 

Molila bih za pitanje oko jednog pravnog spora.

 

Ukratko ispricano;

 

Prije nego sto sam otisla na studentsku razmjenu u spanjolsku 2012.godine, na godinu dana, bila sam pretplatnik u t-mobileu. Naime koliko se ja sjecam onog trenutka kada sam prekinula ugovor s njima, prije negos to sam otisla u spanjolsku, rijesila sam sve dugove koje sam imala prema njima. No, nakon povratka iz spanjolske, negdje krajem 2013 godine ili pocetkom 2014 godine otisla sam u t-mobile jer sam htjela kupiti novimobitel, kad su mi tamo rekli da ne mogu nista na pretpaltu dobiti jer imam nepodmireno dugovanje od preko 1000 kuna. Ja pojma nisam imala o nikakvom dugovanju, ali je na kraju ispalo da nisam platila jedan racun u iznosu od 100 kuna i da su me zbog toga tuzili i da je sve to uz kamate naraslo na 1100 kuna, ako me sjecanje ne vara. Nikakvi dokumenti o tome nisu stigli na moju adresu, ali sam se nakon toga javila odvjetnickom uredu koji vodi t-mobileove tuzbe, i oni su me uputili nekom javnom biljezniku koji je imao moje dokumente i koji mi je poslao odluku na koju sam imala rok od 8 dana zalbe. ja sam se zalila na temelju toga da sam dobila racun za mjesec u kojem nisam uopce bila u hrvatskoj i da je moj ugovor s njima tada vec bio prekinut. Do pocetka listopada 2014 nisam nista cula od njih. Nikakvo rjesenje od suda, nista. Pocetkom listopada sam se opet preseila, opet u inozemstvo i jos uvijek nemam nikakvih informacija o tome. Zanima me vase misljenje oko toga sto bih sada trebala uraditi. Koga da nazovem da pitam sto se dogadja s time? Ako nisu presudili u moju korist, mogu li se zaliti na nekakvu zastaru? Fakat ne znam sto da radim. Sto mi savjetujete? Puno hvala na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Trebam pomoc...

 

Imao sam dozvoljeni minus po tekucem racunu u RBA koji su mi ukinuli kad sam, naravno, prestao dobijati placu.

Dug je 24.7.2013. "prodan" EOS Matrixu koji su me naravno telefonski maltretirali.

U medjuvremenu sam promijenio broj pa je to prestalo. No nedavno mi je na kucnu adresu doslo od javnog biljeznika "Prijedlog za pokretanje ovrhe".

Iznos je oko 12.000 + kamate + javnobiljeznicki troskovi.

 

Sto mi je za napraviti? Nekakav savjet?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uz prijedlog za ovrhu dostavjenoje i rješenje o ovrsi sa uputom o pravnom lijeku(u kvadratu koji otisne javni bilježnik).

pisati prigovor protiv rješenja za ovrhu u zakonskom roku( do 8 dana od primitka rješenja). osporavat potraživanje u cijelosti. pozvat se i na zastaru (neškodi a može koristiti ). čekaj poziv suda. na raspravi traži ugovor o otkupu duga i uplatnicu koja potvrđuje da je ugovor ispunjen. ako nema uplatnice tvrdi da je ugovor o otkupu duga fiktivan. kad je nasto dug? kad je ukinut minus? možda je dug bio u zastari kad je pridan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uz prijedlog za ovrhu dostavjenoje i rješenje o ovrsi sa uputom o pravnom lijeku(u kvadratu koji otisne javni bilježnik).

pisati prigovor protiv rješenja za ovrhu u zakonskom roku( do 8 dana od primitka rješenja). osporavat potraživanje u cijelosti. pozvat se i na zastaru (neškodi a može koristiti ). čekaj poziv suda. na raspravi traži ugovor o otkupu duga i uplatnicu koja potvrđuje da je ugovor ispunjen. ako nema uplatnice tvrdi da je ugovor o otkupu duga fiktivan. kad je nasto dug? kad je ukinut minus? možda je dug bio u zastari kad je pridan.

 

A u ******...ne smijem psovat...

hvala na brzom odgovoru.

 

ja sam mislio da je to samo prijedlog i cekam rjesenje da se zalim...

istekao mi je rok od 8 dana...sto sad? mogu se zaliti da nisam ja preuzeo dokument od postara? niti nisam, mama je preuzela, ja ne obitavam na toj adresi, podstanar sam drugdje.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I to znaci da priznajem svoj dug prema njima?

 

 

 

 

ma je, dostavljeno mi je na adresu prebivalista gdje ne zivim.

 

javni bilježnik nije u obvezi saznati adresu na kojoj živiš.

dostavio je rješenje o ovrsi na adresu prebivališta koju je saznao od policije.

kraj. plati potraživanje da bi izbjegao veče troškove. kopiju uplatnice pošalji ovrhovoditelj(preporučeno i sa povratnicom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

javni bilježnik nije u obvezi saznati adresu na kojoj živiš.

dostavio je rješenje o ovrsi na adresu prebivališta koju je saznao od policije.

kraj. plati potraživanje da bi izbjegao veče troškove. kopiju uplatnice pošalji ovrhovoditelj(preporučeno i sa povratnicom)

 

OK...mislim nemam te novce pa ne mogu platiti...

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim prebivališta (koje je u osobnoj iskaznici), bitno je i boravište (koje se prijavljuje MUP-u). Javni bilježnici po novom to mogu sami jednostavno provjeriti - spojeni su na bazu MUP-a... link-iusinfo.

 

 

Vrijedi i ZPP-ov čl. 141 (1) koji kaže da se pismeno može predati poslovno sposobnom članu kućanstva, a ako ga odbije primiti, to je kao da ste ga vi odbili, v. čl. 144.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija