Jump to content

sadržaj optužnog prijedloga


svetiduje

Preporučene objave

Interesira me dali se u optužnom prijedlogu uzimaju izjave učesnika događaja i svjedoka ili se svjedoci samo taksativno navode bez izjava. Dobio sam optužni prijedlog za remećenje javnog reda u kojem policija navodi moj iskaz i iskaz prvooptuženog a bez iskaza svjedoka mada su oni dali iskaze nego su samo imenovani i predloženi za saslušanje.

 

Na moj prijedlog policija nije podnijela prijavu za remećenje javnog reda mada je isti postojao. Dali mogu ponijeti prijavak protiv policije za ne podnošenje prijave koju je počinitelj explicitno priznao. Konkretno se radi o uklanjanju antene sa zajedničkog krovišta koja je u funkciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne pišu se izjave svjedoka. Optužni prijedlog sadrži samo opis prekršaja, a svjedoci se saslušavaju na sudu.

 

Samo uklanjanje antene sa zajedničkog krovišta nije narušavanje javnog reda i mira, ali ako smatraš da su policajci pogriješili, možeš se žaliti policijskoj upravi, pa će se slučaj ponovno pregledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo uklanjanje antene sa zajedničkog krovišta nije narušavanje javnog reda i mira, ali ako smatraš da su policajci pogriješili, možeš se žaliti policijskoj upravi, pa će se slučaj ponovno pregledati.

Zar to ne spada pod neko djelo otuđenja privatne stvri, ometanje privatnog posjeda, uskraćenje prava na informiranje. ta antena tu stoji 30godina i temeljem nekakve sljednosti i posljednjeg mirnog korisnika trebala bi ostati pogotovo ako je u funkciji. Jer ako to ne spada pod nikakvu sankciju onda mogu šetati po krovovima grada i skidati antene bez ikakve bojazni od sankcija, isto tako mogu skidati oluke i crijep. Malo karikiram ali kako se pravno zaštitit od takvog samovoljnog ponašanja pojedinca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dobro razumijem, osoba koja je skidala antenu je smetala posjed, u tom slučaju treba podnijeti tužbu radi smetanja posjeda, i to u roku od 30 dana od dana smetanja posjeda, kojom će se utvrditi čin smetanja, tražiti od tuženika da se suzdrži od daljnjeg smetanja i da uspostavi ranije posjedovno stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar to ne spada pod neko djelo otuđenja privatne stvri, ometanje privatnog posjeda, uskraćenje prava na informiranje.

Ako su antenu htjeli prisvojit onda bi bila krađa a pošto je vrijednost mala ide privatna tužba.

Ometanja nema jer je zajednički krov.

Uskraćivanja prava na informiranje nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom ponovnog postavljanja antene na krovu ista osoba koja mi je skinula antenu je došla i verbalno me a potom i fizički napala tako da me je gurnuo na pod pri čemu sam zadobio kontuziju nosa i ogrebotine po nosu i čelu. imao sam svjedoka kojeg sam naveo policajcu jer sam išao prijaviti napad nakon čega sam išao kod liječnika na hitnu da mi sanira ozljede i napiše izvještaj.

Međutim u prijavi za remećenje javnog reda i mira naveo je da sam ja njega napao sa leđa uhvatio rukama i gušio, oborio na pod i udarao šakom u prsa nos i arkadu.

Iz njegove medicinske dokumentacije se vidi da je naveo samo da je primio udarce ali nema navedenih nikakvih ozljeda ,jer ga nisam ni udarao ni bacao na pod, nego je utekao kad je vidio što je uradio.

Na saslušanju sutkinja je ispitivala sve redom i kad je svjedok rekao da ovaj što me je napao laže da sam ja njega napao izbacila ga van do kraja saslušanja.

Dali je time ona onemogućila da svjedok daje iskaze u moju korist i dali je suđenje regularno jer je nekoliko puta kada sam iznosio svoju obranu poklapala uši govoreći da je to ne zanima i da ne želi čuti, čimie mi je onemogućila iznošenje obrane u punom opsegu.

Nisam imao potpuni uvid u svu dokumentaciju što se tiče navodnih ozljeda mog napadača, dali je i po tom pitanju suđenje regularno?

Dali je napravljena povreda prekršajnog postupka i utvrđivanja činjeničnog stanja?

Dali ima temelja za žalbu na rješenje suda pošto nas je oboje proglasio krivima i odrezao iste kazne.

Dakle, skinuta mi je antena dobio sam po nosu i još za to moram platiti kaznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Nisam imao potpuni uvid u svu dokumentaciju što se tiče navodnih ozljeda mog napadača, dali je i po tom pitanju suđenje regularno?

Dali je napravljena povreda prekršajnog postupka i utvrđivanja činjeničnog stanja?

Dali ima temelja za žalbu na rješenje suda pošto nas je oboje proglasio krivima i odrezao iste kazne.

Dakle, skinuta mi je antena dobio sam po nosu i još za to moram platiti kaznu.

 

Ja nisam imao uvid u popratne dokumente značili to da mi je uskraćeno pravo na pošteno suđenje?
Uvid u kompletnu dokumentaciju se mora tražit.

 

S obzirom kako je ova tema i započela (krivo) tako je vjerovatno bilo i na suđenju pa je poklopla uši.Nju samo zanima da li je došlo do obostrane tuče ili je jedna osoba napala drugu,ostale stavri je ne zanimaju jer nisu to ni tražili u optužnom prijedlogu.

 

I ja bi ga izbacio ako je govorio a nije pitan jer je tamo sud a ne tržnica.

 

Žalba se dakako može podnijet VPS-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvid u kompletnu dokumentaciju se mora tražit.

.....

I ja bi ga izbacio ako je govorio a nije pitan jer je tamo sud a ne tržnica.

 

Žalba se dakako može podnijet VPS-u.

 

Bio je pitan dali se dogodilo ili nije.

To što sam izgubio svjedoka za sebe, to ništa?

Kako bi ti podnoio žalbu VPS-u ako nije problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio je pitan dali se dogodilo ili nije.

To što sam izgubio svjedoka za sebe, to ništa?

Kako bi ti podnoio žalbu VPS-u ako nije problem.

Jednostavno napiši da ga nisi udario jer nema povreda a i svjedok kaže u tvoju korist a sutkinja ga nije saslušala.

kako kaže Bovu nađi nekoga tko može pročitat optužni prijedlog i presudu da vidi točno što i kako piše.Požuri jer imaš rok za žalbu.

Da si se barem javio čim si dobio optužni bilo bi lakše dat savjet što treba radit na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...nas je oboje proglasio krivima i odrezao iste kazne.

 

"Prekršajci" u pravilu, tako i rade, zbog opterećenja i nedostatka vremena. Nije opravdanje, ali takav "pragmatički" pristup im se znade vrlo često i vratiti poput bumeranga. No, davati iole konkretne savjete, a da nemamo uvid u spis je - neozbiljno.

 

Stoga, pronađite odvjetnika već u ponedjeljak, neka prouči sve i vidi ima li ili ne osnove za žalbu. Sutkinja se u obrazloženju presude morala dotaknuti i iskaza svjedoka u vašu korist i objasniti zaštio njegov iskaz ne uzima u obzir kao vjerodostojan (pristranost, kontradikcija, suprotan svim drugim dokazima ili nešto slično). Ako to nije učinila, imate osnovu za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na moju žalost da sam se prije obratio, ali tko je mogao misliti da je moguće ako prijaviš napad da dobiješ prijavu i kaznu, ako imaš povrede i svjedoka da ti se ne uvažava, ako imaš antenu da ti je slobodno mogu skinuti

Za drota13 mogu li ja po toj logici preparkiravati policijska vozila po javnoj površini jer mi se ne sviđa kako su parkirana a da to nije prekršaj ili nešto slično tome, jer se ne mogu oteti dojmu da bi milicija u ono vrijeme to riješila u 5 minuta a ovi današnji samo gledaju kad im je kraj smjene i koliko će love u kaznama napisati bez obzira na inkrimirne radnje i to lijepo prebace poslije na sud da se oni sa time zaj****aju, nema sankcija za antenu nema ni za preparkiravanje, jeli tako, nikakva šteta tamo ni amo. Malo mi je čudno da se za male vrijednost ne isplati tužakati, nekome odvrneš retrovizor i ništa ugrizao vuk magare, do kojeg se iznosa isplati proces tj. do kojeg iznosa policija okreće glavu na drugu stranu.

Rok za podnošenje mi ističe u ovaj utorak tako da je već kasno da nekom to nosim na uvid. Osuđen sam po članku 13 zak.o remećenju javnog reda i mira za obostrano naguravanje na podu i vikanje na javnom mjestu.

Dali sam se mogao braniti pismenim putem odmah bez dolaska na sud?

"Uvid u kompletnu dokumentaciju se mora tražit"

sada ću to tražiti ako upali u žalbi.

Dali mi je sud treba trebao uputiti u to moje pravo pošto sam laik po pitanju prava?

G-man i sivko, hvala na konkretnim savjetima ako imate još neki slobodno predložite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogu li ja po toj logici preparkiravati policijska vozila po javnoj površini jer mi se ne sviđa kako su parkirana
Ne možeš bez sankcija.

 

to lijepo prebace poslije na sud da se oni sa time zaj****aju,
nisu ovlašteni za poslove vlasništva a krađe nije bilo tako da se sa skidanjem antene nije nitko zaje....o

 

tj. do kojeg iznosa policija okreće glavu na drugu stranu.
2000 kn ali ne okreću glavu.Da ti je skinuo netko (bez da je otuđi) kga ne poznaješ dobio bi od njih podatke o toj osobi da je možeš tužit

 

Osuđen sam po članku 13 zak.o remećenju javnog reda i mira za obostrano naguravanje na podu i vikanje na javnom mjestu.
Pa tako reci.Ako si stvarno vikao i svađao se onda je sasvim nebitno da li je bilo tuče jer si kriv po ostalom "Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče " tako da je uspjeh žalbe onda nikakav.

 

Dali sam se mogao braniti pismenim putem odmah bez dolaska na sud?

Jesi a svoja prava si dobio napisana odmah kad su ti javili da će podignut optužni prijedlog.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za 2000 kuna vrijednosti novog predmeta ili trenutne vrijednost predmeta, mislim ako je predmet star 10 ili 15 pa je izgubio na vrijednosti.

Mislio sam tražiti obnovu postupka zbog udaljavanja svjedoka koji je mogao govoriti u moju korist ili zbog odbijanja iznošenja dijelova moje odbrane ili zbog iznošenja novih dokaza jer nisam bio upoznat sa svim dokazima.

Što se tiče tuče, vikanja, svađanja, to je sutkinja napisala da nije bitno tko je prvi započe svađu ili inicirao fizički kontakt pri kojem su oba zadobila tjelesne ozljede. (kako se onda po zakonu braniti a da ne budeš kriv,jer ako se ne braniš obrao si bostan, a ako se braniš dobiješ od suda sankcije )

Što ne stoji jer u njegovom nalazu se ne navode ozljede nego se samo navodi taksativno da je primio udarce što nije. Kako se može takav nalaz osporiti. A ni ja ni optuženi ne navodimo da smo se naguravali na podu niti je svjedok to izjavio. Mada je sutkinja napisala da je to svjedok izrjekom rekao ali nije. Svjedok je i ja smo u srodstvu a optuženi ima dokazanu psihijatrijsku dijagnozu, vjerovatno agresivnog tipa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se nisi tukao ali si se svadjao i vikao opet si kriv po istom clanku zakona i to je to,ukratko i bitno.

 

Nemas novih dokaza da se nisi svadjao i vikao,naguravanje nije tuca tako da ti svjedok nije ni potreban a oni u srodstvu mogu bit nevjerodostojni.

 

Da antena sada i vrijedi 2500 kn a nije otudjena ili ostecena ili unistena policija opet ne bi mogla nista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

… tko je mogao misliti da je moguće ako prijaviš napad da dobiješ prijavu i kaznu...

 

Za prekršaj nije bitno to tko je zvao policiju ako ste se ravnopravno tukli. Nismo u vrtiću i nije riječ o tome tko je prvi započeo ako je kasnije bilo obostrano. Ako ti je on oštetio antenu, mogao si ga privatno tužiti ili na policiji podnijeti prijedlog za kazneni progon, a nes e sukobljavati s njim. S obzirom da si se prvo sukobio, a onda zvao policiju, nije toliko čudno da je ovako završilo.

 

 

… ne mogu oteti dojmu da bi milicija u ono vrijeme to riješila u 5 minuta...

 

Mislim da ne bi bio zadovoljan akko bi riješili.

 

 

Za 2000 kuna vrijednosti novog predmeta ili trenutne vrijednost predmeta, mislim ako je predmet star 10 ili 15 pa je izgubio na vrijednosti...

 

Vrijednost nije bitna jer ti ništa nije otuđeno. Oštećenje je u svakom slučaju kazneno djelo, bez obzira na visinu štete.

 

 

… Što se tiče tuče, vikanja, svađanja, to je sutkinja napisala da nije bitno tko je prvi započe svađu ili inicirao fizički kontakt pri kojem su oba zadobila tjelesne ozljede. (kako se onda po zakonu braniti a da ne budeš kriv,jer ako se ne braniš obrao si bostan, a ako se braniš dobiješ od suda sankcije )...

 

Imaš pravo na samoobranu, ali po razvoju situacije, ti se nisi branio, nego si se tukao s drugim počiniteljem. Možeš mu i nanijeti ozljede u obrani, ali opet, ako si prekoračio obranu, normalno je da si i ti prijavljen, a najčešće je upravo tako. Ljudi izgube živce i pretjeraju, a ne mogu razumno i objektivno sagledati svoje postupke.

 

 

… Svjedok je i ja smo u srodstvu a optuženi ima dokazanu psihijatrijsku dijagnozu, vjerovatno agresivnog tipa.

 

Svjedoke je vjerojatno pričao više o anteni nego o sukobu, a zato i je udaljen. Pišem „vjerojatno“ jer nemamo uvid u sve činjenice, ali iz iskustva znam da je to najčešće tako. A i to što ti je rođak nejde u prilog njegovoj nepristranosti.

 

 

Ukratko, imaš pravo žalbe i možeš se žaliti, ali radije idi kod odvjetnika koji će vidjeti sve činjenice i znati te pravilno savjetovati (isplati li se). Jasno mi je da si ljut i ogorčen bolesnikom koji ti je potrgao antenu, ali niti jedan zakon u niti jednoj državi ti nakon toga ne daje za pravo da se ponašaš kako ti dođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možeš se žaliti policijskoj upravi, pa će se slučaj ponovno pregledati.

 

Možda bi u Zagrebu ponovo i pogledali ali ovdje kod mene policija radi za sebe 70% vremena a ostalo za državu, tako da je to sizifov posao. A vidim kako gore batinaju odvjetnike i zloupotrebljavaju ovlasti.

 

Nismo u vrtiću i nije riječ o tome tko je prvi započeo ako je kasnije bilo obostrano.

A gdje je namjera i iniciranje sukoba prvo verbalno zatim i fizički, kako se ono kaže sa predoumišljajem.

 

Mislim da ne bi bio zadovoljan ako bi riješili.

Nisam ni ovako.

 

 

Možeš mu i nanijeti ozljede u obrani, ali opet, ako si prekoračio obranu,

Koje su to ozljede koje su dozvoljene u samoodbrani?

 

Kako ću se braniti kad je pobjegao kad me je bacio na pod, kamo sreće da mi je dopao šaka pa da to raščistim nebi mi bilo žao svega, barem bi imao prave ozljede a ne one taksativne navodne udarce.

 

 

Ukratko, imaš pravo žalbe i možeš se žaliti, ali radije idi kod odvjetnika koji će vidjeti sve činjenice i znati te pravilno savjetovati (isplati li se). Jasno mi je da si ljut i ogorčen bolesnikom koji ti je potrgao antenu, ali niti jedan zakon u niti jednoj državi ti nakon toga ne daje za pravo da se ponašaš kako ti dođe.

 

Po ovome što sam saznao na forumu mislim da mi se ne isplati konzultirati sa odvjetnikom jer kazna nije velika, sve skupa 850kn, kako nikad nisam kažnjavan, osim onih gluposti u saobraćaju, mislim da ću ovakve stvari rješavati bez policije i svjedoka pa ću biti mirniji i zadovoljniji, pa što se dokaže dokaže.

hvala svima na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino još nisi priznao da si kriv za viku i svađu.

To ste odlično primjetili naime kako se definira svađa, dali je to neslaganje u stavovima ili otvoreno polemiziranje ili odbijanje dijaloga? Na koliko decibela počinje vikanje 60, 70, 80 dB ili je možda to regulirano nekim pravilnikom i kako se dokazuje na sudu. Šta ako jedan od učesnika ima oštećen sluh pa se ne čuju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

… A gdje je namjera i iniciranje sukoba prvo verbalno zatim i fizički, kako se ono kaže sa predoumišljajem…

 

Za prekršaj je dovoljan i nehaj (ne nužno i namjera), a njegova namjera za izazivanje sukoba ne utječe na tvoju odgovornost iz nehaja (prihvaćanje sukoba bez "predumišljaja").

 

 

… Koje su to ozljede koje su dozvoljene u samoodbrani?…

 

Nije propisano kolike ozljede su samoobrana, a kolike ravnopravni sukob ili napad, sve ovisi o situaciji. U krajnjem slučaju, može se i ubiti nekoga iz samoobrane, a da to bude potpuno opravdano.

 

 

… Po ovome što sam saznao na forumu mislim da mi se ne isplati konzultirati sa odvjetnikom jer kazna nije velika, sve skupa 850kn…

 

O ovom slučaju bi trošak odvjetnika vjerojatno bio veći od bilo koje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brišu li se prekršaji iz evidencije ili to ostaje dok ima struje u kompjuteru?

Nekako sam stekao dojam da je sistem naopako podešen jer kako god okreneš ne možeš ga pobijediti bez obzira na stvarna događanja uvijek na kraju nastradaš što u meni stvara animozitet prema sve vlasti, više ih gledam kao nasilnike koji zagorčavaju život nego na servis građanina.

Drugi dio dojma je da smo postali preuređena zemlja i da nema onog osjećaja slobode disanja, zna li netko od vas kako su takve zemlje, tj. sustavi koji su postali preuređeni, na kraju završili. Ovo je više sociološko nego pravno pitanje, ali me interesira dali je bilo kakvih revolucija, urušavanja, pobuna ili slično ili su društva- države-narodi išli u dekadenciju i nestajali sa povijesne scene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija