Jump to content

Preprodaja lijekova


istosad

Preporučene objave

Uhvaćen sam u prodaji sredstava za potenciju (Kamagra i dr.) bez licence, čak su mi prišili da se radi o krivotvorinama što nije točno.

 

Kao olakotnu okolnost mislim iznijeti svoje imovinsko stanje, svoju dosadašnju nekažnjavanost, dugotrajnu nezaposlenost, mogao bih i psihijatrijsku dokumentaciju, zadovoljne kupce (:D), činjenicu da sam prodavao proizvode koji nisu registrirani ali su originalni (čak imam i jedan primjerak kopije kojeg sam osobno isprobao 1 kom. i odvojio od ostatka robe bez namjere prodavanja) i "sigurni" ukoliko osoba ne spada u rizične skupine, na što sam uvijek upozoravao kupce.

 

Nisam nešto osobito zaradio na tome, više-manje za stanarinu i režije koje su niske i sl.

 

Zanima me koliko ću čekati suđenje, hoću li dobiti svoje stvari (oduzeto mi je računalo i mobiteli) nakon njihovog pregleda ili tek nakon suđenja i mogu li završiti u zatvoru zbog tog :o

 

Morao sam potpisati i neki dokument da neću iznositi podatke o istrazi, što to konkretno znači, pretpostavljam da ipak ne prisluškuju mobitele svih mojih prijatelja i kontakata (pretpostavka je da normalan čovjek neće skrivat od frendova što mu se dogodilo)?

 

U papirima gdje piše kako su došli do mene se ne navodi praćenje naručenih pošiljki, a zaplijenili su mi i stvari koje se legalno mogu naručiti preko interneta, pa me zanima mogu li i dalje naručivati stvari na svoju adresu bez straha od sačekuša, zaplijena, premetačina i sl..

I što u slučaju da sam naručio stvari prije nego što su me uhvatili, jel onda moram potjerati poštara ako mi pozvoni na vrata, u slučaju da se u pošiljci nalazi zabranjena supstanca ili nešto što bi netko mogao tako protumačiti (jer su mi zaplijenili i stvari koje su legalne)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Daljnje činjenje kaznenog djela bi svakako bila otegotna okolnost. Bez obzira na činjenicu da vjerojatno nije bilo prisluškivanja, moguće je da ćete biti obuhvaćeni i daljnjim praćenjima pošiljki, pa da bi vas mogli optužiti za novo, istovjetno kazneno djelo. Ja bih se suzdržala od naručivanja daljnjih pošiljki.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za što vas točno terete?

 

Za kaznena djela "Krivotvorenje lijekova i medicinskih proizvoda" iz čl. 185. st. 1. i 2. KZ i "Nedozvoljena trgovina" iz čl. 264. st. 1. KZ.

 

Dotični lijekovi se ne smiju stavljati u promet u RH, a navedeni proizvodi spadaju u skupinu lijekova koji se izdaju na recept liječnika, odnosno temeljem članka 135. st. 1. i 2. Zakona o lijekovima promet lijekova na malo smiju obavljati pravne i fizičke osobe kojima je odobreno obavljanje ljekarničke djelatnosti te specijalizirane prodavaonice za promet na malo lijekovima kojima je dana dozvola Agencije za promet na malo lijekovima, a isto tako sukladno čl. 106. st. 2. Zakona o lijekovima, lijekove koji se izdaju na recept dopušteno je izdavati samo u ljekarnama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu proci mjeseci do pocetka sudjenja a da li ce bit zatvora ovisi o mnogo stvari.Ono sto je dozvoljeno vani ne znaci da je legalno kod nas.Ako te uhvate sa novim stvarima kazna ce bit vece.Prije kraja sudjenja stvari ostaju kod njih.
Ne mislim više nabavljat i nemam, ali što kad bi me hipotetski uhvatili s malom količinom, jel isto kao kad bi dilera uhvatili s malo trave (usput, ne znam što se događa ni u tom slučaju)?

 

Ažurirano

 

Ako nema krivotvorina nedozvoljena trgovina.

 

Da, nema, ima samo jedna kutija koju sam stavio sa strane (također su je zaplijenili) koju sam uzeo za probu i koju nisam namjeravao preprodavati kad sam probao i vidio da je lažnjak.

 

Valjda mi ne mogu i to prišit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za kaznena djela "Krivotvorenje lijekova i medicinskih proizvoda" iz čl. 185. st. 1. i 2. KZ i "Nedozvoljena trgovina" iz čl. 264. st. 1. KZ.

 

Dotični lijekovi se ne smiju stavljati u promet u RH,

 

Ne mislim više nabavljat i nemam, ali što kad bi me hipotetski uhvatili s malom količinom, jel isto kao kad bi dilera uhvatili s malo trave (usput, ne znam što se događa ni u tom slučaju)?

 

Ažurirano

 

 

i vidio da je lažnjak.

 

Valjda mi ne mogu i to prišit?

Sve riješeno.Kad bi ti našli novu pošiljku bez obzira na količinu nadopunili bi optužnicu ili podigli novu pa bi kazna bila veća.

 

Možda i ono znaju da je nešto bilo lažno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da mi ovo djeluje malo čudno. Naime, jedno kazneno djelo isključuje drugo, zbog klauzule supsidijarnosti istaknute u nedozvoljenoj trgovini.

 

Sugeriram vam angažman kaznenjaka da on to pogleda malo pažljivije i vidi što se može napraviti, a glede daljnjih narudžbi mogu reći samo jedno - NEMOJTE TO RADITI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve riješeno.Kad bi ti našli novu pošiljku bez obzira na količinu nadopunili bi optužnicu ili podigli novu pa bi kazna bila veća.

 

Možda i ono znaju da je nešto bilo lažno.

 

Ne znaju za ono, dobio sam opis istrage i nisu temeljem toga mogli znati.

 

Bez obzira na količinu? A kako mi mogu dokazati da zaplijenjena roba nije bila dijelom prethodne pošiljke koja u prethodnoj premetačini nije pronađena ili da roba nije naručena prije nego što je izvršena prethodna premetačina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da mi ovo djeluje malo čudno. Naime, jedno kazneno djelo isključuje drugo, zbog klauzule supsidijarnosti istaknute u nedozvoljenoj trgovini.

 

Sugeriram vam angažman kaznenjaka da on to pogleda malo pažljivije i vidi što se može napraviti, a glede daljnjih narudžbi mogu reći samo jedno - NEMOJTE TO RADITI.

 

Svakako da ne namjeravam više naručivati, upit se odnosio eventualno na hipotetske situacije poput one iz prethodnog odgovora ili u slučaju da naručim robu koja je legalna, ali da mi ju svejedno zaplijene, kao što su mi zaplijenili i drugu robu koja je legalna skupa s ovim nedopuštenim sredstvima.

 

Mogu li angažirati nekog kaznenjaka besplatno ili i to moram platit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Bez obzira na količinu? A kako mi mogu dokazati da zaplijenjena roba nije bila dijelom prethodne pošiljke koja u prethodnoj premetačini nije pronađena ili da roba nije naručena prije nego što je izvršena prethodna premetačina?

 

ili u slučaju da naručim robu koja je legalna, ali da mi ju svejedno zaplijene, kao što su mi zaplijenili i drugu robu koja je legalna skupa s ovim nedopuštenim sredstvima.

Nebitno.Prodaješ robu za čiju prodaju nisi ovlašten.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema iznesenim detaljima ne vidim osnovu za obveznu obranu, tako da biste ga morali sami angažirati. U kaznenim postupcima to se isplati, pogotovo ako su okolnosti "mutne".

 

"istosad" je naveo da je lošeg imovinskog stanja. Nema li on pravo na "siromaškog branitelja" ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

quote_icon.png istosad je napisao viewpost-right.png

 

Bez obzira na količinu? A kako mi mogu dokazati da zaplijenjena roba nije bila dijelom prethodne pošiljke koja u prethodnoj premetačini nije pronađena ili da roba nije naručena prije nego što je izvršena prethodna premetačina?

 

quote_icon.png istosad je napisao viewpost-right.png

 

ili u slučaju da naručim robu koja je legalna, ali da mi ju svejedno zaplijene, kao što su mi zaplijenili i drugu robu koja je legalna skupa s ovim nedopuštenim sredstvima.

Nebitno.Prodaješ robu za čiju prodaju nisi ovlašten.

 

1. dio: Ali na temelju čega mi mogu pisati novu optužnicu? Pa onda po istoj pravnoj logici mi (lupam) 100 paketa robe mogu raspodijeliti na 5 dijelova i umjesto jedne mi napisati 5 optužnica.

 

2. dio: Ne, ovo što su mi zaplijenili nije bilo namijenjeno prodaji, barem će im to biti teško dokazati jer su to sve količine za osobnu upotrebu.

Mogu me isto tako i pratiti i zaplijeniti mi kapsule s C vitaminom iz Konzuma (lupam) i optužiti me za preprodaju tih kapsula.

 

Ažurirano

 

Ali to mora zahtijevati i potkrijepiti valjanom dokumentacijom, što će u ovoj fazi procjenjivati ODO (čl. 72. ZKP-a).

Koja bi bila valjana dokumentacija? Može li stanje bankovnog računa?

Imam i razne druge dokumente na raspolaganju jer sam se nedavno mislio i prijavit za primanje socijalne pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dio: Ali na temelju čega mi mogu pisati novu optužnicu? Pa onda po istoj pravnoj logici mi (lupam) 100 paketa robe mogu raspodijeliti na 5 dijelova i umjesto jedne mi napisati 5 optužnica.

 

2. dio: Ne, ovo što su mi zaplijenili nije bilo namijenjeno prodaji, barem će im to biti teško dokazati jer su to sve količine za osobnu upotrebu.

Mogu me isto tako i pratiti i zaplijeniti mi kapsule s C vitaminom iz Konzuma (lupam) i optužiti me za preprodaju tih kapsula.

Ako su našli 100 onda je to jedno djelo.A ti djelo možeš i ponovit nakon nekog vremena.

 

2.ne znamo što i u kojim količinama je zapljenjeno tako da ne znamo što je za osobnu upotrebu a što nije.

 

Uhvaćen si u preprodaji a to im je sasvim dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su našli 100 onda je to jedno djelo.A ti djelo možeš i ponovit nakon nekog vremena.

 

2.ne znamo što i u kojim količinama je zapljenjeno tako da ne znamo što je za osobnu upotrebu a što nije.

 

Uhvaćen si u preprodaji a to im je sasvim dovoljno.

 

A postoje li nekakvi kriteriji temeljem kojih se to može "objektivno" utvrditi ili se više-manje svodi na odokativnu procjenu? Kakva je sudska praksa? A zbilja nemam nikakve namjere dilat to, ali mogu li me za....... ako tipa odem na party gdje će se cugat i nađu mi jednu tabletu, pa mi pretresu stan i nađu par kutija toga (slično kao i s travom recimo, nitko ne kupuje joint po joint nego uzme za 100 kn ili ako je pri parama za 500 kn i sl.).

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U čl. 72. st. 2. ZKP-a sve stoji.

"Obrazloženi zahtjev za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstava okrivljenik podnosi državnom odvjetniku do podizanja optužnice odnosno sudu nakon podizanja optužnice." Što to konkretno znači, rečeno mi je da će mi vjerojatno DO ponuditi uvjetnu kaznu, znači li to da će me oni pozvati i da ću morati sam s njima pregovarati, ili da ću kad me pozovu moći od njih zatražiti da mi omoguće predavanje zahtjeva za braniteljem prije nego što stvar pošalju na sud, ili da im za svaki slučaj sam u što kraćem roku pošaljem zahtjev?

 

Savjetovao si mi konzultiranje krivičara (valjda sam pogodio izraz), postoji li nekakvo besplatno pravno savjetovanje za građane, čitao sam negdje da je RH to morala uvesti pristupanjem u EU.

 

Inače što se tiče samih optužbi, ovo za krivotvorenje namjeravam negirati (kazna zatvora od 6 mj. do 5 god.), a za preprodaju (kazna do 1 god.) priznati, te iznijeti olakotne okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što to konkretno znači, rečeno mi je da će mi vjerojatno DO ponuditi uvjetnu kaznu, znači li to da će me oni pozvati i da ću morati sam s njima pregovarati...

 

To će vam vjerojatno ponuditi u neformalnom razgovoru prije prvog ispitivanja, pa se moguće ovo sve riješi i preko kaznenog naloga (ne idete na sud, ali zauzvrat morate priznati krivnju).

 

...ili da ću kad me pozovu moći od njih zatražiti da mi omoguće predavanje zahtjeva za braniteljem prije nego što stvar pošalju na sud?

 

Postavljanje branitelja na teret proračunskih sredstava u tzv. prethodnom kaznenom postupku može se zahtijevati nakon primitka rješenja o provođenju istrage odnosno nakon podizanja optužnice.

 

Savjetovao si mi konzultiranje krivičara (valjda sam pogodio izraz), postoji li nekakvo besplatno pravno savjetovanje za građane, čitao sam negdje da je RH to morala uvesti pristupanjem u EU.

 

Koliko je meni poznato (obzirom na težinu predmeta) - ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače što se tiče samih optužbi, ovo za krivotvorenje namjeravam negirati (kazna zatvora od 6 mj. do 5 god.), a za preprodaju (kazna do 1 god.) priznati, te iznijeti olakotne okolnosti.

Ukoliko ti ne dokažu krivitvorenje. uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda se vjerojatno nećete uspjeti dogovoriti.

 

Super, dakle mene se optužuje da sam prodavao krivotvorene lijekove (inače je tržište preplavljeno krivotvorinama, a ja sam taj koji je prodavao originale, i za njih plaćao veću nabavnu cijenu) koji pored tog i nisu odobreni za prodaju u RH, a do tog zaključka su došli tako da su još prije pretresa stana vještačenjem utvrdili da sam zbilja prodavao lijekove koji sadrže tvari koje se smiju izdavati samo na recept od strane za to ovlaštenih osoba.

 

Da bi me se moglo optužiti za krivotvorenje, oni su u svom laboratoriju morali imati originalne primjerke lijeka kojeg sam prodavao (koji se ne smije uvoziti u RH) i usporediti sastav tih lijekova i onog kojeg sam ja prodavao, što čisto sumnjam da su radili (nažalost, stavljen sam u poziciju da se bavim nagađanjem jer jedino što znam sigurno i za što imam potvrdu jest to da su vještačenjem utvrdili da se radilo o supstancama koje se smiju izdavati samo na recept od strane ovlaštenih osoba).

 

Također sam stavljen u poziciju da se bez pravnog savjetnika i bez uvida u dokazni materijal moram cjenjkati s njima o visini kazne.

 

Znači oni imaju odriješene ruke da blefiraju i da igraju na kartu mog straha od suđenja i na taj način pogoduju sami sebi i svojim izgledima da mi odvale što veću kaznu.

 

Jesam li dobro razumio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o blefiranju, ali činjenica jeste da su u povoljnijoj poziciji od vas. Za sve što će vas optužiti, morati će i dokazati. Obzirom mi neke stvari i nisu dokraja jasne, savjetovao sam vam angažman odvjetnika kaznenjaka, koji će uvidom u njihov spis znati ako štogod ne drži vodu, odnosno ide vama u prilog.

 

Ovako "naslijepo" možemo debatirati do unedogled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o blefiranju, ali činjenica jeste da su u povoljnijoj poziciji od vas. Za sve što će vas optužiti, morati će i dokazati. Obzirom mi neke stvari i nisu dokraja jasne, savjetovao sam vam angažman odvjetnika kaznenjaka, koji će uvidom u njihov spis znati ako štogod ne drži vodu, odnosno ide vama u prilog.

 

Ovako "naslijepo" možemo debatirati do unedogled.

 

A ja nemam pravo uvida u njihov spis, samo imam pravo platiti (ne znam odakle) nekom odvjetniku koji će to učiniti umjesto mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super, dakle mene se optužuje da sam prodavao krivotvorene lijekove

...

Objašnjenje za tvoje krivitvorine

http://www.hfd-fg.hr/dokumenti/X_savjetovanje_farmaceuta/petak-25.05.2012/13/Krivotvoreni%20lijekovi%20-%20dokumenti,%20zastite%20i%20regulativa%20EU.pdf

 

http://www.halmed.hr/?ln=hr&w=novosti&d=2010&id=474&p=1

 

i objašnjenje u KZ-u

Ĉlanak 185.

Ovaj članak je nov, a rađen je po uzoru na inkriminacije predviđene Konvencijom Vijeća Europe o krivotvorenju medicinskih proizvoda i sličnih kaznenih djela koja ugrožavaju javno zdravlje. Vidi članak 5.-7. i članak 13. Konvencije.

Pojmovi u ovom članku imaju značenje opisano u Zakonu o lijekovima (Narodne novine, br. 71/2007 i 45/2009 – u daljnjem tekstu: Zakon o lijekovima) te Zakonu o medicinskim proizvodima (Narodne novine, br. 67/2008 – u daljnjem tekstu: Zakon o medicinskim proizvodima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objašnjenje za tvoje krivitvorine

http://www.hfd-fg.hr/dokumenti/X_savjetovanje_farmaceuta/petak-25.05.2012/13/Krivotvoreni%20lijekovi%20-%20dokumenti,%20zastite%20i%20regulativa%20EU.pdf

 

http://www.halmed.hr/?ln=hr&w=novosti&d=2010&id=474&p=1

 

i objašnjenje u KZ-u

Ĉlanak 185.

Ovaj članak je nov, a rađen je po uzoru na inkriminacije predviđene Konvencijom Vijeća Europe o krivotvorenju medicinskih proizvoda i sličnih kaznenih djela koja ugrožavaju javno zdravlje. Vidi članak 5.-7. i članak 13. Konvencije.

Pojmovi u ovom članku imaju značenje opisano u Zakonu o lijekovima (Narodne novine, br. 71/2007 i 45/2009 – u daljnjem tekstu: Zakon o lijekovima) te Zakonu o medicinskim proizvodima (Narodne novine, br. 67/2008 – u daljnjem tekstu: Zakon o medicinskim proizvodima).

 

Moji lijekovi nisu krivotvorine, kao prvo. A na ovih par primjeraka lijekova na slikama iz ove reklamne brošure odmah primijetim da su krivotvorine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moji lijekovi nisu krivotvorine, kao prvo. A na ovih par primjeraka lijekova na slikama iz ove reklamne brošure odmah primijetim da su krivotvorine.
Pitanje je što ti misliš da su krivotvorine a što zakon o lijekovima i zakon o medicinskim proizvodima.

U linkovima se tumači što smatraju za krivotvorine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je što ti misliš da su krivotvorine a što zakon o lijekovima i zakon o medicinskim proizvodima.

U linkovima se tumači što smatraju za krivotvorine.

 

Pa dobro, koliko sam ja shvatio iz letimičnog čitanja, krivotvorinama se automatski shvaća svaki proizvod koji ne odgovara birokratskim propisima koji vrijede u EU, iako se normalno prodaje u masi zemalja.

 

Tako da takav nakaradan zakon ne razlikuje originalni (u doslovnom, a ne u izvrnutom pravnom značenju pojma) lijek koji je učinkovitiji i sigurniji od mase (to tvrdim) registriranih lijekova za istu namjenu i krivotvorinu (u doslovnom značenju pojma) koja nije učinkovita i u sebi sadrži bog te pitaj kakve otrove.

 

Inače ovi Halmedi i slične institucije su jedni obični reketari i pijavice koji pogoduju svojim partnerima iz farmaceutske industrije, a ova pamflet-brošurica me neodoljivo podsjeća na onu nedavnu (mislim da još traje) kampanju MUP-a i tvornica duhana usmjerenu protiv proizvođača i preprodavača duhana koji pokušavaju preživjeti nudeći ljudima robu od koje se neće oduzimati da bi se namirilo raznorazne parazite.

Sad sam svjesno otišao u offtopic, tako da se neću ljutiti ako moderator izbriše :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa dobro, koliko sam ja shvatio iz letimičnog čitanja, krivotvorinama se automatski shvaća svaki proizvod koji ne odgovara birokratskim propisima koji vrijede u EU, iako se normalno prodaje u masi zemalja.

Prodaje se u masi zemalja kod osoba koje imaju dozvolu za to.

 

Jednako vrijedi i za duhan kao i ostale stvari.

 

A ti nemaš dozvolu ni za trgovanje bilo čime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neću brisati, ali ću samo napomenuti kako original bilo kojeg proizvoda uvijek mora pratiti određena dokumentacija. Je li to ekcesivna birokracija? Jeste, ali takva su pravila igre.

 

Ok. Ali smatram da se radi o prvorazrednoj pravnoj perverziji ako se original bez prateće dokumentacije (koji god bili razlozi za to) zakonski izjednačava s krivotvorinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodaje se u masi zemalja kod osoba koje imaju dozvolu za to.

 

Jednako vrijedi i za duhan kao i ostale stvari.

 

A ti nemaš dozvolu ni za trgovanje bilo čime.

 

Taj dio priznajem, ali ne priznajem da sam trgovao krivotvorenim lijekovima, kao što ni onaj koji prodaje duhan za koji nije platio harač državi ne trguje nikakvim "krivotvorenim duhanom".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za duhan eu nije donijela nikakvu konvenciju o gledanju da li je krivotvoren ili nije,a ni ne može bit kad nije u original pakiranju.

 

EU je isto tako mogla donijeti političku odluku da je duhan koji se prodaje bez originalnog pakiranja "krivotvoren".

 

Štoviše, ovi moji lijekovi barem imaju nekakve oznake (ustvari, većinu koje imaju i "regularni" proizvodi- rok trajanja, naziv proizvođača, mjesto proizvodnje i sl.)...i to kreirane od strane originalnog proizvođača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A postoje li nekakvi kriteriji temeljem kojih se to može "objektivno" utvrditi ili se više-manje svodi na odokativnu procjenu? Kakva je sudska praksa? A zbilja nemam nikakve namjere dilat to, ali mogu li me za....... ako tipa odem na party gdje će se cugat i nađu mi jednu tabletu, pa mi pretresu stan i nađu par kutija toga (slično kao i s travom recimo, nitko ne kupuje joint po joint nego uzme za 100 kn ili ako je pri parama za 500 kn i sl.).

 

Hm, neki pravni stručnjak da mi odgovori? Vjerujem da nije tako rijedak problem (moja pretpostavka je da je isto kao i s preprodajom trave)?

 

I mogu li mi recimo provaliti u Facebook? Kao prvo zato jer mi nije ugodno da mi njuškaju po privatnim prepiskama, a kao drugo zato jer sam potpisao nekakvu obavezu tajnosti, znači li to da recimo najboljem frendu ne smijem napisat što mi se dogodilo ako me pita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Štoviše, ovi moji lijekovi barem imaju nekakve oznake (ustvari, većinu koje imaju i "regularni" proizvodi- rok trajanja, naziv proizvođača, mjesto proizvodnje i sl.)...i to kreirane od strane originalnog proizvođača.

Imaš original lijek sa zaštićenim patentom i generički lijek koji su dozvoljeni.

 

Ostali su lijekovi-kopije koji su zabranjeni tj.zovu se krivitvorine.

 

" Generički lijek ima istu aktivnu supstanciju, istu dozu, način primjene, kvalitetu, neškodljivost, učinkovitost te indikacije za primjenu kao i original, a generičke tvrtke imaju proizvodnju identičnu onoj inovativnih kompanija. Da bi proizvođač dokazao da je generički lijek jednak originalnom, mora regulatornom tijelu podastrijeti rezultate tzv. bioekvivalencije (studije u zdravih dobrovoljaca koje dokazuju identičnu bioraspoloživost, tj. količinu apsorbiranog lijeka u usporedbi s referentnim proizvodom, tj. originalnim lijekom)."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš original lijek sa zaštićenim patentom i generički lijek koji su dozvoljeni.

 

Ostali su lijekovi-kopije koji su zabranjeni tj.zovu se krivitvorine.

 

" Generički lijek ima istu aktivnu supstanciju, istu dozu, način primjene, kvalitetu, neškodljivost, učinkovitost te indikacije za primjenu kao i original, a generičke tvrtke imaju proizvodnju identičnu onoj inovativnih kompanija. Da bi proizvođač dokazao da je generički lijek jednak originalnom, mora regulatornom tijelu podastrijeti rezultate tzv. bioekvivalencije (studije u zdravih dobrovoljaca koje dokazuju identičnu bioraspoloživost, tj. količinu apsorbiranog lijeka u usporedbi s referentnim proizvodom, tj. originalnim lijekom)."

Ja samo znam da je ovo moje prava xxxxxxx, od xxxxxx xxxxxx koja je svjetski poznata kompanija...

uređeno: od G-man
reklamiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda ćeš lako dokazat na sudu da nisi kriv za oba djela

Samo malo, kako misliš za oba djela?

Krivotvorina nije (1. djelo), a registrirano nije (2. djelo), nisam ovlašten za prodaju (2. djelo) i nisam prijavio djelatnost (2. djelo)- prema tome za 2. djelo sam kriv.

 

Valjda je na njima teret dokazivanja da se radi o krivotvorini dotičnog proizvoda dotične kompanije, kad me već optužuju za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi kriv za oba djela ako dokažeš da nema krivotvorenja jer ostaje samo jedno djelo i to nedozvoljene trgovine.

Uostalom i neznaš da li će uopće ići optužnica za oba djela jer je provedena samo istraga.

Aha, sad sam te shvatio što si htio reći; nisam kriv za oba, ali za jedno jesam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Naručio sam preko interneta dodatak prehrani, 2 bočice, kojeg sam prodavao prije počinjenja kaznenog djela iz uvodnog članka, radi se o proizvodu kojeg se do prije nekih pola god. slobodno moglo kupiti u biljnim ljekarnama, fit shopovima i sl. (trenutno nemaju na lageru, a i ranije ga se nije baš moglo nać uvijek, čuo sam i prije dok ga se moglo nać, kao i sad neka naklapanja o tome da je proizvod zabranjen...iako se radi o renomiranom proizvođaču i proizvodu koji se normalno prodaje jako dugi niz godina u SAD-u i u cijelom svijetu, al ne bi me čudilo ni da ovi naši genijalci i to zabrane).

 

Dakle, znalo se dešavat da roba malo duže putuje, ali svejedno se pitam s obzirom na okolnosti da li je roba mogla biti zaplijenjena na carini, a ja biti neobaviješten o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijest će te ako je oduzeta ili ćeš dobit kakav papir o kazni.

 

Ok, hvala. Znaš li možda jel tu obavijest ili papir dostave u nekom razumnom roku ili se čeka mjesecima i sl..

 

Jednom mi je zapelo na carini jer sam naručio veće količine (koje podliježu carinjenju, pa sam morao platit carinu), o tome mi je obavijest stigla odmah.

 

Da li je nešto zabranjeno bez obzira tko je proizvođač možeš pronaći http://www.zdravlje.hr/ministarstvo/djelokrug/uprava_za_unaprjedenje_zdravlja/hrana/dodaci_prehrani

 

Ok, hvala.

 

Informiraj se prije uvoza kod za to nadležnih a ne kasnije ovdje.

 

A eto pitam jer mi ne stiže i s obzirom na moj specifičan slučaj, inače ne znam misliš li da bi zbilja ljudi općenito trebali kopat po propisima svaki put kad naručuju robu preko interneta koju su već niz puta normalno naručivali i koja se može normalno kupit u cijelom svijetu uključujući i RH (onda kad ju se može nać u dućanima)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, bio sam na pošti i paket im je stigao prije neka skoro dva tjedna.

Nemaju ga kod sebe, uputili su me na jednu drugu poštu u kojoj se razvrstavaju pošiljke i savjetovali mi da se obratim kontroloru.

 

E sad ostaje pitanje na koji način bi netko trebao saznati je li roba koja se regularno prodaje godinama po cijelom svijetu nekakvim propisom preko noći zabranjena u RH.

Pogledao sam na postavljenu poveznicu i tamo sam samo uspio detektirati neke članke iz Narodnih Novina koji su inače iz 2013. g., a nakon te godine je roba bila u slobodnoj prodaji, pa se po tome ne može vidjeti je li zabranjena ili nije.

 

Što se tiče konkretno moje situacije, zanima me što mi je najpametnije činiti, pretpostavljam da ipak nije propust poštara nego da su mi blokirali pošiljku; ako se ne pojavim nemaju dokaza ni za što, a ako se pojavim imaju dokaz da sam naručio robu.

 

Mogu li im dvije bočice poslužiti kao dokaz da sam to namjeravao i prodavati (inače radi se o iznosu koji zbog niske vrijednosti nije podložan ni carinjenju).

Ionako bi to spadalo pod prekršaj (mislim), tj. samo pod trgovinu na crno, budući da se ne radi o lijeku nego o dodatku prehrani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najviše me zanima ako odem po robu hoću li ju i dobiti, a oni već obaviti što trebaju (registrirati da sam došao po nju, sastaviti zapisnik, pozvat me na obavijesni razgovor ili što već), ili ću se dolaskom samo dodatno izložiti riziku, a robu neću ni vidjeti, iako se uredno vidi tko je pošiljatelj, da je u originalnom pakiranju i sl. (za razliku od raznorazne robe također u originalnim pakiranjima koju su mi oduzeli prilikom premetačine, i koju će testirati kako bi se utvrdilo radi li se zbilja o robi koja je opisana na etiketama proizvoda).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad ostaje pitanje na koji način bi netko trebao saznati je li roba koja se regularno prodaje godinama po cijelom svijetu nekakvim propisom preko noći zabranjena u RH.

Čitaj NN

http://almp.hr/?ln=hr&w=zakoni_pravilnici

 

ako se ne pojavim nemaju dokaza ni za što, a ako se pojavim imaju dokaz da sam naručio robu.
Ako se ne pojaviš tražit će mene jer sam ja naručio

 

Mogu li im dvije bočice poslužiti kao dokaz da sam to namjeravao i prodavati (inače radi se o iznosu koji zbog niske vrijednosti nije podložan ni carinjenju).
Nije sporna prodaja nego sam uvoz

"Na uvoz dodataka prehrani koje uvoze fizičke osobe za osobne potrebe i koji nisu namijenjeni stavljanju na tržište (daljnju prodaju) u Republici Hrvatskoj, primjenjuju se propisi o uvozu hrane."

 

http://www.google.hr/url?url=http://www.hljk.hr/LinkClick.aspx%3Ffileticket%3DmMgZRIwxUF0%253D%26tabid%3D66%26mid%3D585&rct=j&q=&esrc=s&sa=U&ved=0CBIQFjAAahUKEwj794rutYfHAhWJaxQKHeAMD1k&usg=AFQjCNH7ew744GMnJMI2UDKoUF3lrtYpRw

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Što konkretno da čitam, evo ukucao sam u tražilicu i nema navedeno pod lijekovima, jer i nije lijek nego dodatak prehrani, kao što smo i utvrdili.

 

Ako se ne pojaviš tražit će mene jer sam ja naručio
Naručiti može bilo tko i u narudžbi navesti moje ime i adresu, recimo neki moj poznanik koji me želi uvalit u probleme, što nije nikako u rangu mog osobnog dolaska i preuzimanja robe.

 

Nije sporna prodaja nego sam uvoz

"Na uvoz dodataka prehrani koje uvoze fizičke osobe za osobne potrebe i koji nisu namijenjeni stavljanju na tržište (daljnju prodaju) u Republici Hrvatskoj, primjenjuju se propisi o uvozu hrane."

 

http://www.google.hr/url?url=http://www.hljk.hr/LinkClick.aspx%3Ffileticket%3DmMgZRIwxUF0%253D%26tabid%3D66%26mid%3D585&rct=j&q=&esrc=s&sa=U&ved=0CBIQFjAAahUKEwj794rutYfHAhWJaxQKHeAMD1k&usg=AFQjCNH7ew744GMnJMI2UDKoUF3lrtYpRw

 

Ok, super, prvo pitanje je kako se onda ta roba prodavala po dućanima, mogu nabacati linkove za potvrdu ako treba i je li mi to onda olakotna ili oslobađajuća okolnost?

Istu robu su mi zaplijenili i tijekom pretresa (kao i isto tako "zabranjenu" guaranu i još svašta).

 

Drugo pitanje je kako to da se na popisu ne nalazi npr. guarana koja se isto tako godinama prodaje posvuda u maloprodaji u RH.

Sigurno bi se dalo naći još toga, nije mi se dalo tražit pa sam ukucao prvo što mi je palo na pamet i tko bi to rekao nema je na popisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam pojma točno što su ti sve oduzeli i za što te točno optužuju.Imaš linkove za lijekove i ostalu zabranjenu robu pa traži i shodno tome se i brani.

 

Oduzeli su sve što su našli u kući a ti dozvoljene stvari "povrati" ako možeš uzevši u obzir http://www.zakon.hr/z/472/zakon-o-zabrani-i-sprječavanju-obavljanja-neregistrirane-djelatnosti i http://www.zakon.hr/z/251/Zakon-o-carinskoj-službi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Inspektor kod kojeg sam bio na obavijesnom razgovoru nakon što se sve skupa izdogađalo je nazvao člana moje obitelji (čije kontakt podatke sam im ostavio) i prenio mu poruku da mu se javim.

 

U međuvremenu sam uredno na sudu vadio potvrde o nekažnjavanju (trebalo mi je kod traženja posla) u kojima stoji da protiv mene nije doneseno pravomoćno rješenje o provođenju istrage, niti da postoji potvrđena optužnica, niti da je donijeta presuda o izdavanju kaznenog naloga, niti da je donijeta nepravomoćna presuda.

Sukladno tome, kao i još nekim indicija do kojih sam sam došao sam zaključio da sam čitavo ovo vrijeme bio prisluškivan i praćen.

Iako sam se prestao baviti poslom za koji sam optužen, s prijateljima sam pričao o "svemu i svačemu", pa pretpostavljam da su se nadali da će pronaći nakakav novi dokaz koji bi upotrijebili protiv mene. Kako sam u međuvremenu prekinuo kontakte s jednim prijateljem, a drugi se nedavno preselio, pretpostavljam da su iz tog razloga baš sad odlučili uputiti mi taj poziv.

 

Kontaktirao sam odvjetnika koji će me zastupati na sudu i rekao mi je da se ništa ne brinem i da je taj poziv ionako "neslužben". S njim ću se još čuti naravno, ali budući da se ovaj poziv dogodio pomalo iznenadno i neočekivano, i budući da ne bih htio ni da se uznemiravaju članovi moje obitelji čitavom situacijom i eventualnim vršenjem pritiska da se "hitno moram pojaviti na razgovoru" i sl., postavljam upit i ovdje.

 

Neka zdrava logika mi govori da ja nisam dužan njima apsolutno ništa, kao i to da bi me već ili pretražili na ulici ili mi upali u stan sa sudskim nalogom da imaju nešto konkretno protiv mene.

Zadnji put kad sam bio na obavijesnom razgovoru kod istog inspektora mi je odvjetnik savjetovao da se odazovem, ali da mu ne govorim ništa, a tako sam i napravio. Pokušao me raznim provokacijama i pritiscima navući na razgovor, ali naravno nije uspio u tome, i kad me ispraćao mi je rekao kako ja "nemam pojma o životu" i kako "ćemo se mi još vidjeti" (na što sam mu odgovorio adekvatnim sarkastičnim odgovorima).

 

Jesam li mu se uopće dužan javiti i ako mu se javim, što mogu očekivati, jesam li se dužan odazvati na poziv i ako da, u kojem zakonskom roku?

Ako citira npr. neki stavak iz zakona, mogu li mu reći da mi to ponovi da zapišem i da ću mu se javiti nakon što konzultiram svog odvjetnika? I hoću li saznati zašto me uopće zove, i je li mi dužan dati konkretan odgovor na moj upit u vezi toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesam li mu se uopće dužan javiti i ako mu se javim, što mogu očekivati, jesam li se dužan odazvati na poziv i ako da, u kojem zakonskom roku?

 

Niste dužni odazvati se, iako ako vas se poziva u svojstvu osumnjičenika i u pozivu vam je napomenuta mogućnost prisilnog dovođenja, ako se ne odazovete - onda je bolje odazvati se i izbjeći nepotrebne probleme. Doći sa odvjetnikom i odmah će odnos biti drugačiji.

 

Ako citira npr. neki stavak iz zakona, mogu li mu reći da mi to ponovi da zapišem i da ću mu se javiti nakon što konzultiram svog odvjetnika?

 

Niste dužni apsolutno ništa govoriti.

 

I hoću li saznati zašto me uopće zove, i je li mi dužan dati konkretan odgovor na moj upit u vezi toga?

 

Samo ako vas se zove u svojstvu osumnjičenika postoji ta obveza, iako iz samih pitanja ćete shvatiti o čemu se radi.

 

I za kraj, da se osvrnem na ova navodna prisluškivanja - da je tome doista tako, danas biste bili cimer sa Zdravkecom Mamićem u Remetincu, jer procedura nalaganja takvih posebnih dokaznih radnji je vrlo, vrlo rigorozna.

 

Govorim o legalnom prisluškivanju, ilegalno je druga priča, ali to se ionako ne smije koristiti u postupku kao dokaz niti indicija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I za kraj, da se osvrnem na ova navodna prisluškivanja - da je tome doista tako, danas biste bili cimer sa Zdravkecom Mamićem u Remetincu, jer procedura nalaganja takvih posebnih dokaznih radnji je vrlo, vrlo rigorozna.

 

Govorim o legalnom prisluškivanju, ilegalno je druga priča, ali to se ionako ne smije koristiti u postupku kao dokaz niti indicija.

 

O.K., drago mi je tako, kad se ovo završi napisat ću i na čemu temeljim te indicije.

 

Nego, da objasnim o čemu se zapravo radilo; pozvan sam ne radi ponovljenog obavijesnog razgovora, nego zbog 1. dokaznog ispitivanja po nalogu drž. odvjetništva- očekivao sam da će poziv stići od odvjetništva, a ne od policije, ali očito i policija ima ovlasti to raditi, a nije dužna (inspektor je tako izjavio, a moj odvjetnik provjerio i potvrdio) čak niti pismeno uputiti poziv, pa čak nemam niti pravo na odgodu dolaska dužu od nekoliko dana- takorekuć dužan sam se "nacrtati tamo" (poziv je stigao u ponedjeljak, javio sam se danas, a rečeno mi je da moram doći do kraja tjedna, s tim da mi nije pružena prilika ni da dođem u petak jer je inspektor rekao da je tad zauzet).

Osim tog mi je inspektor korektno preporučio da se pojavim s odvjetnikom (ali zbog zakonskih rokova nije mogao izaći ususret mom odvjetniku koji je zbog obaveza htio dogovoriti sastanak za idući tjedan).

 

E, sad ide dio koji smatram vrlo spornim, a to je da je nakon što sam to prenio svom odvjetniku, isti rekao da nazovem inspektora i kažem mu da mi pošalju pouku o pravima pismenim putem (komentirajući usput kako bismo se u protivnom zbog kratkoće rokova morali braniti šutnjom), pa da se nakon što mi to stigne na kućnu adresu možemo dalje dogovarati o mom dolasku, odnosno o daljnjem tijeku postupka. Tako sam i napravio, i inspektor je rekao da će mi poslati pouku.

 

Zaključak svega je da onaj tko nema odvjetnika da mu objasni ove finese može biti poj.... uzduž i poprijeko kako se kome u organima gonjenja sprdne.

 

Zanima me temeljem čega je prekršen zakon i nije mi dostavljena pouka o pravima prilikom poziva na prvo ispitivanje, kako bih uopće dobio mogućnost uvida u spis, a time i pripreme obrane?

 

http://www.propisi.hr/print.php?id=8789

 

(ZKP, čl.239., st.2.)

 

Također mi je zanimljiv st.3. istog čl. zakona, a vezano za komentar mog odvjetnika koji je zaključio da bismo se "morali braniti šutnjom" ukoliko bismo se pojavili tamo bez zahtjeva za slanje pouke o pravima; pa zbog čega se onda u st.3. navodi da "tijelo koje provodi radnju po službenoj dužnosti provjerava je li okrivljenik primio pouku o pravima prije otpočinjanja radnje i ako ustanovi da pouka o pravima nije uručena, zastat će s postupanjem, najprije naložiti uručenje pouke, a tek nakon toga nastaviti s postupkom"?

 

I kad bi bilo tako kako piše, to još i dodatno indicira da je napravljen propust time što mi prilikom upućivanja poziva nije dostavljena pouka o pravima.

 

Također me zanima bih li imao mogućnost žalbe ili poništenja presude da se postupak vodio pod tim uvjetima, kao i to imam li mogućnost nekoga pozvati na odgovornost zbog kršenja zakona i prvotnog uskraćivanja dostave pouke o pravima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je Sivko naveo, DO je naložio istražitelju (policijskom službeniku ovlaštenom za provođenje doaznih radnji po nalogu DO-a) da provede dokaznu radnju prvog ispitivanja okrivljenika.

 

Međutim, vama je prije samog ispitivanja MORALA biti uručena pisana pouka o pravima (osim ako ste je već ranije dobili kod primjerice donošenja rješenja o provođenju istrage). Slijedom toga pitam - je li ispitivanje svejedno provedeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je Sivko naveo, DO je naložio istražitelju (policijskom službeniku ovlaštenom za provođenje doaznih radnji po nalogu DO-a) da provede dokaznu radnju prvog ispitivanja okrivljenika.

 

Taj dio mi je bio nejasan jer sam očekivao poziv od državnog odvjetništva i ispitivanje/razgovor s državnim odvjetništvom nakon što im policija proslijedi sav prikupljeni materijal temeljem kojeg me se tereti, ali kad sam nazvao odvjetnika, rekao mi je otprilike isto ovo što ste mi i vi napisali.

 

Dakle, ako sam dobro shvatio, sad ću biti pozvan na razgovor u policiju, a moje izjave koje im tijekom tog "1. dokaznog ispitivanja" dam će se moći koristiti kao materijal u postupku kojeg će protiv mene pokrenuti DO?

 

Međutim, vama je prije samog ispitivanja MORALA biti uručena pisana pouka o pravima (osim ako ste je već ranije dobili kod primjerice donošenja rješenja o provođenju istrage). Slijedom toga pitam - je li ispitivanje svejedno provedeno?

 

Sve dokumente koje sam dobio onda kad se sve skupa izdogađalo prije pola godine sam predao svom odvjetniku. Tako da je moguće da mi već jest uručena. Sad mi ništa nije uručeno.

 

Prije pola godine je prvo izvršen pretres i plijenidba, pa sam isti dan bio priveden i potpisivao sam nekakve papire, pa sam nešto kasnije opet pozvan u policiju da budem prisutan prilikom pregleda računala i mobitela i kopiranja podataka s njih, te još jednom na obavijesni razgovor na kojeg sam se odazvao, ali nisam želio odgovarati ni na kakva pitanja vezana za slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj dio mi je bio nejasan jer sam očekivao poziv od državnog odvjetništva i ispitivanje/razgovor s državnim odvjetništvom nakon što im policija proslijedi sav prikupljeni materijal temeljem kojeg me se tereti, ali kad sam nazvao odvjetnika, rekao mi je otprilike isto ovo što ste mi i vi napisali.

 

Dakle, ako sam dobro shvatio, sad ću biti pozvan na razgovor u policiju, a moje izjave koje im tijekom tog "1. dokaznog ispitivanja" dam će se moći koristiti kao materijal u postupku kojeg će protiv mene pokrenuti DO?

.

DO ima sve ali je naložio policiji tj. "ovlaštenom istražitelju" da izvrši istražne radnje.

 

Bitno u svemu ovome da li ćeš priznat djelo pa će ići kazneni nalog (sa blažom osudom) ili ćeš negirat pa će ići kompletan sudski postupan (sa većom kaznom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ako sam dobro shvatio, sad ću biti pozvan na razgovor u policiju, a moje izjave koje im tijekom tog "1. dokaznog ispitivanja" dam će se moći koristiti kao materijal u postupku kojeg će protiv mene pokrenuti DO?

 

Tako je.

 

Sve dokumente koje sam dobio onda kad se sve skupa izdogađalo prije pola godine sam predao svom odvjetniku. Tako da je moguće da mi već jest uručena. Sad mi ništa nije uručeno.

 

Treba provjeriti, ali u svakom slučaju prije prvog ispitivanja morat će vas se pitati jeste li primili i razumjeli pisanu pouku o pravima, i to se unosi u zapisnik. Ako je niste zaprimili, uručit će vam se na licu mjesta, dati par minuta da je pročitate i nakon toga nastaviti sa provođenjem ispitivanja.

 

Prije pola godine je prvo izvršen pretres i plijenidba, pa sam isti dan bio priveden i potpisivao sam nekakve papire, pa sam nešto kasnije opet pozvan u policiju da budem prisutan prilikom pregleda računala i mobitela i kopiranja podataka s njih, te još jednom na obavijesni razgovor na kojeg sam se odazvao, ali nisam želio odgovarati ni na kakva pitanja vezana za slučaj.

 

Obzirom se kod naloga o pretrazi obavezno uručuje pisana pouka o pravima - tada ste je i dobili. Porazgovarajte sa braniteljem o tome, nemojte biti pasivni u svemu tome, da vam se ne obije u glavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DO ima sve ali je naložio policiji tj. "ovlaštenom istražitelju" da izvrši istražne radnje.

 

Bitno u svemu ovome da li ćeš priznat djelo pa će ići kazneni nalog (sa blažom osudom) ili ćeš negirat pa će ići kompletan sudski postupan (sa većom kaznom).

 

Priznat ću dio u kojem me se tereti za preprodaju lijekova bez ovlaštenja (do 1 god. zatvora), a negirat ću dio u kojem me se tereti za prodaju krivotvorina (1 do 5 god.).

 

Oko toga smo već bili raspravljali na ovoj temi i ispalo je da je dosta nejasno sve skupa uređeno u zakonu.

Na papiru kojeg sam dobio prije pretresa je pisalo da me se sumnjiči i za neovlaštenu prodaju i za prodaju krivotvorina, a to nisu nikakve krivotvorine, nego su vrhunski proizvodi koji nisu legalni u EU zato što indijska tvrtka koja ih proizvodi nije po zakonima koji tamo vrijede dužna platiti licencu za patent, dok bi u EU to bila dužna.

Krivotvorine su kineske kopije istog branda koje niti sam prodavao, niti su oni imali temeljem čega zaključiti da sam ih prodavao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je.

 

Treba provjeriti, ali u svakom slučaju prije prvog ispitivanja morat će vas se pitati jeste li primili i razumjeli pisanu pouku o pravima, i to se unosi u zapisnik. Ako je niste zaprimili, uručit će vam se na licu mjesta, dati par minuta da je pročitate i nakon toga nastaviti sa provođenjem ispitivanja.

 

Obzirom se kod naloga o pretrazi obavezno uručuje pisana pouka o pravima - tada ste je i dobili. Porazgovarajte sa braniteljem o tome, nemojte biti pasivni u svemu tome, da vam se ne obije u glavu.

 

O.K., hvala.

 

Po ovom ispada da sam "na blef" uspio dobit par dana da uspijem s odvjetnikom porazgovarati o svemu prije samog ispitivanja. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako se odazovite ispitivanju u prisutnosti branitelja.

 

Svakako tako planiram napraviti. Inače, danas sam baš saznao od susjeda da mi je u petak policija došla na kućnu adresu kako bi mi, kako su rekli, "uručili poziv".

Očekivao sam da će mi stići poštom pouka o pravima, a ne da će mi dolaziti na vrata da bi mi uručili poziv. Kako god, dao sam upute svojima da to preuzmu kad se vjerojatno opet pojave sutra ujutro, osim ako su mi dužni to osobno uručiti (a možda me odmah i privesti, tko će ga više znat).

 

Nego, zanima me još jedna stvar...u ljekarnama se prije nekog vremena prodavalo sredstvo za potenciju "Epimen", navodno biljnog porijekla, i kupci su bili zadovoljni proizvodom. Kasnije je povučen s tržišta jer je u njemu pronađeno nešto što ne odgovara sadržaju na deklaraciji. Pronašao sam koji je bio navodni sastav proizvoda, i, kao i kod drugih sličnih sredstava koja "zbilja djeluju", tj. s kojima su ljudi u velikom broju zadovoljni, režem si ruku ako sporni sastojak zapravo nije bio PDE5- inhibitor: sildenafil i sl. (to je djelatna tvar koja se nalazi u farmakološkim lijekovima za potenciju).

Nakon nekog vremena se dotični proizvod pod istim nazivom vratio na tržište, ali s izmijenjenim sastavom na deklaraciji...sad to više nisu stanovite biljne supstance koje su inače ok, ali nisu tako učinkovite kao PDE5- inhibitori, a pogotovo ne kratkoročno, nakon jednog uzimanja, nego je neka bog te pitaj koja biljka, nešto što su očito sklepali na brzinu da bi pokupili još para na "staroj slavi".

Kroz razgovor s ljudima sam saznao da, za razliku od stare verzije koja je povučena s tržišta, gle čuda, ne djeluje.

 

Pa me sad zanima što ja mogu kao netko tko je nitko i ništa, a optužen sam za kazneno djelo krivotvorenja za koje nisam kriv, učiniti u vezi s činjenicom (ili ako vam je tako draže, s izrazito jakim indicijama) da se nekoj domaćoj firmi dopušta da nekažnjeno masovno pušta u prodaju krivotvorine (koje su de facto krivotvorine jer je krivotvoren sastav, dok u mom slučaju me jedino mogu optuživati da sam prodavao "krivotvorine" jer proizvodi koje sam prodavao nisu bili usklađeni s birokratskim regulativama) i da im se i nakon toga dopušta da se bave tim poslom i prodaju ljudima škart robu temeljem reputacije koju su stekli prodajom krivotvorina, dok se mene koji sam nitko i ništa navlači po policiji i sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Povučena je samo jedna serija po njihovom

 

"Poštovani,

 

Obavještavamo vas da je Ministarstvo zdravlja nakon provedene analize naredilo povlačenje iz prodaje Epimen Plus kapsule, rok trajanja: 23.11.2016., lot broj: L23112016 zbog sumnje u zdravstvenu ispravnost, jer je analizom utvrđena nedozvoljena supstanca lijeka.

 

Kupce koji imaju Epimen Plus kapsule, roka trajanja: 23.11.2016., lot broj: L23112016 molimo da izvrše povrat robe do 20.11.2014. godine. na način da sa svojim podacima i brojem telefona naveden proizvod vrate poštom na adresu Maksimirska 129/2.

 

Vaš Epimen"

 

Prijavi i ti njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Povučena je samo jedna serija po njihovom

 

"Poštovani,

 

Obavještavamo vas da je Ministarstvo zdravlja nakon provedene analize naredilo povlačenje iz prodaje Epimen Plus kapsule, rok trajanja: 23.11.2016., lot broj: L23112016 zbog sumnje u zdravstvenu ispravnost, jer je analizom utvrđena nedozvoljena supstanca lijeka.

 

Kupce koji imaju Epimen Plus kapsule, roka trajanja: 23.11.2016., lot broj: L23112016 molimo da izvrše povrat robe do 20.11.2014. godine. na način da sa svojim podacima i brojem telefona naveden proizvod vrate poštom na adresu Maksimirska 129/2.

 

Vaš Epimen"

 

Prijavi i ti njih.

 

Ništa to, to je ovaj novi proizvod kojem su dodali nastavak "Plus" i izmijenili sastav nakon što su im onu krivotvorinu koja je djelovala (ali očito nisu imali licencu, pa zato niti nije pisao pravi sastav na deklaraciji) i koju su ranije prodavali morali ukloniti s tržišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priznat ću dio u kojem me se tereti za preprodaju lijekova bez ovlaštenja (do 1 god. zatvora), a negirat ću dio u kojem me se tereti za prodaju krivotvorina (1 do 5 god.).

Što tebi tvoj odvjetnik savjetuje po tim pitanjima pošto on za razliku od nas ima točan uvid u cijeli slučaj.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, danas sam baš saznao od susjeda da mi je u petak policija došla na kućnu adresu kako bi mi, kako su rekli, "uručili poziv".

Očekivao sam da će mi stići poštom pouka o pravima, a ne da će mi dolaziti na vrata da bi mi uručili poziv.

 

Moguće je da poziv uručuje i policija, ništa neobično.

 

Pa me sad zanima što ja mogu kao netko tko je nitko i ništa, a optužen sam za kazneno djelo krivotvorenja za koje nisam kriv, učiniti u vezi s činjenicom (ili ako vam je tako draže, s izrazito jakim indicijama) da se nekoj domaćoj firmi dopušta da nekažnjeno masovno pušta u prodaju krivotvorine (koje su de facto krivotvorine jer je krivotvoren sastav, dok u mom slučaju me jedino mogu optuživati da sam prodavao "krivotvorine" jer proizvodi koje sam prodavao nisu bili usklađeni s birokratskim regulativama) i da im se i nakon toga dopušta da se bave tim poslom i prodaju ljudima škart robu temeljem reputacije koju su stekli prodajom krivotvorina, dok se mene koji sam nitko i ništa navlači po policiji i sudu?

 

Ovo sve je irelevantno po vaš slučaj i ne bi se s time zamarao, već se koncentrirao na obranu onoga što vam se stavlja na teret.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što tebi tvoj odvjetnik savjetuje po tim pitanjima pošto on za razliku od nas ima točan uvid u cijeli slučaj.

 

Isto to, s tim da je bio prvotni dogovor da mu se javim nakon što me pozove DO, te da tad od njih zatražimo uvid u dokaze kojima raspolažu, kako bismo se mogli pripremiti za razgovor i nagodbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Situacija je sljedeća: tjedan dana nakon što sam to zatražio, na adresu gdje sam prijavljen su mi pozvonila dva policajca da mi uruče poziv, ali nikog nije bilo kod kuće. Zvonili su jednom susjedu koji im je zalupio vrata i drugom kojeg su pitali "kakvi su ti ljudi koji tamo žive", na što im je rekao "normalni" i sl..

Pri odlasku iz zgrade su sreli predsjednicu kućnog savjeta koja ih je pitala tko su i što trebaju, odgovorili su joj, a ona im je rekla da ja tamo ne živim već 2 god. (ovaj posljednji podatak sam saznao tek neki dan).

 

Dakle, nakon što nisu zatekli nikog kod kuće očekivao sam nešto od sljedećeg: a) da dođu ponovo neki drugi dan, b) da mi poziv pošalju poštom, ili c) da me inspektor ponovo pozove na tel..

 

U međuvremenu sam saznao kako je protiv mene podignut prijedlog za pritvaranjem (ili tako nekako, ne poznajem točno terminologiju).

Moj branitelj je nakon što smo za to saznali dogovorio naš dolazak u postaju na 1. dokazno ispitivanje.

 

Još jednom bih podsjetio na činjenicu da, iako je zakonski rok za odazivanje na poziv na 1. dokazno ispitivanje 8 dana, realno sam imao samo 2 (ili 3, ne znam više) dana za dolazak (jedan dan me nije dobio na mobitel tijekom radnog vremena jer nije ni imao moj broj, a jedan dan gospodin nije mogao "zbog drugih obaveza", za ostale dane nisam siguran gdje su se zagubili, ali su mi ostala samo 2, možda 3 dana za dolazak).

U ta 2-3 dana nisam mogao doći, osim bez pratnje branitelja jer je moj branitelj imao već ranije dogovorene obaveze na sudu, pa mi je zbog toga i poručio neka im kažem da mi pošalju poziv na kućnu adresu, što su i učinili (tj. pokušali učiniti).

 

S braniteljem sam se dogovorio da ćemo doći, ali da ću se zbog njihovog nekorektnog ponašanja braniti šutnjom, te da će zatražiti povlačenje zahtjeva za pritvorom.

 

E sad ono što me zanima: jesu li oni, nakon što se odazovem pozivu na ispitivanje, dužni povući prijedlog za pritvaranjem, tj. odlučuje li o tome proizvoljno iskompleksirana individua zaposlena kao inspektor, ili o tome, uzevši u obzir navedene činjenice, odluku donosi (i) državno odvjetništvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U međuvremenu sam saznao kako je protiv mene podignut prijedlog za pritvaranjem (ili tako nekako, ne poznajem točno terminologiju).

 

Vjerojatno mislite da se traži određivanje istražnog zatvora.

 

E sad ono što me zanima: jesu li oni, nakon što se odazovem pozivu na ispitivanje, dužni povući prijedlog za pritvaranjem, tj. odlučuje li o tome proizvoljno iskompleksirana individua zaposlena kao inspektor, ili o tome, uzevši u obzir navedene činjenice, odluku donosi (i) državno odvjetništvo?

 

O određivanju istražnog zatvora nikada ne odlučuje DORH, a kamoli policija. To čini isključivo sud, u vašem slučaju sudac istrage. Što će on odlučiti, ovako na blef, bez uvida u zahtjev DO-a za određivanjem glede osnove zbog koje se traži (vjerojatno opasnosti od bijega), nemoguće je predvidjeti razmišljanje suca istrage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno mislite da se traži određivanje istražnog zatvora.

 

Da, vjerujem da je to termin čijeg se naziva nisam mogao sjetit.

 

O određivanju istražnog zatvora nikada ne odlučuje DORH, a kamoli policija. To čini isključivo sud, u vašem slučaju sudac istrage. Što će on odlučiti, ovako na blef, bez uvida u zahtjev DO-a za određivanjem glede osnove zbog koje se traži (vjerojatno opasnosti od bijega), nemoguće je predvidjeti razmišljanje suca istrage.

 

Meni je bitno da ne završim u zatvoru temeljem toga što se nisam odazvao na poziv u zakonskom roku. Kao što znate i bolje nego ja, postojala je i vrlo realna mogućnost da temeljem raspisane tjeralice završim u zatvoru na par dana dok moja žalba na takvo postupanje ne dođe na dnevni red.

 

Očito je da je razlog za prijedlog određivanja mjere istražnog zatvora moje dosadašnje neodazivanje na poziv, a mene sad zanima u kojoj mjeri policija može utjecati na odluku suda, jer ne znam do koje mjere sežu njihove zle namjere; s obzirom na činjenice koje sam iznio, vjerujem da bi svaki "normalan" sudac presudio u moju korist, međutim postavlja se pitanje što od navedenog mogu i dokazati sucu ukoliko dođe do toga. Jedine jasno utvrdive činjenice su te da se nisam odazvao u zakonskom roku, ali da se jesam odazvao.

Nadam se da je to dovoljno da mi se omogući da se i dalje branim sa slobode, bez obzira na bilo kakva eventualna izvješća ili radnje koje bi policija mogla poduzeti tijekom, odnosno nakon mog pojavljivanja na dokaznom ispitivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što je rekla predstavnica stanara (da tamo ne stanuješ 2 godine) izgleda kao da se kriješ od policije i postupka, pa samim time postoji i neka opravdana potreba za određivanjem istražnog zatvora.

 

 

P.S.: Možda jesam neka iskompleksirana individua, ali objektivno, ako te se ne može fizički pronaći, logičan je zaključak da ih izbjegavaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tjedan dana nakon što sam to zatražio, na adresu gdje sam prijavljen su mi pozvonila dva policajca da mi uruče poziv, ali nikog nije bilo kod kuće.

 

a ona im je rekla da ja tamo ne živim već 2 god.

I stečeni si uvjeti za dovođenje po čl.45 st.1 toč.4 http://www.zakon.hr/z/173/Zakon-o-policijskim-poslovima-i-ovlastima jer

"(3) Osoba koja je uredno pozvana zbog davanja obavijesti, a nije se odazvala pozivu, može se privesti samo ako je u pozivu na to bila upozorena ili iz okolnosti očito proizlazi da odbija primitak poziva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što je rekla predstavnica stanara (da tamo ne stanuješ 2 godine) izgleda kao da se kriješ od policije i postupka, pa samim time postoji i neka opravdana potreba za određivanjem istražnog zatvora.

 

 

P.S.: Možda jesam neka iskompleksirana individua, ali objektivno, ako te se ne može fizički pronaći, logičan je zaključak da ih izbjegavaš.

 

editirao moderator

 

Nadalje, što se tiče te izjave: to će forumski kolege-pravnici bolje znati prosuditi, međutim meni kao laiku je malo blesavo da se to što je žena na koju su slučajno naletjeli izjavila (vjerujem da se i pravno gledano to smatra "neslužbeno danom izjavom" ili kakva je već terminologija) uzima kao "dokaz" pri donošenju odluke o tome da se mene strpa u zatvor, osobito uzevši u obzir činjenicu da su došli samo jednom (jesam li i ja i svi moji ukućani dužni otkazati sve svoje poslove, obaveze i dogovore i danima čučati kući u iščekivanju gospode policijskih službenika da navrate i uruče meni ili nekom od mojih doma poziv u ruke?!?), te da nakon toga niti su više dolazili, niti su se gospoda potrudili poslati mi ga poštom preporučeno na kućnu adresu, niti se gospodin inspektor udostojio pokupiti telefon i nazvati me?

 

Nego temeljem samo te jedne neformalne izjave (ako je itko to uopće i uzimao u obzir; to sam ionako saznao posredno od predstavnice stanara, ne mora značit da ne bi i bez razgovora s njom napravili istu stvar jer su i bez toga imali "osnovu" za to), ne provjerivši stanje, predložiti da me se strpa u zatvor? Uostalom i oni sami jako dobro znaju da sam živio neko vrijeme na neprijavljenoj adresi, na kojoj je i obavljen pretres.

Pa to je krajnji bezobrazluk i nekorektno postupanje. Javni službenici koji si takve stvari dopuštaju jer jako dobro znaju da su pripadnici privilegirane kaste koja si to može dopustiti, pa to i rade. Kao što mi je i sami kompleksaš implicitno dao do znanja nakon što sam mu povrijedio ego odbivši odgovoriti na njegova pitanja i ne popustivši pred njegovim verbalnim provokacijama. Ekipa koja je navikla da ljudi drhte pred njima. Svaka čast onima koji su normalni, ali od njih 5-10 s kojima sam imao priliku "surađivati" u ovom slučaju, s nekima malo više a s nekima malo manje, rekao bih ovako otprilike da ih oko pola spada u kategoriju koja to nije...ekipa koja je izdresirana na to da svaki normalan stav automatski doživljava osobno i kao bahaćenje, iako su uglavnom oni ti koji su bahati i bezobrazni (što s jedne strane razumijem i opravdavam u slučajevima kad to zahtijeva priroda posla, ali ne i u ovom drugom dijelu). A o tome kojim uhljebljivačkim metodama su došli na svoje položaje dok druge ljude hvataju za djela iz sfere gospodarskog kriminala neću niti započinjat.

editirao moderator

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, nemojte ulaziti u polemiku s ljudima koji vam žele pomoći i objasniti situaciju. Prepucavanje vam neću dozvoliti.

 

...a mene sad zanima u kojoj mjeri policija može utjecati na odluku suda, jer ne znam do koje mjere sežu njihove zle namjere...

 

Odluka o određivanju istražnog zatvora je isključivo u rukama suca istrage (u vašem slučaju). Ako dođe do toga, na ročištu na kojem će se odlučivati o istom imate ćete priliku zajedno sa braniteljem isticati činjenice i dokaze koji vam idu u prilog, kao i predložiti da se ista svrha ostvari blažom mjerom, primjerice mjerom opreza oduzimanja putne isprave. Istražni zatvor je zadnja opcija koja se određuje kada apsolutno ništa drugo ne dolazi u obzir i to se onda tako mora i obrazložiti (inače odluka pada), u vašem slučaju osobno sumnjam da će se odrediti istražni zatvor, ali opet ne znam sve detalje slučaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... meni kao laiku je malo blesavo da se to što je žena na koju su slučajno naletjeli izjavila (vjerujem da se i pravno gledano to smatra "neslužbeno danom izjavom" ili kakva je već terminologija) uzima kao "dokaz" pri donošenju odluke o tome da se mene strpa u zatvor, osobito uzevši u obzir činjenicu da su došli samo jednom (jesam li i ja i svi moji ukućani dužni otkazati sve svoje poslove, obaveze i dogovore i danima čučati kući u iščekivanju gospode policijskih službenika da navrate i uruče meni ili nekom od mojih doma poziv u ruke?!?), te da nakon toga niti su više dolazili, niti su se gospoda potrudili poslati mi ga poštom preporučeno na kućnu adresu, niti se gospodin inspektor udostojio pokupiti telefon i nazvati me? ...

 

Do sada su te kontaktirali preko članova obitelji, putem telefona nisi prihvaćao poziv nego si se dogovarao i tražio da ti ga pošalju pismeno, poslali su ti ga i nisi zatečen na adresi na kojoj si prijavljen, predstavnica stanara veli da ne stanuješ, a stvarno niti ne stanuješ... Objektivno, nije teško zašto bi netko mogao zaključiti za izbjegavaš postupak.

 

Što se tiče službene/neslužbene izjave, svatko može dati informaciju važnu za postupak - u ovom trenutnom slučaju je to predstavnica stanara, koja je i po samoj funkciji u poziciji znati idati određene podatke. Nitko te neće zatvoriti samo na temelju toga, ali i ta informacija se može uporabiti (a da ne spominjemo opet da je točna).

 

 

... nakon što sam mu povrijedio ego odbivši odgovoriti na njegova pitanja i ne popustivši pred njegovim verbalnim provokacijama...

 

Kao netko tko svakodnevno provodi slične postupke, moram ti reći da je nama lakše ako nećeš razgovarati. Jednostavno napišemo tako i to je to - em smo brže gotovi em nam je lakše sve sročiti. Apsolutno se slažem s tvojim odvjetnikom i ostalima da ti je najbolje šutjeti (odazvati se i ne davati izjave).

 

 

... iako su uglavnom oni ti koji su bahati i bezobrazni (što s jedne strane razumijem i opravdavam u slučajevima kad to zahtijeva priroda posla, ali ne i u ovom drugom dijelu)...

 

Nitko ne bi smio biti bahat, ali da, uvijek bi svi mi da se udara po nekom drugom.:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I stečeni si uvjeti za dovođenje po čl.45 st.1 toč.4 http://www.zakon.hr/z/173/Zakon-o-policijskim-poslovima-i-ovlastima jer

"(3) Osoba koja je uredno pozvana zbog davanja obavijesti, a nije se odazvala pozivu, može se privesti samo ako je u pozivu na to bila upozorena ili iz okolnosti očito proizlazi da odbija primitak poziva.

 

Sivko, nisam čitao sve tvoje komentare na ovom forumu ali sam ih dosta pročitao, i stvarno se ne sjećam kad si napisao nešto što bi išlo u prilog okrivljeniku, uvijek tražiš opravdanja za "drugu stranu".

Liku kojem su policajci skinuli gaće nasred ulice ispred kafića i ispipavali mu međunožje ti napišeš da si je sam kriv jer je ranije bio kažnjavan!?!

 

Što se tiče tvog komentara, uopće iz okolnosti nije očito da odbijam primitak poziva, to je tvoje vrlo osebujno tumačenje okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

editirao moderator

editirao moderator

Razlog: neprimjereno izražavanje

 

Daj čovječe, kakvo neprimjereno izražavanje, nadam se da je čovjek pročitao što sam mu napisao, ovako mi podmećeš nešto što nema veze s vezom!

 

Čovjek se osjetio prozvanim, ja mu na to prvo objasnim da ga ne svrstavam u tu kategoriju i na kraju mu još fino napišem da razlikujem "dobre i loše" policajce, da se tako izrazim, i da je on taj koji bira kakav će bit i ti to meni izmoderiraš, čemu to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, nemojte ulaziti u polemiku s ljudima koji vam žele pomoći i objasniti situaciju. Prepucavanje vam neću dozvoliti.

 

To mi nije bio cilj, razumijem tvoju poziciju.

 

Odluka o određivanju istražnog zatvora je isključivo u rukama suca istrage (u vašem slučaju). Ako dođe do toga, na ročištu na kojem će se odlučivati o istom imate ćete priliku zajedno sa braniteljem isticati činjenice i dokaze koji vam idu u prilog, kao i predložiti da se ista svrha ostvari blažom mjerom, primjerice mjerom opreza oduzimanja putne isprave. Istražni zatvor je zadnja opcija koja se određuje kada apsolutno ništa drugo ne dolazi u obzir i to se onda tako mora i obrazložiti (inače odluka pada), u vašem slučaju osobno sumnjam da će se odrediti istražni zatvor, ali opet ne znam sve detalje slučaja.

 

O.K., zahvaljujem se na detaljnom i preciznom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo rade onako kako zakon kaže.Jedini koji nekorektno postupa a pri tome šteti samom sebi si ti.

 

Ne rade oni "samo onako kako zakon kaže", nego je zakon takav da im ostavlja prostor za nekorektno postupanje, što su, takvi kakvi jesu, jedva dočekali.

 

Dobio si poziv,dođeš tamo,sjedneš i šutiš.I završena priča jer si svoje odradio a oni neka razmišljaju šta će i kako će dalje.

 

Krivo, poziv nisam dobio. Ispunit ću zahtjev moderatora pa neću ulaziti u polemiku vezanu za našu komunikaciju, nego ću još jednom napisati ono što sam ranije već napisao.

 

Iako su se složili s mojim zahtjevom da mi pošalju poziv na kućnu adresu, ja nikakav poziv nisam dobio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do sada su te kontaktirali preko članova obitelji, putem telefona nisi prihvaćao poziv nego si se dogovarao i tražio da ti ga pošalju pismeno, poslali su ti ga i nisi zatečen na adresi na kojoj si prijavljen, predstavnica stanara veli da ne stanuješ, a stvarno niti ne stanuješ... Objektivno, nije teško zašto bi netko mogao zaključiti za izbjegavaš postupak.

 

Što se tiče službene/neslužbene izjave, svatko može dati informaciju važnu za postupak - u ovom trenutnom slučaju je to predstavnica stanara, koja je i po samoj funkciji u poziciji znati idati određene podatke. Nitko te neće zatvoriti samo na temelju toga, ali i ta informacija se može uporabiti (a da ne spominjemo opet da je točna).

 

Možda se nisam dobro izrazio, nije točno da nisam prihvaćao poziv preko telefona. Kad sam prvi put priveden mi je oduzet mobitel, pa sam im ostavio kontakt broj od člana obitelji. Na taj broj sam pozvan sad kad su me prvi put zvali, i ja sam ih, čim sam došao u priliku, a to je bilo idući dan, nazvao sa svog osobnog mobitela.

 

Da skratim priču; pročitao sam pažljivo i smireno to što si napisao i s jedne strane mogu razumjeti takav zaključak, međutim tvrdim kako je krajnje neprimjereno na temelju samo tih indicija predložiti moje pritvaranje.

Valjda bi se prvo trebale iscrpiti sve moguće opcije kako se ne bi kojim slučajem dogodilo da se temeljem nedostatnog uvida u činjenično stanje okrivljeniku nanese šteta. Jer se lako moglo dogoditi da se za mnom raspiše tjeralica i da provedem u zatvoru par dana dok mi se ne uvaži žalba, što bi značilo da bi mi bila nanesena šteta koja je mogla biti izbjegnuta da se nije izvodilo zaključke na temelju nekakvih sumnji i prije nego što se iscrpe sve druge opcije.

Smatram da nitko razuman ne može tvrditi da je jedan dolazak policajaca na kućnu adresu iscrpljivanje svih opcija i dovoljan povod za podizanje prijedloga za moje privođenje u istražni zatvor.

 

Kao netko tko svakodnevno provodi slične postupke, moram ti reći da je nama lakše ako nećeš razgovarati. Jednostavno napišemo tako i to je to - em smo brže gotovi em nam je lakše sve sročiti. Apsolutno se slažem s tvojim odvjetnikom i ostalima da ti je najbolje šutjeti (odazvati se i ne davati izjave).

 

Ja ti mogu opisati kako je tekao razgovor, počelo je s pitanjima o mojim osobnim podacima, onda kad me pitao koliko dugo se bavim tim sam rekao da o tom ne bih razgovarao, pitao me zašto, odgovorio sam zato jer smatram da je tako najbolje za mene i tad su počele provokacije s njegove strane "mali, misliš da si frajer neki", "jel misliš da ti je pametno to što radiš" i sl. (po njegovom ponašanju se vidjelo da želi da mu odgovorim na pitanja ili barem da popustim pod pritiskom), na što sam rekao nešto u smislu da mislim da jesam već kad pita, ali da ne vidim kakve to veze ima sa slučajem i da ne želim davati nikakve izjave jer sam tako odlučio, onda me svejedno još par puta pokušao isprovocirati, valjda se nadajući da ću popustiti (na što sam mu na finjaka vraćao), pa me na kraju ispratio van i rekao mi nešto u smislu da nemam ja pojma o životu (na što sam mu cinično odgovorio da mu se zahvaljujem na toj velikoj mudrosti) i da ćemo se još vidjeti (na što sam odgovorio "može, super").

Bilo je preočito da mu je bilo krivo što je ispalo tako kako je ispalo.

 

Nitko ne bi smio biti bahat, ali da, uvijek bi svi mi da se udara po nekom drugom.:-)
Ma kažem, dosta njih tamo je bilo i više nego ok i korektno, ali neki nažalost spadaju u ovu drugu kategoriju. Shvaćam da je priroda posla takva i da imate posla sa svakakvom ekipom i da se i treba tako postavit u nekim situacijama, a da je s druge strane teško svaki put ispravno procijeniti kako se postavit. Ali bogme ima i onih koji na taj način liječe neke svoje komplekse, evo očito nisam imao sreću pa sam naletio na jednog iz te kategorije.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može mi netko odgovorit ako osjeti potrebu, kao što sam ju ja imao kad sam vidio vaše upise, međutim obavio sam ispitivanje, branio se šutnjom, a prijedlog za istražnim zatvorom će biti povučen, to je ono što je u krajnjoj liniji i najbitnije. Dobio sam pouku o pravima iz koje sam iščitao da su u međuvremenu povukli onu nebuloznu optužbu o krivotvorenju.

Ono što mogu zaključiti je isto ono što sam već i naveo, a to je da je ovo Balkan a ne Amerika i da im zakon nažalost omogućava da se ponašaju tako kako se ponašaju.

 

Hvala vam svima na odgovorima, pa čak i kolegi Sivku, usprkos stanovitom animozitetu za kojeg osjećam da postoji između nas dvojice. :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... pročitao sam pažljivo i smireno to što si napisao i s jedne strane mogu razumjeti takav zaključak, međutim tvrdim kako je krajnje neprimjereno na temelju samo tih indicija predložiti moje pritvaranje...

 

Nadam se da ti neće doći do toga, ali kao što si napisao, često se ne zna s kim se ima posla, pa se možda krene linijom najmanjeg otpora.

 

 

... Ali bogme ima i onih koji na taj način liječe neke svoje komplekse...

 

Ma no sikiriki, jasno da (na žalost) ima, samo velim da, kad se gleda sa strane, 2-3 nejasnoće s njegove strane i 2-3 nejasnoće s tvoje, i eto ti problema.

 

 

Uglavnom, drž se.:-)

 

Ažurirano

 

... Ono što mogu zaključiti je isto ono što sam već i naveo, a to je da je ovo Balkan a ne Amerika i da im zakon nažalost omogućava da se ponašaju tako kako se ponašaju...

 

Samo još ovo - budi sretan da smo Balkan, a ne Amerika. Bez zezancije.:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...a prijedlog za istražnim zatvorom će biti povučen, to je ono što je u krajnjoj liniji i najbitnije.

 

Što je bilo i za očekivati, jer je to zadnje sredstvo.

 

Dobio sam pouku o pravima iz koje sam iščitao da su u međuvremenu povukli onu nebuloznu optužbu o krivotvorenju.

 

Eto, ljudi rade svoj posao, i sigurno si neće dozvoliti optužbe za koje i sami vrlo dobro znaju da nema šanse da ih dokažu.

 

A editiranje je učinjeno jer ste ušli u prepucavanje, pa da stvar ne eskalira, jer nismo takva vrsta Portala. To ste, vjerujem, i sami shvatili.

 

P.S. Slažem se sa Drotom, budite sretni da nismo SAD.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Suđenje mi je za 2 tjedna, i imam 3 pitanja:

 

1. Raspitivao sam se vezano za potvrdu o nekažnjavanju i nadležni službenik mi je rekao da nakon što bude donesena presuda i ako se ne budem žalio, da mi već idući dan mogu izdati potvrdu.

Negdje sam čuo da pravomoćna presuda može biti prepreka kod zaposlenja, što je na kraju istina?

 

2. Zaplijenjeno mi je računalo, kad ću ga dobiti natrag, pretpostavimo da bude donesena presuda isti dan na koju se neću žaliti.

 

3. U optužnici se navode razne nebulozne tvrdnje, neke od njih su da sam prodavao lijekove za potenciju, i onda se nabraja jedno 10-15 proizvoda koje su mi zaplijenili (neki od njih zbilja jesu lijekovi za potenciju koje sam prodavao i to namjeravam priznati), te spominju HALMED kao instancu koja je to i potvrdila.

Međutim, većina od tih sredstava koja su nabrojali se mogu normalno kupiti u dućanima u Hrvatskoj, bez liječničkog recepta, od biljnih ljekarni, pa preko raznih dućana tipa Bio&Bio ili DM-a, a neki se čak mogu kupiti i u Konzumu, recimo guarana ili šafran.

To sam sve imao u količinama od 1 bočice i sl., znači ni s te strane nema nikakve riječi o preprodaji nego je bilo isključivo za osobnu upotrebu.

 

a) Mogu li temeljem toga zatražiti da mi se oduzeti proizvodi vrate? I ako da, je li dovoljno da predočim isprintane screen shotove na kojima se jasno vidi da se ti proizvodi zbilja prodaju u dućanima, ili moram na neki drugi način dokazivati navedene činjenice?

 

b) S obzirom na navedene činjenice da se "zabranjena" roba regularno prodaje u dućanima, kao i to da postoje web shopovi na hrvatskom jeziku gdje se također prodaju i lijekovi za potenciju koje sam i sam prodavao, mogu li očekivati blažu kaznu s obzirom na to da nisam nužno mogao niti biti svjestan toga da kršim zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dobro ti je rekao.Dan nakon što presuda bude pravomoćna možeš dobit čistu potvrdu a ako te poslodavac bude tražio i izvod iz kaznene evidencije u njemu će vidjet presudu.

2.to će ti objasnit sudac na ročištu.

3.da bi prodavao bilo kakvu vrst lijekova i pripravaka moraš imat dozvolu.Ovi koje navodiš imaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dobro ti je rekao.Dan nakon što presuda bude pravomoćna možeš dobit čistu potvrdu a ako te poslodavac bude tražio i izvod iz kaznene evidencije u njemu će vidjet presudu.

2.to će ti objasnit sudac na ročištu.

3.da bi prodavao bilo kakvu vrst lijekova i pripravaka moraš imat dozvolu.Ovi koje navodiš imaju.

 

1. Aha, razumijem sad, hvala na pojašnjenju.

 

2. Pa valjda postoji nekakva praksa, bitno mi je da dobijem računalo što prije jer mi ovo nije dovoljno dobro za posao, hoću li čekat par dana ili godinu dana, ako netko zna molim odgovor.

 

3. Nisi očito pažljivo čitao, ja nisam prodavao nikakve pripravke osim konkretnih koje su mi zaplijenili u većim količinama, a to su lijekovi za potenciju, ono ostalo su bile stvari koje se mogu kupiti i u dućanu, po toj logici su mi mogli i isprazniti frižider ili smočnicu i zaplijenit mi po jednu teglu pekmeza, jednu kutiju čaja, jednu vrećicu origana itd. i proglasiti ih lijekovima za potenciju.

Jedino zbog čega su mi to plijenili je što je bilo spremljeno na polici pored lijekova koje sam prodavao i što su bočice bile strane proizvodnje bez prijevoda (legalno naručene online), a onda se oni iz HALMEDA trećinu tih sredstava nisu potrudili prevesti na hrvatski, za trećinu su bili tipfeleri ili nazivi proizvođača a ne supstanci, a trećina je ZBILJA zabranjena (provjerio sam popis), ali se unatoč tome može kupit u bilo kojem Konzumu ili DM-u. Ja bih isto tako mogao kupiti pune kutije pakiranja tih proizvoda u spomenutim dućanima i donijeti ih na sud kao dokaz da ih se može kupiti za osobnu upotrebu bilo gdje, bez da te itko išta pita. Ili mogu kupiti po jedno pakiranje od svakog proizvoda (u količini koja mi je i zaplijenjena uostalom), hoće li mi ih i onda oduzeti i optužit me da sam namjeravao to preprodavati? Osim toga to niti nisu lijekovi za potenciju, tako da to što tamo piše niti činjenično ne stoji, vezano za spomenute proizvode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. Ako ti se predmeti vraćaju, možeš ih podići odmah po pravomoćnosti. Samo da imaš u vidu da ih sud može i trajno oduzeti (i računalo).

 

Super, hvala.

 

Razmišljam si s kojem opravdanjem bi mi mogli to napraviti, oduzeti mi računalo trajno, jedini razlog koji mi pada na pamet je taj što su na njemu našli podatke o mojim bivšim kupcima (isto kao i na mobitelima koje su mi zaplijenili i koje bih isto volio dobiti natrag).

S tim da ja te podatke imam spremljene i na drugim mjestima, e sad bi li mi išla u prilog činjenica što ja te podatke ionako imam spremljene (mogu opravdati zbog čega ih imam ako me se baš bude pitalo, ali činjenica je da se samom trajnom zaplijenom ne bi postigla nikakva druga svrha osim pukog "kažnjavanja").

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Donesena nepravomoćna presuda, tužiteljica je predložila uvjetno kaznu od 10 mj. s rokom kušnje od 3 god. plus 5000 kn, a moj branitelj ako se ne varam 3 mj. s rokom kušnje od 1 god., što je s obzirom na sve okolnosti i realno. Priznao sam krivnju, na pitanje branitelja osjećam li kajanje lagao da osjećam, pa je u zapisnik ušlo da se iskreno kajem (još jedna od pravosudnih gluposti) i izjavio da sigurno neću ponoviti djelo.

Dodatne olakotne okolnosti neosuđivanost, te činjenica da sam djelo počinio iz svojevrsne krajnje nužde zbog loših materijalnih uvjeta života, osobito s obzirom na činjenicu da sam visoko obrazovan i da sam aktivno tražio posao čak i van struke, te činjenice da se nisam trudio prikriti svoj identitet prilikom izvršenja plemenitog djela zbog kojeg sam osuđen.

One nebuloze onih štetočina iz HALMED-a nisam negirao jer sud to ne bi zanimalo i samo bih si zakomplicirao situaciju.

 

Donesena je nepravomoćna uvjetna presuda o kazni zatvora od 6 mj. s rokom kušnje od 2 god. bez plaćanja novčane kazne, ali uz obvezu plaćanja paušala od 500 kn sudskih troškova (čujem da je to novi zakon, treba odnekud isfinancirati tu silnu birokraciju, a gospodarstvo su već odavno izmuzli i uništili).

Sutkinja je bila vrlo korektna tijekom rasprave i očekivali smo blažu kaznu s obzirom na okolnosti, a branitelj smatra da bismo se trebali žaliti.

Osobno nisam za to iz razloga što bi žalba odgodila pravomoćnost presude i onemogućila me u nastojanju da što prije pokušam izvršiti nemoralni čin uhljebljivanja u državnoj službi i pridruživanja kriminalnom pothvatu daljnjeg uništavanja hrvatskog naroda jer u tom slučaju ne bih mogao dobiti tzv. potvrdu o nekažnjavanju koju je potrebno predočiti prilikom prijavljivanja na natječaje za radno mjesto u drž. službi.

Međutim, predviđanje mene i mog branitelja je da će tužiteljica uputiti žalbu na presudu, pa ćemo se u tom slučaju žaliti i mi.

 

Računalo i mobiteli će mi biti vraćeni, a SIM i memorijske kartice, lijekovi, dodaci za prehranu koji su proglašeni lijekovima, te zaplijenjeni prezervativi i lubrikant će biti uništeni, kako njihovim korištenjem ne bih nanio štetu sebi ili drugima, osobito korištenjem prezervativa i lubrikanta. :D

 

Također me zanima jedna stvar, a to je koliko mi je u ovom trenutku zaštićena privatnost. Bez obzira na namjere počinjenja ovog (nemam namjeru) ili nekog drugog kaznenog djela (recimo da je sve moguće), ne bih se osjećao ugodno znajući da sam možda praćen ili prisluškivan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija