Jump to content

Radnik ne želi odraditi otkazni rok - tužba?


zerofear

Preporučene objave

Ukoliko radnik želi dati otkaz i ne želi više niti dana provesti u firmi (iz xy razloga), dakle ne želi odraditi niti otkazni rok - je li on podložan tužbi od strane poslodavca? Ako da, što točno krši i koje su moguće kazne? Na što treba pripaziti?

 

Kako radnik nebi odrađivao otkazni rok DVIJE su mogućnosti:

 

  1. Sporazumni prestanak ugovora o radu,što će reći dogovor poslodavca i radnika.
  2. Izvanredni otkaz ugovora o radu pri čemu strana koja otkazuje mora voditi računa o propisima o kojima govori ZOR a to je prema Izvanredni otkaz ugovora o radu

Članak 116.

1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.

Naravno sve rečeno mora birti u pisanom obliku.

PITANJE je koji su Vaši ralozi za izvanredni otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@hurus hvala lijepa.

 

Dakle ako radnik ne želi odraditi otkazni rok (a poslodavac ne želi ponuditi sporazumni raskid ugovora), onda vjerojatno radnika sljeduje neka financijska kazna odnosno naknada štete poslodavcu zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza. E sad - što su "ugovorom o radu preuzete obveze"? U firmi imamo raznih projekata na kojima rade mnogi. Kako točno definirati moje obveze? Je li to mora biti definirano pisanim oblikom? Jer postoje projekti unutar firme na kojima nikad nisam radio pa se bojim da ne bi iz vedra neba bio odgovoran i za te projekte pa da moram nadoknaditi štetu, jer nikada niti jedan dokument nisam potpisao osim ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

 

Inače, koliki je otkazni rok? U firmi sam kratko (par mjeseci, s tim da je u ugovoru o radu naznačeno da je prvih 6 mjeseci zapravo probni rok).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@hurus hvala lijepa.

 

Dakle ako radnik ne želi odraditi otkazni rok (a poslodavac ne želi ponuditi sporazumni raskid ugovora), onda vjerojatno radnika sljeduje neka financijska kazna odnosno naknada štete poslodavcu zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza. E sad - što su "ugovorom o radu preuzete obveze"? U firmi imamo raznih projekata na kojima rade mnogi. Kako točno definirati moje obveze? Je li to mora biti definirano pisanim oblikom? Jer postoje projekti unutar firme na kojima nikad nisam radio pa se bojim da ne bi iz vedra neba bio odgovoran i za te projekte pa da moram nadoknaditi štetu, jer nikada niti jedan dokument nisam potpisao osim ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

 

Inače, koliki je otkazni rok? U firmi sam kratko (par mjeseci, s tim da je u ugovoru o radu naznačeno da je prvih 6 mjeseci zapravo probni rok).

Zerofear,

„Financijske kazne „ ne postoje ukoliko nisu ugovorene ugovorom o radu,pravilnikom o rau ikli kolektivnim ugovorom. Kakove ste vi preuzeli obveze po tom ugovoru ,mi ne znamo. Dali je pravno slobodno sastaviti takav ugovor,ne znamo dojk ne pojasnite u čermu je bit onoga što Vas mući. Vaše obveze trebale bi biti regulirane Vašim ugovorom. Ukoliko nisu ,onda ih ni nema.

Ako ste na „probnom roku“ i ako ne zadovoljite, po isteku istog Vaš Ugovor će prestati a otkazni rok teće sukladno:

Ugovaranje i trajanje probnog rada

Članak 53.

(1) Prilikom sklapanja ugovora o radu može se ugovoriti probni rad.

(2) Probni rad iz stavka 1. ovoga članka ne smije trajati duže od šest mjeseci.

(3) Nezadovoljavanje radnika na probnom radu predstavlja posebno opravdan razlog za otkaz ugovora o radu.

(4) Na otkaz iz stavka 3. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o otkazu ugovora o radu, osim članka 120., članka 121. stavka 1. i članka 125. ovoga Zakona.

(5) Otkazni rok kod ugovorenog probnog rada je najmanje sedam dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@hurus ok onda, situacija je sljedeća: potpisao sam ugovor o radu na neodređeno vrijeme, s tim da je prvih 6 mjeseci probni rok. U firmi sam nekoliko mjeseci i ne želim ostati na radnom mjestu dulje od potrebnog (u prijevodu: po mogućnosti da ne odem niti sutra već na posao) radi užasne atmosfere.

 

Kao što rekoh - na probnom sam roku - ali me brine što ako poslodavac zatraži da odradim probni rok kojeg, kao što se da zaključiti, bih rado izbjegao jer mi je nepodnošljivo biti tamo, a kamoli odraditi mjesec dana probni rok.

 

Članak 53. kaže da je otkazni rok kod ugovorenog probnog rada najmanje sedam dana. Je li se to odnosi na moju situaciju? Nadalje - čemu ovo "najmanje"? Znači li to da poslodavac može od mene zatražiti da dulje odrađujem otkazni rok? Kome otkazni rok ide tu u korist?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zerofear,

Vi poslodavcu dostavite Redoviti otkaz ugovora o radu. U istom ne morate navoditi razlog (sve poštom,pismeno,na adresu poslodavca ,preporućeno sa povratnicom). Vaša je obveza prema gore rečenom odraditi otkazni rok od 7 dana( u odnoimaposlodavac -radnik vrijedi da je Zakon uviek n trani radnika). Naravno: pazite na „terete“ koje možda nosi Vaš ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Dala sam otkaz u poduzeću u kojem sam zaposlena dvije i pol godine.Tražila sam da mi u otkaznom roku od mjesec dana bude dozvoljeno korištenje preostalog godišnjeg odmora iz 2015.Poslodavac je potpisao moj prijedlog otkaza, ali kaže da mi ne mora udovoljiti, te da će me naknadno obavijestiti o o tome do kad ću morati raditi. Da li je to ispravno i da li postoji neki rok u kojem ja moram biti obavještena o točnim rokovima, te koje su posljedice ukoliko ne dođem na posao za vrijeme trajanja otkaznog roka? I još jedna stvar, da li poslodavac smije tražiti od mene da za vrijeme otkaznog roka radim prekovremeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 121. st. 5. Zakona o radu -

 

"Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

 

Glede prekovremenog - ukoliko se poštuju odredbe Zakona koje su vezane uz isti, dopušteno je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam neće omogućiti korištenje godišnjeg odmora iz 2015-te i razmjernog dijela iz 2016-te, onda vam ga mora platiti.

 

"Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

 

Članak 82.

 

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

 

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija