Jump to content

European business number - prijevara


Daya009

Preporučene objave

Pozdrav,

 

mnogo obrtnika je vec dobilo krasne EBN obrasce. Ispada da i bez udaranja pecata ugovor smatraju zakljucenim. Mnogo je tu stvari koje oni i krse po zakonu; dovodjenje u zabludu i sl.

 

Zanima me sto se konkretno moze uciniti ukoliko oni potrazuju novac temenljem toga sto si ispunio formular (''ugovor''). Koji zakoni tu vrijede i kako su zasticeni potpisnici ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Znate da krše zakon, a jeste li ih prijavili?

Ako nitko ne prijavi takve prijevare nitko im neće stati na kraj.

 

Vani se to procesuira - Directory Scam

Nisam naišao na konkretne upute za one koji su potpisali, HGK je samo priopćio "ne nasjedajte" poruku prošle godine (ili HOK).

 

Mislim da ne treba plaćati ni u kojem slučaju, a pogotovo ako je ugovor bez pečata. U slučaju ovrhe pisati prigovor.

Zakon koji krše je onaj o zaštiti potrošača - zavaravajuća posl. praksa čl. 33-35.

 

Prijava - tip 3: provođenje zakona o zaštiti potrošača / inspekcijski nadzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam odvjetnik, no savjetovao bi ovako.

 

Ako ste potpisali i vratili EBN ugovor poštom, prvo sljedeće što morate napraviti je sastaviti pismo koje ćete poslati na adresu EBN kompanije, (Engleski/Njemački) u kojem navodite sljedeće:

 

- otkazujete ugovor i zahtijevate da se svi podatci sa njihovih stranica o vašoj tvrtci uklone.

 

- objašnjavate kako ste svijesni da je EBN ugovor obmanjujuće/prevarantske naravi te kao takav nije u skladu sa zakonom, točnije Direktivom Europske Unije 2006/114/EZ u kojoj je zabranjeno zavaravajuće oglašavanje, zavaravajuće predstavljanje, a to je upravo ono što se dogodilo vama. EBN kompanija se nije predstavila kao kompanija (GMBH), nego je namjerno izostavila taj dio te se na ugovoru služila i sa logotipom Europske Unije kako bi stvorila lažni dojam da se radi o nečemu službenom, što ste obavezni po zakonu.

 

- pismo obavezno morate poslati PREPORUČENO SA POVRATNICOM. Povratnica je dokaz da su oni primili vašu obavijest, te će se ovlaštena osoba morati potpisati na tu povratnicu, koja će tada biti vraćena vama.

 

- navesti da ukoliko će postupak doći do suda, da ćete potraživati odštetu za sve vaše radne sate i odvjetničke troškove koje ste utrošili po ovom predmetu.

 

Ne plaćajte nikakve račune koje će vam EBN slati, jer kada platite račun to je još jedan argument po kojem ste pristali na ugovornu obvezu.

 

Moje osobno mišljenje je da se EBN kompanija neće usuditi ići u sudski spor protiv vas ukoliko sve napravite na ovaj način, no ključno je da pošaljete obavijest u kojem navodite da otkazujete ugovor i zahtijevate da vas maknu sa svih njihovih stranica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kontaktirala sam ih telefonski i mailom. Odgovornu osobu nisam mogla dobiti na telefon, osim sekretarice koja me poučila da je otkazni rok od dva tjedna prošao i da sam se obvezala potpisom i pečatom. Svakako cu poslati otkaz ugovora i zahtjev za brisanjem iz registra sa povratnicom. S obzirom da prijevara traje vec dugo, ne znam kakva su iskustva onih koji su prije nas nasjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je moje mišljenje; - nemam iskustvo (osim što sam odbio sličnu ponudu prije 15-ak godina):

 

Sumnjam da je netko dobio (pravu) ovrhu zbog neplaćanja. Mada kod nas svašta prolazi do Fine.

EBN-u je dovoljno to što dobiju od onih koje su uplašili s upozorenjima.

 

Zabrinjava me uloga HGK. Prošle godine su dali samo upozorenje. Sada je i to brisano !?!

Oni su, IMO, trebali pokrenuti tužbu (kao što je napravljeno u USA, v. moj prvi post).

 

 

Vidim da i MEP (Irska)

("nobody has ever been taken to court") za sličnu agenciju European City Guide.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazvala sam u hgk, znaju o cemu se radi i imaju primjer raskida ugovora. Treba im se javiti na poslovne-informacije@hgk.hr

 

S obzirom na silne novce koje država iz naših džepova gura u njihove, *oni* su trebali kontaktirati sve koji su se našli u EBN i drugim direktorijima.

 

I dati im informaciju o mogućim taktikama, o tome što poduzeti ili to da nisu sigurni u ishod jer dosad nije bilo nikakve parnice ili ovrhe; te o tome gdje mogu biti besplatno u direktoriju (npr. imenik.hr, Google My Business).

 

I o tome što poduzimaju ako misle da zakoni nisu odgovarajući (da li traže proširenje Zakona o potrošačima ili promjenu primjene drugih ugovornih zakona)... i ako ih oni ne mogu tužiti u Hrvatskoj, da li su to zahtijevali od onog tko to može (u matičnoj državi, EU).

 

Uglavnom su žrtve manji poduzetnici i obrtnici, koji ne mogu puno vremena posvetiti rješavanju tog problema, a godinama plaćaju janjetinu tj. članarinu HGK/HOK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Kanadi su tuženi po drugom zakonu:

"The Bureau's action comes after an international investigation uncovered a business directory scheme targeting Canadian and international businesses, in violation of the false or misleading and deceptive practices provisions of the Competition Act."

Mislim da kod nas u Zakonu o zaštiti trž. natjecanja toga nema... možda čl. 8 (4), ili treba dalje gledati uvjete prema čl. 11 (3), ako takvi postoje... ili nešto drugo od Agencije (aztn.hr)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

RH je usvojila Direktivu 2006/114 EU u Zakonu o elektroničkim medijima, članak 1a

 

Zavaravajuće oglašavanje je opisano na našem jeziku u tom zakonu.

 

Članak 2, st 17. definira pojam zavaravajućeg oglašavanja

 

zavaravajuće oglašavanje: bilo koje oglašavanje koje na bilo koji način, uključujući njegovo predstavljanje, dovodi u zabludu ili je vjerojatno da će dovesti u zabludu osobe kojima je upućeno ili do kojih dopire pa je vjerojatno da će zbog toga utjecati na njihovo ekonomsko ponašanje, odnosno da zbog toga povređuje ili je vjerojatno da će povrijediti konkurente.

Trebalo bi sad još pronaći koje točno točke propisuju i kakve kazne za takvo lažno oglašavanje.

 

P.S. Ispravljam se u gornjem postu u kojem je ispalo kao da ja savjetujem. Zapravo, radi se o savjetima koje sam dobio od drugih koji su se našli u tim problemima pa na objašnjen način pokušavaju riješiti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam odgovor od HGK (preko drugog emaila), što oni preporučaju u ovom slučaju:

 

Poštovani,

 

slijedom Vašeg upita šaljemo Vam informacije vezane uz EBN.

 

Prema našim saznanjima i iskustvima sa sličnim tvrtkama koje na taj način posluju po Europi, nije zabilježen slučaj da je tvrtka potpisnica bila primorana platiti bilo kakvu štetu.

 

Ipak, budući su u poslanom dopisu navedeni svi elementi ugovora i ugovorena je nadležnost njemačkih sudova, ne možemo isključiti mogućnost prisilne naplate.

 

U konačnici, svaka potpisnica mora sama odlučiti o tome kako će dalje postupiti. Nastavno Vam dostavljamo preporuku dobivenu iz Njemačke.

 

Kako bi tvrtke riješile ovaj slučaj postoji više mogućnosti. U svakom slučaju treba reagirati. Na stranici http://www.duf.de/news_schwindelfirmen.htm nalaze se sljedeće upute:

 

- raskinuti ugovor (Vertrag kündigen, auch fristlos)

- osporiti izjavu (razloge nije potrebno navesti) (Abgegebene Erklärung anfechten (Angabe von Gründen nicht erforderlich))

- protiviti se potraživanju (Forderung widersprechen)

- Osporiti prosljeđivanje osobnih podataka SCHUFA-i (Weitergabe der personenbezogenen Daten an die SCHUFA widersprechen)

- Izjave treba dati, bez dužeg čekanja, preporučenom poštom (Diese Erklärungen sollten unverzüglich und per Einwurf-Einschreiben abgegeben werden.)

 

Tvrtke to mogu učiniti same ili uz pomoć odvjetnika.

 

TEKST O RASKIDU UGOVORA:

Dear Mr./Mrs,

 

We reply to your request dated _____________ for the payment of ___________€. We find your request to be fraudulent. Having in mind the fact that we were deceived regarding the payment obligation, we consider that no contract has been carried out under the conditions you mention.

 

Your side made the payment obligation so indiscernible, that it could be very easily overlooked and also was overlooked by us.

 

We hereby declare the contract to be invalid, because only a free use service was wanted and not a payment obligated one.

 

Considering the abovementioned arguments our company will not make any payment. We herewith ask for your confirmation that this matter is closed.

 

Best regards,

 

 

Prijevod:

 

Odgovaramo na Vaš zahtjev datiran _________za plaćanje ________EUR. Vaš zahtjev smatramo nepoštenim. Uzevši u obzir činjenicu da smatramo da smo prevareni za obvezu plaćanja, ugovor u toj formi nije obvezujući i ne važi pod uvjetima koje spominjete. Vaša strana napravila je obvezu uplate tako nezamjetljivom da se mogla vrlo lako previdjeti, što se u našem slučaju i dogodilo.

 

Ovime proglašavam ovaj ugovor nevaljanim, jer je bila tražena samo besplatna usluga, a ne ona s obvezom plaćanja.

 

S obzirom na spomenute činjenice neću uplatiti nikakva sredstva. Ovdje tražim da mi pošaljete potvrdu da je predmet zaključen.

 

Ja bih još dodao neke sitnice na ovu obavijest.

 

1. Pozvati se na direktive EU o kojima smo pisali po kojima se vidi kako je definirano lažno oglašavanje.

 

2. Dodati na kraj rečenicu tipa:

"Ukoliko ne odgovorite potvrdom da je predmet zaključen i ugovor poništen u roku od npr 30 dana od zaprimanja obavijesti, tada se smatra da dajete izričitu suglasnost da se ugovor raskine, te da se ugovor može smatrati raskinutim."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja poslala raskid ugovora sa navodima o zavaravajućem i obmanjujućem ugovoru - odgovorili mi da su moje tvrdnje neistinite i da oni smatraju da su svi elementi ugovora bili navedeni te da sam dužna platiti račun. Nakon toga poslala opet dopis o raskidu ugovora u kojem sam priprijetila da ću ih tužiti itd. do danas nema odgovora. Dali je itko zaprimio kakav odgovor od EBN nakon slanja dopisa o raskidu ugovora sastavljenog po šemi HGK, jer razmišljam da im pošaljem još jedan dopis prema gornjem predlošku?! /QUOTE]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja poslala raskid ugovora sa navodima o zavaravajućem i obmanjujućem ugovoru - odgovorili mi da su moje tvrdnje neistinite i da oni smatraju da su svi elementi ugovora bili navedeni te da sam dužna platiti račun. Nakon toga poslala opet dopis o raskidu ugovora u kojem sam priprijetila da ću ih tužiti itd. do danas nema odgovora. Dali je itko zaprimio kakav odgovor od EBN nakon slanja dopisa o raskidu ugovora sastavljenog po šemi HGK, jer razmišljam da im pošaljem još jedan dopis prema gornjem predlošku?! /QUOTE]

 

 

Ella.. evo i meni je dosao prvi odgovor od njih. Isto to, ne priznaju nista, imamo rok da platimo, bla.. Koliko je proslo od tvog drugog dopisa gdje si im prijetila tuzbom?

 

Ja sam isto kontaktirala neke udruge iz EU na tu temu, ali jedino sto su mi odg je bilo u stilu: ''Ne placajte im, varalice su''. Al to sad vec znamo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ella.. evo i meni je dosao prvi odgovor od njih. Isto to, ne priznaju nista, imamo rok da platimo, bla.. Koliko je proslo od tvog drugog dopisa gdje si im prijetila tuzbom?

 

Ja sam isto kontaktirala neke udruge iz EU na tu temu, ali jedino sto su mi odg je bilo u stilu: ''Ne placajte im, varalice su''. Al to sad vec znamo..

 

Imam potvrdu da su zaprimili dopis 05.05. i do danas nema odgovora. U međuvremenu sam i ja istraživala i pregledavala po portalima i zaključak je isti: NE PLAĆATI, a saznala sam da su im neki vraćali neotovorenu poštu na njihov trošak - što mi se čini doborm idejom obzirom da me svako pismo dodatno uznemiri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Dakle, vidim da nisam jedina koja se pati s ovim EBN-om.

Nakon hrpe zivkanja, mailova i sekiranja te dvije opomene za neplaćanje, danas šaljem ovaj predložak raskida.

Ali vidim da i nakon toga ne odustaju.

Ima li itko iskustva dalje?

 

 

 

Čini mi se da smo dosta inertni, Česi su se, za razliku od nas, udružili i grupno ih tužili - neznam češki ali se čini da ima nekih rezultata. Evo link možda i nama pomogne. http://.zgansec.net/european-business-number-dalsi-podvod/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam od firme DAD GmbH, Hamburg dobila dvije opomene te u zadnjoj mi prijete tužbom i da će me sve puno skuplje doći, ako ne platim. Naišla sam na slijedeći link: http://www.recht-steuern-hamburg.de/tag/business

Napisala sam još jedan dopis dotičnoj D.Kunst i pozvala sam se na zakon koji se u članku spominje i da ću je ja tužiti.

Do sada nisam dobila nikakav odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

I ja istraživala i naišla na nekoliko korisnih linkova s presudama protiv DAD-a, http://www.recht-steuern-hamburg.de/tag/deutscher-adressdienst

 

Faze djelovanja i njihovog zastrašivanja:

 

http://ondrejkovic.blog.idnes.cz/c/99835/Postupy-podvodnych-katalogovych-firem-a-navod-k-obrane.html

 

Koliko mi se čini, bez podnošenja tužbe nećemo se riješiti ove napasti, jedino da se pokušamo udružiti i podnesemo kolektivnu tužbu radi smanjenja troškova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo još jedne koja je nasjela :bang: Zanima me jedno: ako svi znaju da je EBN prevaranstka firma, zašto FINA dopušta da se ljudima blokiraju računi? Koji sud može dosuditi u korist prevarantske firme? Koji sud uopće može započeti parnicu ako zna da je u ulozi tužitelja prevarantska firma?

 

Još jedna stvar, meni je račun došao preporučenom poštom, ali nisam potpisala da sam preuzela. A uskoro se firma seli na drugu adresu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[h=2]All well and good, but how much will it cost me?[/h]Registration of your basic data (company name/name, town/city, sector and Internet address) will not cost you anything, niente, nada! Just send us your registration details – and you’ll be in there! You will only incur costs if you want a highlighted listing and place an advertising order.

 

 

Ovo je kopirano s njihove službene stranice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ima još ljudi koji su nasjeli na ovo.

Šteta što nisam ranije naletio i raspitao se prije potpisivanja, ali kako to već biva gužva i umor rade svoje. Po ovim gore navedenim uputama poslao sam dotičnima preporučenom poštom zahjtev za brisanjem iz te baze kao i napomenu da smo bili obmanuti...

 

Neki dan, dobili smo na mail odgovor od njih, dakle ne poštom (ne znam da li to znači da režu troškove, jer koliko sam vidio ovdje se spominjalo da dolazi poštom). Uglavnom slika je u prilogu što je stiglo od njih, e sada što me zanima, da li da se mi na ovo jednostavno oglušimo, budući da nikakav dokument nismo dobili poštom, ili da im pak odgovorimo nešto? Kakve su vaša iskustva?

 

Zahvaljujem se na svakoj pomoći!

DAD - first answer.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

/Mislim da te nitko ovdje ne može sa sigurnošću savjetovati, možda da potražiš kod odvjetnika pravni savjet.

 

I ja sam nasjela na njihov dopis ali nisam još platila ništa. Poslušala sam savjete i odma preporučeno poslala raskid ugovora i vratila račun te tražila da uklone naše podatke sa svoje web stranice jer obrazac nije potpisala ovlaštena osoba u tvrtki.

 

Odgovorili su da će udovoljiti našem zahtjevu, sa žaljenjem i teška srca, i uklonili su naše podatke sa web stranice, međutim vratili su mi račun i dalje inzistiraju na 100-postotnom ispunjenju ugovornih obveza.

Dobili smo već dvije opomene uvećane za kamate i jučer dopis njihove Pravne službe - naravno traže da platimo te ukoliko to ne učinimo svi daljnji postupci biti će samo dodatni trošak za našu tvrtku.

 

Već sam ranije napisala (i stavila link) da sam pronašla na internetu neki članak sa opisanim fazama njihovog djelovanja i zastrašivanja te sam se kroz moj slučaj uvjerila da je istinit, jer djeluju upravo kao što je opisano. Mi smo sada u trećoj fazi - dopis od Pravne službe, nakon toga slijedi ponuda za nagodbu (koju po preporuci ne treba prihvatiti) i jedini korak koji oni nakon toga mogu napraviti jest da nas tuže, što je malo vjerojatno da će napraviti jer znaju da su prevaranti.

 

Uglavnom, mišljenja sam da je svako dopisivanje s njima gubljenje vremena, osim naravno prvog koraka - preporučenog dopisa o raskidu ugovora, te jedino ponovno treba odogovoriti ukoliko stigne neki dopis sa Suda - ali za to bih potražila odvjetnika.

 

Neznam dali sam u krivu, ali mišljenja sam da niti jedan zakon na svijetu ti ne daje pravo da možeš inzistirati na 100% naplati ugovora ako nisi u potpunosti isporučio ugovorenu robu ili si prestao pružati uslugu?!

 

Evo još nekih informacija sa interneta, možda vam pomognu da mirnije spavate - iako samouvjerena moram priznati da ni ja u potpunosti mirno ne spavam zbog ovoga.:tupan:

 

Firma DAD, Hamburg izgubila je postupak pred Okružnim sudom u Schwerinu

Okružni sud u Schwerinu (presuda od 23.12.2009, 2 S 72/09) u drugostupanjskom je postupku odbacio tužbu za isplatu tvrtke DAD Deutscher Adressdienst iz Hamburga.

Okružni je sud došao do zaključka da formular poslan u svrhu ažuriranja podataka ne može tvoriti temelj za učinkovit ugovor o oglasu.

 

 

U vrlo detaljnoj i dobro obrazloženoj odluci Okružni je sud razjasnio zbog kojih točaka nije postignut učinkovit ugovor koji obvezuje na plaćanje.

 

Sud se bavi strukturom formulara (iz veljače 2008.) te prikazuje zbog čega nije dana niti dovoljno određena ponuda.

 

Okružni sud u Schwerinu dolazi do zaključka da nejasnoće pri oblikovanju formulara idu na teret korisnika (u ovom slučaju DAD-a).

 

Firma DAD je povrh toga dužna obrisati podatke o klijentu. Ovaj zahtjev proizlazi iz §§ 1004, 823 Građanskog zakonika.

 

 

]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Evo i ja sam jučer dobila dopis od njihove pravne službe... I iako sam koliko toliko staložena po pitanju cijele situacije obzirom na sve članke na koje sam naišla na internetu, moram priznati da me svaki njihov dopis toliko uznemiri i izbaci iz takta da to nije normalno!!!

Reci mi, jesi li im slala kakav odgovor na taj dopis pravne službe ili da to jednostavno ignoriram? :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, sigurno je da nakon ovog dopisa od pravne službe dolazi nagodba?

A nakon nagodbe oni prosljeđuju stvar sudu? (Mislim naravno ako ne pristanem na nagodbu, tj., ništa ne odgovorim).

Ima li itko da je dobio sudski poziv, što li već?[/quote

 

E to je ono najzanimljivije. Nisam nigdje pronašla a i moja odvjetnica mi je rekla da nije zabilježeno da su oni ikad ikoga tužili, bilo je sudskih postupaka u kojim su oni bili tuženi i izgubili spor. U slučaju da nas tuže imamo dokaz o raskidu ugovora - poslano preporučeno.]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, sigurno je da nakon ovog dopisa od pravne službe dolazi nagodba?

A nakon nagodbe oni prosljeđuju stvar sudu? (Mislim naravno ako ne pristanem na nagodbu, tj., ništa ne odgovorim).

Ima li itko da je dobio sudski poziv, što li već?[/quote

 

E to je ono najzanimljivije. Nisam nigdje pronašla a i moja odvjetnica mi je rekla da nije zabilježeno da su oni ikad ikoga tužili, bilo je sudskih postupaka u kojim su oni bili tuženi i izgubili spor. U slučaju da nas tuže imamo dokaz o raskidu ugovora - poslano preporučeno.]

 

Čitala sam na stranim forumima da se čak ne treba ni mučiti i ići kod odvjetnika, da je sve to samo gubitak vremena jer će njihovi dopisi i prijetnje s vremenom samo prestati...

Uglavnom te njihove opomene i pisma traju nekih godinu dana i onda navodno prestanu s maltretiranjem.

I koliko god to sve utješno zvučalo, opet me takva mučnina prođe svaki put kad vidim kovertu dad gmbh!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Baš na to računaju i to im je glavna strategija djelovanja i maltretiranja.

Neki pod pritiskom popuste i plate. Mislim da oni znaju da nemaju nikakve šanse na sudu i vjerujem da neće tužiti nikoga.

A opet neznam, meni isto dođe zlo kad vidim njihove kuverte - ipak, preozbiljan je to novac za naše prilike da bi se samo tako, za ništa, potrošilo.

 

Ako je netko već dobio ponudu za nagodbu ili je već prešao u "napredniju fazu" odnosa s DAD-om, molim da podijeli svoja iskustva s nama- možda nam pomogne pri odluci šta dalje!!!:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

ja sam pratila prvo stvar na scamwarmersima jer se tamo dosta ljudi javilo i iz Finske i Velike Britanije. ima dosta linkova na njemačke presude i talijansku tužbu koja je također išla protiv firme. Koliko sam vidjela prema očitovanjima, išlo je čak pitanje vezano uz tu firmu na EU parlament, samo mi nije jasno kako jos mogu poslovati. Mene zanima da li netko zan nekoga kome su se možda prestali javljati ili da je pokrenuta neka druga akcija osim slanja pisama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, i u Sloveniji smo se neki ulovili u ovaj "užas" od EBN. Zanima me, da li je tko do danas dobio kakav rubež na račun ili poziv ili tužbu od suda jer nije platio tim lopovima. Puno vam hvala na odgovoru, kod nas osim "kasnog" upozorenja na to nema nikakve podrške na internetu in kakav savjet kojeg advokata, pa i platio bi mu samo, da mogu mirno da spavam. Puno vam hvala na bilo koji odgovor !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uz svu ovu raspravu o EBN, nameće mi se pitanje vezano za račune koje smo dobili, zar im nebi trebali vratiti te račune ako ih nećemo platiti? Jer mi se čini da bi nas Porezna kad-tad mogla priupitati za PDV koji smo trebali platiti u RH?

 

Ja osobno mislim da je najbolje vratiti im račun i uložiti prigovor na taj račun (mene su maknuli sa web stranice, dakle nije izvršena usluga) i time skinuti odgovornost sa sebe?!

 

Ako netko ima iskustva s tim stjecanjem dobara i usluga iz EU, molim da nas prosvjetli... unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam puno toga na web-u i stigao do zaključka, kao i možda drugi.

Pravo je treba odgovor o raskidu i skidanju toga sa njihove web stranice a potom živjeti dalje i ne obaziruči se na njih. Zante koliko od "nas" normalnih ljudi jest njima platilo i uopšte se nije ovdje javilo ? Mislim, da jako puno jer imajo puno para za slanje pošte po cijelom SVIJETU! Njihovi odvjetnici ne postoje..si mislite ? http://www.uia.org/content/6977 to potvrdjuje ova stranica. Puno je toga tamo vani na sajtovima. Prvo njihovo pravilo jest zastrašivanje...a to je jako sugestivna stvar kad je riječ o normalnim ljudima. Oni su kriminalci iz Rumunjske koji rade u njemačkoj, pa je neka ženska čak i rekla kako zna koji su to ljudi imenom i prezimenom. Ne znam kako Europol ništa ne preduzme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prošlo je više od mjesec dana od kada mi je stigla zadnja pošta od EBN-a, već sam zabrinuta što smišljanju?! Surfam internetom svakodnevno i nema nikakvih novosti osim da je HGK objavila novo upozorenje poduzetnicima da budu na oprezu prilikom upisa u međunarodne poslovne adresare.

Naravno i ovaj puta bez ponude za savjet i pravnu pomoć onima koji su već potpisali. Ali zato nisu propustili napomenuti da je spomenute ugovore (tehnički) vrlo teško ili gotovo nemoguće retroaktivno otkazati.

Što nam to žele poručiti?

Kako je moguće da njihovi pravnici već unaprijed prolašavaju nemogućim rješavanje ovog problema!? Pitam se, dali je moguće da jedan obrazac za besplatno ažuriranje, koji je koncipiran i smišljen da dovede u zabludu drugu stranu, bude prozvan pravno obvezujućim i neopozivim ugovorom kojeg je nemoguće raskinuti???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Treba mi pomoc vezano za telefonsku prodaju. Zvala me neka firma koja navodno pruza usluga upisivanja u europski registar poslovnih subjekata. Moje osnovne podatke su vec znali, rekli su da me oni upisu u taj registar i svaki mjesec mailom salju natjecaje za eu fondove prema mojoj djelatnosti. Naravno moras to platiti. Ja sam se slozila ocekujuci da ce mi kuci doci nekakav ugovor koji moram potpisati medutim uredno je dosao samo racun. Htjela sam se u meduvremenu raspitati o njima i ne bi potpisaala ugovor ako mi ne odgovara medutim ugovora uopce nema. Prema njima mi smo sklopili dogovor i ja sam to duzna platiti iako mi ne odgovara i ne treba ta njihova usluga. S obzirom da su po meni oni to izveli na prevaru jer mi nisu rekli u pravnom smislu sta mi sklapamo i koje su moje a i njihove pravne obveze ne znam stovda radim. Ne znam ni sto smo mi u pravnom smislu sklopili. Ne znam na koji se zakon opozvati jer ne zelim im platiti s obzirom da smatram da je to zapravo jedan vid legalne prevare i jako sam ljuta. Molim ako itko ima iskustva sa ovim ili me barem moze uputiti sto da dalje napravim. Zakon o zastiti potrosaca navodno ovdje ne vrijedi jer se radi o dvije pravne osobe pa ne znam zapravo uvpravnom smislu o cemu se radi i na sto da se opozovem. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobo3,

Dakle ja sam poslala zahtjev za jednostrani raskid ugovora ali oni to ignoriraju i dalje mi salju opomene. Da li je taj raskid ugovora valjan odnosno da li isti zakon vrijedi za pravne i fizicke osobe prilikom raskida? S tim da moram napomenuti da me nitko nije obavijestio prilikom razgovora da sklapamo ikakav ugovor a kamoli dao obavijest o pravu na jednostrani raskid ugovora. Oni to nazivaju Dogovor! i nikada se u nijednom dopisu ili opomeni nisu opozvali na nijedan clanak zakona. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Iz faze opomena smo ušli u fazu nagodbe. Dakle, obrisani smo sa njihovih stranici, što oni jako žale. Izlaze nam u susret i prekidaju ugovor nakon samo jedne, a ne tri godine i potrebno im je platiti samo za tu jednu godinu 699 eura do 31.12.2015. Ukoliko do tada novac ne sjedne na račun, primorani su povuci tu ponudu i tužiti nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam platila i ne budem. Na svaki dopis koji sam im slala dobivala sam samo prijetnje, sve do zadnjeg dopisa u kojem im navodim da se lažno oglašavaju, našla sam članak jednog njemačkog odvjetnika...i sada bi se oni najednom htjeli nagoditi s nama. Necu im na dopis za sada niti odgovoriti i vidjeti što će se dalje događati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

29.07.2015. smo im napisali dopis u kojem se pozivam na "Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb" paragraf 28a UWG

Odgovor koji smo dobili na taj dopis datiran je sa 09.12.2015. te je stigao na našu adresu 20.12.2015. U tom dopisu žale što su nas obrisali iz registra i traže da ima platimo za samo jednu godinu te da time smatraju ugovor raskinutim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

[Nakon četiri mjeseca tišine, ovaj puta smo dobili pismo iz njihovog računovodstva, iznenađujuće ljubazno, u kojem kažu da su nakon provjere evidencije otkrili da nismo platili račun od 677,00 EUR, te pretpostavljaju da se dogodio propust na našoj strani, daju upute za uplatu te za više info. možmo ih kontaktirati u njihovo radno vrijeme. O kamatama koje su obračunavali uz dosadašnje prijetnje ni slova. Dali je netko dobio slično pismo i ima li kakvih pomaka u rješavanju ove situacije?.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost i ja sam im (DAD GmbH) poslao OIB s potpisom i dobio danas nalog za placanje 677 eura+VAT... Na prvi pogled sve izgleda kao da vas neka institucija europske unije trazi da besplatno dostavite podatke... a na kraju shvaćate da je riječ o prevari...

Kontaktirao sam danas komore obrtničku i gospodarsku i jedino sto su rekli je da im se pošalje zahtjev za raskid ugovora.. koji je ovdje netko stavio na stranici 1 ove teme...

 

Kada pretražujete na njihovim(DAD gmbh) stranicama bazu podataka i upišete Hrvatska unutra se nalazi upisano stotine hrvatskih firmi i obrta...

ebn.jpg

 

što vjerovatno znači da su sve te firme, obrti poslale potpisan ugovor a neke i platile... prema tome smatram da se radi o masovnoj prevari i bilo bi dobro da se sve one firme koje su ostećene na neki način udruže i pokrenu neku zajedničku akciju prema rješenje tog problema... po mogućnosti pokrenuti zajedničku sudsku tužbu protiv DAD GMbH...mislim da bi i komore obrtnička i gospodarska trebale tu pojačati ulogu u smislu zaštite svojih članova....

 

Inače danas sam kontaktirao odvjetnički ured iz Njemačke koji se bavi upravo tim pitanjem pa očekujem emailom odgovor o poteze oni predlažu...

 

ovo je stranica odvjetničkog ureda

http://www.damm-legal.de/

 

na kojoj je inače i objavljena presude protiv iste(DAD gmbh) firme još 2010

 

The Hamburg Regional Court ruled that an order for an entry in an online commercial register (Yellow Pages) is a fraud if the order form is designed so misleading that the costs incurred obligation for the customer is not clear. In cases where the author of a contract offer by presentation and formulation a type of design selected, which was objectively capable and determined subjectively, causing an erroneous idea about the actual offer parameters at the addressee, an illusion itself could be accepted if the true character of the letter by a careful reading could have been detected. A further indication of the intention to deceive is, moreover, the fact that the defendant had already filled the sent to the applicant form with its data. Such an approach was likely to give the impression to the receiver the contract form, then it is not a new type of business relationship, but it was intended to maintain or extend an existing contract relationship. For full text of the decision:,,,Landgericht Hamburg,,judgment,,In the litigation,,...,,recognizes the Hamburg District Court, civil chamber 9, at the hearing on 9.11.2010 by ... hereby:,,The defendants' appeal against the judgement of the district court Hamburg-Barmbek from March 05, 2010 (Az .: 822 C 420/09 ) is dismissed.,,The defendant to pay the costs of the appeal proceedings.,,The judgement is provisionally enforceable.

http://www.damm-legal.de/lg-hamburg-die-verwendung-irrefuehrender-formulare-fuer-branchenbuch-eintraege-ist-betrug

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretrazujuci bazu podataka njihove DAD GmbH web stranice http://www.e-b-n.eu/ dolazi se do broja preko 1000 hrvatskih tvrtki koje su prevarene tj. da su potpisali ugovore.

Dakle s obzirom na masovnost bilo bi dobro da se sve te kompanije "nekako" ujedine u jednoj tuzbi.

 

Mozete probati upisati na stranicama http://www.e-b-n.eu/ u formu za pretrage pod "Where" Croatia... i izlistat ce vam se preko 1000 tvrtki ciji oglasi su istaknuti tj znaci da su potpisali s njima ugovore... zanimljivo za spomenuti da sam medju tim istaknutim oglasima - tvrtkama pronasao i jednu velku firmu kao Koncar Transformatori

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem s tvojim prijedlogom, nažalost naša Komora samo objavljuje upozorenja bez ikakve ponude za pomoć onima koji su potpisali i poslali obrazac, dok su u nekim zemljama njihove Komore pozvale sve svoje članove koji su poslali potpisani obrazac da se jave u pravnu službu barem za besplatan savjet. Našima se očito neda baviti s tim, a prijedlog za kolektivnu tužbu i veći angažman HGK je objavljen u jednom članku u "Lider"-u.

 

S druge strane nismo sigurni da su ovi iz EBN ikad ikoga tužili. Zanimljivo je kako nigdje nema zapisa o tome što se događa s onima koji su izdržali do kraja i nikad nisu platili. Što EBN poduzima nakon svih prijetnji i isteka ugovora - navodno da s vremenom sve jednostavno prestaje i oni odustaju i više se ne javljaju..

 

Molim, ako ima netko iskustva od ranije, da to podijeli s nama. Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se najvjerovatnije neće doći do tužbe od strane DAD GmbH medjutim opet smatram da treba poduzeti sve što mozemo u svoju zaštitu.

 

Najprije bi po meni trebalo "povezati" sve firme koje su ostećene pa sam stoga otvorio email adresu:

 

hrvatskaebn@gmail.com

 

na koju vas molim da pošaljete email kako bi tamo mogli otvoriti zajedničku grupu i podjeliti iskustva i eventualno dogovoriti neke pravne poteze.

 

Takodjer apeliram da o ovome obavijestite sve za koje znate da su oštećeni.

 

Ja ću probati kontaktirati čim više firmi koje su oštećene i to upravo preko preko kontakt informaciji koje na stranici ima EBN.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Dragi svi,

 

problem riješen.

ja sam nažalost prošle godine u ovo vrijeme platila , ali sam u 12. mjesecu, uz pomoć informacija sa ove stranice angažirala odvjetnika i prije nekih tri tjedna stigao mi je odgovor: Iako se očekivano EB Number ograđuje od svih naših prigovora, žele imati „zadovoljne klijente“ pa „iznimno“ pristaju na raskid ugovora nakon samo jedne godine.

 

Eto tako da znate ima kraja.

Više mi naravno neće pasti napamet ne čitati mala sitna slova:azdaja::azdaja:

 

PS. novi račun nije stigao (nadam se da i neće)

uređeno: od MiMi71
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitam, ovo je super vijest i za nas ostale!!!!

Kažeš da si se koristila informacijama s ove stranice, možeš li nam reći koje su ti konkretno informacije pomogle?! I ako želiš, na koje članke BGB i Zakona o obveznim odnosima si se pozvala, obzirom da se sami bez odvjetnika pokušavamo izvući iz ove situacije. Puno bi nam pomogla kako bi se riješili ove noćne more!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurana da prema svima EBN postupa isto, napravila sam sve korake prema preporuci i postigla sam samo to da nas maknu sa svoje web stranice. Nakon toga dobila 2 opomene i pismo od pravne službe da će pokrenuti pravni postupak te dopis od računovodstva da nismo platili račun za 2015.

Nedavno je stigao i račun za 2016. koji sam im uz dopis s povratnicom vratila i pozvala se na članak 142 BGB te čl. 280 Zakona o obveznim odnosima, te još napomenula da nemaju pravo od nas vršiti potraživanja bilo koje vrste, budući ne izvršavaju nikakvu uslugu.

 

Sad čekam odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam stigla prije , no korišten je post #14 od 29.04.2015. (http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/80022-European-business-number-prijevara?p=680739&viewfull=1#post680739).

Odvjetnik je po tome radio.

Nažalost prekasno sam vidjela ovu stranicu jer sam već platila.

Vjerojatno su me i zato pustili. Oni idu po principu app

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poozdravljeni-a . Ja sam več nešto pisao u ovom forumu o mojem iskustvu :azdaja:. Pa sam sad stigao do kako oni stvar prosljeduju dalje svom pravnom uredu. Ja sam međutim sa odvjetnikom nastavio aktivnosti da neka oni prekidaju, ali kao i Vi osobno nisam ništa platio. Pa ma zanima jel šta novo kod vas osobno , jeli tko stigo do kraja tih "tužbi" gdje se sve završava , jer uistinu je to užasna psihička maltretacija. Čak i izgleda kako su njeački odvejtnici na to spremni i oni zarađuju od nas zbog njih pa jim paše kako taka firma postoji. Zanima me , dali se dobili kakav novi odgovor. Pozdrav i hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

Molim za savjet pošto smo dobili fakturu na 677 EUR od tvrtke DAD GmbH, te smo do danas primili i drugi podsjetnik za uplatu. Nikakva uplata nije izvršena, jer smo ustanovili da se očito radi o prevari. Odvjetnik me savjetovao da im vratim poštom njihove račune te da napišem kako otkazujem njihove usluge (nikako ne ugovor jer isti nije ni potpisan) pošto iste nisu konzumirane, a nastave li sa slanjem opomena da ću ih tužiti te prijaviti Gospodarskoj komori. Zahvaljujem i pozdrav !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim supatnicima,

i ja am jedna od nasamarenih od prevaranata iz Hamburga. Ispunila sam kao i drugi njihov obrazac, misleći da neki njemački službeni registar traži moj međunarodni PDV-broj , a on a poleđini koje je otisnuto malim sivim slovima nisam ni primijetila (BIG mistake!). Nakon cca mjesec i pol "razveselio me" njihov opis kojim taže € 674. a pa opomena jedna, druga, treća. U Njemačkoj imam prijatelja koji je pravnik i koji mi je sastavljao dopise kojima odbijam ugovorni odnos i plaćanje, ali za sada sam samo dobila 3 opomene sa sve višim iznosima koje od mene traže i jedan opsežniji dopis na njemačkom (čini se, isto tipski) kojim pobijaju moje navode. Našla sam njemački forum prevarenih u Njemačkoj te pismo odvjetnika iz Hamburga Jochena Seeholzera, koji kaže da je zastupao hrvatske, rumunjske i nizozemske prevarene tvrtke i obranio ih.

ZNA LI NEKO KOG OD OBRANJENIH IZ HVRATKSE DA PODIJELIMO ISKUSTVA? Ja sam prilično očajna, jer ne želim platiti nešto što nisam naručila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Hvala na odgovoru! Postepeno mi je lakše, kako doznajem o sve više osoba koje maltretiraju dotični prevaranti. Moja je briga bila mogu li oni tu svoju prevaru ikako prisilno naplatiti. Za sada nisam nigdje vidjela da su i pokušali, osim zastrašivanja pisanjem opomena... Sudski postupci o kojima imam saznanje su bili svi protiv njih i oni su izgubili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nadovezala bih se samo na nečiji post koji kaže da ima preko 1000 hrvatskih firmi koje su prevarene pa ih oglašavaju. Dan je link: http://www.e-b-n.eu/ nw kojem možete potražiti te firme i rekla bih kako ta info nije točna jer se pomoću navedene stranice može pronaći i brojne firme koje nisu prevarene (među njima je i naša). Pretpostavljam da su napravili veću bazu radi lakšeg pribavljanja novih/prevarenih klijenata (kad vide koliko firmi ima... I to njima poznatih, lakše se odluče i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Lijep pozdrav svima. Bas zalosno cime se sve ljudi bave. Nazalost i moja sestra je nasjela na ovu pricu. Trenutno je u fazi da joj je stigao drugi racun. Ona im je mailom slala raskid usluge no vidim da se savjetuje slanje postom pa ce i to odraditi. Dns sam zval HGK, oni savjetuju da se plati tih prvih 677e pa da se ide na nagodbu, sto svakako ne mozemo prihvatiti. Kazu da nemaju ni povratne informacije da je ikome sjela ovrha. Covjek nije pametan sta napraviti. Pratim ovaj forum pa ako itko ima kakvu povratnu informaciju svi cemo biti zahvalni. Imamo vec grceve u zeludcu zbog njih... grozno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam uspio proguglati strane forume, nisu nikada nikoga tužili, čak angažiraju lažne tvrtke za naplatu nakon nekog vremena ali i dalje nikome nisu uspjeli ništa ako ne platite. Sad vidim da sam adresirao pismo na EBN a ne na DAD kako je pravo ime firme pa kad mi se vrati šaljem opet :)

Uglavnom, u ni jednoj zemlji nebi prošli na sudu jer su ih svi klasificirali kao prevaru. Većina savjeta je ignor ali mislim da je najbolje poslati poštom raskid i ostalo ignorirati kako dolazi. Nekima nude i dogovor kao da plate jednu godinu i da će odustati, valjda procjene firmu i onda varijanta daj šta daš.

 

bilo bi dobro kad bi se netko sjetio napisati da li je iko ikada završio na sudu. ovi koji su pisali tamo još 2015.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobra večer,

 

Strah od mogućih poslijedica suvišan jer je tvrtka DAD već izgubila parnicu na sudu u Njemačkoj.

 

Na ovom linku je presuda u suda Land Gericht Hamburg. "Urteil vom 14. Januar 2011 · Az. 309 S 66/10". Presuda je objavljena na službenoj web stranici suda u Hamburgu. Presuda je, normalno, u Njemačkom jeziku. Ako vam Njemački jezik predstavlja problem, vaš prijatelj je google translate.

 

Iz navedene presude slijedi, da je "ugovor" ništavan i nema potrebe da se uzrujavate zbog napada DAD. Jednostavno ignorirajte ali oprezno - ako predmet uopće ikada dođe do suda držite se rokova i uzmite odvjetnika. Međutim ne vjerujem, da bi DAD bilo koga tužio jer bi na sudu sigurno izgubili.

 

Nadalje, pogledajte logično:

 

1. koja ozbiljna tvrtka naplaćuje od poslovnog "partnera" račune preko Visa kartice

 

2. Izdali su već ogroman broj računa i morali bi na prijavljeni promet plaćati porez! Računi koje ste primili su fiktivni i prijave ih samo poslije izvršene naplate.

 

Da i ja sam ispunio i poslao obrazac ali se ne uzrujavam :zubo:

 

Zahvaljujem se vam za zanimljiv razgovor i nadam se da sam komu barem vratio bezbrižan osmjeh.

 

Srdačan pozdrav,

Duško

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav svima. Bas zalosno cime se sve ljudi bave. Nazalost i moja sestra je nasjela na ovu pricu. Trenutno je u fazi da joj je stigao drugi racun. Ona im je mailom slala raskid usluge no vidim da se savjetuje slanje postom pa ce i to odraditi. Dns sam zval HGK, oni savjetuju da se plati tih prvih 677e pa da se ide na nagodbu, sto svakako ne mozemo prihvatiti. Kazu da nemaju ni povratne informacije da je ikome sjela ovrha. Covjek nije pametan sta napraviti. Pratim ovaj forum pa ako itko ima kakvu povratnu informaciju svi cemo biti zahvalni. Imamo vec grceve u zeludcu zbog njih... grozno

 

Draga supatnice! Baš me čudi da HGK daje savjet da se plati, jer ja sam razgovarala s jednom gđom XXXXXXX tamo, koja je o ovima dobro informirana i nije mi rekla ništa takvoga. Nikako nemojte ništa plaćati, jer će oni uvijek tražiti još! A na osnovu obmane! Nitko od nas nije od njih svjesno želio naručiti objavu u internetskom poslovnom imeniku, nego su od svih prevarom izvukli OIB kako bi nam mogli poslati račun za svoje ništa! Kako piše jedan član Foruma, protiv njih postoji presuda suda u Hamburgu, a ja mogu dodati da ih ima još i u drugim njemačkim gradovima. I mene jako uzrujavaju njihova pisma kad dođu, ali više ih ne otvaram, jer vidim da samo zastrašuju pa APP... Nitko nema saznanja da su ikoga tužili ili ovršili. A nemaju baš ni osnove. Dakle, ne dajte se!

uređeno: od drot13
brisanje osobnih podataka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj prijatelj koji je pravnik u Njemačkoj mi je sastavio odgovor na prvi njihov dopis, gdje se pozvao na njemački zakon koji kaže da bi se uspostavio ugovor, volja ugovornih strana mora biti OBOSTRANA, u protivnom je ugovor ništetan. To ima i na njemačkom forumu o njima. Zato im ja nisam slala raskid ugovora, jer ne priznajem da on uopće postoji. Dakle: nisam naručila ništa = ugovora nema. Ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Eto i mene da vam se pridružim. I ja sam nasjela. Ja sam osobno mislila da me kontaktiraju iz Njemačke jer smo kupovali neke dijelove za stroj pa sam poslala podatke. Mislim- FINAL CALL- Missing ebn, a ispod toga Porez na dodanu vrijednost identifikacijski broj (PDV). Stiglo pisamce u poštanski sandučić, ali ne preporučeno- bez marke, sićušan jedva vidljiv žigić. A unutra- skoro me strefilo srce. 677,00 EURA!!!

Ja taj njihov dopis nisam ni čitala uvjerena kako poslovni partner traži podatke. Skenirala sam spomenuti dokumentić i poslala ga mailom. U kuvertici sam sad dobila kopiju tog skeniranog dokument, krasan račun i obrazac CREDIT CARD PAYMENT FORM. Traže me podatke o mojim kreditnim karticama. I zamislite- traže da ne šaljem mailom! Ako mi u 2016. nije bilo jasno da su prevaranti- sada nema nikakve sumnje. Srce me boli, ali doslovno, da naše ine komore dozvoljavaju tako nešto, da nas nitko ne brani. I moja frizerka ima podatke na njihovoj stranici, a nije nikome nikada dala bilo kakve podatke. Oni su poskidali, barem mi se tako čini, podatke sa stranica lokalnih komora i hvataju mene i vas, i ko zna koliko još.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još samo nešto- čini se da u mom slučaju postoji olakotna okolnost- naime tvrtka za koju sam poslala podatke je tvrtka mog muža- ja sam ga potpisala, onako ofrlje (falsificirala potpis). On do danas nije ni znao za to. Nisam zapravo ni ja da ću morati plaćati. Ispada da me moja glupost možda i spasila. Neću reći- bio je ljut:panika:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima ... I ja se pridružujem prevarenima. Također sam potpisao obrazac i poslao mailom, koji je prethodno većinom bio ispunjen s mojim podacima. Jedino što nisam ovjerio žigom obrta pa me zanima dali se kao takav smatra ugovor važećim? Također sam naišao na slijedeći članak pa ako netko zna dali je to točno ili ima bilo kakve informacije za podjeliti vjerujem da bi mnogi bili zahvalni.

 

 

Pomoć na njemačkom sudu

 

“Jedini način da otkažete ovu obvezu jest da uputite pismo tri mjeseca prije isteka ugovora na lokalni sud u Njemačkoj, koji je zadužen za ovakve predmete. Znači, tek za dvije godine i devet mjeseci od trenutka potpisa ugovora možete pokušati razvrgnuti ugovorni odnos s EBN-om, ali samo ako to zatražite u Njemačkoj, u općini gdje se nalazi spomenuti lokalni sud”, kazao nam je splitski poduzetnik, naglašavajući kako se HKG preoprezno izjašnjava o, kako kaže, dobro osmišljenoj prijevari-navlakuši za poduzetnike. “Upravo sam čuo i za primjer iz Koprivnice, dakle, dobro pokrivaju čitavu Hrvatsku”, kazao nam je. Prevareni poduzetnici spominju i mogućnost kolektivne tužbe zbog lažnog predstavljanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga supatnice, ako Vas imalo tješi nasjela sam i ja, koja sam sudski tumač za njemački i engleski jezik i doktorica pravne lingvistike. Prevela sam mnoštvo njemački dokumenata i baš me to prevarilo - mislila sam da su oni nekakva njemačka državna institucija koja traži moj međunarodni PDV-broj. A čak niti nisam u sustavu PDV-a... Da, i mene je skoro šlagiralo kad mi je došao račun na EUR 677. Zato sam na ovom forumu i na FB-grupi "Zaštita od EBN-a". Mogu Vam reći da HGK jako dobro zna za njih i njima slične (jer ih ima još), zna i naša diplomacija u Njemačkoj, ali im ne mogu ništa, jer su oni na rubu zakona, a to jesu li preko ruba je za sud. Na sudu su izgubili više puta, kad su ih tužili. Oni, po mojem saznanju nisu tužili nikoga, niti ovršili (pogotovo ne ovo zadnje jer to u Njemačkoj nije samo tako). Zato savjet: nikako ništa ne plaćajte i pokušajte se ne uzrujavati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam također prevaren ali nisam im ništa platio niti namjeravam iako sam sada pričao sa gđom U HGK i oni znaju za ove slučajeve ali kaže da smatraju da je ugovor valjan čim smo vratili podatke te da pokušamo platiti samo prvu ratu te tražiti raskid ugovora. Naravano plaćanje ne dolazi u obzir pošto se vidi da se radi o prevarantima... Pročitao sam i postove prevarenih te vidim da nikog nisu tužili ili ovršili stoga ne namjeravam platiti ništa. Prije dva mjeseca sam im poštom i mailom poslao da tražim raskid jer da ću ih inače tužiti, pošto ništa nisam ni naručio od njih... Nakon dva mjeseca jučer sam dobio dopis od njihovog Legal Departmenta da platim 734,65 eura, te ako se ne plati da će biti prisiljeni poduzeti pravne korake... Pa eto neka probaju, platiti im se neće ništa jer se zna i u Hrvatskoj i u Njemačkoj da se radi o prevari... Moj savjet ništa ne plaćati... Ukoliko sam u krivu ili treba još nešto poduzeti molim da nas obavijestite... Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Janka,

danas je malo lakše, ali nije da sam baš krasno spavala. Ovo je odgovor mog odvjetnika:

"Poštovana,

prvenstveno, ni u ludilu nemojte ispuniti obrazac na koji upisujete podatke s kartice, jer s tim podacima mogu vršiti maksimalna plaćanja s Vaše kartice, a Vaša banka Vam neće otpisati dugovanje radi prijevare.

S EBN-om ste u bitnom sklopili ugovor prema kojemu oni Vama nude reklamu na njihovoj stranici za cijenu od 677 €/godinu. Ugovor je sklopljen na 3 godine, a ukoliko isti ne otkažete ugovor se automatski produljuje za naredne 3 godine itd. Na njihovim stranicama su izlistani Vaši podatci koje ste im poslali.

Ugovorena je nadležnost suda u Hamburgu i primjena njemačkog materijalnog prava.

Predlažem da sastavite kratko pismo u kojemu izričito tražite raskid ugovora, a koji ste sklopili jer ste bili u zabludi. To pismo (na engleskom ili njemačkom jeziku) pošaljite na e-mail adresu EBD-a, ali obavezo i poštom preporučeno uz povratnicu. Nakon što dobijete povratnicu od pošte, svu dokumentaciju koja se odnosi na ovaj ugovor spremite na sigurno radi eventualnog dokazivanja u kasnijim postupcima. Smatram da Vam se nakon slanja pisma neće više obraćati, ali ne mogu isključiti mogućnost da pokušaju naplatiti potraživanje kroz sudski postupak. Ukoliko do sudskog postupka dođe, tada će te morati kontaktirati odvjetnika u Njemačkoj da Vas zastupa u tom predmetu obzirom da hrvatski odvjetnici nisu ovlašteni na zastupanje pred Njemačkim sudovima.

I za kraj, NIKAD ne potpisujte dokumente koje ne razumijete. Puno je jeftinije pitati nekoga prije potpisa nego kasnije popravljati štetu.

S poštovanjem"

 

Eto, ja sastavila pismo, pa ću danas mailati. No još uvijek nisam sigurna da bih išta trebala poslati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S EBN-om ste u bitnom sklopili ugovor prema kojemu oni Vama nude reklamu na njihovoj stranici za cijenu od 677 €/godinu. Ugovor je sklopljen na 3 godine, a ukoliko isti ne otkažete ugovor se automatski produljuje za naredne 3 godine itd. Na njihovim stranicama su izlistani Vaši podatci koje ste im poslali.

 

Strašno .... ispada da se ipak treba obazirati na njihove prijetnje. Ja sam poslao dopis preporučeno sa sadržajem koji se nalzi ovdje na forumu, ali isto bez žiga jer sporni ugovor/ponudu također nisam ovjerio žigom. Ali što ako oni ne uzmu u obzir to što sam poslao, ili recimo da ne preuzmu poštu koju sam poslao preporučeno pa mi se ista vrati? Koliko se sječam opomenu za neplaćeni račun prije nekoliko tjedana su mi poslali također preporučeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, sad sam dobila odgovor od druge pravnice- uopće ne komunicirati s njima. Ja sam, naime, sve radila putem maila. Račun sam dobila redovnom poštom- ne preporučenom. S obzirom da sam ja našvrljala mužev potpis, (jer sam bila uvjerena da me poslovni partner iz Dusseldorfa traži OIB) kad je vidio poštu koja je stigla rekao je- to ti nije moj potpis, ja ništa ne plaćam. Ja sam i zaboravila da sam to poslala do jučer. Iznenađenje!!!

Sin mi je sada napravio jedan dopis koji ću im poslati mailom- ali ovaj put suprug zna o čemu se radi i s obzirom da moj falsifikat nije ni blizu njegovom potpisu kategorički odbijamo pravovaljanost ugovora jer ga nije potpisao on.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Topko, bravo za video. Puno mi je lakše kad čujem ovog britanskog parlamentarca. Nadam se da ce prije nego Britanija odleprša iz Unije uspjeti provesti tu odredbu. A ja ne plaćam.

 

Meni nije lakše jer se u videu uopće ne spominje sporni EBN od DAD gmbh već dotični navodi European City Guide, Construct Data Verlag, Deutscher Adressdienst GmbH and NovaChannel.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago mi je da se nakon dugo vremena aktivirala ekipa koja je voljna podijeliti svoja iskustva s nama ostalim supatnicima.

Samo molim nemojte širiti paniku!

 

Iz mog iskustva sam zaključila da se ne isplati dopisivati s njima, možete osporavati ugovor koliko hocete bez obzira tko ga potpisao, ili se pozivati na neznam kakve Zakone - oni uporno tupe po svom.

 

Nažalost, preostaje nam svima čekati i nadati se da će im institucije EU stati na kraj jer je to postao globalni problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svako ko je poslovao unutar EU bi trebao znati, da je "Račun" nezakonit.

 

Naime, u računu bi trebalo pisati: tax free intracommunity delivery.

 

Sukladno sa Umsatzsteuergesetz (UStG), Njemačke tvrtke moraju napisati "steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung" ili "tax free intracommunity" delivery ako je račun u Engleskom jeziku.

 

U DAD-ovom računu piše: "The accountability of the purchase tax is displaced to the benefit recipient." Osoba kojaje pisala taj dopis nema veze sa poslovnom korespodencom i porezima unutar EU. "Purchase tax" ne postoji, a postoji samo "value added tax" koji se ne obračunava u poslovima među tvrtkama iz dviju različitih članica EU. Zadnji dio (purchase tax is displaced to the benefit recipient) je itako takav nesmisao, da ga je teško komentirati. Apsurd.

 

To što smo dobili od DAD nije račun nego blef.

 

Danas sam čitao članak jednog Njemačkog odvjetnika, koji je nedavno zastupao pduzetnika iz Rumunije koji je želio DAD tužiti zbog prijevare. Već na prvi dopis je DAD odgovorio, da povlači sve svoje zahtjeve. Vjerojatno zato jer znaju, da bi na sudu izgubili a s tim bi kod drugih potpisnika njihove prijetnje izgubile na "ozbiljnosti".

 

Citat, (Ovdije možete pročitati kompletan tekst)

 

In einer außergerichtliche Sache vertrete ich ein rumänisches Unternehmer, welches auch auf die DAD hereingefallen ist.

 

Getreu dem Motto, dort wo deutsches Recht gilt, wird Deutsch gesprochen, habe ich mit Schreiben vom 16.10.2015 der Firma DAD eine Frist bis zum 29.10.2015 gesetzt, auf sämtliche Ansprüche zu verzichten.

 

 

Gerade eben erhielt ich ein Fax von DAD in englischer Sprache.

 

 

Der für meinen Mandanten und mich entscheidende Satz findet sich am Ende des Faxes:

 

 

„The above-mentioed contract of your Client is thus terminated an due related file has been closed.“

Frau Daniela Kunst als Managing Director der Deutscher Adressdienst GmbH hat ihre Hausaufgaben gemacht.

 

Zato: ne plaćajte, a dopise od DAD bacajte u koš.

uređeno: od Franjo Josip
Dodatak citata
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Franjo Josip,

 

Hvala na obavijesti. U privitku možete vidjeti dopis koji sam dobio prije dva dana kako me upozoravaju ako se ne plati da će pokrenuti postupak koji će moju tvrtku dodatno koštati... Naravno da ne mislim ništa platiti i postupit ću baš kako ste i Vi savjetovali. Još ću im poslati mail u kojemu ih upozoravam da me više ne kontaktiraju na ikakav način te ako tako ne postupe da ih namjeravam tužiti te ću u prilog staviti tekst koji ste objavili... Uglavnom svi budući dopisi ukoliko ih bude idu u smeće...

K281 2017-02-22 ER16515400..pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija