Jump to content

utvrdivanje ocinstva nakon 40 godina


AMORE

Preporučene objave

Zanima me kako je moguce da se utvrdivanje ocinstva (osim dobrom voljom roditelja)ne moze utvrdivati poslije 25 godine zivota.Zakon RH kaze da je to ne moguce,po meni je moguce jer zakon RH bi trebao reagirati po temeljnom zakonu lzastite ljudskih prava eu,koje jasno govori da je dokazivanje ocinstva poslije 40 godine i te kako moguce,ako ne mirnim ,onda sudskim putem.Roditelj se mora odazvati na sudski poziv radi utvrdivanja ocinstva.Zasto onda HR ne provodi zakone koje odreduje Eu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje mora postojati "kvaka"...i ako je moguce,molim vas nadite mi ju!

On sigurno ne bude isao na dnk svojom "dobrom"voljom.Sta je sa covjekom i njegovim pravima na saznanje tko mu je otac.Ako taj otac ima pravo na "mir u obitelji",zasto dijete tog oca nema pravo na "dusevni mir",na saznanje tko mu je otac,na informacije o nasljednim bolestima,na upoznavanje svoje brace i njihove djece...Kazu da nije normalno da se brat i sestra zaljube,ozene,imaju djecu,,,a sta ako se ne poznaju?A krivnja je upravo te prirode jer im otac nije rekao da postoje?..Daj,,upotrijebite mastu i idemo nac tu "kvaku"..mora je biiti,,,znam da mora!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li u tom konkretnom slučaju postoji u maticu rođenih upisani otac? (odnosno pretpostavljeni otac)

 

(zasad sam našla samo suprotnu praksu: nepriznato izvanbračno dijete nema pravo na nasljedstvo: Županijski sud u Varaždinu - Gž-985/2007 od 05.11.2007.)

uređeno: od Ruby_Danderfluff
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle,da pojasnim malo ovu situaciju.Dijete je vanbracno dijete i nije vise niti dijete jer ima 40 godina.Upoznalo je oca kada je imalo 13,isti ga nije negirao,dapace,nekoliko puta mu je i pomogao,ali ga nikada nije zakonski priznao,pod izgivirim da on sada eto,ima obitelj,djecu,,i nebi zelio da se to sazna.Dijete je to respektiralo svih ovih godina i nista se nije pokretalo.Dijete sada ima 40 godina,a njegova braca (po ocu)od 30 do 37 godina.S obzirom da su saada svi odrasli ljudi,"dijete"zeli upoznati tu svoju bracu i zivjeti sa njima u "nekakvom normalnom odnosu"(od iste krvi potjecu).Oni ne znaju da negdje u svijetu postoji netko tko je njihov polubrat/polusestra.Ako taj otac ima pravo na svoju privatnost danas,kako to "dijete"nema pravo na svoju individualnost,na kraju krajeva i na svoju privatnost?Ovdje sam na ovom portalu prvi puta i ne znam se ni pravilno koristiti njime,ne znam ni sa kim pricam,ali znam da moram pronaci neko rijesenje.Zato vam se zahvaljujem na svim vasim odgovorima i pomoci,jer u ovom trenutku mi je jako potrebna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nađeš odluku EU sudova (utvrđivanje očinstva za djete koje naviši 25 godina i više) promjenit ćeš praksu HR sudova.

Ma gle da upravo to i namjeravam!Pa ako otac ima pravo napraviti dijete,ne brinuti se o njemu,nikada ne pitati ni kako je,ne javiti se ma ni da mu platis i k tome ima pravo na "svoju privatnost",onda i covjek koji navrsi 25 godina ima svoja zakonska prava znati tko mu je otac,tko su njegova braca,od kuda potjece,koje nasljedne bolesti moze nasljediti od strane oca i jos puuuno puuuno takvih prava!!!Sve je u zivotu moguce pa i drvena pec!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma gle da upravo to i namjeravam!Pa ako otac ima pravo napraviti dijete,ne brinuti se o njemu,

 

i majka koja ne traži brigu oca za djete snosi dio krivice.

kad djete navrši 18 godina može tražiti utvrđivanje očinstva i uzdržavanje (ako se školuje).

sve je to propušteno. iz kog razloga ?

 

jedina mogućnost (nakon svih propuštenih )je upoznati "brači i sestre" .

ali zbog mogućnosti nasljeđivanja nebi trebalo očekivati dobrodošlicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da razjasnimo - vi želite ovo razriješiti radi kontakta i mogućeg budućeg suživota s polubraćom ili radi nasljednog prava?

 

Ja to zelim razrijesiti, jer zelim da oni znaju da ja postojim, jer svi imamo obitelji i djecu koja se ne poznaju(jer se ni mi ne poznajemo.Suzivot?Sta se misli pod time?Pa ne mislim zivjeti s njima,ali zelim ih na neki nacin imati "legalizirane".Sto se tice nasljednog prava,uopce me ne zanima,ali kako da ja to nekome objasnim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i majka koja ne traži brigu oca za djete snosi dio krivice.

kad djete navrši 18 godina može tražiti utvrđivanje očinstva i uzdržavanje (ako se školuje).

sve je to propušteno. iz kog razloga ?

 

jedina mogućnost (nakon svih propuštenih )je upoznati "brači i sestre" .

ali zbog mogućnosti nasljeđivanja nebi trebalo očekivati dobrodošlicu

 

 

Ja ne mogu kriviti moju majku sto je bila ponosna i nije zeljela nista od mog oca.Bila mi je i vise od majke,nikada mi nista nije uskratila,dala mi je i previse.Sa navrsenih 18 godina nije bio tuzen od moje strane jer mi ga je bilo zao,uvijek u susetu samnom je plakao,,jecao kao malo dijete.On sam mi je rekao da me moja braca ne bi prihvatila upravo zbog toga sto se boje da im ja nesto ne uzmem sto njima pripada,,Kako ja mogu znati da je to istina,puno toga mi je lagao,pa i to da je posliije mene odmah dobio kcer,,moja najstarija sestra danas ima 37 godina,a to je 3 godine manje od mene,a ne godinu kako je on to ispricao(A i moja majka potvrdila)Njegova rodbina mi je potvrdila da nije tako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (eng)

Čl. 8 - PRAVO NA POŠTOVANJE PRIVATNOG I OBITELJSKOG ŽIVOTA

1. Svatko ima pravo na poštovanje svoga privatnog i obiteljskog života, doma i dopisivanja.

2. Javna vlast se neće miješati u ostvarivanje tog prava, osim u skladu sa zakonom i ako je u demokratskom društvu nužno radi interesa državne sigurnosti, javnog reda i mira, ili gospodarske dobrobiti zemlje, te radi spriječavanja nereda ili zločina, radi zaštite zdravlja ili morala ili radi zaštite prava i sloboda drugih.

:misli: Moguće je da zakon koji propisuje limit od 25 godina nije u skladu sa čl.8 st.2, kao u slučaju:

 

}"]ROMAN v. FINLAND:

I. ALLEGED VIOLATION OF ARTICLE 8 OF THE CONVENTION

34. The applicant complained that her right to respect for family life had been violated when national legislation had deprived her of her biological father.

...

...

... THE COURT

2. Holds by six votes to one that there has been a violation of Article 8 of the Convention;

 

(ECHR post)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako otac ima pravo napraviti dijete,ne brinuti se o njemu,nikada ne pitati ni kako je,ne javiti se ma ni da mu platis i k tome ima pravo na "svoju privatnost"

Kad već postavljate moralne vrijednosti ispred prava:

 

U stvarnosti, muškarci kao očevi nemaju pred zakonom apsolutno nikakvih prava.

Imaju samo obaveze.

 

Pristanak na seks nije pristanak na roditeljstvo.

 

Tako vrijedi za žene, pa bi trebalo vrijediti i za muškarce.

Muškarca se sustavno ponižava kada kaže da nije želio biti otac, kaže se 'šta ga je tamo gurao' ako nije želio dijete. Ali kada bi netko rekao ženi 'što je širila noge' (što su nekad naravno predbacivali) kad nije htjela dijete, to predbacivanje opravdano nailazi na osudu.

 

Žena ima mnogo širi spektar kontracepcije, ima opciju pobačaja, ima sada pilulu za dan poslije, ima mogućnost da dade dijete na usvajanje čak i protivno volji oca djeteta (ne mora ga niti imenovati.

Žena može po svojoj volji isključiti oca iz života svog djeteta , može ga imenovati i tražiti benificije ali mu uskratiti roditeljska prava.

 

Muškarac nema apsolutno nikakvo pravo osim prihvatiti očinstvo i s tim povezane obaveze.

Ne bude li ispunjavao obaveze, država će ga strpati u zatvor.

Ako pokuša uticati na odluku žene u vezi pobačaja ii zadržavanja djeteta, bez obzira želi li on da ona zadrži dijete ili pobaci, svako djelovanje protiv volje žene praktično potpada pod sankcije Kaznenog zakona.

 

To baš i nije 'ravnopravnost', zar ne?

Kako bi bilo da muškarcima damo pred zakonom potpuno isto takvo pravo - da sam odluči želi li biti otac? Bar kada se radi o djeci rođenoj izvan braka (jer brak je u pravnom smislu ugovor koji uključuje i djecu).

 

 

To što niste imali oca je isključivo odluka vaše majke.

 

Jeste li sigrni je li vaš biološki otac uopće sve ove godine znao da ima još jedno dijete?

 

 

onda i covjek koji navrsi 25 godina ima svoja zakonska prava znati tko mu je otac,tko su njegova braca,od kuda potjece,koje nasljedne bolesti moze nasljediti od strane oca i jos puuuno puuuno takvih prava!

 

Složio bih se da svatko ima pravo ovo sve znati, ali ne i da iz toga proističu bilo kakve obaveze oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja to zelim razrijesiti, jer zelim da oni znaju da ja postojim, jer svi imamo obitelji i djecu koja se ne poznaju(jer se ni mi ne poznajemo.Suzivot?Sta se misli pod time?Pa ne mislim zivjeti s njima,ali zelim ih na neki nacin imati "legalizirane".Sto se tice nasljednog prava,uopce me ne zanima,ali kako da ja to nekome objasnim?

 

Ako je tako kako pišete, onda ne vidim zašto jednostavno ne porazgovarate sa polubraćom i polusestrom i objasnite im sve?

 

A ako se oni boje da će izgubiti dio nasljedstva zbog vas, sami im predložite da vaš otac sa njima sklopi ugovor o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju vezano uz cijelu očevu imovinu i kraj priče, jer u tom slučaju nećete moći dobiti ništa iza očeve smrti, čak ni nužni dio.

 

@ Bobo

 

U predmetu Roman vs Finland okolnosti su ipak malo drugačije, tamo naime dijete nije znalo za oca, a zbog krute legislative nacionalne institucije su joj zanijekale pravo da sudskim putem utvrdi istinu.

 

Određene poveznice bi mogle postojati i ovdje, slažem se, ali u globalu ne radi se o istoj stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je doista pitanje samo emocionalno i biološko, ne i pravno (dakle, ne zanima vas mogućnost nasljeđivanja), nema zapreke da ostvarite kontakte sa svojom biološkom obitelji, ako oni žele komunicirati s vama. ni u obiteljima u kojima su sva djeca priznata, često nema kontakta iz ovog ili onog razloga, tako da se bojim da ikoga možete prisiliti da bude u kontaktu s vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez namjere da ulazim u polemike,ali postavlja se logično pitanje:

Zašto je društvo našlo za shodno da postavi određene zakone koji obavezuju

biloške roditelje djeteta?

I muškarac ima izbor kontracepcije(prezervativ)kao i obavezu samozaštite i zaštite

od splno prenosivih bolesti..

Koliko je žena slomljeno u namjeri da zadrži dijete uz "galantnu"izjavu-evo novci za abortus...

U vrijeme moje bake,dakle samo 3 generacije prije,siromašne djevojke su služile

u bogatiim kućama,i ako su ostale trudne bile su odbačene od oca djeteta,obitelji i društva.Mnoge u očaju su skončale život bacivši se u rijeku..

Dakle,svaka osoba navršenom punoljetnošću je odgovorna za svoje postupke,

i žalosno je da su zakoni ti koji ih na to podsjećaju ili obavezuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad već postavljate moralne vrijednosti ispred prava:

 

U stvarnosti, muškarci kao očevi nemaju pred zakonom apsolutno nikakvih prava.

Imaju samo obaveze.

 

Pristanak na seks nije pristanak na roditeljstvo.

 

Tako vrijedi za žene, pa bi trebalo vrijediti i za muškarce.

Muškarca se sustavno ponižava kada kaže da nije želio biti otac, kaže se 'šta ga je tamo gurao' ako nije želio dijete. Ali kada bi netko rekao ženi 'što je širila noge' (što su nekad naravno predbacivali) kad nije htjela dijete, to predbacivanje opravdano nailazi na osudu.

 

Žena ima mnogo širi spektar kontracepcije, ima opciju pobačaja, ima sada pilulu za dan poslije, ima mogućnost da dade dijete na usvajanje čak i protivno volji oca djeteta (ne mora ga niti imenovati.

Žena može po svojoj volji isključiti oca iz života svog djeteta , može ga imenovati i tražiti benificije ali mu uskratiti roditeljska prava.

 

Muškarac nema apsolutno nikakvo pravo osim prihvatiti očinstvo i s tim povezane obaveze.

Ne bude li ispunjavao obaveze, država će ga strpati u zatvor.

Ako pokuša uticati na odluku žene u vezi pobačaja ii zadržavanja djeteta, bez obzira želi li on da ona zadrži dijete ili pobaci, svako djelovanje protiv volje žene praktično potpada pod sankcije Kaznenog zakona.

 

To baš i nije 'ravnopravnost', zar ne?

Kako bi bilo da muškarcima damo pred zakonom potpuno isto takvo pravo - da sam odluči želi li biti otac? Bar kada se radi o djeci rođenoj izvan braka (jer brak je u pravnom smislu ugovor koji uključuje i djecu).

 

 

To što niste imali oca je isključivo odluka vaše majke.

 

Jeste li sigrni je li vaš biološki otac uopće sve ove godine znao da ima još jedno dijete?

 

 

 

 

Složio bih se da svatko ima pravo ovo sve znati, ali ne i da iz toga proističu bilo kakve obaveze oca.

 

A ja bih se slozila da svatko ovo ima pravo znati i dodala da je svaki otac duzan nositi se s posljedicama svoje "intimnosti"ukoliko nije bio zasticen u odnosu sa zenom ili jos bolje nije htio svoje "uzivanje" u trenutku zavrsiti vani.Da se razumijemo,svaki odasli covjek je svjestan ukoliko na vrijeme ne stane moze snositi posljedice.I dodala bih da u ni jednom evropskom zakonu ne pise da ocevi nemaju nikakva prava biti ocevi,vrsiti svoje ocinske duznosti i obaveze i imati svoja prava.U zakonima ih nitko ne diskriminira.A sto se tice odluke moje majke da ja rastem bez oca,bio je samo njen respekt prema njemu.Ona je odlucila boriti se sama,nikada ga nista ne traziti,ali u doslovnom smislu NISTA,a ja sam sada odlucila da zelim analizu dnk i zelim biti sigurna da je zaista ON moj otac!Nikoga nista ne trazim i dalje(nastavljam nezinu tradiciju),ali ZELIM znati tko je moj otac!On svih ovih godina je znao i zna da me ima.Moja braca i mozda njegova zena to ne znaju...ili mozda znaju?Nije ni bitno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kontaktirati ih možete, da li će oni pristati na razgovor i druženja - ne znam jer je to njihova dispozicija (a i pitanje je kako bi oni to shvatili), ali nažalost, prema našoj legislativi utvrđivanje očinstva sudskim putem nećete moći tražiti. DNA test i/ili priznanje stvar je o kojoj otac samostalno odlučuje.

 

Imajte doduše na umu da se može i putem braće/sestre kroz DNA test vidjeti imate li istog roditelja, ali oni na to opet trebaju pristati doborovoljno, ne možete ih prisiliti.

 

Uglavnom, budući vas ne zanima nasljedstvo - ovaj problem je rješiv kroz jedan kvalitetan ljudski razgovor, ali i tada je potrebna dobra volja druge strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Editirao urednik... E to me je pogodilo jer je on uvijek u zivotu stvarao i imao,a ja sam ga upoznala kada sam imala 13 godina,a ne sada"kada je on nesto u zivotu stvorio"...BR:2..ja sam stvorila isto koliko i on,ako ne i vise(ne znam cime on raspolaze),a kao maloj mi nista nisu uskracivali,tako da sam i tada imala sve i vise od onog sto mi je za zivot bilo potrebno.Dakle,mislim da se sa "LJUDIMA"moze kvalitetno razgovarati,a ja ne znam tko stoji ispred mene u trenutku istog kvalitetnog razgovora,zato bi htjela biti pripremljena i na ono najgore,,jednostavno na sve.Uglavnom trebam dobrog odvjetnika i to potcrtavam,koji ce znati interpretirati zakon "Corte Europea".Jer i Hrvatska je clanica Eu,samo sto nasi odvjetnici,a tako i suci(ne govorim o svima)uopce nisu pripremljeni na jednu takvu reakciju.Hvala G-man na svim odgovorima i trudu,zaista sam zahvalna,ali nitko i nista me nece ni obeshrabriti ni zaustaviti u ovoj lavini!Ah da,zadnji puta je bilo za Uskrs ove godine

uređeno: od Zex
Na zahtjev korisnice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I dodala bih da u ni jednom evropskom zakonu ne pise da ocevi nemaju nikakva prava biti ocevi,vrsiti svoje ocinske duznosti i obaveze i imati svoja prava.U zakonima ih nitko ne diskriminira.

 

Jeste li kad čula za Jim Crow zakone u USA?

 

Ti zakoni su omogućili rasnu segregaciju u USA, ali formalno pravno oni su 'jamčili' crnim Amerikancima jednaka prava pod parolom 'separated but equal' (razdvojeni, ali jednakopravni).

U praksi, to nije značilo ništa, jer su sve institucije bile popunjene bijelim , uglavnom rasistički nastrojenim službenicima. Tako su šerif, sudac, učiteljica i poslodavac svi bili članovi ili bar simpatizeri KKK.

 

Danas, u Europi stanje je praktično slično. Formalno, zakoni daju očevima ista prava, ali u praksi, pročitajte ovaj blog jednog oca:

http://mojaklara.blog.hr/

 

Umjesto 'crnci, bijelci ' stavite 'muškarci, žene'.Mnogi će reći da pretjerujem, ali kako je onda moguće da toliko očeva doživljava upravo ono što i otac iz bloga, u većoj ili manjoj mjeri. I ne samo kod nas, drugdje je stanje još gore. Toliko da se neki očevi spaljuju iz protesta zbog malicioznog proganjanja od strane sustava:

http://www.boston.com/news/local/new_hampshire/articles/2011/07/10/divorced_dad_leaves_clues_to_his_desperation/

 

 

Uglavnom trebam dobrog odvjetnika i to potcrtavam,koji ce znati interpretirati zakon "Corte Europea".Jer i Hrvatska je clanica Eu,samo sto nasi odvjetnici,a tako i suci(ne govorim o svima)uopce nisu pripremljeni na jednu takvu reakciju.

 

Bez uvrede, ali nemate pojma o čemu pišete.

 

U Europi ili EU ne postoji zajednička pravna praksa u pogledu seta obiteljskih zakona.

Različita su prava u pogledu alimentacije (npr. dobi djeteta do koje je propisano uzdržavanje), u pogledu zakonske definicije braka, vanbračne zajednice, ili 'civilne zajednice' (npr PACS - pacte civil de solidarite u Francuskoj). Pogledajte različita rješenja po državama u pogledu prava istospolnih parova, prava na umjetno začeće, pravila u svezi posvajanja djece.Već je spomenuo kolega bobo 3 da je u Francuskoj primjerice praktično zabranjeno očevima raditi DNK test (pa se u Britaniji sprdaju da DNA znači Do Not Ask).

 

Ali vi slobodno nastavite tražiti odvjetnika koji će vas zastupati pred 'Corte Europe'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez namjere da ulazim u polemike,ali postavlja se logično pitanje:

Zašto je društvo našlo za shodno da postavi određene zakone koji obavezuju

biloške roditelje djeteta?

...

Dakle,svaka osoba navršenom punoljetnošću je odgovorna za svoje postupke,

i žalosno je da su zakoni ti koji ih na to podsjećaju ili obavezuju.

 

Bez namjere da pokrenete polemiku pokrenuli ste polemiku, pa da odgovorim.

Ne zato jer se želim prepucavati nego zati jer je ovo toliko važno pravno pitanje i zato jer će u vrlo skoroj budućnosti doći do takvih promjena zakona da ćete se šokirati.

 

Muškarci će dobiti pravo da biraju žele li biti očevi (da priznaju ili odbiju očinstvo), bar kada su u pitanju djeca rođena izvan braka.

U budućnosti, možda će čak žene koje žele roditi morati ishoditi 'dozvolu' za korištenje DNK materijala nekog muškarca.

DNK će postati standardni obavezni test za svaku osobu, pa tako i za dijete nakon porođaja.

 

Muškarci u braku koji nisu očevi dobiti će pravo da bilo kada putem DNK osporavaju očinstvo. Ovo više nije fikcija - u USA je sud jedne savezne države potvrdio ovakvu odluku nižeg suda kojom se poništava očinstvo!

 

 

Danas imamo nevjerojatno licemjerne zakone, - za žene to su zakonska rješenja 21. stoljeća, a za muškarce iz 19. stoljeća.

 

Pred više od 150 godina, postojala su jasna pravila u pogledu braka i obaveza prema djeci koji su vrijedili za oba partnera (a ne kako se sada predstavlja da su žene imale samo obaveze a muškarci povlastice).

U zadnjih 150 godina, taj sustav se počeo urušavati, pa je već prije stotinu godina iz nekin tadašnjih zakona bilo jasno vidljivo da muškarci imaju sve više obaveza i sve manje prava, a žene sve manje obaveza a sve više prava.

 

Da bi danas praktično došli do toga da očevi nemaju nikakva prava.

Poslijedica toga bit će konstantno pogoršanje demografske i ekonomske slike društva, do neminivnog kolapsa.

Jer - stvar je vrlo jednostavna - zašto uopće sklapati brak i imati djecu, ako ti to donosi samo obaveze i prijetnju zatvorom, a bez djece možeš ostati hirom žene kojoj si vjerovao?

 

I muškarac ima izbor kontracepcije(prezervativ)kao i obavezu samozaštite i zaštite

od splno prenosivih bolesti.

Prezervativ je gotvo pa nikakva zaštita za muškarca ako ga žena želi prevariti i s njim zatrudniti.

Kroz povijest, oduvijek su žene kroz nametnute društvene norme kontrolirale muškarce sa djecom (i seksom).

 

Ali sada se uvode u uporabu stvarna muška kontracepcijsa sredstva:

http://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2015/02/26/the-future-of-male-birth-control

Već su u fazi ispitivanja dvije vrste pilula i Vasalgel (gel kojim se zaštopaju jajovodi - procedura poput vazektomije ali reverzibilna)

 

To će doslovno izazvati tektonske poremećaje u odnosima među spolovima. Žene će izgubiti kontrolu nad zaćećem koju su stekle uvođenjem pilula i legalizacijom abortusa.

Sada više neće žena moći prevariti muškarca ili privući/zadržati poželjnog muškarca djetetom. Svi pametni, poželjni i odgovorni muškarci koristiti će stvarnu kontracepciju za muškarce, a žene će imati priliku zatrudniti na prevaru bez pristanka samo sa raznim likovima sa dna društvene ljestvice.

 

To će prvo rezultirati demografskom kataklizmom, a na kraju završiti promjenama zakonske regulaive i vraćanjem /izjednačavanjem prava muškaraca i žena u pogledu djece i reprodukcije.

 

 

 

 

U vrijeme moje bake,dakle samo 3 generacije prije,siromašne djevojke su služile

u bogatiim kućama,i ako su ostale trudne bile su odbačene od oca djeteta,obitelji i društva.Mnoge u očaju su skončale život bacivši se u rijeku..

 

Mnogo je ovakvih priča uzdignuto do mitskih razmjera, a pritom se ignorira da je u povijesti u pravilu svim muškarcima zapravo život bio teži nego ženama iz istog društvenog sloja. Izuzetak su samo najviše plemstvo i vladajući sloj. Ali ni to baš nije uvijek bilo pravilo.

 

 

 

 

 

Tako da , pripremite se na velike društvene i zakonske promjene!

 

Evo, neka ovo bude zabilježeno kao najava takvih promjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospon felixx,

neizmjrno cijenim Vaš pravni trud na ovom forumu,

al pustimo sada Vaša neka stanovišta,naročito iz perspektive povijesti

odnosa muškarca i žene,i činjenice ne tako davnog društva,u kojem žena

nije imala nikakva prava,a naročito ne prava nasljeđivanja,cijelokupno imanje

koje je dobila od roditelja išlo je mužu uključujuči caričin tron.

Ne vjerujem da će doći do apokaliptičkih promjena u drušvu na način koji

predviđate(žene će imati potomstvo sa najnižim slojem muškaraca!???

Ne vidim razloga da muškarac kao i žena ne snose obaveze finacijske i odgojne

za dijete koje su donijeli na svijet-jedino da im država velikodušno se tog prihvati.

Događaj vezan za život moje bake nije izmišljotina niti neki mit već činjenica.

Stog je društvo postavilo zakone u skladu sa civiliziranim napretkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala G-man na svim odgovorima i trudu,zaista sam zahvalna,ali nitko i nista me nece ni obeshrabriti ni zaustaviti u ovoj lavini!

 

Moja namjera nije niti bila u smjeru obeshrabrivanja, samo vam iznosim pravila koja vrijede kod nas. I ne bih želio da ovo shvatite na krivi način, ali imajući u vidu da ste od samog starta znali tko vam je otac - što ste čekali u periodu od svoje 18-25. godine? Odnosno zašto baš sada ova jaka želja za razrješavanjem "duhova prošlosti"?

 

P.S. Molim Felixxa i Valky da malo stanu na loptu, jer opet se udaljavamo od same teme. Nemojte me tjerati na sankcije.

 

Rasprava je uvijek dobrodošla, ali ne na ovaj način. Što se vizija daleke budućnosti tiče, ne znam kakva će ona biti, ali znam samo jednu stvar - mene (i svih nas ovdje) tada više ne bude na ovom svijetu (osim ako vjerujete u reinkarnaciju), pa ne vidim smisla u živciranju s nečim čemu niti ćemo biti vinovnici niti ćemo imati utjecaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja namjera nije niti bila u smjeru obeshrabrivanja, samo vam iznosim pravila koja vrijede kod nas. I ne bih želio da ovo shvatite na krivi način, ali imajući u vidu da ste od samog starta znali tko vam je otac - što ste čekali u periodu od svoje 18-25. godine? Odnosno zašto baš sada ova jaka želja za razrješavanjem "duhova prošlosti"?

 

P.S. Molim Felixxa i Valky da malo stanu na loptu, jer opet se udaljavamo od same teme. Nemojte me tjerati na sankcije.

 

Rasprava je uvijek dobrodošla, ali ne na ovaj način. Što se vizija daleke budućnosti tiče, ne znam kakva će ona biti, ali znam samo jednu stvar - mene (i svih nas ovdje) tada više ne bude na ovom svijetu (osim ako vjerujete u reinkarnaciju), pa ne vidim smisla u živciranju s nečim čemu niti ćemo biti vinovnici niti ćemo imati utjecaja.

 

 

Gospodin G-man ispricavam se sto nisam vidjela vasu poruku prije no sto sam odgovorila na poruku Gospodina Felixxa.Sada vidim da ste vi to bolje srocili i potpuno se slazem sa svime gore navedenim.

Da odgovorim na pitanje zasto nakon 40 godina

 

Uvijek mi je falio taj lik oca,ne mogu to osporavati,jer bi to bile same lazi,ali ponavljam,dalo se zivjeti bez njega,nista mi (osim naravno te figure )nikada nije falilo.

... Editirao urednik... Zelja da mu se na neki nacin priblizim,zelja da saznam tko su mi braca nikada nije diminuirala,ali nikada nisam imala hrabrosti otici na sud.Nikada.Uvijek su mi govorili ,ma pusti,bit ce "kako Bog da."..i ja naivna sam pustala.Sa 35 godina sam rodila drugog sina(iz drugog braka),i dok su svi govorili kako on lici na svog oca,kako je isti on,moji su govorili,ma ne,mali je isti ti kada si bila mala(ljep kao sunce)..ahahha(da se malo i nasalim!Ove sam godine odlucila ipak stupiti u kontakt sa "nekim mojim "od tatine strane i zahvaljujuci internetu sam naravno i uspjela.

---Editirao urednik... ,s tim se slozio i moj muz koji je uvijek bio jako ponosan sto mali lici na njega.Dakle,krv nije voda,jako me vuce zelja za svima njima i naravno za mojim ocem.S obzirom da smo sada svi vec odrasli ljudi,da svi imamo obitelji,da brak moga oca nakon tolikih godina ne moze biti ugrozen nekom njegovom tajnom koja je nastala prije nego se ozenio,mislim da je sada najbolji trenutak.Istovremeno znam da bi me mogli gledati ocima sirom otvorenim"sta je ova sad dosla,uzeti nam nesto sto pripada nama",,ali nema veze.Samo istinom se otvaraju sva vrata i ja sam ih uvijek na taj nacin otvarala,pokazalo se da nikada nisam pogrijesila.Ako me prihvate,svi cemo bit sretni i zadovoljni,ako me ne prihvate,Boze dragi,pa zivjela sam i do sada bez njih!Ja sada u ovom trenutku nemam sta izgubiti!A ne mislim ni nikoga povrijediti...Eto zato sada,nakon 40 godina.

uređeno: od Zex
Na zahtjev korisnice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo su razumljivi razlozi i mogu samo ponoviti, ovo vam je više (obzirom na vaše motive) ljudsko pitanje doli što je pravno. Ako im u startu dadete do znanja da vas nikakvo nasljedstvo ne zanima i da oni sklope ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju da se zaštite, onda doista ne vidim razloga da bi vas čudno gledali.

 

Ipak, ljudi su različiti i tu vam nažalost nitko ne može precizirati što ćete doživjeti. Jedno je sigurno - ukoliko ne probate, nećete ni saznati. U svakom slučaju, ja vam želim sreću da nađete ono što tražite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Isprike na upadu u temu, no s obzirom da je moje pitanje vrlo slicno, odlucih ovdje postati.

Nazalost, u ovom trenutku nemam detaljnih informacija iz prve ruke (recimo da nisam ni na koji nacin ukljucena u situaciju) tako da se ispricavam na eventualnim nejasnocama.

 

Znaci, slucaj je ovakav. Otac je priznao dvoje vanbracne djece (sada starih 28 i 30 god.). DNA analiza nikad nije ucinjena - starije dijete je (najvjerojatnije) njegovo, a mlade gotovo sigurno da nije. - Drugo je priznato na nagovor (svojevrsnu prisilu, prijetnje smrcu od strane majke) uz objasnjenje da "dijete mora na papiru imati oca" te da nikad od njega nece imati nikakvih potrazivanja.

 

18 godinja kasnije (2004.god) vodila se parnica oko alimentacije, a zavrsena je potpisanom nagodbom (otac je digao kredit u odredenom iznosu i kupio odredene stvari prema zelji majke). To se, sve do prije mjesec dana, smatralo rjesenim predmetom, da bi odjedno, bez ikakvog upozorenja, ocu dosla ovrha zbog zaostalog uzdrzavanja na ogroman iznos. Koliko sam upoznata, ispostavilo se da odvjetink tuzenika uopce nije sudu dostavio potpisanu nagodbu i predmet nije bio zakljucen.

 

Sto biste savjetovali ocu da sada ucini, odnosno, ima li se smisla zaliti?

 

Moze li se eventualno DNA analiza nekako iskoristiti, bez obzira na pravilo o starosti djeteta (25god) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

18 godinja kasnije (2004.god) vodila se parnica oko alimentacije, a zavrsena je potpisanom nagodbom (otac je digao kredit u odredenom iznosu i kupio odredene stvari prema zelji majke). To se, sve do prije mjesec dana, smatralo rjesenim predmetom, da bi odjedno, bez ikakvog upozorenja, ocu dosla ovrha zbog zaostalog uzdrzavanja na ogroman iznos. Koliko sam upoznata, ispostavilo se da odvjetink tuzenika uopce nije sudu dostavio potpisanu nagodbu i predmet nije bio zakljucen.

 

Sto biste savjetovali ocu da sada ucini, odnosno, ima li se smisla zaliti?

 

Svakako treba angažirati odvjetnika koji je specijalizirao takve predmete.

Treba vidjeti što su oni tada točno utanačili i ima li takav ugovor pravnu valjanost.

Više od toga možemo samo nagađati.

 

Moze li se eventualno DNA analiza nekako iskoristiti, bez obzira na pravilo o starosti djeteta (25god) ?

 

Ne može.

On je priznao dijete , a prisilu će teško dokazati.

 

Ako se referirate na onaj najnoviji slučaj iz USA koji sam spomenuo gdje je suprug pred sudom putem DNK uspio osporiti očinstvo - on očinstvo nikada nije priznao nego je upisan automatizmom. K tom, anglosaksonski pravni sustav drugačiji je od europskog, na temelju presedana koji uvažavaju nove činjenice moguće je pravnom praksom mijenjati zakon, tj drugačije ga tumačiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospon felixx,

neizmjrno cijenim Vaš pravni trud na ovom forumu,al pustimo sada Vaša neka stanovišta,naročito iz perspektive povijesti

odnosa muškarca i žene,i činjenice ne tako davnog društva,u kojem žena

nije imala nikakva prava,a naročito ne prava nasljeđivanja

To je jedna potpuno ideološka iskrivljena slika naše povijesti, do te mjere da je zapravo laž.

Ide zajedno sa drugim mitovima, poput onih da žene nisu imale pravo glasa, da je vrijedilo 'pravilo palca' (da muž smije tući ženu šibom ne debljom od palca')

Pišem knjigu o svim ovim problemima , a najveće poglavlje knjige , u stvari knjiga unutar knjige, zove se "Mit o povijesnom Patrijarhatu".

Preporučam za čitanje. Kad to budete pročitali, uvidjet ćete koliko su velike laži koje nam se sada prodaju.

Samo za ilustraciju, ako se služite engleskim (uistinu preporučujem svima da pročitaju):

Čovjek imenom Ernest Belfort Bax izdao je davne 1913. knjigu "The Fraud of Feminism"

http://en.wikisource.org/wiki/The_Fraud_of_Feminism

 

u kojoj ima ovo poglavlje koje zorno ilustrira da su muškarci pred zakonom u Viktorijansko doba u Britaniji doslovno bili građani drugog reda:

 

http://en.wikisource.org/wiki/The_Fraud_of_Feminism/Chapter_3

 

Tako je primjerice muž odgovarao pred sudom ako je njegova žena počinila bilo kakvo nedjelo - klevetu, napad, krađu, ... sve osim teškog ubistva. Ženina imovina bila je nedodirljiva,a muževa imovina zajednička. Ako je žena temeljem svoje napravila porezni dug za to je odgovarao njen muž isključivo svojom imovinom.

Samo je žena praktično mogla podnijeti zahtjev za razvod.

Alimentacije su bile ogromne i nepravedne - osiromašeni rastavljeni muž morao je plaćati pozamašno uzdržavanje svojoj bogatoj bivšoj ženi, ili je išao u zatvor.

Siromašan muškarac koji se druži/živi sa nekom ženom bivao je optužen da 'drži bijelo roblje' /tj. kao da je njen makro, a ona prostitutka (iako je bila npr. prodavačica u butiku) i za kaznu bičevan. Je li vam jasno zašto su javne kuće držaje isključivo žene ('madam').

 

To i puno drugih stvari možete naći u tom poglavlju, a i u cijeloj knjizi.

Ponavljam, pisana je u formi eseja u razdoblju 1890.-1912. , a cjelovito izdana 1913. godine.

 

 

Ovo je jako interesantno sa aspekta prava i usporedbe nekad i sada, pa molim cijenjenog G-mana da uvaži ovaj upis.

 

 

 

Ne vjerujem da će doći do apokaliptičkih promjena u drušvu na način koji

predviđate...

 

Te promjene se već događaju. Desetljećinma.

Pogledajte oko sebe.

Koliko ima rastavljenih, koliko ima djece...?

Što misite od kuda nam je došla ova ekonomska kriza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

P.S. Molim Felixxa i Valky da malo stanu na loptu

 

Rasprava je uvijek dobrodošla, ali ne na ovaj način. Što se vizija daleke budućnosti tiče, ne znam kakva će ona biti,

 

Štovani G-man, ja ne govorim o nekoj dalekoj budućnosti.

Te stvari se sada već događaju.

Velike promjene dogodit će se u slijedećih 10-15, najviše 20 godina, i svakako će biti dio naših života.

Vrijeme je da se svi osvjestimo i počnemo shvaćati kakav ogroman problem imamo.

Svi ovi pravni problemćići su trivijalni u usporedbi s time.

 

 

 

Ali to uistinu nije tema za ovaj topic, i evo stavljam točku na ovaj dio rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gosp.felixx.

i vegani pišu knjige i preporučuju za čitanje,

sve što se piše treba se temeljiti na znanstvenim i povijesnim činjenicama.

Vaše tumačenje prevare u kontracepciji uz upotrebu prezervativa i

priče o prostituciji i madam su krajnje deplasirajuće,kao i

kontekst u kojem stavljate ženu u povijesti.

Jednostrana propaganda uz izvrtanje povijesnih činjenica mogu biti usmjerene samo

u ostvarivanju vlastitih probitaka,nikako za dobrobit cijelog društva,

koje teži demokraciji i civiliziranom odnosu prema svim ljudima.

Ovo sam napisala jer ne želim da moja djeca,kao i sva ona koja dođu na svijet

budu izložena jednostranim tumačenjem društva u kojem će živjeti.

Molim da se dalje ne provlači ovaj post.

 

Moj osobni stav je da svako dijete,bilo u braku,van braka,usvojeno ima pravo

poznavati svog biološkog oca,svoju biološku majku te kontakt sa njima,

kao osnov svog identiteta,i mislim da su zakoni u tom pravcu i usmjereni.

Zakoni su donešeni kao odraz civilizaciskog napredka i postoje pravni putevi

te pravne institucije za promjene zakona ukoliko se zakoni žele mijenjati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gosp.felixx.

...

sve što se piše treba se temeljiti na znanstvenim i povijesnim činjenicama.

...

Upravo to - na činjenicama.

Knjiga napisana 1913. je dobar povjesni izvor, zar ne mislite tako?

Imam takvih povjesnih izvora i dokaza koliko hoćete. Iz 12. stoljeća, 16. stoljeća, you name it...

Svakog sugovornika ću pokopati argumentima.

 

Već sam napisao da ne želim više o tome ovdje raspravljati, jer uistinu nije tema.

 

Ako je moguće, možda bi se mogla otvoriti posebna tema o ovome, ako te baš zapeli za raspravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodine Felixx,u proslosti kazu da su postojali i vampiri koji su se dizali iz grobova i vjestice koje su letjele na metlama!Ja ih nisam nikada vidjela!U buducnosti "kazu"da ce nam u posjete dolaziti i mali zeleni i oni sivi,a mozda i smedi!Zivi bili,pa vidjeli!

 

Znam samo da zakoni iz 21.stoljece nemaju veze sa onima iz 19.,a ako je vama tamo bilo ljepse ne vidim razloga zasto ste otisli odande i dosli ovdje.I taj zakon postoji da covjek ima pravo biti gdje zeli...ali nema nikakvo pravo maltretirati druge ljude na ni jedan jedini nacin!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da,slazem se ,mozda bi ipak trebalo objaviti novu temu o 12,16,18...stoljecu ili o vasoj knjizi npr.jer ovdje zaista to nije tema.

Unaprijed vam se zelim ispricati sto necu sudjelovati u raspravama na tu novu temu i sto sasvim sigurno JA ne budem procitala tu knjigu.

Nadam se da vam to nece smetati i da vas necu time uvrijediti

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Isprike na upadu u temu, no s obzirom da je moje pitanje vrlo slicno, odlucih ovdje postati.

Nazalost, u ovom trenutku nemam detaljnih informacija iz prve ruke (recimo da nisam ni na koji nacin ukljucena u situaciju) tako da se ispricavam na eventualnim nejasnocama.

 

Znaci, slucaj je ovakav. Otac je priznao dvoje vanbracne djece (sada starih 28 i 30 god.). DNA analiza nikad nije ucinjena - starije dijete je (najvjerojatnije) njegovo, a mlade gotovo sigurno da nije. - Drugo je priznato na nagovor (svojevrsnu prisilu, prijetnje smrcu od strane majke) uz objasnjenje da "dijete mora na papiru imati oca" te da nikad od njega nece imati nikakvih potrazivanja.

 

18 godinja kasnije (2004.god) vodila se parnica oko alimentacije, a zavrsena je potpisanom nagodbom (otac je digao kredit u odredenom iznosu i kupio odredene stvari prema zelji majke). To se, sve do prije mjesec dana, smatralo rjesenim predmetom, da bi odjedno, bez ikakvog upozorenja, ocu dosla ovrha zbog zaostalog uzdrzavanja na ogroman iznos. Koliko sam upoznata, ispostavilo se da odvjetink tuzenika uopce nije sudu dostavio potpisanu nagodbu i predmet nije bio zakljucen.

 

Sto biste savjetovali ocu da sada ucini, odnosno, ima li se smisla zaliti?

 

Moze li se eventualno DNA analiza nekako iskoristiti, bez obzira na pravilo o starosti djeteta (25god) ?

 

U svakom slucaju ja bi pogledala zakone europske konvencije koji pripadaju i nasoj ljepoj Hrvatskoj.Ukoliko je dijete priznato,svojom dobrom voljom ili ne,dijetetov otac je doticni gospodin.Mislim da u temeljnim ljudskim pravima ima nesto i o tome,ali se trebaju uzimati u obzir i articoli iz te konvencije koji na nasem jeziku nigdje nisu ni uvedeni a kamoli prevedeni.Kako god,ako ugovor postoji,a nije dostavljen sudu,bio je to dobar odvjetnik,,,,Sada je trenutak za pronaci nekog jos boljeg.Ako taj ugovor nije vazeci,potrebni su svjedoci i tristo cuda,ali mislim da ne bude "lagano".Zao mi je sto nisam od neke velike koristi,ali pogledajte si malo te eu konvencije,clanove,nadopune.Nije ih lose dobro procitati od A do Z.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija