Jump to content

Zabran upravljanja vozilom


Combo13

Preporučene objave

Dana 10. lipnja 2014. dobio sam presudu vezanu za prometni prekršaj po kojoj sam kažnjen novčanom kaznom i kaznom zabrane upravljanja vozilom u trajanju od mjesec dana. Novčanu kaznu sam odmah platio a u presudi piše da kazna zabrane upravljanja vozilom počinje teći ODMAH po pravomoćnosti presude, dakle 10. lipnja 2014. ( na kraju i piše "Ova presuda je pravomoćna, sa danom 10. lipnja 2014.). ) Po tome, ja sam već "odradio" taj dio kazne u periodu od 10. lipnja do 10. srpnja 2014.

 

 

 

Međutim, danas sam dobio "Obavijest o izvršenju zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom" u kojoj piše da mi od slijedećeg dana od dana primitke te obavijesti (znači od sutra) počinje teći navedena zabrana.

 

 

 

Može li mi netko objasniti tu nelogičnost. U presudi je na jasan način sve objašnjeno a ja sada dobivam zabranu upravljanja vozilom. Pravno gledajući to nema nikakvog smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ista je stvar i s negativnim prekršajnim bodovima. Niti u jednoj presudi niti dokumentu ne stoji da se 'prekršitelju' za određene prekršaje određuju bodovi. Tako se neki iznenade kad dobiju zabranu upravljanja zbog bodova.

Stoji u zakonu ali stoji i da svaki vozač može kod policije vidjet koliko ima bodova.

nije stvar u evidenciji i tko što radi, već je stvar u tome da ljudi ne znaju kad im se bodovi odrede...
Nihov problem što ne poznaju zakone.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam RH dozvolu. Dobios am danas očitovanje od policije....sve je po zakonu. Samo je stvar u tome što nisam odmah dobio rješenje za zabranu upravljanja radi "administrativnih stvari". :))

Naime, zgrada prekršajnog suda i zgrada prometne policije u Zadru su udaljeni jedno 500 metara zračne linije i njima je trebalo 10 mjeseci da dokument iz suda isporuče prometnoj policiji koja mi je poslal obavijest o zabrani upravljanja, a to je trebalo napraviti istog dana kad je donesena presuda. Majko mila!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz sudske prakse postoji jedno stajalište, kako pogreška suda u pogledu bilo kakvih navoda ili uputa o pravima okrivljenika (osim u slučaju ispravka, koji opet mora biti ažuran, a ne kasniti 10 mjeseci), nikad ne smije ići na štetu okrivljenika. Malo je nategnuto, ali smatram da bi se moglo čak i u ovom slučaju primijeniti. Zato i pitam što je rečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikome još zabrana nije počela pravomoćnom presudom jer sud ni ne šalje okrivljeniku i policiji isti tren.

 

Ako ćemo već cjepidlačiti - teče u slučaju čl. 58. st. 5. PZ-a (iako nije ovaj slučaj).

 

A i čl.58 st.2 Prekršajnog zakona je jasan.

 

Nema veze što je jasan, uputa o pravima okrivljeniku/osuđeniku ne smije biti na njegovu štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve OK, Sivko. Ovaj slučaj vrijedi ukoliko žalbe nema.

 

A zašto sam postavio upit što je rečeno Combu? Jer slučaj glede kojeg sam naveo sudsku praksu izgleda ovako - u presudi je bilo istaknuto kako okrivljenik ima pravo na žalbu u roku od 15 dana (iako je propisani rok bio 8), i on je stvarno podnio žalbu tamo oko 14. dana. Prvotna odluka suda bila je naravno - žalba se odbacuje jer je nepravodobna, ali je Ustavni sud po ustavnoj tužbi odlučio da su prava okrivljenika povrijeđena, jer ne može se od građana očekivati da budu potkovani u pravnim stvarima, zato i postoji sud da ih u svojim odlukama upoznaje i upozorava na ista, i naravno, žalbu je viši sud morao razmotriti i odlučiti po njoj.

 

Nije identičan slučaj, ali bi bilo zanimljivo vidjeti da se Combo sada pozove na ovu presudu i odluku o tijeku mjere i kaže da on doista od pravomoćnosti nije upravljao i smatrao da je protekom određenog roka - mjera istekla. Po mom mišljenju - to bi mu trebalo biti uvaženo. Druga stvar da se sud ispravio i dostavio ispravak, ali nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

dana 26.03. 2015. zaustavljen sam od policije i napuhao sam 0,66 i uručen mi je obavezni prekršajni nalog u kojem piše da je kazna 1000 kn + zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom od 3 mj.

 

Na licu mjesta policajac mi je spomenuo da to neće biti 3 mj nego 1 mjesec, isto to spomenuo mi je i policajac kada sam išao podignuti vozačku, da ukoliko nisam kažnjavan zbog alkohola da je po novom zakonu kazna 1 mjesec. Sada zanima me dali je to točno?

I zanima me, budući da sam baksuz i da sam zaustavljen baš na dan kada sam potpisao ugovor o radu gdje mi je vozačka neophodna jer radim sa autima i vozit ću ih svakodnevno, dali da napišem molbu u kojoj bi obrazložio situaciju oko posla, s kajanjem priznao krivicu i platio novčanu kaznu, ili da napišem samo da želim svoju obranu iznjeti na sudu pa tamo rješavati stvari?

Za novčanu kaznu me nije briga, kriv sam i to ću platiti, strah me da vozačku ne uzmu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno, policija će se držati svog uobičajenog rada.

 

Ovo bi bilo u konačnici pitanje za sud, ako ga ulove da vozi pod zabranom, a ona je (barem po presudi) istekla.

Ni ne mogu drugačije jer po zakonima oni određuju kad ide zabrana.

 

 

 

I zanima me, budući da sam baksuz i da sam zaustavljen baš na dan kada sam potpisao ugovor o radu gdje mi je vozačka neophodna jer radim sa autima i vozit ću ih svakodnevno, dali da napišem molbu u kojoj bi obrazložio situaciju oko posla, s kajanjem priznao krivicu i platio novčanu kaznu, ili da napišem samo da želim svoju obranu iznjeti na sudu pa tamo rješavati stvari?

Za novčanu kaznu me nije briga, kriv sam i to ću platiti, strah me da vozačku ne uzmu..

Šalješ prigovor u kojoj ćeš sve obrazložit i možeš dopisat da želiš da te sud sasluša.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija