Jump to content

Ostvarivanje prava vlasništva nad naslijeđenom kućom


Mina Marina

Preporučene objave

Od pokojnog oca naslijedila sam kuću, a njegova je udovica oporukom dobila pravo korištenja kuće do smrti. Nemam namjeru ometati je na bilo koji način, ali ona mi ne želi dati ključeve od kuće, na koje kao vlasnik imam pravo. Ne dozvoljava mi da dođem u kuću, a tamo ima puno stvari koje mi je otac ostavio u naslijeđe i koje bih trebala zaštititi i spremiti. Bojim se da će sve nestati. Osim toga, uspjela sam prebaciti na svoje ime račune koje je potrebno plaćati, a što je obaveza korisnika kuće. To sam morala napraviti, posebno zato što želim imati kontrolu, bojim se da će nastati dugovi koji će ići meni kao vlasniku na teret. Međutim, pošto mi nije omogućeno da na kapiju stavim svoje prezime, ne znam kako će to s računima funkcionirati. Uglavnom, zanima me šta mogu poduzeti da ostvarim svoja vlasnička prava? Kako da dođem do ključeva? Ako se nešto dogodi, ja ću biti odgovorna. Mogu li u krajnjem slučaju otićii tamo i promijeniti brave i udovici dati kopije?

Molim stručni savjet, ako je moguće. Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače u stvarnom pravu, jedna od najgorih (ako ne i najgora) situacija. Vlasnik nekretnine na kojoj drugi ima pravo doživotnog uživanja (plodouživanja), a zapravo se faktički radi o dvoje "vlasnika" ("veći" i "manji").

 

Uglavnom, zanima me šta mogu poduzeti da ostvarim svoja vlasnička prava?

 

Za režije lako - dogovorite se sa pružateljima usluga da računi idu na vašu adresu.

 

Kako da dođem do ključeva?

 

Razgovorom prije svega drugog.

 

Mogu li u krajnjem slučaju otićii tamo i promijeniti brave i udovici dati kopije?

 

Ovo ni slučajno nemojte raditi, jer ćete si samo probleme natovariti na leđa.

 

Pa zar su odnosi doista toliko narušeni da ne možete ni razgovarati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače u stvarnom pravu, jedna od najgorih (ako ne i najgora) situacija. Vlasnik nekretnine na kojoj drugi ima pravo doživotnog uživanja (plodouživanja), a zapravo se faktički radi o dvoje "vlasnika" ("veći" i "manji").

 

 

 

Za režije lako - dogovorite se sa pružateljima usluga da računi idu na vašu adresu.

 

 

 

Razgovorom prije svega drugog.

 

 

 

Ovo ni slučajno nemojte raditi, jer ćete si samo probleme natovariti na leđa.

 

Pa zar su odnosi doista toliko narušeni da ne možete ni razgovarati?

 

 

Hvala na odgovorima, vidim da sam prilično nemoćna. Gospođa je valjda uvrijeđena, pa me ne želi ni čuti ni vidjeti, iako smo sve dogovorile. Samo sam htjela da mi da ključeve za svaki slučaj i da mi omogući da dođem pregledati svoje naslijeđene stvari.

Pitanje: mogu li neuseljivu kuću pokušati prodati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na što točno mislite,jel ovo vezano za prethodni upit

 

Da, da! Shvatila sam da je to stvarno nocna mora. Ako sve skupa ostavim ovako, da ostanem bez kljuceva, bez mogućnosti kontroliranja stanja u kući, kako ću uopće znati je li gopođa još živa, kako ću bilo kad ući u kuću?! Palo mi je na pamet da probam prodati kuću kao neuseljivu. Ali pošto nemam pristupa, čak i kad bi se netko zainteresirao, neću je moći pokazati. Koma!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da! Shvatila sam da je to stvarno nocna mora. Ako sve skupa ostavim ovako, da ostanem bez kljuceva, bez mogućnosti kontroliranja stanja u kući, kako ću uopće znati je li gopođa još živa, kako ću bilo kad ući u kuću?! Palo mi je na pamet da probam prodati kuću kao neuseljivu. Ali pošto nemam pristupa, čak i kad bi se netko zainteresirao, neću je moći pokazati. Koma!

 

Prvo, ne bih se složio da vi kao vlasnica nemate pravo pristupa kući.

 

Kuća je vaše vlasništvo, bez obzira na taj ugovor.

U smislu prava vlasnika i posjednika ovaj odnos bi trebao biti sličan kao odnos vlasnika prema najmoprimcu u dugogodišnjem najmu.

I najmoprimac i korisnik doživotnog uživanja imaju obavezu plaćati režije, čak i brinutin o tekućem održavanju zgrade, a nemaju pravo devastirati zgradu ili koristiti ju na neodgovarajući način, preuređivati bez suglasnosti vlasnika, itd... Ako se ne ponašaju u skladu s tim, vlasnik ima pravo poduzeti mjere da zaštiti svoje vlasništvo, pa čak i da izbaci posjednika (u slučaju doživotnog uživanja da mu osigura drugi smještaj) ako ovaj teško krši svoje obaveze.

Vlasnik ima pravo povremeno pregledati svoju nekretninu da utvrdi je li sve u redu.

 

 

Takvu kuću možete bez nekih problema prodati.

Ali pitanje za koje novce.

Uvijek će se naći ekipa iz polusvijeta koja je spremna kupiti takav objekat debelo ispod cijene i u ubrzanom postupku "staru babu" na neki način izbaciti (ne bih vam sad tu objašnjavao 'metode').

 

A ovo da vam ona ne dozvoljava da uđete u kuću i uzmete očeve stvari koje vam je ostavio...

 

Mislim da bi vi trebali angažirati nekog 'odvjetnika revolveraša' (pod tim mislim nekog tko nema dlake na jeziku i odlučniji je u nastupu) da posjetite staru gospođu i da joj on objasni da ona ipak nema baš sva ta prava koja misli da ima. I da joj ljubazno objasni da u slučaju da se bude inatila preko razumne mjere postoji opcija prodaje kuće mutnim tipovima, pa onda neka se ona s njima snalazi kako zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisali ste da se u kući nalaze stvari koje vam je otac ostavio u nasljeđe.

 

Ako se radi o svarima koje su navedene u rješenju o nasljeđivanju, možete predaju - nakon opomene i upozorenja uživateljici - ishoditi tužbom koju ćete sigurno dobiti pod uvjetom da možete dokazati da se te stvari doista nalaze u stanu. Takav postupak ćete sigurno dobiti, gospođa će platiti troškove pa joj to možda pomogne da vas ozbiljnije shvati.

 

Ako te stvari nisu navedene u rješenju o nasljeđivanju, možete zatražiti da se raspodijele kao naknadno pronađena imovina i nakon toga postupiti kao što je navedeno.

 

Ako postoji teškoća da se utvrdi koje su to stvari i da li se doista nalaze u stanu, možete podnijeti tzv. stupnjevitu tužbu u kojoj ćete od tuženice zatražiti da prvo pod prisegom (što uključuje kaznenu odgovornost) dostavi popis stvari ili dopusti uvid na licu mjesta, a nakon toga specificirati tužbeni zahtjev u smislu konkretnog navođenja tih stvari koje vam pripadaju.

 

Međutim, ako se radi o stvarima male vrijednosti kojih je postojanje ili porijeklo teško dokazati, nažalost ne vidim načina da do njih dođete bez dogovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na ovom objašnjenju. Nažalost, radi se zaista o stvarima sentimentalne vrijednosti, navedene su samo u oporuci. Za gospođu koja je sad u kući to se "smeće" i "stara krama", a moj tata je to ostavio mene upravo zato što je znao da ću ja to sačuvati. Sad mi se čini da će to ipak završiti u smeću prije nego što ja dobijem pristup u kuću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, ne bih se složio da vi kao vlasnica nemate pravo pristupa kući.

 

Kuća je vaše vlasništvo, bez obzira na taj ugovor.

U smislu prava vlasnika i posjednika ovaj odnos bi trebao biti sličan kao odnos vlasnika prema najmoprimcu u dugogodišnjem najmu.

I najmoprimac i korisnik doživotnog uživanja imaju obavezu plaćati režije, čak i brinutin o tekućem održavanju zgrade, a nemaju pravo devastirati zgradu ili koristiti ju na neodgovarajući način, preuređivati bez suglasnosti vlasnika, itd... Ako se ne ponašaju u skladu s tim, vlasnik ima pravo poduzeti mjere da zaštiti svoje vlasništvo, pa čak i da izbaci posjednika (u slučaju doživotnog uživanja da mu osigura drugi smještaj) ako ovaj teško krši svoje obaveze.

Vlasnik ima pravo povremeno pregledati svoju nekretninu da utvrdi je li sve u redu.

 

 

Takvu kuću možete bez nekih problema prodati.

Ali pitanje za koje novce.

Uvijek će se naći ekipa iz polusvijeta koja je spremna kupiti takav objekat debelo ispod cijene i u ubrzanom postupku "staru babu" na neki način izbaciti (ne bih vam sad tu objašnjavao 'metode').

 

A ovo da vam ona ne dozvoljava da uđete u kuću i uzmete očeve stvari koje vam je ostavio...

 

Mislim da bi vi trebali angažirati nekog 'odvjetnika revolveraša' (pod tim mislim nekog tko nema dlake na jeziku i odlučniji je u nastupu) da posjetite staru gospođu i da joj on objasni da ona ipak nema baš sva ta prava koja misli da ima. I da joj ljubazno objasni da u slučaju da se bude inatila preko razumne mjere postoji opcija prodaje kuće mutnim tipovima, pa onda neka se ona s njima snalazi kako zna.

 

Hvala na objašnjenju. Napisali ste mi otprilike ono što i sama mislim. Ipak, moram razmisliti o angažiranju odvjetnika, bojim se da me ne odere više nego što to vrijedi, a na sreću do danas mi nisu trebali odvjetnici pa nikoga ne poznam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na ovom objašnjenju. Nažalost, radi se zaista o stvarima sentimentalne vrijednosti, navedene su samo u oporuci. Za gospođu koja je sad u kući to se "smeće" i "stara krama", a moj tata je to ostavio mene upravo zato što je znao da ću ja to sačuvati. Sad mi se čini da će to ipak završiti u smeću prije nego što ja dobijem pristup u kuću.

 

Što znači da su stvari navedene "samo u oporuci". Ako su navedene u oporuci, trebale su biti navedene i u rješenju o nasljeđivanju. Ako nisu navedene, trebali ste se žaliti na rješenje, za što je pretpostavljam istekao rok.

 

I u takvom slučaju možete tražiti da se o tome odluči kao o naknadno pronađenoj imovini.

 

Nakon toga možete podnijeti tužbu radi predaje u posjed. Mislim, iako nisam siguran, da takvu tužbu možete predati i bez prethodnog raspoređivanja naknadno pronađene imovine, oporuka je u takvom postupku dokaz da te stvari postoje.

 

Naravno, svaki od tih postupaka košta, pa je pitanje isplati li se s obzirom na vrijednost tih stvari.

 

Ako gospođa misli da je to "smeće" i "stara krama", onda je pogotovo nejasno zašto vam odbija predati te stvari. Ako odbija, mislim da bi ipak trebali podnijeti zahtjev za raspoređivanjem naknadno pronađene imovine što prije, jer ako gospođa nakon toga uništi te stvari, izlaže se mogućnosti da tražite naknadu za te stvari koje vam pripadaju.

 

Ako ne poduzmete ništa, tvrdit će da te stvari nisu niti postojale u vrijeme smrti ostavitelja, pogotovo zato što to pitanje niste postavili u ostavinskom postupku odnosno niste se žalili na rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može te,

naime, ova služnost značajno ograničava sadašnjeg ili budućeg vlasnika u uporabi njegove nekretnine , premda ga ne smetaju u raspolaganju, odnosno, prodaji iste,no novi vlasnik je dužan da trpi pravo služnosti.

 

Dobila sam dosta odgovora, čini mi se da je uzaludno bilo šta poduzimati. Košta previše živaca i novaca. Ali gospođa koja koristi kuću je stara. Šta se događa ako, na primjer, ode u starački dom ili k svom sinu? Ima li njen sin (iz njenog prvog braka) bilo kakvo pravo da koristi tu kuću, ili može li ona useliti svoje unuke? Kako mogu znati šta se tamo događa kad ne smijem ni blizu da je ne ometam u njenim pravima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobna služnost je neprenosiva i nenasljediva (u vašem slučaju).

Ako sad odustanem od bilo kakve aktivnosti, šta trebam napraviti kad jednog dana, pretpostavljam slučajno, doznam da je žena umrla? Kako onda mogu ostvariti svoje vlasništvo, odnosno ući u kuću? Ključeve neću imati, dakle trebat ću provaliti! Hoće li mi trebati nekakvi dodatni dokumenti ili neka službena osoba u takvom drastičnom slučaju? Osjećam se totalno nemoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je več rečeno,tad prestaje služnost,glede čega Vi podnosite z.k.uredu prijedlog za brisanje služnosti,uz koji prilažete smrtni list dotadašnjeg ovlaštenika služnosti.

Ukoliko se nakon njene smrti zatekne neko drugi u kući,a odbija predat posjed,morali bi tužiti,a sasvim izvjesno da bi takvu tužbu dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je več rečeno,tad prestaje služnost,glede čega Vi podnosite z.k.uredu prijedlog za brisanje služnosti,uz koji prilažete smrtni list dotadašnjeg ovlaštenika služnosti.

Ukoliko se nakon njene smrti zatekne neko drugi u kući,a odbija predat posjed,morali bi tužiti,a sasvim izvjesno da bi takvu tužbu dobili.

 

Hvala na brzom odgovoru. Stvarno noćna mora. Trebam sačuvati živce, a jednog dana riješit će se sve skupa, na neki način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalno nasilno ući u kuću, pa niti praznu, teoretski ne možete nikada, ali u praksi postoje situacije kod kojih to možete učiniti bez posljedica ili barem s minimalnim posljedicama.

 

Dakle, ako silom uđete u kuću u kojoj nema nikoga u najgorem slučaju će biti pozvana policija. Nakon što policiji pokažete vlasnički list iz kojeg proizlazi da ste vlasnik kuće, tu prestaje njihova nadležnost (po pretpostavkom da postupaju korektno) i osoba koja bi vam osporila pravo da to učinite bit će upućena da pokrene sudski postupak protiv vas, a to teško da će se desiti jer nema nikakvog pravnog temelja za to. Pomoći će, ali nije presudno, ako uz vlasnički list imate i smrtni list osobe koja je koristila kuću i barem zahtjev za brisanje služnosti s potvrdom da ste ga predali, ako ne i rješenje.

 

Za sam upad u kuću dakle nećete snositi posljedice ali možete biti optuženi, istinito ili neistinito, da ste pri tome iz stana otuđili neke vrijedne stvari koje su pripadale pokojnici, pa prema tome i njezinim nasljednicima. Zato možete pri ulasku pozvati svjedoke (barem dva) i eventualno s njima načiniti popis stvari koje ste zatekli. No, tu ste na rubu zakona i moguće komplikacije zbog ovoga su nepredvidive.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalno nasilno ući u kuću, pa niti praznu, teoretski ne možete nikada, ali u praksi postoje situacije kod kojih to možete učiniti bez posljedica ili barem s minimalnim posljedicama.

 

Dakle, ako silom uđete u kuću u kojoj nema nikoga u najgorem slučaju će biti pozvana policija. Nakon što policiji pokažete vlasnički list iz kojeg proizlazi da ste vlasnik kuće, tu prestaje njihova nadležnost (po pretpostavkom da postupaju korektno) i osoba koja bi vam osporila pravo da to učinite bit će upućena da pokrene sudski postupak protiv vas, a to teško da će se desiti jer nema nikakvog pravnog temelja za to. Pomoći će, ali nije presudno, ako uz vlasnički list imate i smrtni list osobe koja je koristila kuću i barem zahtjev za brisanje služnosti s potvrdom da ste ga predali, ako ne i rješenje.

 

Za sam upad u kuću dakle nećete snositi posljedice ali možete biti optuženi, istinito ili neistinito, da ste pri tome iz stana otuđili neke vrijedne stvari koje su pripadale pokojnici, pa prema tome i njezinim nasljednicima. Zato možete pri ulasku pozvati svjedoke (barem dva) i eventualno s njima načiniti popis stvari koje ste zatekli. No, tu ste na rubu zakona i moguće komplikacije zbog ovoga su nepredvidive.

 

Ovo je stvarno ludo. Ja sad ne mogu ući u kuću da uzmem svoje naslijeđene stvari, a kad konačno kuća bude moja, neću moći ući jer će tamo biti njihove stvari! Dakle, nikad, jer čisto sumnjam da će mi njen sin samo tako predati ključeve i kuću!

Zahvaljujem na svim odgovorima, činilo mi se odmah da će biti komplikacija, a dobiveni odgovori samo su mi to dokazali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bitno pitanje je dali je mačeha dobila pravo uživanja ili pravo plodouživanja.

plodouživanje- koristi cijelu nekretninu kao da je njeno vlasništvo. može je iznajmit i ubirat plodove najma. u nekretninu može pustiti koga hoće. vlasniku ostaje da plaća obveze.

uživanje- koristi nekretnine koliko joj je potrbno za život. ostalo koristi vlasnik.nemože nekretninom raspolagati kao sa svojom imovinom.

 

odi u komunalna poduzeća i traži prebacivanje računa na korisnikaili isključenje usluge (pismeno,što čuvaš)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija