Jump to content

kako se upisati kao vlasnik


vapartman

Preporučene objave

Treba mi savjet što poduzeti da ostvarim svoje pravo vlasništva.

Radi se o slijedećem. Kod osnivanja nove zemljišne knjige kao vlasnici su se upisali osobe koje su se vodile u katastru. Do osnivanja nove zemljišne knjige upisani smo mi kao suvlasnici, a nakon osnivanja to su neki drugi ljudi. Takvo stanje uspostavljeno je 1982. godine. U međuvremenu su ti ljudi prodali zemljište na kojem su sada sagrađene zgrade.U zemljišnim knjigama smo bili upisani od 1902. godine temeljem kupoprodajnog ugovora do 1981. Osobe koje su se uspjele upisati kao vlasnici prodali su dio tog zemljišta 1978., znači dok smo još mi ( moji prednici ) bili upisani u zemljišniku.

Zanima me kakve mi pravne radnje stoje na raspolaganju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U povijesti upisa koji sam dobio od zemljišnika stoji da su upisani na temelju zapisnika za osnivanje zemljišne knjige i P.L. ( valjda posjedovni list). Navedena su tri suvlasnika. Jedan od njih kupio je 1/3 dijela od ostala dva suvlasnika 1978. kada smo još mi bili upisani u zemljišnim knjigama.zemljište je bilo upisano kao društveno vlasništvo od 1984.-1998.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, bio bi zahvalan za pojašnjenje. Znači osobe koje su se upisale 1982. su prodale to zemljište. Današnji vlasnici su kupili od nevlasnika bez obzira na njihov upis u zemljišne knjige. U ovom slučaju ne vrijedi načelo povjerenja u zemljišne knjige temeljem članka 388.st.5 ZV. U stvari se ne radi o potrebi ostvarivanja prava vlasništva na nekretnini već o eventualnoj naknadi za prodaju tuđeg građevinskog zemljišta. Da li postoji način da se od osoba koji su prodali naše zemljište i za to primili novac zatraži i dobije obeštećenje u novcu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi rokovi za poduzimanje bilo koje pravne radnje su istekli (preko 30 godina!).

 

Nema niti jednog razloga zbog kojeg ne bi vrijedilo načelo povjerenja u zemljišne knjige. Načelo povjerenja u zemljišne knjige upravo štiti kupca koji je kupio od osobe koja je u njih upisana kao vlasnik bez obzira na to je li ta osoba stvarni vlasnik ili nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me da li se može ostvariti pravo podizanjem tužbe u skladu sa člankom 166. ZV ( ne zastarijeva) ? kupac se, po meni, ne može pozvati na načelo povjerenja u zemljišne knjige jer se, prema članku 388. dt.5 Zv to načelo ne odnosi na nekretnine koje su do stupanja na snagu ZV bile upisane kao društveno vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Actio publiciana? Nakon 37 godina, promjene najmanje dvaju vlasnika, kao i činjenice da je u međuvremenu na tom zemljištu izgrađen stambeni kompleks?

 

Vrijeme za reakciju bilo je 1981., iako je i tad upitan uspjeh, jer ovi novi vlasnici su upisani prema nekom pravnom temelju, budući se osnivala ZK, a tada ste imali (odnosno vaši prednici) priliku da reagirate i osporavate takav upis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala na mišljenju. Osobno sam smatrao da vlasnička tužba ne zastarijeva. Svi smo skloni promatrati situaciju kakva je danas, a vezano za dostupnost zemljišnih knjiga i promjena u njima. moj način razmišljanja je bio slijedeći: mi smo vlasnici predmetne čestice preko prednika od 1908. godine temeljem kupoprodajnog ugovora i upisa u zemljišnik i katastar.O svemu tome posjedujemo originalnu dokumentaciju Mi vlasnici nikome nismo prodali to zemljište, a ono je ipak otuđeno. Zato osobno smatram da sve što se događalo od te 1981. godine nije u skladu sa zakonom, odnosno da je nezakonito. Ali možda ja samo naivno gledam na sve to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me da li se može ostvariti pravo podizanjem tužbe u skladu sa člankom 166. ZV ( ne zastarijeva) ? kupac se, po meni, ne može pozvati na načelo povjerenja u zemljišne knjige jer se, prema članku 388. dt.5 Zv to načelo ne odnosi na nekretnine koje su do stupanja na snagu ZV bile upisane kao društveno vlasništvo.

 

Prvo ste napisali da su kao vlasnici upisani neki drugi ljudi, a sada da se radi o društvenom vlasništvu. To su bitno različite situacije, ali zbog isteka svih rokova ne mijenjaju konačni ishod.

 

Ako su za realizaciju određenih prava propisani određeni rokovi (što je očigledno nužno jer bi mogućnost da se svaka radnja pobija bez vremenskih ograničenja stvorila opću pravnu nesigurnost i kaos i učinile zemljišne knjige besmislenim), onda su i stanja koja su uspostavljena postala nakon isteka rokova valjana i ako su možda nastala na nepravilan način.

 

Uostalom, malo je teško vjerovati da ste stvarni vlasnici kad 45 godina niste ništa poduzimali da zaštitite vlasništvo. Vlasništvo nije samo pravo nego i obaveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kronološki, od 1908.-1981. upisani mi kao suvlasnici. Suprotna strana se upisala, time da su 1975. prodali jedan dio. 1984.-1998. društveno vlasništvo, a onda se opet oni upisuju. Između ovih događaja je čitav niz nezakonitih radnji. Mene je, u stvari, zanimalo može li se nešto poduzeti. ako je nekretnina kupljena prije gotovo 100 godina i upis preživio Austro-Ugarsku, Kraljevinu Jugoslaviju, Italiju i sve do 1981. godine bilo sve u redu, kakav bi zakon to mogao promjeniti. Vidio sam presudu Vrhovnog suda o zemljištu čovjeka koji je 1930. otišao u Argentinu i dalje je vlasnik zemljišta. Poznat vam je slučaj manipulacije sa zemljištem na Braču zbog čega je osuđena i sutkinja u zk odjelu. Zanimalo me, kao savjet, što se može poduzeti. Očito, po vama , to nije moguće. Hvala na odgovorima i vremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija