Jump to content

HRT i naplata tvrtkama po svakom računalu


niramn

Preporučene objave

Vlasnik sam tvrtke koja se bavi internet trgovinom (imamo vlastito skladiste i urede), nekoliko zaposlenih i nekoliko računala koje koristimo isključivo za posao. Ne slušamo, ne gledamo niti posjedujemo televiziju ili radio prijamnik u uredu. Nemamo službenih vozila. Također, ne plaćamo nikakvu pristojbu HRT-u niti smo do sada bili posjećivani od HRT-ovih inspektora.

 

Zakon o HRT-u

http://www.hrt.hr/273524/pristojba/zakon-o-hrt-u-2

 

S obzirom da se po raznim portalima i novinama povlači kako HRT namjerava (ili već primjenjuje) naplaćivanje pristojbe po svakom uređaju koji prima audio vizualni signal (računala, smartphone, zakon o HRT-u, Članak 34. stavak 1.) zanima me kakva su iskustva poduzetnika vezano za posjete HRT-ovih inspektora te da li zaista pokušavaju naplatiti po svakom uređaju? Za određene tvrtke koje posjeduju npr. 50 računala taj trošak (namet) je gotovo sulud. Smatram suludim plaćanje tog nameta i za nekoliko uređaja koje mi posjedujemo s obzirom da ih koristimo isključivo za poslovne svrhe, a ne za slušanje i gledanje HRT-ovih programa. HRT inspektora ako ne pustite u poslovni prostor imaju pravo tražiti državne inspektore da im omoguće pristup, što koliko sam čuo, redovno i rade ako im samo zatvorite vrata i ne puštate ih unutra.

 

Članak 36, stavak 2 Zakona o HRT-u kaže:

Osobe iz članka 34. stavka 4. ovoga Zakona oslobođene su obveze plaćanja mjesečne

pristojbe za druge uređaje za prijam radijskog ili audiovizualnog programa (računala,

prijenosni komunikacijski uređaji i sl.) koji služe isključivo u svrhu obavljanja djelatnosti kao

i nakladnici radija i televizije za prijamnike koji im isključivo služe za kontrolu vlastitog

emitiranog programa.

 

Da li je moguće ukoliko HRT želi naplatiti pristojbu po svakom računalu pozvati se na Članak 36., stavak 2. pod:

Sva računala koja koristimo služe isključivo u svrhu obavljana djelatnosti te su time oslobođena plaćanja pristojbe sukladno članku Članak 36, stavka 2.

 

Zanima me (a vjerujem i mnoge druge) kako se najbolje postaviti prilikom posjete HRT inspekcije u pravni subjekt te njihovoh popisivanja svega i željom da nam stvore dodatni mjesečni namet. Da li ih pustiti u prostor, što potpisati a što ne, itd.

 

Nekoliko linkova iz medija koji su pisali o tome:

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/harac-hrta-nemate-tv-ako-imate-pametni-telefon-ili-auto-s-radijem-morate-placati-pretplatu/803373.aspx

 

http://www.24sata.hr/potrosac/hrt-pristojba-se-placa-i-za-racunala-ili-pametni-mobitel-343897

 

http://www.jutarnji.hr/hrt---u-tijeku-je-redovna-kontrola-tv-pretplatnika-/1301012/

 

http://www.ictbusiness.info/vijesti/hrt-ce-naplacivati-pretplatu-i-na-mobitele-tablete-racunala

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su kompjuteri isključivo za obavljanje djelatnosti, ne bi se trebalo plaćati.

(Kad biste imali 10 službenih automobila s prijemnicima, to bi bilo 10 pretplata.)

 

Pojašnjenje od HRT dano HOK-u (obrtnicima):

 

"Nadalje, djelatnici HRT-a (kontrolori) prilikom obavljanja kontrole moraju utvrditi da se računala, prijenosni komunikacijski uređaji i sl. ne koriste isključivo u svrhu obavljanja djelatnosti, odnosno utvrditi da se na predmetnim uređajima koristi radijski ili televizijski signal.

 

Znači, prijava prijamnika radi se isključivo samo ako se utvrdi da se koristi radijski ili televizijski signal."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

"Nadalje, djelatnici HRT-a (kontrolori) prilikom obavljanja kontrole moraju utvrditi da se računala, prijenosni komunikacijski uređaji i sl. ne koriste isključivo u svrhu obavljanja djelatnosti, odnosno utvrditi da se na predmetnim uređajima koristi radijski ili televizijski signal.

 

Znači, prijava prijamnika radi se isključivo samo ako se utvrdi da se koristi radijski ili televizijski signal."

na koji način ja kao fizička osoba mogu slušat ili gledat radio ili tv program ako nemam internet?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na koji način ja kao fizička osoba mogu slušat ili gledat radio ili tv program ako nemam internet?

 

Ako je to tehničko pitanje, tv signal može biti zemaljski (za to treba obična antena), satelitski (treba 'tanjur') ili preko kabla.

A internet se može koristiti i bez plaćanja internet provideru - na dosta mjesta zna biti besplatan, ili oni koji plaćaju podatkovni promet mogu prenijeti internet sa svog smartphona na druge uređaje (tzv. 'tethering')...

 

 

Kod spominjanja HRT pristojbe, ponekad se vide krivi navodi o antenama i plaćanju interneta, i to na legalisu, u medijima pa i u stručnim člancima.

 

HTV pristojba NEMA VEZE s antenama niti s pretplatom na Internet.

1) Moguće je imati antenu bez prijemnika. Ako nema stanara ni prijemnika, a pretplata je odjavljena - ne mora se skidati antene.

 

2) Internet može služiti za razne stvari

a) netko može legalno imati PC koji koristi Internet, i taj PC služi obavljanju djelatnosti (kao gore)

b) ima ljudi koji plaćaju pretplatu iz raznih razloga - ugovori se ne mogu raskinuti bez penala; neki plaćaju pretplate a da to ni ne znaju, ili ni ne znaju što je to što plaćaju.

c) netko bez uređaja može plaćati za goste ili prijatelje kojima može zatrebati 'flat' internet.

d) postoje razni pametni uređaji, koji nemaju ni ekran ni zvučnik, a spajaju se na internet. Openhome.io navodi: detektori ugljičnog monoksida, dima, vode; senzori pokreta, otvorenih vratiju, prozora, razbijanja stakla; kamere, termostat, rasvjeta, brave, ključevi, daljinski upravljač, wearables (npr. narukvica)... pa i jednostavni

.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je to tehničko pitanje, tv signal može biti zemaljski (za to treba obična antena), satelitski (treba 'tanjur') ili preko kabla.

A internet se može koristiti i bez plaćanja internet provideru - na dosta mjesta zna biti besplatan, ili oni koji plaćaju podatkovni promet mogu prenijeti internet sa svog smartphona na druge uređaje (tzv. 'tethering')...

 

 

 

HTV pristojba NEMA VEZE s antenama niti s pretplatom na Internet.

 

Ako imam stolno računalo bez bilo kojeg priključak na internet onda nemam prijemnik pa kontrolor ne može utvrdit da imam radio ili tv signal pa ne bi trebao ni plačat pretplatu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da to (PC) definiraju kao prijemnik, iako ima nejasnoća u zakonu. Dovoljno je imati USB (ili microUSB) utičnicu na PC-u, pa se može uključiti razne izvore interneta (npr. mobilni internet, stick).

 

Navodi se 'audiovizualni signal', tako da bi tu teoretski ulazilo i zvonce na ulazu, video portafoni s crnobijelom slikom i tko zna što ne....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niramn

 

Vlasnik sam tvrtke koja se bavi internet trgovinom (imamo vlastito skladiste i urede), nekoliko zaposlenih i nekoliko računala koje koristimo isključivo za posao. Ne slušamo, ne gledamo niti posjedujemo televiziju ili radio prijamnik u uredu. Nemamo službenih vozila. Također, ne plaćamo nikakvu pristojbu HRT-u niti smo do sada bili posjećivani od HRT-ovih inspektora.

 

 

-------------------------------------------------------

Savjetovala bi Vam da slučaju posjete HRT osobe u smislu zahtjeva za prijavu računala obratite pažnju na to što u ponuđenom obrascu za prijavu piše i što ćete potpisati...ako piše tv prijamnik ili radio prijamnik biti ćete zaduženi za to.

 

Ako računalo koristite isključivo za obavljanje posla onda ćete se moći pozvati na ovaj stavak 36.Zakona koji ste naveli ali naravno samo u slučaju da je u prijavi navedeno računalo. To je moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam tvrtke koja se bavi internet trgovinom (imamo vlastito skladiste i urede), nekoliko zaposlenih i nekoliko računala koje koristimo isključivo za posao. Ne slušamo, ne gledamo niti posjedujemo televiziju ili radio prijamnik u uredu. Nemamo službenih vozila.

 

Da li je moguće ukoliko HRT želi naplatiti pristojbu po svakom računalu pozvati se na Članak 36., stavak 2. pod:

Sva računala koja koristimo služe isključivo u svrhu obavljana djelatnosti te su time oslobođena plaćanja pristojbe sukladno članku Članak 36, stavka 2.

 

 

Upravo to ćete reći nekom kontroloru.

 

Prvo ćete ga legitimirati, i to tako da ćete zapisati sve podatke sa njegove kontrolorske iskaznice i sa osobne iskaznice.

Jer po vašoj tvrtki nije dozvoljeno švrljati nepoznatim osobama.

Dozvolit ćete mu da u pratnji jednog uposlenika u minutu dvije pregleda vaše prostore i ustanovi da nemate instalirane tv ili radio uređaje, i da djelatnici ne gledaju tv program na računalu.

Nakon toga ćete ga ljubazno zamoliti da ode i da vas ne ometa u poslu.

 

Nećete mu dozvoliti da se s vama raspravlja o korištenju laptopa, računala i mobitela. Vašim djelatnicima je najstrože zabranjeno da iste koriste za bilo što drugo osim u poslovne svrhe!

Točka. Nema ali.

Ako neki vaš djelatnik ima pri sebi kakav tranzistor na koji sluša glazbu, to je njegov osobni uređaj i njegova stvar plaća li za isti pretplatu kod kuće.

Ako dotični kontrolor želi, neka zove policiju ili kakvu inspekciju. Vi mu niste branili da prostor tvrtke pregleda.

 

Nakon toga - zbogom, i ako od vas dobijemo kakvu prijavu za Hrt pretplatu, to je lažna prijava za koju podnosimo kaznenu prijavu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A on ima pravo kontrole.

Nemaju razloga izaći na teren.

 

HRT kontrolor ima pravo prošetati prostorom tvrtke i provjeriti postoje li tv uređaji ili radio uređaji u vlasništvu tvrtke, i gleda li se u tom trenutku na računalima tv program.

Nema ni mrvu više prava od toga.

Nakon što mu je takav pregled omogućen, nema više nikakvo pravo ometati poslovanje tvrtke, nije ovlašten pregledavati računala, pretresati prostorije ili djelatnike. Vlasnik tvrtke nije dužan dokazivati da se na njegovim računalima ili gadgetima ne gleda program. Na zahtjev odgovorne osobe kontrolor je dužan nakon pregleda napustiti prostor tvrtke i više ne ometati rad tvrtke i djelatnika. Ako tako ne učini, odgovorna osoba tvrtke može pozvati policiju da ga uklone iz prostora tvrtke.

 

Građani općenito imaju malo pojma o svojim pravima, i to razni takvi inspektorčići zloupotrebljavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Nadam se da mi netko može pomoći...

 

Firma je geodetska i imamo 5 računala...

 

Naime, nama su ušli kontrolori u ured s namjerom naplate hrt pretplate, i mi smo, svojim neznanjem odnosno nepoznavanjem svih činjenica i zakona, potpisali i pečatirali onaj njihov nalog. Još su nam kao izašli u susret pa će nam umjesto 5 naplatiti samo jednu pretplatu jer to oni kao kuća mogu napraviti.

 

Danas sam dobila predračun za platiti zaostatke unazad 6 mjeseci i na njemu piše da se naplata vrši temeljem čl.34 st.1 Zakona o Hrt-u.

To je ovo:

"Pravne osobe, udruge bez pravne osobnosti, obrtnici i druge fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, imaju obvezu plaćanja pristojbe za svaki prijemnik. To znači da pravne osobe, odnosno poduzeća koja primjerice imaju 10 službenih automobila s ugrađenim prijamnicima, moraju platiti 10 zasebnih mjesečnih pristojbi."

 

I sada sam ja našla podatak u članku 36. stavak 2. Zakona o Hrt-u u kojem piše da, ako se prijemnici koriste isključivo kao sredstvo za rad, hrt pretplata se ne mora plaćati.

To je ovo:

"Povlasticu neplaćanja pristojbe imaju predškolske ustanove, osnovne i srednje škole koje su oslobođene plaćanja za prijamnike koji im služe u svrhu obavljanja djelatnosti, kao i pravne osobe, udruge bez pravne osobnosti, obrtnici i druge fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost za druge uređaje za prijam radijskog ili audiovizualnog programa, a koji služe isključivo u svrhu obavljanja djelatnosti. Oslobođenje od plaćanja mjesečne pristojbe imaju i nakladnici radija i televizije za prijamnike koji im isključivo služe za kontrolu vlastitog emitiranog programa."

 

I sad postavljam pitanje:

Mogu li se ja ikako kao, pravna osoba, pozvati na taj čl.36.st.2 iako sam potpisala i pečatirala taj njihov glupi nalog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi ivana2004,

Za računala imate pravo...

Ne znam kakav "nalog" ste potpisali. Mislim da kontrolor daje na potpis zapisnik.

 

A "predračun" sa 6 mjeseci zaostataka obično ima naslov "Obavijest o pokretanju prekršajnog postupka" i u njemu se navodi da plaćanjem ujedno postajete i pretplatnik.

 

 

(Jedan primjer presude za fiziču osobu, HRT je izgubio i mora platiti 412kn:

- žena potpisala i priznala kontroloru da ima prijamnik. Nije znala da ne treba plaćati ako već plaća netko u istom kućanstvu, ni da svekrva već plaća pretplatu.

Sud: "nepoznavanje prava ne opravdava, već opravdava nepoznavanje činjenica")

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

I sad postavljam pitanje:

Mogu li se ja ikako kao, pravna osoba, pozvati na taj čl.36.st.2 iako sam potpisala i pečatirala taj njihov glupi nalog?

 

nemožeš. potpisala si da posjeduješ rtv prijemnik.plaćaj.

HRT-ova kontrolora nisi dužna pustiti u svoj prostor.

nisi zakonski obvezna potpisati papir koji je ispunio.

 

sa prijavom u neki rtv servis. serviser ti da potvrdu (koju platiš.ako bude htio) da si predala uređaj na popravak (naveden u potvrdi-prijavi) koji se zbog nedostatka djelova na tržištu nemože popraviti ili je popravak neisplativ. na potvrdu upiše da je uređaj rashodovan (uništen). potvrdu dostaviš HRT-u uz pismeno(preporučeno sa povratnicom ).

zbog propasti stvari nisi obvezna plaćati hrt pristojbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisala sam da posjedujem kompjuter, a ne televiziju, čak i u tom računu šta sam dobila od njih za platiti piše ostali AV uređaji.

Ma nek idu u p.m.

Uhvatili su nas na prepad, a to je izgleda način na koji oni operiraju...

 

dali imaš kopiju zapisnika? nevjerujem da si ga dobila.

AV ti znači audio i video uređaj a to je radio i tv uređaj ili njima sličan uređaj koji prima AV signal.

sa kontntrolorima HTV-a nemoraš razgovarati, nemoraš ih ni pozdraviti a osbito ih ne moraš pustiti u svoj objekat (vlasništvo ili posjed). možžžžž ih possllaati i u rodni kraj (al se pazi da to ne napraviš nekom agresivcu).

potpisati moraš samo pošiljku za koju smatraš da je za tebe korisna (da bi je dobila).

ni poreznoj ne moraš potpisati papir koji traži a da ga predhodno ne pročitaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ažurirano

 

ma nije mi uopće dao primjerak zapisnika, NARAVNO... Sad sam mu napisala da me je odvjetnik savjetovao da se pozovem na čl.36 st.2 zakona o Hrt-u prije plaćanja tog računa šta su mi poslali, pa ćemo vidjeti šta će napisati... ma ispala sam sama sebi totalni amater i neznalica... a sve znam da nemoram, ali kad te uhvate nespremnog dogodi se to šta se meni dogodilo... to me neopravdava, ali eto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Dižem staru temu jer su HRT inkasatori sad kad je COVID iza nas ponovno u akciji.

Tema mi je već puno pomogla, planiramo se pozvati na čl. 36 st. 2 jer kao informatička programerska tvrtka u uredu imamo samo računala i sva se koriste za potrebe obavljanja djelatnosti.

E sad ono što me zanima. Imamo pretplatu na Spotify i jedno od računala na kojem radimo vrti Spotify aplikaciju preko koje slušamo glazbu. Je li ovo dozvoljeno i može li HRT praviti oko toga probleme? Po meni Spotify je poseban servis koji mi uredno plaćamo i koristimo, ali me zanima što ako inkasator to navede u zapisnik, je li to potencijalni problem.

Isto tako povremeno koristimo youtube za potrebe posla, od tutoriala koje pogledamo do materijala koji su nam potrebni za obavljanje posla. Je li to "zabranjeno"?

I za kraj, kad inkasator utvrdi da imamo samo računala i napravi nekakav zapisnik, je li ok potpisati ga ili odbiti potpisivanje ičega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija