Jump to content

Status dragovoljca iz Domovinskoga rata


kira

Preporučene objave

l.p.

Lijepo molim za pomoć,informaciju i savjet,?

 

Dali se još uvijek može tražiti, satus Dragovoljca iz Domovinskga rata,naime, imam status Branitelja ali ne i dragovoljca, dakle nemam priznatih onih 100 dana kako već regulira zakon.

Tijekom priznavanja ovog statusa, u biti i neznam kada su ti postupci tekli, propustio sam točno utvrditi odnosno ishoditi moje stvarne dane za priznavanje statusa Dragovoljca, po meni je razlika nekih cca šest dana.

Dali sada mogu kroz obnovu postupka ili redovitim putem utvrditi taj status, unatoč tome što me upozoravaju na zakonske odredbe da je ta mogućnost sjecanja prava istekla i to 2009.g.

Hvala !

 

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na žurnom,odgovoru,i upitu,!

Upravo to što me pitaš, ništa više niti manje, da, meni je cca šest dana za dragovoljca treba, naime imam te dane ali ih moram provesti kroz postupak, dakle provesti postupak da mi se službeno priznaju traženi dani., za rečeno razdoblje.

Molim tvoju i drugih pomoć, kakvi su mi izglede da sada to pitanje riješim, jer sam to prethodno razdoblje prespavao., naime ja sam računao da sam Dragovoljc budući sam bio u postrojbi od mjeseca listopada 1991.g,nisam uopće obrćao pozornost na konkretne dane, zaključno,: nisam precizno čitao zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

informaciju ćeš dobiti u nadležnom Uredu za obranu.

 

ZOPHBDR

Članak 2.

(3) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

 

dali si odslužio vojni rok u JNA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa !

Ove odredbe su mi poznate, isčitane nekoliko puta, ja ipunjavam najmanje jedan od gore naznačenih uvjeta, kada je riječ o 100 dana, no da bi mi se sada priznao taj status kojega trenutačno nemam, tumače mi da to pravo nemogu dobiti budući su rokovi dokazivanja i priznavanja prava prošli još 2009.g,

Dakle, ja pitam dali je to istina i dali postoji eventualno nekakva kvaka, primjerice obnova postupka po Zaknu o općm upravnom postupku ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa !

Ove odredbe su mi poznate, isčitane nekoliko puta, ja ipunjavam najmanje jedan od gore naznačenih uvjeta, kada je riječ o 100 dana, no da bi mi se sada priznao taj status kojega trenutačno nemam, tumače mi da to pravo nemogu dobiti budući su rokovi dokazivanja i priznavanja prava prošli još 2009.g,

Dakle, ja pitam dali je to istina i dali postoji eventualno nekakva kvaka, primjerice obnova postupka po Zaknu o općm upravnom postupku ili sl.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Nažalost teško ćeš doći do priznavanja statusa Dragovoljca, trebao si riješiti to prije, rat je završio pred 20 godina, šta se čekalo,imo sam takav slučaj kod rođaka i nije mogao dobiti status Dragovoljca jer je zakasnio za zahtjevom za priznanje ove god.Fali mu 5 dana , ali interesantno tih 5 dana je bio u postrojbi .Kažu greška nadređenog , trebali ste reagirati na vrijeme. Sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni fali neznam točno 4-5 dana za status dragovoljca i tražio sam pisao zahtjev al sam odbijen,možda ako se zakon promjeni,nešto je pisalo ovdje na forumu prjedlog novog zakona o braniteljima,ako se ne varam pisalo je da će status dragovoljca imati oni koji su pristupili ZNG 10.10. 1991 i prije,ja sam te sreće da će mi i onda faliti dan-dva,ti gledaj,čitaj,pazi ako se promjeni zakon pa traži možda i dobiješ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Definicija,status Dragovoljca,regiliran je nizom Zakona o pravima Hrvatskih branitelja, dakle taj status se spominje unatrag nekoliko godine, ustvari sve od 1991.g, na nekoliko načina s različitim definicijama, "mislim".,

Iz ovog statusa stjecala su se određena prava prije svega materijalna, no na koji način se stvarno utvrđvao taj status,dali se automatski izdvala potvra po donošenju zakona za svakakoga, ili se ona pak izdavala po pisanom zahjevu.

Naime ja nisam nikada tražio a niti dobio potvrdu kojom mi je reguliran taj status, trenutačno ga nemam, dakle dali se za status Dragovoljca izdavao nekakv dokument,potvrda ili rješenje, možda sam malo zakomplicirao komentar i upit ali mislim da je jasno što želim reći.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sa njima već nekoliko godina vodim postupak, nakon niza prijepiski, u zadnjem se pozivaju na zakonske odredbe koje govoreda je isteklo pravo priznavanja statusa, koncem 2009.g

 

U svezi s prethodno iznijetim ja pitam dali postoji eventualna mogućnost obnove postupka, ili pak mgućnost izmjene zakona kako je kolega prethodno napisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O statusu dragovoljca su se vodile mnoge rasprave, međutim, ne vjerujem da će se u zakonu nešto mijenjati u korist branitelja jer ukoliko bude zakonodavac nešto uradio u korist branitelja, vezano za dragovoljački status, naštetit će državnom proračunu i to za poprilično veliku novčanu svotu, odnosno nastati će velike posljedice po drž. proračun koji je ionako "prazna blagajna".

 

Na žalost, mnogim braniteljima nedostaje samo nekoliko dana do stjecanja prava na status dragovoljca, a kad bi stekli status dragovoljca, to bi se odrazilo i na mirovine-koeficijente i druga prava koja bi imali kao dragovoljci, a političare branitelji (koliko sam uočio) baš pretjerano ne zanimaju.

 

Uostalom, sve vam je jasno o kakvoj se nepravdi radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...novac se treba rasporediti onima koji zaslužuju,......ima puno branitelja i dragovoljaca koji po razumnom tumačenju definicije što je branitelj ne bi bili branitelji,barem u borbenom sektoru.....znaći da netko ima volje,trebao bi napraviti zakon koji će nekima oduzeti,a nekima dati statuse......i tad ne bi bio problem proračun,jer bi svota bila više manje ista......međutim to nikog ne zanima,tako da od toga ništa.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira, ne znam otkud vam saznanje da se radi na novom Zakonu o pravima HB?

 

Možda će i biti nekakvih izmjena, ali zakon se neće mijenjati (možda nekakve izmjene-vjerojatno na štetu hrvatskih branitelja).

 

Za sada su i izmjene zakona upitne.

 

Po mojoj "subjektivnoj" procjeni-predviđanju, zakonske izmjene neće biti u korist branitelja, ali ionako ništa ne znamo.

 

Dolaze izbori, a onda........... a015.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Danas dobivam odgovor od Ministarstva branitelja, u kojem piše: Hrvatski je sabor ,Odbor za ratne veterane, imenovao Pododbor za izradu Nacrta prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji, dakle Nacrt prijedloga zakona jeu izradi, te još nije poznat sadržaj..."PIŠIMO-PREDLAŽIMO-TRAŽIMO", poslije je kasno !!!

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas dobivam odgovor od Ministarstva branitelja, u kojem piše: Hrvatski je sabor ,Odbor za ratne veterane, imenovao Pododbor za izradu Nacrta prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji, dakle Nacrt prijedloga zakona jeu izradi, te još nije poznat sadržaj..."PIŠIMO-PREDLAŽIMO-TRAŽIMO", poslije je kasno !!!

Hvala !

Ja,ti i svi mi smo tu nebitni,jer niko nas ništa ne pita,samo one u udrugama a vjerovatno se ni njihovo mišljenje ne uvažava,budi bez brige ti koji rade na zakonu oni to sve imaju,tako da ako ga nemaš danas sumnjam daćeš ga imati kada iziđe novi zakon baš kao i ja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijedi pokušati,nešto vremena i mali trošak, imam iskustvo, puno prije pisao sam Saboru,nadležnom odboru, pozorno razmotrili,odgovorili,...negativno ali su razgovarali,debatirali i donijeli oduku, možda su moji tada zahtjevi bili pre veliki, ili pak dovoljno nerazumljivi...(riječ je bila o stambenom zbrinjavanju),

Dakle vrijedi pokušati, i dajte svi !!!.?

Puni smo komentara ovakvih ili onakvih, niz godina svakodnevno,(sada poglavito), ,,treba ovako ili pak onako,pravda odnosno nepravda je tu, zašto ovo a ne ono, zato je sada prigoda, napišite i tražite to...kada se Zakon donese njega treba poznavati,poštivai i provoditi., bez iznimke.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijedi pokušati,nešto vremena i mali trošak, imam iskustvo, puno prije pisao sam Saboru,nadležnom odboru, pozorno razmotrili,odgovorili,...negativno ali su razgovarali,debatirali i donijeli oduku, možda su moji tada zahtjevi bili pre veliki, ili pak dovoljno nerazumljivi...(riječ je bila o stambenom zbrinjavanju),

Dakle vrijedi pokušati, i dajte svi !!!.?

Puni smo komentara ovakvih ili onakvih, niz godina svakodnevno,(sada poglavito), ,,treba ovako ili pak onako,pravda odnosno nepravda je tu, zašto ovo a ne ono, zato je sada prigoda, napišite i tražite to...kada se Zakon donese njega treba poznavati,poštivai i provoditi., bez iznimke.

Hvala !

 

Eh zakoni i prava u ovoj državi,prošetaš malo po forumu pa vidiš kako to fukcionira u lijepoj našoj:

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/74928-vje%C5%A1ta%C4%8Denje

Problem ti je što se u RH svaki zakon tumači kako tko želi i svi su upravu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan kolega je nešto ranije pisao tko je nadležan za vjerodostojno tumačenja Zakona, dakle to je adresa ako pak nešto nije jasno,

Dakle procedure su jasne, što bi bilo kada bi svi bili zadovoljni, dakle,dajmo se pokušajmo, možda zakoni budi jasniji,provedljviji, i svima nama pa i društvu od koristi.

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Kaira , trebas se o obratiti u sjediste postrojbe ü ciji si pripadnik bio i zatraziti ispravak ratnog puta sto ce oni brzo utvrditi gtesku ako je Oma i ispraviti je Sa novom potvrdom o statusu , a ako nemaju podatke za Dame koji ti nisu upisani trazi svjedoke koj tvoj boravak u postrojbi mogu posvjedociti ,bilo bi dobro da medu svjedocima budu zapovjednik brigade . bojne . satnije .ili voda premda su i dva branitelja iz iste postrojbe dovoljna i s tim možeš odnoviti posgupak i ako imas uvjete dobit ćeš status

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija